بیماری خاموش و جهنده سرطان سینه را دریابید - رسانه مجازی نیلسو

بیماری خاموش و جهنده سرطان سینه را دریابید

گزارش نیلسو از روند روبه رشد سرطان سینه به بهانه سالروز فوت مریم میرزاخانی نابغه ریاضی

  • توسط معصومه ستوده
doctor holding breast cancer awareness ribbon - بیماری خاموش و جهنده سرطان سینه را دریابید

یست‌وسوم تیرماه 1398، یادآور دومین سالگرد خاموشی یکی از نخبگان زن ایران‌زمین است. مریم میرزاخانی ریاضی‌دان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد که در سال ۲۰۱۴ به‌خاطر کار بر دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آن‌ها برنده مدال فیلدز که بالاترین جایزه در ریاضیات است، شده بود، در 40 سالگی چشم از جهان فروبست.

مریم میرزاخانی به‌عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیده سال ۲۰۰۵ از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا و ذهن برتر در رشته ریاضیات مورد تجلیل قرار گرفت. میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه ستر از انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳ و جایزه کلی بود. کسب چنین افتخاراتی موجب شد تا میرزاخانی از اول سپتامبر ۲۰۰۸ در دانشگاه استنفورد و به‌عنوان پژوهشگر و استاد دانشگاه در رشته ریاضیات مشغول به تدریس شود.

بیشتر بخوانید:

پیش از حضور در دانشگاه استنفورد، او استاد دانشگاه پرینستون بود. بعید به نظر می‌رسد که پیش از روز 23تیرماه که شمع زندگی مریم میرزاخانی به خاموشی گرایید، فردی او را به‌طور کامل می‌شناخت اما مرگ دردناک مریم میرزاخانی، نخبه ریاضی به دلیل ابتلا به سرطان سینه، موجب شد تا افکار عمومی متوجه این اتفاق دردناک شود. مریم میرزاخانی بعد از چهار سال مقاومت در برابر سرطان سینه، در نهایت دوام نیاورد و تسلیم مرگ شد. درست زمانی که شمع زندگی مریم میرزاخانی در 40سالگی به دلیل سرطان به خاموشی گرایید، بار دیگر موضوع سرطان سینه و ضرورت هوشیاری و توجه به این بیماری از حاشیه به متن رانده شد.

شیوع سرطان سینه

هرساله هزاران زن به دلیل ابتلا به سرطان سینه جان خود را از دست می‌دهند. بسیاری از متخصصان سرطان، ابتلا به سرطان سینه را دومین عاملی می‌دانند که زنان به دلیل آن فوت می‌کنند. مریم طباطباییان، متخصص جراحى سرطان پستان، سرطان پستان را بیماری خاموش اما خطرناک دانست که جان زنان جوان ایرانی را تهدید می‌کند.

طباطباییان با بیان اینکه سرطان پستان یکی از رایج‌ترین سرطان‌ها در دنیاست، گفت: سرطان پستان علائمی دارد اما اکثر افراد نسبت به برخی از این علائمی که در بدن بروز می‌کند، بی‌توجه هستند و علائم خطر را نادیده می‌گیرند. ۳۰ درصد سرطان‌های زنان، سرطان پستان است و از هر سه نفر خانم مبتلا به سرطان، یک زن به سرطان پستان مبتلا می‌شود و ۲ نفر دیگر به انواع دیگری از سرطان دچار می‌شوند. مهم‌تر اینکه نیمی از مبتلایان به سرطان پستان در ایران زیر ۵۰ سال داشته و ۲۷ درصد از خانم‌های مبتلا به سرطان پستان زیر ۴۰ سال دارند.

 او در ادامه افزود: در کشورهای غربی به‌ازای هر ۱۰۰۰ نفر یک نفر و خوشبختانه در ایران به ازای هر ۱۰۰۰ نفر، نیم نفر به سرطان پستان مبتلا می‌شود و در استان‌هایی مانند یزد و اصفهان آمار ابتلا به مراتب کمتر است. سرطان پستان در کشور ما در سنین ۳۰ تا ۴۰ سال نیز دیده می‌شود و جوان بودن هرم سنی جمعیت عامل بروز این سرطان در بین خانم‌های جوان است. با توجه به میزان حساسیت و خطری که زنان را تهدید می‌کند، لازم است تا نسبت به لمس هر توده‌ مشکوکی در پستان خانم‌های جوان حساس بود چون این نوع غده‌ها الزاماً خوش‌خیم نیستند و ممکن است سرطانی باشند.

 این متخصص جراحى سرطان پستان با تأکید بر اینکه خانم‌ها باید به علائم خطر سرطان پستان توجه داشته باشند، گفت: به دلیل اینکه سرطان پستان کشنده‌ترین سرطان در بین بانوان است باید در برابر آن هوشیار بود. البته نیازی به نگرانی‌های بی‌مورد و وسواسی در مورد آن نیست، اما نباید علائم سرطان پستان را نادیده گرفت. البته سرطان پستان به‌طور معمول هیچ نشانه‌ای در مراحل اولیه ایجاد نمی‌کند اما تشخیص به‌موقع توده می‌تواند وضعیت فرد مبتلا به سرطان سینه را از قربانی به نجات‌یافته تغییر بدهد. تشخیص زودهنگام سرطان پستان، قبل از بروز متاستاز به قسمت‌های مختلف بدن و درمان به‌موقع، طول عمر بیماران را افزایش می‌دهد و کیفیت زندگی بانوان مبتلا به سرطان در این صورت ارتقا پیدا خواهد کرد.

shutterstock 1015882696.0 1024x683 - بیماری خاموش و جهنده سرطان سینه را دریابید
غربالگری در زمینه سرطان پستان بسیار مهم است. همچنین باید در این زمینه فرهنگ‌سازی کرد و افراد باید قبل از آنکه این بیماری متاستاز (گسترش و سرایت سرطان به قسمت‌های دیگر بدن) کند از آن اطلاع یابند و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.

ضرورت غربالگری

حال این سؤال مطرح می‌شود که بهترین روش برای تشخیص سرطان پستان چیست؟ دکتر صدف علیپور، جراح عمومی در گفتگو با «رسانه مجازی نیلسو» به ضرورت غربالگری اشاره کرد و گفت: آموزش زنان و اجرای برنامه‌های غربالگری باید مورد توجه قرار بگیرد. در شرایط کنونی، ماموگرافی و سونوگرافی قابل اعتمادترین و رایج‌ترین تکنیک‌های تصویربرداری هستند که برای تشخیص زودرس ضایعات پستان انجام می‌شوند، در کشور ما نیز از این روش‌های تصویربرداری برای تشخیص این سرطان در خانم‌ها استفاده می‌شود. تشخیص زودهنگام توده سرطانی با بهتر شدن پیش‌آگهی یا در اصطلاح علمی با افزایش پروگنوز سرطان همراه است؛ از این رو وظیفه هر پزشک است که تا حد امکان موارد غیرطبیعی پستان را در مراحل اولیه تشخیص و اقدامات تشخیصی قطعی را انجام دهد.

 شاید در ابتدای امر توجه به غربالگری چندان مهم به نظر نرسد، اما تنها مرور آمار نشان می‌دهد که باید در برابر نشانه‌های سرطان سینه هوشیار بود. معاون اجتماعی وزارت بهداشت چندی پیش سرطان سینه دومین علت مرگ زنان دانست و اعلام کرد که از هر ۱۰۰هزار زن ایرانی، ۳۲ نفر گرفتار سرطان سینه می‌شوند.

سید محمدهادی ایازی، معاون اجتماعی وزارت بهداشت در حاشیه چهارمین همایش پیشگیری از سرطان پستان، گفت: از هر 100هزار نفر، 32 نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند و سرطان پستان بعد از بیماری‌های قلبی-عروقی، عامل بیشترین مرگ‌ومیر در زنان است. غربالگری در زمینه سرطان پستان بسیار مهم است. همچنین باید در این زمینه فرهنگ‌سازی کرد و افراد باید قبل از آنکه این بیماری متاستاز (گسترش و سرایت سرطان به قسمت‌های دیگر بدن) کند از آن اطلاع یابند و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.

در این همایش هزار نفر از بانوانی که به این بیماری مبتلا بودند و خوشبختانه با اقدامات پیشگیرانه و کنترلی این مشکل را پشت‌سر گذاشتند، حاضر شده‌اند تا فرهنگ‌سازی انجام دهند و دیگر بانوان را به مشارکت بطلبند تا قبل از این‌که بیماری حاد شود، اگر زنی شاهد تغییراتی در بدن خود بود که علامت ابتلا به این بیماری باشد، به پزشک معالج مراجعه کند و پزشک، اقدامات غربالگری را انجام دهد. در مراکز درمانی اقدامات غربالگری برای این بیماری پیش‌بینی شده است، اما زمانی که فرد شواهد اولیه را مشاهده کرد، باید پس از مراجعه به پزشک معالج، مطابق با نظر پزشک به مراکز درمانی مراجعه کند و در صورت نیاز، اقدامات درمانی را انجام دهد. امیدوارم با سازوکاری که ایجاد شده و با مشارکت سازمان‌های مردم‌‌نهاد فعال و کانون‌‌های سلامت محلات، ایفای نقش بانوان در این حوزه بیشتر شود و سرطان پستان مشکلی برای بانوان ایرانی ایجاد نکند.

انواع سرطان سینه

سرطان سینه در واقع رشد بدخیم سلول‌های سرطانی در بافت پستان است. در بیماری سرطان، سلول‌ها به صورت کنترل‌نشده‌ای رشد می‌کنند. سرطان سینه یکی از سرطان‌های شایع در بین زنان است هرچند موارد نادری هم در بین مردان دیده می‌شود. به‌منظور شناخت بهتر سرطان سینه می‌توان تقسیم‌بندی زیرا را انجام داد:

 1- سرطان مجرایی: 85 تا 90 درصد افراد مبتلا به سرطان سینه، دچار این نوع سرطان هستند. در این نوع، فقط در داخل مجرای سینه، سلول‌های سرطانی رشد می‌کنند. اگر توده کوچکی را در سینه احساس کردید یا از نوک سینه ترشحاتی خارج شد، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

2- سرطان لوبولی: 8 درصد افراد مبتلا به سرطان سینه، دچار این نوع هستند. شیر مادر درون این لوبول‌ها جمع می‌شود. گاهی اوقات این لوبول‌ها پر می‌شوند، اما سرطان سینه نیست. وجود توده سفت، تورم، تغییر ظاهر سینه و نوک سینه برگشته همه جز علائم این سرطان است. از طریق بیوپسی سینه (نمونه‌برداری از بافت سینه) می‌توان این سرطان را تشخیص داد.

 3- سرطان التهابی سینه: این نوع سرطان در پوست رخ می‌دهد و موجب قرمزی و ورم سینه می‌شود و ظاهر سینه را ملتهب می‌کند. اگر علائم زیر را داشتید، فوراً به پزشک مراجعه کنید: اگر اندازه سینه به‌طور ناگهانی بزرگ شده و پوست سینه شبیه پوست پرتقال شود یا اینکه پوست سینه دائماً در حال خارش باشد و سینه گرم و سفت شده باشد یا درد سینه داشته باشید، نوک سینه تو رفته و ورم گره لنفاوی زیر بغل وجود داشته باشد؛ باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

4- بیماری پاژه نوک سینه: در این بیماری که معمولاً در یک سینه وجود دارد، نوک سینه خارش‌دار و فلس‌مانند و قرمزرنگ شده و به‌راحتی با جوش اشتباه گرفته می‌شود. بثورات قرمزی که در نوک سینه وجود دارند ممکن است به سمت پوست قهوه‌ای اطراف نوک سینه گسترش یابد یا ممکن است موجب یک زخم باز در نوک سینه شود یا علائمی شبیه اگزما در نوک سینه ایجاد کند.

علائم سرطان سینه

با توجه به گستردگی شیوع سرطان سینه در بین زنان لازم است تا بسیاری از نشانه‌ها را جدی گرفت تا در صورت مشاهده این علائم زودتر به پزشک مراجعه کرد. وجود برآمدگی یا ضخیم شدن سینه یا زیر بغل، تغییر اندازه یا شکل سینه در فرد بالغ، از نوک سینه، مایعی بریزد که شیر نیست، تغییر اندازه و شکل نوک سینه، تغییر رنگ یا بافت نوک سینه یا هاله اطراف نوک پستان، پوست سینه دارای فرورفتگی، چروکیدگی یا جوش باشد، علائمی هستند که باید در مورد آن‌ها دقت کافی کرد و آن‌ها را جدی گرفت. تنها در این صورت می‌توان امیدوار بود که در صورت ابتلا به سرطان سینه در مراحل اولیه بتوان بیماری را کنترل و درمان کرد؛ البته پرهیز در خوردن الکل، کشیدن سیگار، داشتن رژیم غذایی سالم سرشار از دانه‌های سویا و سبزیجات، داشتن برنامه ورزشی روزانه، تعادل در ایجاد وزن موجب می‌شود تا بتوان بیماری سرطان سینه را کنترل کرد و روند رو به رشد سلول‌های سرطانی را تا حدی به کنترل درآورد.

pills6 56c40e973df78c0b1399f6b1 1024x682 - بیماری خاموش و جهنده سرطان سینه را دریابید
در‌حال‌حاضر روند ابتلا به سرطان سینه و مرگ، موجب شده بسیاری از بانوان دچار استرس و نگرانی شوند که همین موضوع امنیت روانی زنان را تهدید کرده است.

دختران دهه شصتی در تیررس سرطان پستان

آزاده جولایی، رئیس مؤسسه سرطان پستان تهران در گفتگو با روزنامه ایران به روند ابتلا به سرطان سینه اشاره کرد و گفت: آمارها نشان می‌دهد که سرطان پستان در زنان و سرطان ریه در مردان، شایع‌ترین نوع سرطان‌ها است. طبق برآوردهای جدید وزارت بهداشت، سالانه حدود 11هزار مورد جدید ابتلا به سرطان پستان در ایران ثبت می‌شود که این رقم تا 8 سال دیگر و با احتساب افزایش 6.5 درصدی جمعیت ایران به حدود 18هزار نفر در سال می‌رسد. این در حالی است که با وجود افزایش سن ایرانیان هنوز هیچ برنامه‌ریزی دقیق و مدونی برای همین تعداد مبتلایان به سرطان پستان نیز در کشور وجود ندارد. در حال حاضر، 43.5 درصد جمعیت کشور بین 30 تا 65 سال دارند و بدون آنکه اسمی از سونامی سرطان ببریم همین عامل سن شانس ابتلا به سرطان پستان را روزبه‌روز افزایش می‌دهد.

 اهمیت سرطان پستان تا قبل از اینکه مریم میرزاخانی فوت کند شاید چندان مشخص نبود. از دست دادن این نابغه ریاضی مقداری حساسیت‌ها و توجه‌ها را به حوزه تشخیص و درمان سرطان پستان جلب کرد. مرگ پروفسور میرزاخانی چند نکته داشت؛ یکی اینکه این قضیه نشان داد سرطان پستان زنان جوان را درگیر می‌کند. در حال حاضر یکی از معضلات ما دو برابر بودن جمعیت دهه 60 است که وارد سن میانسالی می‌شوند که همراهش بیماری‌های میانسالی مثل دیابت و فشارخون و سرطان‌ها را در پی دارد و این خیلی بدیهی است که تعداد موارد سرطان و دیابتی‌ها و بیماران مبتلا به فشارخون و قلبی افزایش پیدا کند. بنابراین بدون اینکه اسم سونامی را بیاوریم و مردم را بترسانیم که شیوع سرطان پستان بالا رفته باید توجه داشت هیچ اتفاق جدیدی نیفتاده و همه چیز مثل سابق است اما جمعیتی وارد سن سرطان می‌شود که تعدادشان بیشتر است. در نتیجه تعداد بیشتری از مبتلایان به سرطان پستان را در آینده‌ای نه چندان دور شاهد خواهیم بود.

 او ضرورت غربالگری توسط دولت را رد کرد و افزود: هیچ جای دنیا برای جوانان غربالگری سرطان پستان انجام نمی‌دهند؛ البته نه اینکه وزارت بهداشت هزینه‌های سرطان پستان را نمی‌تواند بپردازد یا اهمیت غربالگری را نمی‌داند یا نه اینکه وزارت بهداشت نمی‌خواهد سیستم بیمه‌ای هزینه‌های غربالگری را پوشش دهد که اگر اینگونه بود طرح تحول نظام سلامت که معضل مالی برای دولت ایجاد کرده اتفاق نمی‌افتاد. معضلی که وجود دارد، یک وزارتخانه است با خواسته‌های متفاوت و بودجه محدود؛ برای مثال، خرید یک دستگاه ام‌آر‌آی 6.5میلیارد تومان هزینه دارد یا بازسازی پروتز سینه برای هر بیمار یک‌ونیم میلیون تومان هزینه به دنبال دارد. برای همین، در کشورهای غربی از سازمان‌های مردم‌نهاد کمک می‌گیرند. کشور ما هم مردم بسیار خیری دارد اگر بیاییم یک میلیون ایرانی را قانع کنیم که نفری هزار تومان ماهانه برای کمک به درمان سرطان پستان پرداخت کنند با این پول می‌توانیم همه آن چیزهایی را که مریض‌های مبتلا به سرطان پستان نیاز دارند تأمین کنیم. حتی هزینه کلاه‌گیس، بازسازی پستان و تست ژنتیک بیماران را هم می‌توان پرداخت کرد.

ژن سرطان پستان و تخمدان تنها گروهی از ژن‌ها هستند که می‌توان با درمان جلوی پیشرفت سرطان پستان و تخمدان را گرفت. ما بیمارانی داریم که می‌دانند ژن سرطان پستان و تخمدان را دارند ولی پول بازسازی ندارند درحالی‌که بسیاری از بودجه‌های خیرین صرف چیزهای احساسی می‌شود. ما در رابطه با سرطان پستان به تغییر اساسی نیاز داریم.

سخن آخر

در‌حال‌حاضر روند ابتلا به سرطان سینه و مرگ، موجب شده بسیاری از بانوان دچار استرس و نگرانی شوند که همین موضوع امنیت روانی زنان را تهدید کرده است. در شرایط کنونی بهتر است تا زنان ضمن توجه به وضعیت سلامتی خود یعنی دوری از الکل و دخانیت، ورزش کافی کردن، کاهش وزن و برخورداری از رژیم غذایی سالم هرساله سونوگرافی و ماموگرافی از سینه خود را انجام داده و نسبت به تغییر ظاهری سینه خود حساس باشند. در این صورت می‌توان امیدوار بود که در صورت ابتلا به سرطان، بیماری در مراحل نخست تشخیص داده می‌شود و امکان درمان هم دارد. حساسیت به غربالگری در مورد افرادی که در فامیل خود، سابقه ابتلا به سرطان سینه وجود دارد، مضاعف می‌شود. در این شرایط باید فاصله زمانی بین سونوگرافی و ماموگرافی کاهش یابد تا موارد مشکوک زودتر وارد چرخه درمان شود.

 شما لازم است تا به این نکته توجه کنید که هزینه پیشگیری به مراتب کمتر از درمان است، به همین دلیل نباید نسبت به غربالگری غفلت کرد. مهم‌تر اینکه باید هر نشانه‌ای را جدی قلمداد کرده و آن را نادیده نگرفت. توجه به مجموعه نکات مطرح‌شده فرصتی را فراهم می‌کند تا پیشرفت ابتلا به سرطان سینه را بتوان کنترل کرد وگرنه درصورت عدم کنترل این بیماری، باید هرلحظه منتظر این بود که یکی از سرمایه‌های این کشور به دلیل غفلت در امر غربالگری سرطان سینه، جان خود را از دست بدهد و خانواده‌ای را عزادار ‌کند زیرا در مرحله‌ای متوجه سرطان سینه شدند که دیگر درمان بی‌فایده است.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer