به گوش باشید بمب دیابت در آستانه انفجار است - رسانه مجازی نیلسو

به گوش باشید بمب دیابت در آستانه انفجار است

گزارش نیلسو از افزایش تعداد مبتلایان به دیابت و هزینه سنگین درمان

  • توسط معصومه ستوده
دیابت

توصیه‌ها رنگ هشدار گرفته است اگر تا دیروز کارشناسان از مردم می‌خواستند که مراقب تغذیه خود باشند تا دچار دیابت نشوند. در این مقطع زمانی، نگرانی‌ها اوج گرفته است و پزشکان از مردم می‌خواهند حداقل یک بار ازمایش خون بدهند تا در مورد وضعیت قندخون اطلاعات داشته باشند و اگر وضعیت قندخون آنها مطلوب نبود برای درمان اقدام کنند. این هشدار را به این دلیل باید جدی گرفت تا مجبور به پرداخت هزینه بیشتر برای درمان کلیه، قلب، چشم و … نشوند.

بیشتر بخوانید:

یک قندخون ساده

این روزها تمام دغدغه‌اش نتیجه آزمایش قندخون شده که چه عددی را نشان می‌دهد. دست یافتن به قندخون بین 70 تا 100 دیگر برایش محال شده است. خیلی وقت است که آرزو دارد بدون دغدغه هر چیزی که می‌خواهد را بخورد. اما واقعیت این است که این ترس همیشگی سال‌هاست که رفیق و همراه او شده است. یک ندای درونی همواره زهرا را که این روزها 64 سالگی خود را پشت سر گذاشته است، از خوردن باز می‌دارد. از زمانی که فهمیده است به قندخون مبتلا شده اشتیاق وی برای خوردن، دو چندان شده است. البته حرص زدن به خوردن از سوی زهرا، از سه تا چهار سال پیش مایه تعجب خانواده شده بود. وقتی به توصیه یکی از دوستان، به پزشک مراجعه کرد و نتیجه آزمایش را تحویل پزشک داد، پزشک متعجبانه به او گفت که آیا می‌داند که دچار دیابت شده و قندخونش، عدد 300 را نشان می‌دهد. فردی که قندخونش بالای 125 باشد، دیابتی محسوب می‌شود. قندخون زهرا مرز هشدار را پشت سر گذاشته بود و 200 عدد بالاتر از حد مجاز بود.

چکاب مرتب

همین سخن پزشک، زندگی زهرا را زیرورو کرد. از همان روز تمام تلاش خود را به کار بست تا این عدد را کنترل کند. به هر حال اخبار زیادی در مورد عواقب و تبعات بیماری قندخون شنیده بود، از زخم پای دیابتی تا نابینایی. این تصمیم در واقع به دنبال هشدار پزشکش صورت گرفت. به همین دلیل تلاش کرد تا بیماری خود را کنترل کند و مانع گسترش آسیب بدنی شود. ازهمان روز لیست بلند بالایی از پزشکان برای مراجعه و چکاب در دستورکار قرار گرفتند. مراجعه به متخصص چشم که مبادا چشمش دچار خونریزی شده باشد. چکاب ماهانه توسط متخصص غدد، چکاب شش ماه توسط متخصص کلیه و قلب و عروق را جدی گرفت تا مبادا دیابت زمینه ابتلا به بیماری‌های دیگر را فراهم کند. زهرا برای کنترل بیماری و جلوگیری از گسترش آن ضمن ورزش و رژیم روزانه مجبور بود تا هزینه‌ای را بابت درمان خود بپردازد. هزینه‌ای که با یک حساب سرانگشتی ساده چیزی حدود 400 هزار تومان در ماه می‌شد. تازه وی شانس آورده بود که کارش با خوردن متفورمین راه افتاده بود و نیازی به تزریق انسولین نداشت.

person taking blood sugar test 1024x683 - به گوش باشید بمب دیابت در آستانه انفجار است
چکاب ماهانه توسط متخصص غدد، چکاب شش ماه توسط متخصص کلیه و قلب و عروق را جدی گرفت تا مبادا دیابت زمینه ابتلا به بیماری‌های دیگر را فراهم کند

 مراجعه به متخصص غدد و دادن آزمایش خون و خرید دارو به راحتی چهار هزار تومان می‌شد. (این رقم در شرایطی که برخی از بیماران بیمه نبودند بالاتر هم می‌رفت) زهرا نسبت به سایر بیماران دیابتی به خوبی رژیم را رعایت می‌کرد و خوب توانسته بود که بیماری خود را کنترل کند. کنترل خوب بیماری موجب شده بود که مشکلات مشابه سایر بیماران دیابتی را نداشته باشد کما اینکه بسیاری از بیماران به دلیل قندخون بالا دچار نارسایی کلیه شده بودند و هزینه دیالیز و در موارد حاد پیوند کلیه به هزینه بیماری دیابت آنها هم اضافه شده بود. حتی تعدادی از بیماران به دلیل عدم مراقبت بهداشتی و قند بالا، دچار عارضه پای دیابتی و مشکلات شبکیه چشم شده بودند که ناچار به بستری طولانی در بیمارستان و انجام عمل جراحی شده بودند.

حسن 57 ساله از دسته افرادی است که به دنبال افزایش قندخون علاوه برتقبل هزینه مادی، ناچار شد تا قطع پا را در 55 سالگی تجربه کند. زمانی که درمان‌ها برای پای دیابتی بی‌فایده ماند. برای پزشکان راهکار دیگری باقی نماند به‌جز اینکه به قطع پا رضایت بدهند. البته حسن خود نیز می‌دانست راه دیگری وجود ندارد وگرنه حتما پزشکان تلاش می‌کردند تا از قطع پا جلوگیری کنند. او در جریان قطع پا، هیچ کس را به جز خود مقصر نمی‌دانست که با علم بر بیماری دیابت خود هرگز حاضر نشد تا نحوه تغذیه خود را اصلاح کند. حسن فارغ از هزینه‌ میلیونی برای عمل جراحی و جلوگیری از گسترش زخم دیابتی ،آسیب شدید روحی را متحمل شد. به هر حال از دست دادن یک عضو برای یک انسان فعال در جامعه، می‌تواند فعالیت اقتصادی وی را کم کرده و او را از یک عضو فعال جامعه به عضو غیرفعال جامعه تبدیل کند. این داستان تلخ به کرات در جای جای ایران تکرار می‌شود کمااینکه 35درصد قطع عضوهایی که غیراز حوادث، در کشور به وقوع می‌پیوندد، مربوط به مبتلایان به دیابت است. این نکته‌‌ای بود که سعید رزاقی رئیس مرکز طب پیشگیری و ارتقای سلامت نسخه (ایرنا،19 آبان 97) اعلام کرده است، البته روایات تکان‌دهنده دیگری هم وجود دارد.

محمدعلی عطاری، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفتگو با خبرگزاری فارس (اسفند 96) نسبت به قطع پای یک دیابتی در هر سه دقیقه در ایران هشدار داده است. به هر حال این نکته را باید مورد توجه قرار داد که ایران در حال حاضریک بمب دیابتی است که جمعیت 5 میلیون نفری دارد. بدتر اینکه بخش زیادی از بیماران از بیماری خود، اطلاع ندارد و امکان دارد هر یک از این افراد، به یکی از قربانیان دیابت تبدیل شوند.

ترس از عوارض

هرچند زهرا در 60 سالگی دچار دیابت شده بود اما داستان میترا اندکی متفاوت است. میترا که در حال حاضر سی ساله شده است در ده سالگی به دنبال عارضه کمای دیابتی و بستری شدن در بیمارستان متوجه مشکل دیابت خود شد. او برخلاف زهرا که به دنبال بالا رفتن سن و چاقی دچار بیماری دیابت نوع 2 شده بود از ابتدای زندگی تجربه دیابت نوع یک را داشته است. دیابتی که تزریق انسولین به جز جدایی‌ناپذیر آن تبدیل شده است (البته بسیاری از بیماران تیپ دو در صورت جواب نگرفتن از خوردن قرص ناچار به تزریق انسولین می‌شوند) همین موجب شده که هزینه بیمار دیابت نوع یک، به مراتب بیشتر از نوع دو شود. میترا در تشریح قیمت‌ها به «رسانه مجازی نیلسو» می‌گوید: «هر بیمار دیابتی در ابتدا باید یک دستگاه اندازه‌گیری قندخون ، نوار قندخون، سرنگ انسولین به تعداد دفعات استفاده خریداری کند.»

 البته میترا از دو نوع انسولین لنتوس و نووورپید در ساعت‌های مختلف شبانه‌روز استفاده می‌کند تا بتواند قندخون خود را تنظیم کند. او انسولین لنتوس برای تنظیم قند 24 ساعته، شبها قبل از خواب استفاده می‌کند. این نوع انسولین موجب می‌شود که در این مدت قندخون در یک حالت متوسط و متعادل نگه داشته شود. وی فارغ از انسولین لنتوس ازانسولین نووورپید هم استفاده می‌کند که سریع‌الاثر بوده برای قبل از غذا استفاده می‌شود. در واقع نووورپید همان کار انسولین NPH را انجام می‌دهد و انسولین لنتوس کار رگولار را. به هر حال قیمت انسولین مرتب بر هزینه درمان دیابتی‌ها تحمیل می‌شود. البته میترا از انسولین قلمی استفاده می‌کند که سوزن آن بعد از ده بار تعویض می‌شود. قیمت انسولین قلمی متفاوت است. میترا بر این باور است که یک بیمار دیابتی برای کنترل بیماری خود ناچار است تا ماهی 400هزار تومان را در ماه هزینه کند. میترا با تاکید بر این قیمت می‌گوید: به هر حال شما ناچار هستید که ماهانه به چند پزشک مراجعه کنید که با ویزیت متخصصان، بیان چنین عددی چندان دور از انتظار نیست.

این نکته را محمود که مبتلا به دیابت نوع یک است، هم مورد تایید قرار داد و به «رسانه مجازی نیلسو» گفت: یک فرد دیابتی ناچار است تا برای کنترل بیماری خود هر سه ماه یک بار ازمایشی حدود یک میلیون تومان بدهد. حال اگر شما به این رقم، هزینه ویزیت پزشک و ….را اضافه کنید در نهایت به رقم بالایی دست پیدا خواهید کرد که پرداخت آن از هزینه خانوار، اندکی مشکل ایجاد می‌کند. البته محمود تاکید دارد این هزینه در حالی است که شما درگیر سایر بیماری‌های ناشی از دیابت همچون فشارخون، بیماری کلیوی، بیماری قلب، مشکل چشمی، زخم پای دیابتی و … نشده باشید و همچون او با رژیم غذایی توانسته باشید که بیماری خود را کنترل کنید.

هزینه کمرشکن

موضوع هزینه درمان بیماری دیابت مورد تایید دبیر مرکز تحقیقات سلامت سالمندان هم قرار گرفت. او در گفتگو با «رسانه مجازی نیلسو» به ضرورت تحت نظر پزشک بودن بیماران دیابتی اشاره کرد و گفت: دیابت یک بیماری ژنتیکی و محیطی است. از یک سو یک سری عوامل ژنتیکی داشته و از سوی دیگر عوامل محیطی دارد که خود انسان در ایجاد آن موثراست. امکان دارد که انسان زمینه‌هایی ‍‌داشته باشد که او را مستعد کند که بیشتر به دیابت مبتلا بشود.

در مورد عوامل ژنتیکی نمی‌توان کاری کرد، اما در مورد عوامل محیطی باید تدابیر جدی سنجید. به هر حال ابتلا به دیابت نوع دوم ارتباط تنگاتنگی با نحوه زندگی انسان داشته و با نحوه تغذیه و اضافه وزن و رژیم غذایی ما ارتباط بسیار نزدیکی پیدا می‌کند. مهم‌ترین سوال این است که آیا کالری مصرفی سوزانده می‌شود یا اینکه دربدن انباشته می‌شود. دیابت با افزوده شدن وزن آغاز می‌شود. زمانی‌که انسولین موجود برای متابولیسم قند کفایت نکند و لازم باشد تا میزان بیشتری انسولین وجود داشته باشد، فرد به دیابت مبتلا می‌شود. هرچقدر که وزن و شاخص توده بدنی فرد افزایش پیدا کند، میزان مقاومت به انسولین افزایش می‌یابد. به همین دلیل به موازات افزایش سن شما مشاهده می‌کنید که افراد به دیابت مبتلا می‌شوند.

راهکار جلوگیری از ابتلا به دیابت این است که کالری به میزان کافی دریافت شود و نه بیشتر. هر فردی باید مصرف قند را به حداقل رسانده و با فعالیت زیاد، میزان حساسیت به انسولین را کاهش بدهند. به همین دلیل کارشناسان توصیه می‌کنند که فرد به مدت سی دقیقه در روز و به مدت 5 بار در هفته فعالیت بدنی داشته باشد. حتی افرادی که در مرحله پیش از ابتلای دیابت قرار دارند اگر فعالیت فیزیکی را افزایش داده و ضمن کاهش مصرف قند و چربی، تلاش کنند تا میزان کالری لازم را دریافت کنند، این امکان وجود دارد که بتوانند از سرعت پیشرفت دیابت جلوگیری کنند. فرشاد شریفی درادامه افزود: در حال حاضر در جامعه ما، یکسری هزینه‌ها در جهت کنترل و یکسری برای پیشگیری دیابت، هزینه می‌شود.

بررسی‌ها نشان داده است که یک پنجم برای پیشگیری و چهار پنجم برای جلوگیری از عوارض ناشی از بیماری دیابتی همچون بیماری قلبی، سکته قلبی، سکته مغزی، پای دیابتی، ابتلا به قانقاریا و زخم دیابتی و نارسایی کلیوی هزینه می‌شود. لازم است تا این نکته را مدنظر قرار بدهید که شایع‌ترین علت نارسایی کلیه، بیماری دیابت است. دیابت همچنین می‌تواند چشم را درگیر کرده و موجب نابینایی شود. او به ضرورت مراجعه مرتب به پزشک اشاره و تصریح کرد: یک فرد دیابتی باید مرتب تحت نظر پزشک باشد و اگر قندش تحت کنترل است هر سه ماه یک بار باید به پزشک مراجعه کند. از نظر کلیه، کبد و چشم تحت معاینه قرار بگیرد.

اگر شما قرار است هزینه متوسط را محاسبه کنید،چیزی حدود سه تا چهار میلیون تومان در سال می‌شود. شما لازم است که این هزینه را با هزینه سلامت همه افراد جامعه به منظور پیشگیری هزینه کنید. این هزینه به نظرم زیر 100 دلار است. درحالی‌که هزینه عوارض هفت تا هشت برابر است. در بسیاری از موارد فرد ناچار است تا هزینه را شخصا از جیب خود پرداخت کند که در نهایت به وضعیت اقتصادی خانوار آسیب وارد می‌کند و موجب می‌شود تا فرد دچار فقر مطلق شود.

 هزینه پرداختی از جیب مردم پیش از طرح تحول سلامت، حدود 80 تا 90 درصد از جیب بیماران بود اما با توجه طرح تحول سلامت هزینه پرداختی از جیب مردم کم شده است و مردم هزینه کمتری را برای درمان پرداخت می‌کنند.امید ما این است که به موازات مراقبت بیشتر مردم ،افراد کمتری به دیابت مبتلا شوند به هر حال با توجه به جمعیت سالمند کشور باید این موضوع را جدی گرفت.

ضرورت مراقبت از چشم

موضوع مراقبت از چشم در بیماران دیابتی اهمیت زیادی پیدا می‌کند. مسئول فنی بخش چشم‌پزشکی هلال ایران در گفتگو با «رسانه مجازی نیلسو» بر این نکته تاکید کرد که بیماران دیابتی باید شدیدا تحت مراقبت قرار بگیرند تا مبادا دچار نابینایی شوند. او در لابه لای سخنان خود تصریح دارد که یک فرد دیابتی فارغ از گرفتن رژیم غذایی باید مرتب تحت نظر چشم‌پزشک باشد تا بتواند سلامت چشم خود را حفظ کند. البته او تصریح دارد که در صورت افزایش هزینه درمان از سقف بیمه،هر فرد ناچار خواهد بود تا خودش هزینه درمان را بپردازد.

اغلب بیمارانی که با آواستین درمان می‌شوند مایع کمتری ترشح می‌کنند و ماکولای آنها شکل طبیعی دارد و بینایی‌شان نیز بهبود می‌یابد
اغلب بیمارانی که با آواستین درمان می‌شوند مایع کمتری ترشح می‌کنند و ماکولای آنها شکل طبیعی دارد و بینایی‌شان نیز بهبود می‌یابد

محسن رحمتی کامل، چکاب مرتب چشم را ضروری دانست و گفت: بیمار دیابتی باید به صورت مرتب به چشم‌پزشک مراجعه کند تا اگر در ناحیه شبکیه آسیبی پیدا کردند بتوان با سرعت آن را ترمیم کرد. اینکه این آسیب شروع شده و در چه گریدی است می‌توان اقدامات تجویزی داشت. به همین دلیل به بیماران دیابتی توصیه می‌شود که هر شش ماه باید به چشم‌پزشک مراجعه کنند تا وضعیت چشم وی مورد بررسی قرار گیرد. اگر وضعیت این بیماران مطلوب نباشد گاهی برای آنها لیزر توصیه می‌شود که در این موارد امکان دارد که چند بار تکرار شود و بیمار ناچار است تا در هر جلسه حدود 400 هزار تومان را پرداخت کند.

اگر قرار است تزریقی انجام شود همین تزریق 500 تا 700 هزار تومان هزینه به دنبال دارد. آمپول آواستین برای جلوگیری عوارض است که برای بیماران به کار گرفته می‌شود. برخی از بیماران مشکلشان با تزریق یک بار آمپول انجام نشده و بارها ناچار به تزریق شده‌اند. مواردی وجود داشته که بیمار بیست بار تزریق انجام داده است. همه این موارد هزینه‌بر است. اگر به تزریقات و لیزر درمانی جواب ندهد راهکاری به جز عمل باقی نمی‌ماند. در این شرایط بیمار ناچار است تا هزینه متوسط 5 میلیون تومانی را برای عمل چشم پرداخت کند. گاهی امکان دارد که این عمل لازم باشد تا دو تا سه بار تکرار شود تا بیمار نتیجه بگیرد. این موارد هزینه‌هایی است که بیمار برای چکاب چشم خود باید بپردازد این هزینه را جدای هزینه مشاور غدد، قلب و عروق، کلیه و کبد محاسبه کنید.

پرداخت از جیب

اگر یک بیمار شانس بیاورد نیاز پیدا نمی‌کند که مرتب تزریق داشته باشد. رحمتی کامل به بیمارانی اشاره دارد که ناچار به تزریق مکرر در فواصل زمانی کوتاه می‌شوند. مسئول فنی بخش چشم پزشکی هلال ایران به وضعیت پرداخت بیمه اشاره و تصریح کرد: اتفاقاً گاهی زمان‌ها به هم نزدیک می‌شود. تزریق انجام می‌شود و بعد یک ماه و نیم بعد بررسی می‌شود اگر جواب نداد دوباره باید تزریق انجام شود. بیمه سقف را مدنظر قرار داده و تا سقف 5 میلیون تومان را پرداخت می‌کند. اگر درمان در طول یک سال از 5 میلیون تومان بیشتر شود فرد خود باید هزینه را پرداخت کند.

 برای جلوگیری از این عوارض و تقبل هزینه سنگین درمانی باید به مردم آگاهی داد تا نسبت به بیماری دیابت حساس باشند متاسفانه حدود 50 درصد از مردم از بیماری خود خبر ندارند. به همین دلیل به آنها توصیه می‌شود که مبنای کار خود را بر پیشگیری قرار دهند زیرا مردم بسیار دیر متوجه بیماری شده و کاملا درگیر عوارض دیابت می‌شوند که در بسیاری از موارد خانواده‌ها را با فقر مواجه می‌کند. بهتر است تا در این مورد غربالگری انجام شود و دامنه بیماریابی را گسترش بدهد تا بیماران ناشناخته نسبت به بیماری خود آگاهی پیدا کنند. در نهایت این بیماران باید تحت مراقبت‌های درمانی شدید قرار بگیرند تا بیمار زمانی به خود نیاید که بینایی خود را از دست داده است.

سخن آخر

به نظر می‌رسد که بسیاری از ایرانیان باید ضمن دادن آزمایش خون، رژیم غذایی مناسب همچون مدیترانه‌ای را رعایت کنند تا مبتلا به دیابت نشوند. بدترین حالت این است که فردی دیابت داشته باشد اما اطلاعی از آن نداشته باشد. در این صورت زمانی متوجه بیماری خود خواهد شد که آسیب‌های جدی بر بدنش وارد شده باشد و وی را تا مرحله دیالیز، قطع عضو و نابینایی پیش خواهد برد. به همین دلیل بیهوده نیست که بسیاری دیابت را چهارمین عامل مرگ افراد در جوامع درحال‌توسعه دانسته و نسبت به آن هشدار می‌دهند. با یک حساب سرانگشتی اگر هزینه پیشگیری بیماری دیابت را بررسی کنید متوجه خواهید شد که این هزینه یک هشتم هزینه صرف شده برای درمان است که با توجه به این بودجه عظیم صرف شده نشان می‌دهد که سیاست‌گذاران نظام در حوزه سلامت در این مورد باید تدابیری جدی را درنظر بگیرند به ویژه انکه جمعیت قشر سالمند کشور افزایش یافته و بیماری دیابت نوع دو درکمین سالمندان این مرزوبوم است. اگر مراقبت لازم صورت نگیرد خیلی زود باید منتظر بود تا بمب دیابتی در کشور منفجر شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer