بوریس جانسون کیست و از جان ما چه می‌خواهد؟ - رسانه مجازی نیلسو

بوریس جانسون کیست و از جان ما چه می‌خواهد؟

بوریس جانسون زمانی گفته بود: شانس برگزیده شدن من به نخست‌وزیری شبیه پیدا کردن تصویر الویس پریسلی در ماه یا زنده شدن او است.

  • توسط صابر صادقی
۱ - بوریس جانسون کیست و از جان ما چه می‌خواهد؟

گردون براون، نخست‌وزیر سابق بریتانیا بوریس جانسون را احتمالاً آخرین نخست‌وزیر این اتحادیه دانست و دونالد ترامپ ابایی ندارد که پس از انتخاب او بیان کند که ترامپ دیگری این مرتبه در بریتانیا سربرآورده است. اما این دست سیاستمداران گرچه در ابتدا اسباب مسرت خاطر و طنز کمدین‌ها می‌شوند اما ریشه در دودمانی دارند که خنده از لب‌ها برمی‌چیند. دودمانی که در عرصه فکر خالی می‌زنند، اما در عرصه عمل جدی هستند.

بوریس جانسون زمانی گفته بود: شانس برگزیده شدن من به نخست‌وزیری شبیه پیدا کردن تصویر الویس پریسلی در ماه یا زنده شدن او است.

بیشتر بخوانید:

 او امروز در دفتر نخست‌وزیری بریتانیا نشسته است و یار غار دونالد ترامپ به شمار می‌رود؛ جز اینکه هر دو بلوند هستند و هر دو در نیویورک به دنیا آمده‌اند. این دو کشور آنگلوساکسون شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند. یکی از اساسی‌ترین این شباهت‌ها چیست؟ آینده‌گرایی.

می‌گویند تاریخ دوبار تکرار می‌شود؛ یکبار به تراژدی و بار دیگر به کمدی. زمانی احزاب راست‌گرای اروپایی را با پایبندی به سنت اروپایی و محافظه‌کاری می‌شناختند اما راست امروز نشانی از محافظه‌کاری ندارد. راست امروز می‌خواهد اروپای جدیدی را بیافریند، البته بهتر و پیشرفته‌تر. مانع چیست؟ در درجه اول مهاجران و در درجات دیگر سیاست‌هایی که جلوی تاخت‌وتاز بی‌مهار سرمایه را می‌گیرند و از جمله آن‌هاست سیاست‌های دوستدار محیط‌زیست.

این رویکرد برای شما آشنا نیست؟! نگاهی که نشان آن را در سال‌های پیش از 1933و قبل از برافتادن حکومت واینمار آلمان را در خاطره‌ها زنده می‌کند. از همین روی نشریه معتدل و میانه‌روی ایندیپندنت تیتر نخست خود را با این عنوان انتخاب کرده است: آینده زیر نظر بوریس جانسون وحشت‌آفرین است- اما با تلاش دوباره و همبستگی می‌توان به این کابوس پایان داد.

صدای پای فاشیسم

امروز از این تبار در جای‌جای آمریکای شمالی، اروپا و به‌ویژه اروپای شرقی و حتی آسیای شرقی و جنوب‌شرقی و در آمریکای جنوبی نشانی می‌توان یافت. اما بریتانیا هر کشوری نیست؛ اعمال سیاست‌های فاشیستی در بریتانیا مانند هند، برزیل و بنگلادش نیست که بی‌اعتنایی جهانی را به همراه داشته باشد، بلکه به معنای سیاست‌های جهانی علیه محیط‌زیست و نابرابری بیشتری جهانی به ضرر اقشار متوسط و خاورمیانه ناامن‌تر و در نتیجه به معنای مهاجرت‌های بیشتر از طرفی و سختگیری‌های مهاجرتی بیشتر از طرف دیگر است.

آمارها نشان می‌دهند تنها سه سال پس از رفراندوم خروج بریتانیا از برگزیت خشونت‌های نژادی در منطقه افزایش یافته است؛ نابرابری افسارگسیخته شده و زندگی مهاجران و اقشار پایین سخت‌تر از گذشته شده است. این چیزی نبود که بسیاری برای آن رنج سفر را از راه‌های دور را بر خود هموار کنند.

خود بریتانیایی‌ها نیز باور دارند که جانسون رهبر آنان نیست و نخواهد بود. استفاده از الفاظ نامناسب، شعارهای نژادپرستانه، طرفداری از سیاست‌هایی که نه تنها برای محیط‌زیست که برای اقشار متوسط هم فاجعه‌آمیز خواهد بود. به نظر می‌رسد تنها همتای بوریس جانسون در دنیای سیاست دونالد ترامپ باشد.

هم‌اکنون نیز خاورمیانه برای ما دیگ جوشانی است که با پیوستن جانسون هفته‌ها و ماه‌های آینده دیدنی‌ خواهد شد. بدترین سناریوها همدستی جانسون و ترامپ در خاورمیانه علیه ایران و وقوع برخوردهای مقطعی و بحران‌زاست. در اروپا نیز خروج بریتانیا ادامه خواهد یافت که آنها را با بحرانی در قانون اساسی مواجه می‌کند و شرایط را برای استقلال اسکاتلند مهیا خواهد کرد.

بوریس کیست؟

همه تحلیلگران متفق‌القول هستند که بوریس جانسون هر بدی که داشته باشد اما مدتی رسانه‌ها را سرگرم خواهد کرد. البته امیدوارند زیاد این سرگرمی‌ها دوام نیاورد. امروز یکی از سیاسی‌ترین (بوریس جانسون معروف است که بی‌مورد دروغ می‌گوید) سیاستمداران عصر ما در پلاک 10 خیابان داونینگ (دفتر نخست‌وزیری بریتانیا) مستقر شده است. برخی از خود می‌پرسند واقعاً در ذهن این مرد چه می‌گذرد و معنای انتخاب او برای ایران چیست؟!

نخست اینکه بوریس جانسون زندگی آشفته‌ای داشته است. این آشفتگی را در زندگی سیاسی او نیز می‌توان پی گرفت، به گونه‌ای که او مفتون اهانت به رقبای سیاسی خود است. بوریس جانسون تاریخچه‌ای از اظهارنظرهای بی‌پایه و بی‌فکر دارد تا جایی که در اظهارنظری جنجال‌برانگیز زنان برقع‌پوش را به صندوق پستی تشبیه کرد. در جایی دیگر نیز مردم عضو مستعمرات سابق را به بچه سیاه‌های پرچم به دستی تشبیه کرد که لبخندی به اندازه یک هندوانه دارند. پیش‌تر نیز شعری خارج از ادب در باب اردوغان، رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر ترکیه گفته بود که از ذکر آن در این مقاله معذوریم.

۲ - بوریس جانسون کیست و از جان ما چه می‌خواهد؟

شما خود جانسون را در دفتر نخست‌وزیری تصور کنید که باید روزانه با فعالان اجتماعی و اعضای مختلف از احزاب مخالف دیدار کند. بی‌شک این کار برای او سخت‌ترین کارها خواهد بود. او اکنون می‌داند که دیگر در مقام شهردار لندن نیست و آنچه می‌گوید با شدیدترین بازخوردها روبه‌رو خواهد شد و حتی نیکی مورگان، از اعضای محافظه‌کار پارلمان انگلستان این موضوع را به جانسون با شدیدترین لحن بیان خواهد کرد.

در مقابل، طرفداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا او را قهرمان خود می‌دانند. می‌گویند جانسون چنان خدعه‌آمیز در نقش شهردار لندن بازی کرد تا برگزیت (BREXIT) محقق شود. در سال 2016 در شرایطی که جانسون تحت فشار دیوید کامرون، نخست‌وزیر آن زمان بریتانیا، در کمپین بازگشت به اتحادیه قرار داشت، توانست کاملاً ورق را برگرداند و به قهرمان طرفداران برگزیت تبدیل شود.

 با این همه نباید او را دست‌کم گرفت. نویسنده سخنرانی‌های او از روزنامه دیلی‌تلگراف می‌گوید که او رهبری مقتدر است؛ کسی که می‌تواند نوشته‌های شما را در جمع به سخنرانی‌هایی پرشور تبدیل کند که مردم را برمی‌انگیزانند، ترغیب می‌کنند و به راهی می‌کشانند که پیش‌تر تمایلی به آن نداشتند.

داستان در مورد بوریس جانسون کم نیست. حداقل او را از سه دیدگاه می‌توان بررسی کرد: توانمندی‌های شخصی او، اخلاقیاتش و شایستگی او برای مقام نخست‌وزیری. او پرکار است، جسور است، بلندپرواز است اما آنچه ندارد ایده‌ای برای رهبری کشوری که قرار است در جهان از نقشی راهبردی برخوردار باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer