بی‌توجهی به تست پزشکی، معضل حل‌نشده فوتبال ایران - رسانه مجازی نیلسو

بی‌توجهی به تست پزشکی، معضل حل‌نشده فوتبال ایران

  • توسط نیلوفر حامدی
تمرینات استقلال

سال‌ها از برگزاری مسابقات حرفه‌ای در فوتبال ایران می‌گذرد و این رقابت‌ها نام لیگ برتر را یدک می‌کشد اما همچنان اصول اولیه جذب بازیکنان رعایت نمی‌شود.

سال‌ها پیش بود که پرسپولیس دو بازیکن پانامایی را به خدمت گرفت اما پس از مدتی مشخص شد آنها مبتلا به هپاتیت هستند و این باشگاه مجبور شد دو بازیکن خود را دیپورت کند. اما این پایان ماجرا برای باشگاه پرسپولیس نبود و این باشگاه با توجه به اینکه با این دو بازیکن پانامایی قرارداد بسته بود، با شکایت آنها به فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) مواجه شد و مجبور شد کل مبلغ قرارداد آنها را بپردازد.

این مشکل برای باشگاه پرسپولیس به این خاطر پیش آمد که سرخپوشان بدون انجام تست پزشکی، این دو بازیکن را به خدمت گرفته بودند. حالا سال‌ها از آن روزها می‌گذرد و فوتبال ایران لقب حرفه‌ای را هم یدک می‌کشد اما همچنان هیچ خبری از جدی گرفتن موضوع تست پزشکی پیش از بستن قرارداد با بازیکنان نیست.

در فوتبال حرفه‌ای اروپا، هیچ بازیکنی بدون پشت سر گذاشتن تست‌های پزشکی نمی‌تواند با هیچ باشگاهی قرارداد ببندند. این قانون حتی درباره فوق‌ستاره‌ای مانند کریستیانو رونالدو هم اجرا می‌شود. این بازیکن که شرایط جسمی و فیزیکی او یکی از نوادر تاریخ فوتبال به حساب می‌آید و در سال‌های گذشته در ترکیب رئال مادرید اسپانیا افتخارات پرتعدادی به دست آورد و رکوردهای پرشماری را به نام خود ثبت کرد، برای پیوستن به باشگاه یوونتوس ایتالیا در تست‌های پزشکی این باشگاه شرکت کرد. وقتی نتایج این آزمایشات اعلام شد، مشخص شد رونالدو که در 33 سالگی بود، از دوران 20 سالگی خود هم آماده‌تر است. با این وجود دلیلی برای اجرا نشدن آزمایش پزشکی وجود ندارد.

درحالی که این موضوع دربارۀ بازیکنی مثل رونالدو اجرا می‌شود، باشگاه‌های فوتبال ایران همچنان مسألۀ آزمایش پزشکی را جدی نمی‌گیرند. در جدیدترین نمونه از این موضوع، باشگاه تراکتورسازی تبریز مجبور شد قرارداد خود را با کوین کونستانت فسخ کند. «عدم آمادگی و تشخیص تیم پزشکی باشگاه» علت فسخ قرارداد با این بازیکن سابق آ.ث میلان اعلام شده است.

01121932 1024x616 - بی‌توجهی به تست پزشکی، معضل حل‌نشده فوتبال ایران

کونستانت 45 روز پیش با سر و صدای زیاد و به عنوان ستاره پیشین تیم فوتبال آ.ث میلان ایتالیا، به تراکتورسازی پیوست. اگرچه همان زمان هم قابل پیش‌بینی بود که این بازیکن در شرایط آرمانی نباشد اما باشگاه تراکتورسازی بدون انجام تست پزشکی، او را به خدمت گرفت و حالا مشخص شد یک بازیکن ناآماده است. نکته جالب درباره جذب «کونستانت» این است که در زمان عقد قرارداد با این بازیکن، باشگاه تراکتورسازی نه سرمربی داشت و نه مدیرعامل.

محمدرضا زنوزی مالک باشگاه تراکتورسازی تبریز، در ابتدای فصل وقتی که این باشگاه را خریداری کرد، گفت که اجازه دخالت به هیچکس را در امور فنی تیم نمی‌دهد و خودش هم در امور مدیرعامل تیم دخالت نخواهد کرد. اما جذب بازیکنی مثل کونستانت نشان داد شرایط در این باشگاه وضعیت بسیار بغرنجی دارد.

موضوع جذب بازیکنان بدون طی مراحل قانونی و طبق اصول حرفه‌ای به همین‌جا ختم نشده است. تیم استقلال تهران در ابتدای فصل «الحاجی گرو» و «مارکوس نیومایر» را به خدمت گرفت. در آن زمان مسئولین این باشگاه اعلام کردند که «گرو» بازیکنی در حد «مامه» تیام مهاجم فصل گذشته استقلال است. «تیام» در فصل قبل عملکرد درخشانی داشت اما «گرو» سایه‌ای از یک بازیکن نیمه‌آماده هم نبود. در نیم فصل این دو بازیکن قرارداد خود را با استقلال فسخ کردند و این بار مسئولین باشگاه به دنبال جذب بازیکنان جدید برای تقویت تیم خود بودند که نتیجه آن جذب «آیاندا پاتوسی» بود. پس از اینکه پاتوسی به استقلال پیوست، مشخص شد قانونی در فوتبال ایران وجود دارد که بر اساس آن، بازیکنان خارجی باید در دو سال گذشته یا در تیم ملی کشور خود بازی کرده باشند یا در یکی از لیگ‌های معتبر فوتبال جهان به میدان رفته باشند. سازمان لیگ اعلام کرد به دلیل اینکه «پاتوسی» هیچکدام از این شرایط را ندارد، نمی‌تواند با استقلال قرارداد ببندد. البته طولی نکشید که همه موانع به شکل عجیبی رفع و مجوز بازی او صادر شد.

چنین اتفاقاتی در فوتبال ایران سابقه‌ای طولانی دارد، از بازیکنی مانند «دی‌کارمو» که یکی از بدترین خریدهای تاریخ پرسپولیس محسوب می‌شد و بعداً مشخص شد که یک پرنده‌فروش است نه فوتبالیست!

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer