بیمارستان‌های خصوصی در برزخ تصمیم‌گیری - رسانه مجازی نیلسو

بیمارستان‌های خصوصی در برزخ تصمیم‌گیری

گزارش نیلسو از بحران اقتصادی بیمارستان‌های خصوصی و عدم استقبال از پیشنهاد همکاری با وزارت بهداشت

  • توسط معصومه ستوده
بیمارستان‌های خصوصی

نزدیک به یک ماه از انتشار خبر پذیرش بیماران در بیمارستان‌های خصوصی با تعرفه وزارت بهداشت، می‌گذرد اما در همین مدت کوتاه بیمارستان‌های خصوصی روی خوشی به این تصمیم نشان ندادند. مدت زمانی پیش کوروش شمیمی، رئیس هیأت‌مدیره انجمن صنفی کارفرمایی بیمارستان‌های خصوصی درجه یک در نامه‌ای خطاب به ریاست کل سازمان نظام پزشکی خواستار حمایت این سازمان برای اداره بهتر بیمارستان‌های خصوصی در شرایط سخت شد. البته به کار بردن دوران سخت به‌حق شایسته وضعیت فعلی در زمانه‌ای است که تخت‌های بیمارستان خصوصی خالی مانده است.

بیشتر بخوانید:

دوران سخت تخت‌های بیمارستان خصوصی زمانی شروع شد که طرح تحول سلامت بعد از کلی سروصدا در اردیبهشت 93 رونمایی شد؛ طرحی که تصمیم داشت تا پرداخت از جیب را به حداقل برساند. همین موجب شد بازار بیمارستان‌های دولتی سکه شود و بازار بیمارستان‌های خصوصی کساد!

 با بدقولی بیمه‌ها عملاً بسیاری از بیمارستان‌های خصوصی به گل نشستند. وضعیت نامطلوب بیمارستان‌های خصوصی با بحران اقتصادی به اوج خود رسید. بدقولی بیمه‌ها منجر به فسخ قرارداد بیمارستان‌های خصوصی با فرهنگیان و… شد. به ترتیبی که دیگر بیماری پذیرش نمی‌‌کردند. هرچند در این وضعیت، بیمارستان‌های وجود داشتند که تلاش کردند با بیمار راه آمده و با دردسر زیاد بیمار را پذیرش می‌کردند.

راهکار وزارت بهداشت

 وضعیت نامطلوب بیمارستان‌های خصوصی از دید وزیر بهداشت دور نماند. وزیر بهداشت تلاش کرد در پنج سالگی طرح تحول سلامت از بیمارستان‌های خصوصی دلجویی کند. به همین دلیل، دکتر سعید نمکی به صورت مفصل به طرح خرید خدمت اشاره کرد. وزیر بهداشت خرید خدمت از بخش خصوصی را موضوع عجیبی ندانست.

 سکاندار وزارت بهداشت معتقد است که رسالت دولت نباید ساخت‌وساز بیمارستان و خرید تجهیزات باشد و رؤسای دانشگاه‌ها و مدیران ارشد نیز نباید فعالیت‌های خود را برای این امور متمرکز کنند زیرا نظارت، سیاست‌گذاری و ارتقای کیفیت خدمات مهم‌ترین وظیفه وزارت بهداشت محسوب می‌شود.

766198 405 1024x683 - بیمارستان‌های خصوصی در برزخ تصمیم‌گیری
وزیر بهداشت:متقاعد کردن مدیران ستادی به واگذاری خدمات حوزه سلامت به بخش خصوصی امری امکان‌پذیر اما زمان‌بر است

سعید نمکی ارزیابی برخی که خرید خدمت از بخش خصوصی را غیرممکن اعلام کردند، نپذیرفت و تصریح کرد این نظریه را که واگذاری بیمارستان‌ها به بخش خصوصی امکان‌پذیر نیست نمی‌پذیرم چرا که ما در حوزه بهداشت برای ارائه خدمات به 10 میلیون نفر حاشیه‌نشین شهری، حتی یک نفر را استخدام نکردیم و از بخش خصوصی خرید خدمت کردیم. دوستان بهتر است تا به این موضوع توجه کنند که بیمارستان قبل از اینکه یک واحد خدماتی باشد یک واحد زنده و پویاست و اداره‌کنندگان آن باید با حوزه اقتصادی و تجارب بین‌المللی آشنا باشند. نکته مهم بعد متقاعد کردن مدیران برای واگذاری خدمات سلامت به بخش خصوصی است.

وزیر بهداشت به نکته مهمی اشاره کرد زیرا بسیاری از مدیران در این مورد مقاومت می‌کنند. هرچند او این مقاومت را بی‌فایده دانست و گفت: متقاعد کردن مدیران ستادی به واگذاری خدمات حوزه سلامت به بخش خصوصی امری امکان‌پذیر اما زمان‌بر است. هیأت امنایی شدن اداره بیمارستان‌ها یک ضرورت است. استخدام نیروی انسانی، خرید تجهیزات، توسعه و مرمت بیمارستان و همچنین سیاست‌گذاری برای بخش‌های داخلی هر بیمارستان بر عهده هیأت امناست اما ممکن است در گردش مالی مشکلاتی ایجاد شود. بهتر است قیمت تمام‌شده خدمات مشخص شود، سرمایه‌گذاری آن نیز همراه برگشت سرمایه از سوی دولت تضمین شود تا بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت ترغیب شود.

در حال حاضر کمبود تخت داریم که رفع این کمبود چندین دهه زمان می‌برد تا کمبودهای امروز تخت بیمارستانی کشور از طریق مشارکت دولت برطرف شود؛ بنابراین لازم است تا سازوکار ورود بخش خصوصی به حوزه سلامت تعریف شود. وزیر بهداشت این انتقاد را مطرح کرد که چرا برخی حضور بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری آن را تهدیدی بزرگ می‌دانند چراکه همیاری این بخش می‌تواند مشکلات حوزه سلامت را کم کند. انتشار این سخنان نشان داد که عزم وزارت بهداشت در یاری طلبیدن از بخش خصوصی جدی است به همین دلیل مقرر شد که بیماران بر اساس تعرفه ابلاغی وزارت بهداشت در سال 1398  در بیمارستان‌های خصوصی بستری شوند.

تجدیدنظر در تعرفه  

به دنبال طرح درمان بیماران بر اساس تعرفه وزارت بهداشت و عدم استقبال بیمارستان‌های خصوصی، حسین بهداد، عضو هیأت‌مدیره بیمارستان تهران کلینیک مهم‌ترین دلیل این عدم استقبال را تعرفه ناچیز و غیر قابل‌قبول خواند.

بهداد ضمن بیان اینکه باید تعرفه واقعی شود تا مشکلی به مشکلات بیمارستان خصوصی اضافه نشود در مصاحبه با «رسانه مجازی نیلسو» به مشکلات بیمارستان‌های خصوصی اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر مهم‌ترین دغدغه ما مسائل مربوط به بیمه‌ها بوده و از سوی دیگر بحث تعرفه‌ها، به چالش جدی بیمارستان خصوصی تبدیل شده است. این نکات با توجه به طرح تحول سلامت، بیش از موارد دیگر اهمیت پیدا می‌کند. به نظر می‌رسد طرح تعیین تعرفه‌ها بدون کارشناسی لازم، نهایی شده است. یک‌سری از تعرفه‌ها در حوزه جراحی‌ها و ارتوپدی به صورت دقیق تعیین نشده است. در این مورد مشورت کافی صورت نگرفته است. به‌هرحال یک‌سری از اعمال جراحی احتیاج به دقت بیشتری دارند. این نکته به‌طور دقیق لحاظ نشده است.

 بهداد به مشکل کمبود نیرو اشاره کرد و افزود: چالش کمبود نیروهای کارآمد و تحصیلکرده از مواردی است که بسیاری از بیمارستان‌های خصوصی با آن روبه‌رو شده‌اند. کمبود نیرو بیمارستان را با مشکل روبه‌رو می‌کند. در حال حاضر پرسنل تحصیلکرده از مهم‌ترین چالش‌های ما محسوب می‌شود که امید است هرچه زودتر نیروهای لازم جذب شوند. اگر این امر محقق شود پرسنل ما تامین شده و در نهایت دو طرف سود می‌برند. در حال حاضر، نیاز شدیدی به کادر تحصیلکرده پرستاری حس می‌شود. این ارزیابی به این معنا نیست که در این حوزه ضعف وجود دارد، بلکه باید برنامه‌ریزی دقیق‌تری صورت بگیرد تا نیروی بیشتری در این حوزه پرورش داده شود. بیمارستان ما بارها برای جذب نیرو در این حوزه به آگهی متوسل شده است.

در حال حاضر هر بیمارستان‌های خصوصی هزینه زیادی را صرف هتلینگ بیمارستان می‌کنند. آیا این منصفانه است که با تعرفه غیرواقعی و غیرکارشناسی‌شده با وزارت بهداشت وارد کار شوند.
دکتر نوروزی: در حال حاضر هر بیمارستان‌های خصوصی هزینه زیادی را صرف هتلینگ بیمارستان می‌کنند. آیا این منصفانه است که با تعرفه غیرواقعی و غیرکارشناسی‌شده با وزارت بهداشت وارد کار شوند.

عضو هیأت‌مدیره تهران کلینیک به تبعات عدم کارشناسی دقیق تعرفه‌ها اشاره کرد و افزود: این انتظار وجود داشت که اعمال جراحی ظریف که نیازمند دقت بالایی است تعرفه‌های آنها با حساسیت بیشتری تعیین شود. مثلاً ریسک کار اعمال جراحی ظریف و خطر‌ساز مورد توجه قرار نگرفته است. این کار موجب می‌شود تا پزشکان از قبول اعمال جراحی ظریف و با ریسک بالا خودداری کنند. پزشکان همزمان با پذیرش بیماری که دردسر داشته باشد، نگرانی و استرس زیادی را تحمل می‌کنند.

نارضایتی پزشکان

به نظر می‌رسد این نکته یعنی عدم کارشناسی دقیق تعرفه‌ها مشکلات زیادی برای بیمارستان خصوصی ایجاد می‌کند که نارضایتی پزشکان مهم‌ترین آن است. بهداد ضمن انتقاد از وضعیت موجود به نیلسو گفت: با تعرفه‌های جدید مشکلات زیادی در این بخش برای انجام برخی از اعمال جراحی به وجود می‌آید. شکستگی‌ها در این دسته قرار می‌گیرند. مهم‌ترین مشکل این است که بین بیمارانی با مشکل گسترده نسبت به بیماری با مشکل کمتر تفکیک انجام نشده است. به همین دلیل، این تعرفه‌ها باید بیشتر کارشناسی شده و نسبت به آن تجدیدنظر شود. بهتر است که کارشناس‌های بیشتری در این مورد بررسی‌های لازم را انجام داده و قیمتی را پیشنهاد بدهند که منجر به نارضایتی پزشکان نشود و در عین حال حقوق بیمار هم حفظ شود.

البته بهداد به ضعف مهم تعرفه‌های وزارت بهداشت اشاره و تصریح کرد: در تعرفه‌های تعیین‌شده به هیچ عنوان به سابقه پزشک توجه نشده است. بهتر بود که به تجربه افراد هم توجه می‌شد، درحالی‌که هیچ تمایزی بین پزشکی با چندین سال تجربه طبابت با فرد تازه‌کار، درنظر گرفته نشده است. اگر این نکات مورد توجه قرار بگیرد پزشکان اندکی دلگرم‌تر می‌شوند. در چنین شرایطی، مسأله سود و زیان بیمارستان‌های خصوصی با توجه مشکلات ایجادشده، تورم زیاد در جامعه، محدودیت‌ها و کاهش تعرفه‌ها بسیار دور از ذهن است.

بهداد به چالش طرح تحول اشاره کرد و گفت: طرح تحول سلامت برای جامعه بسیار خوب است و امید است که در اجرا موفق شود. قضاوت کردن در این حوزه نیازمند کار کارشناسی بیشتری است. امید ما این است که متولیان امر برای تداوم اجرای طرح تحول سلامت کارشناسی بیشتری را لحاظ کنند.

بهداد به تجزیه و تحلیل  مشکلات با سازمان‌های بیمه‌گر اشاره و تصریح کرد: بسیاری از بیمارستان‌ها از عملکرد بیمه‌ها راضی نیستند. شما این نکته را مورد توجه قرار بدهید که بیمارستان‌های خصوصی برای ادامه فعالیت خود ناچار هستند تا با سازمان‌های بیمه‌گر قرارداد داشته باشند. بیمه‌ها تلاش می‌کنند تا مطالبات خود را دیرتر بدهند چون از این محل، سود زیادی می‌برند. بیمارستان انتظار دارد که به محض ارسال صورتحساب‌ها در اسرع وقت مطالباتش پرداخت شود. حداقل باید مصوبات قانونی را رعایت کنند. بیمه‌ها با وجود آنکه مطالبات ما را پرداخت نکرده‌اند اما قرارداد‌ها لغو نشده است. متاسفانه سازمان‌های بیمه‌گر متعهد نیستند تا مطالبات ما را پرداخت کنند. این نکته را نادیده می‌گیرند که خرج بیمارستان از این محل تامین می‌شود. در حال حاضر ما نزدیک به شش‌میلیارد تومان مطالبات محقق‌نشده داریم. با وجود این، بیمارستان همچنان قراردادهای خود را حفظ کرده‌ است.

تعرفه غیرواقعی

محمدرضا نوروزی رئیس هیأت‌مدیره بیمارستان پارسیان بر این باور است که با تعرفه غیرواقعی امکان همکاری با وزارت بهداشت وجود ندارد. محمدرضا نوروزی در گفتگو با «رسانه مجازی نیلسو» گفت: در حال حاضر هر بیمارستان‌های خصوصی هزینه زیادی را صرف هتلینگ بیمارستان می‌کنند. آیا این منصفانه است که با تعرفه غیرواقعی و غیرکارشناسی‌شده با وزارت بهداشت وارد کار شوند. رئیس هیأت‌مدیره بیمارستان پارسیان گفت: تمام تلاش ما این است که بیمارستان به یک هتل بیمارستان تبدیل شود تا بیمار از مکان اقامت خود احساس لذت و شادی کند، این مهم نیازمند صرف هزینه‌های وافری است که با وجود تعرفه‌های غیر‌واقعی وزارت بهداشت امکان‌پذیر نیست و چنین قراردادی برای ما صرفه اقتصادی ندارد.

اعتقاد ما این است که ظاهر بیمارستان همچون بیمارستان‌های خصوصی نسل جدید؛ زیبا و دلنشین باشد و دیگر همچون گذشته نشانه‌ای از دارو، بیماری و رنج نداشته باشد. با این حال دستیابی به این هدف مهم، یعنی یک هتل بیمارستان نیازمند صرف هزینه‌های زیادی است. به نظر می‌رسد تعرفه‌ها باید حداقل به سه برابر افزایش یابد تا هزینه‌های صرف‌شده در بخش خصوصی تامین شود. در این صورت امکان همکاری با وزارتخانه وجود دارد. چون بازگشت اصل سرمایه و سود تضمین می‌شود.

هتلینگ بیمارستان ما بسیار خوب است زیرا بیمارستان ما اتاق‌های بزرگ با نورگیر مناسب و امکانات جانبی همچون وسایل بهداشتی و نظافتی در داخل اتاق دارد که بیمار ناچار نیست تا برای رفتن به سرویس بهداشتی از اتاق خارج شود، به همین دلیل یکی از بیمارستان تراز اول کشور محسوب می‌شود.

مهم‌تر بخش لابی بیمارستان است. پیش‌تر هر فردی به محض ورود به بیمارستان‌های سنتی، با بوی بیماری و الکل مواجه می‌شد اما تلاش ما این بوده که بیمارستان از لابی مناسبی برخوردار باشد همچنانکه لابی بیمارستان ما، شبیه سالن اجتماعاتی با ستون‌های زیبا طراحی شده است که به هیچ وجه با بیمارستان‌های قدیمی تشابه ندارد. هر فردی که وارد بیمارستان می‌شود به هیچ عنوان بوی دارو و الکل را حس نمی‌کند. به نظر من لابی بیمارستان و بخش‌های پذیرش، اطلاعات و مالی بیمارستان نقش حیاتی در جلب بیمار به بیمارستان دارد.

نوروزی مهم‌ترین مشکل بیمارستان را کمبود فضای سبز دانست و گفت: مهم‌ترین دلیل این مساله به گرانی زمین برمی‌گردد. به همین دلیل بسیاری از بیمارستان‌ها از این نعمت محروم هستند و شما نمی‌توانید بیمارستانی را پیدا کنید که هم‌سطح زمین زیربنا رفته، فضای سبز داشته باشد. نگاهی به ساختمان‌های جدیدالتاسیس نشان می‌دهد که به جای گسترش سطح از ارتفاع بهره بردند. این اتفاق درحالی رخ داده که در شهرستان‌ها که قیمت زمین مناسب‌تر است از گسترش سطح نیز بهره کافی را برده‌اند.

همکاری با ضرر هنگفت

نوروزی به وضعیت نامطلوب دستمزد در بسته پیشنهادی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: متاسفانه تعرفه را به صورت نادرست تعیین کرده و از بخش خصوصی انتظار همراهی دارند. درحالی‌که با این رقم به هیچ وجه امکان مجاب کردن پزشکان وجود ندارد. شما فرض بگیرید که بیمارستان خصوصی هزینه هتلینگ و اقامت بیمار را نادیده بگیرد و بابت آن پولی دریافت نکند. حال این سوال مطرح می‌شود که پزشک را باید چطور مجاب کرد که عمل جراحی را با تعرفه اندک وزارت بهداشت انجام دهد؟

متاسفانه سازمان‌های بیمه‌گر متعهد نیستند تا مطالبات ما را پرداخت کنند. این نکته را نادیده می‌گیرند که خرج بیمارستان از این محل تامین می‌شود. در حال حاضر ما نزدیک به شش‌میلیارد تومان مطالبات محقق‌نشده داریم.
دکتر بهداد:متاسفانه سازمان‌های بیمه‌گر متعهد نیستند تا مطالبات ما را پرداخت کنند. این نکته را نادیده می‌گیرند که خرج بیمارستان از این محل تامین می‌شود. در حال حاضر ما نزدیک به شش‌میلیارد تومان مطالبات محقق‌نشده داریم.

شما این نکته را مدنظر قرار دهید که چنین پزشکی که در بخش خصوصی کار می‌کنند انتظارات بخش دولتی از ما ندارد به همین دلیل نمی‌توانیم از او درخواست کنیم که دستمزد واقعی خود را نگیرد. واقعاً برای من و همکاران این سوال مطرح شده که چرا بیمارستان خصوصی باید به این ضرر هنگفت تن بدهد. نه تنها سودی عایدش نمی‌شود بلکه باید پولی از جیب بگذارد تا هزینه اقامت بیمار در بیمارستان تسویه و به قولی صفر شود.

عضو هیأت مدیره پارسیان تصریح کرد: بسیاری در چنین شرایطی ورود بیمه را به عنوان راهکار مطرح می‌کنند اما واقعیت این است که ما از بیمه‌ها به قدر کافی طلب داریم، دیگر دلیلی وجود ندارد که دوباره بخواهیم با بیمه‌ها طرف حساب شویم؛ البته اگر بدهی خود را تسویه کنند در این صورت می‌توان به گزینه همکاری فکر کرد. در غیراین صورت همکاری بیمارستان خصوصی با وزارت بهداشت عملاً به شوخی شباهت پیدا می‌کند زیرا مهم‌ترین رسالت بیمارستان‌های خصوصی توجه به بازدهی اقتصادی این نهاد است در غیر این صورت بیمارستان نمی‌تواند به بقا ادامه داده و ورشکست می‌شود.

سخن آخر

بیمارستان‌های خصوصی درحال حاضر بر دو راهی قرار گرفته‌اند که آیا به صلاح هست که با دولت همکاری کنند یا خیر. وزارت بهداشت درخواست خرید خدمت از بیمارستان بخش خصوصی دارد که البته تعرفه 98 را ملاک قرار داده است. در این میان بسیاری ازمسئولان بیمارستان‌های خصوصی این کار را به‌صرفه ندانسته و بر این باورند که پذیرش چنین توافقی منجر به ورشکستگی بیمارستان خصوصی می‌شود؛ زیرا بیمارستان باید هزینه بسیاری از اقدمات تشخیصی را از جیب بپردازد.

 مهم‌تر اینکه پزشکان بخش خصوصی حاضر نیستند تا با تعرفه دولتی کار کنند و اعمال جراحی سنگین را انجام دهند. بهترین راهکار این است که وزارت بهداشت درمورد تعرفه توافقی با بیمارستان خصوصی نکاتی همچون هتلینگ، وجود پزشکان باسابقه و متبحر را مدنظر قرار داده و در مورد تعرفه‌ها تجدید نظر کنند. در این صورت امکان همکاری با بخش خصوصی در حوزه سلامت فراهم خواهد شد وگرنه نباید انتظار داشت که بیمارستان خصوصی با این هزینه اندک کار کند. اگر مشاهده می‌کنید که بیمارستان‌های خصوصی از پیشنهاد وزارت بهداشت استقبال نکرده به این دلیل است که از این طریق سودی عاید بیمارستان‌های خصوصی نمی‌شود و در چنین شرایطی مدیریت بیمارستان نمی‌داند که باید چه جوابی به سرمایه‌گذاران بدهد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer