تأثیرگذاری و کسب‌وکار موفق در فضای مجازی - رسانه مجازی نیلسو

تأثیرگذاری و کسب‌وکار موفق در فضای مجازی

  • توسط ارمغان عبیری
تأثیرگذاری و کسب‌وکار موفق در فضای مجازی

تأثیرگذاران فضای مجازی به افراد یا برندهایی گفته می‌شود که بر اساس تخصص یا علایقشان طرفداران زیادی دارند و به تبلیغ در مورد کالاها و خدمات مختلف می‌پردازند. آن‌ها می‌توانند بر تصمیم‌گیری‌های طرفدارانشان تأثیر گذاشته و مجابشان کنند تا از کالاها یا خدمات تبلیغاتی آن‌ها استفاده کنند. قبل از فراگیر شدن فضای مجازی، سلبریتی‌ها و افراد مشهور جامعه تنها تأثیرگذاران این حوزه محسوب می‌شدند. اما در این روزها، هر کسی می‌تواند با داشتن یک موبایل و دسترسی به اینترنت در فضای مجازی طرفدار پیدا کند و به شیوه خودش به تبلیغ کالا بپردازد. ما در این مطلب سعی می‌کنیم تا شما را با روش‌های تبدیل‌شدن به یک فرد تأثیرگذار در فضای مجازی آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید:

گام اول: تولید محتوای جذاب

تولید محتوا کار مهمی است. اما چطور می‌توانید محتوای کارتان را در معرض دید عموم قرار دهید؟ اولین و مهم‌ترین اصل این است که عاشق کاری باشید که انجام می‌دهید. در غیر این صورت، نمی‌توانید با تمام توان کارتان را ادامه دهید یا آن را هر روز برای یک مدت زمان طولانی انجام دهید؛ مثلاً فرض کنیم که شما عاشق ادیت کردن فیلم‌های ویدئویی هستید و تلاش می‌کنید تا با انتشار نمونه کارهایتان، دیگران را هم به انجام این کار تشویق کنید. برای شروع کار، باید سعی کنید تا ترفندها، تجربیات شخصی و روش‌های ادیت فیلم را در یک ویدئو منتشر کنید و در معرض دید مخاطبانتان قرار دهید.

برای موفق شدن در این کار، شما باید کاملاً به موضوع موردنظر اشراف داشته باشید، روش‌های انجام کار را به مخاطبانتان آموزش بدهید و میزان درآمدی را که آن‌ها می‌توانند از این راه کسب کنند هم برایشان توضیح بدهید و بعد، همه این موارد را در قالب چند ویدئو در صفحه اینستاگرام، فیس‌بوک، یوتیوب یا هر حساب کاربری مجازی دیگری که دارید، منتشر کنید. البته این فقط یک مثال بود. شما می‌توانید این مراحل را در هر زمینه دیگری، از جمله تناسب‌اندام، آموزش، زیبایی و آرایشی و … هم اجرا کنید. فقط سعی کنید که در تولید محتوا، خلاق و جزئی‌نگر باشید. این باعث می‌شود تا سریع‌تر با مخاطبتان ارتباط برقرار کرده و تبلیغاتتان را پیشرفته‌تر کنید.

گام دوم: انتخاب نرم­‌افزارهای مجازی مناسب

مهم‌ترین سؤالی که باید در این مرحله از خودتان بپرسید این است که چه نرم‌افزاری برای رسیدن به هدفتان مناسب‌تر است؟ پاسخ این سؤال کاملاً به نوع محتوای تولیدی و همچنین هدف شما از این تأثیرگذاری بستگی دارد. مطالعات نشان می‌دهد که امروزه تقریباً 74 درصد ترافیک اینترنتی به ترافیک ویدئویی مربوط می‌شود و کاربران بیشتر جذب محتوای ویدئویی می‌شوند. به همین دلیل، استفاده از یوتیوب می‌تواند برای کسانی که در حال تولید محتوای ویدئویی هستند، ابزار بهتری باشد. برای اکثر افراد، تماشای یک ویدئو جالب‌تر و راحت‌تر از مطالعه یک متن است. پس شاید بتوان گفت که صرف‌نظر از حوزه‌ای که روی آن متمرکز هستید، سعی کنید از یوتیوب برای بیشتر دیده شدن کارهایتان کمک بگیرید. برای شروع هم خیلی نگران کیفیت کارهایتان نباشید، فقط سعی کنید تا آن‌ها را هر چه بیشتر در معرض دید مخاطبان قرار دهید. کم‌کم فرصت پیدا می‌کنید تا با ویژگی‌های نرم‌افزاری که با آن کار می‌کنید و همچنین با سلایق مخاطبانتان بیشتر آشنا شوید.

اینستاگرام و فیس‌بوک هم نرم‌افزارهای دیگری هستند که استفاده از آن‌ها می‌تواند برایتان بسیار مفید باشد. مثلاً اگر محتوای تولیدشده بیشتر متکی برعکس یا ویدئوهای کوتاه شصت‌ثانیه‌ای باشد، اینستاگرام بهترین گزینه برای شماست. در طرف مقابل، فیس‌بوک بیشتر برای محتوای نوشتاری مناسب است، البته برای تأثیرگذاری بیشتر شما می‌توانید در مطالبتان از عکس هم استفاده کنید. سعی کنید بفهمید که مخاطبانتان بیشتر در کدام نرم‌افزارها فعالیت می‌کنند تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

با همه این‌ها، شما نباید انتظار معجزه داشته باشید. در اوایل کار، حتی اگر تولید محتوای زیادی داشته باشید، احتمالاً تعداد مخاطبانتان بسیار کم خواهد بود. پس ناامید نشده و همچنان به کارتان ادامه بدهید. بعد از مدتی که تعداد مخاطبان ثابتتان به یک حد قابل‌قبول رسید، می‌توانید وارد مرحله بعدی شوید. 

برای موفقیت و تأثیرگذاری در فضای مجازی باید متفاوت باشید. اما همزمان باید تلاش کنید تا برای مخاطبانتان نقش بازی نکنید. خودتان باشید.
برای موفقیت و تأثیرگذاری در فضای مجازی باید متفاوت باشید. اما همزمان باید تلاش کنید تا برای مخاطبانتان نقش بازی نکنید. خودتان باشید.

گام سوم: تعیین یک استراتژی برای بازاریابی

این مرحله، روی روش‌های افزایش مخاطب و در نتیجه توسعه کسب‌وکارتان در فضای مجازی تمرکز می‌کند. برای ورود به این مرحله باید بدانید که شما قادر نیستید تمام ‌کارها را به‌تنهایی انجام دهید. هرچقدر هم که محتوای تولیدشده شما جذاب و زیاد باشد، همیشه باید افراد دیگری هم در این کار به شما کمک کنند.

  • توسعه کاری

یکی از محبوب‌ترین روش‌های معروف شدن این است که از افراد یا کاربران دیگر بخواهید تا شما را به محاطبانشان معرفی کنند یا نمونه کارتان را در صفحاتشان قرار دهند. برای این کار نباید از همان ابتدا به سراغ برندها یا افراد خیلی معروف بروید. سعی کنید تا با برند یا فردی که مخاطبانش تقریباً به تعداد مخاطبان شماست، ویدئوهای مشترک تهیه کنید، با آن‌ها مصاحبه کنید یا نمونه کارهای همدیگر را تبلیغ کنید. خوبی این کار این است که برای انجامش، نه به زمان نیاز دارید و نه نیاز به بودجه. تمام چیزی که لازم دارید، پیدا کردن یک شریک کاری قابل اعتماد است که حاضر به همکاری با شما باشد.

  • پشتیبانی مالی

روش بعدی که می‌توانید با آن کسب‌وکارتان را توسعه بدهید رفتن به سراغ برندها یا افراد بسیار معروف است. شما می‌توانید از آن‌ها بخواهید تا بعضی از نمونه کارهای شما را در صفحاتشان معرفی کنند. اکثر این برندها/افراد، برای انجام این کار از شما درخواست پرداخت مبلغی برای تبلیغات می‌کنند. پس باید بودجه‌ای را از قبل برای این کار در نظر بگیرید. اما اگر پولی در بساط ندارید، می‌توانید، به آن‌ها پیشنهاد تبلیغ متقابل بدهید یا به سبک خودتان برایشان تولید محتوا کنید. اگر شما در کارتان متخصص باشید، به احتمال زیاد آن‌ها با پیشنهاد شما موافقت خواهند کرد. نکته مهم دیگر اینکه شما باید در انتخاب این برندها/افراد دقت کنید و مطمئن باشید که سطح و علایق مخاطبان آن‌ها هم، برای کار شما مناسب است.

  • تبلیغات پولی

 اگر پول داشته باشید، خیلی سریع می‌توانید کسب‌وکارتان را در فضای مجازی گسترش دهید. در کنار پیدا کردن حامی مالی، می‌توانید در گام بعدی و با صرف هزینه‌های بیشتر، از کمپین‌های تبلیغاتی فیس‌بوک یا گوگل هم استفاده کنید. هزینه تبلیغات در کمپین‌های فیس‌بوک هنوز هم در مقایسه با گوگل یا یوتیوب ارزان‌تر است. خوبی این تبلیغات، هدفمند بودن آن‌هاست. به این معنی که شما می‌توانید تعیین کنید که این تبلیغات مشخصاً برای چه مخاطبانی پخش شود. 

گام چهارم: متفاوت بودن

برای موفقیت و تأثیرگذاری در فضای مجازی باید متفاوت باشید. اما همزمان باید تلاش کنید تا برای مخاطبانتان نقش بازی نکنید. خودتان باشید. به خودتان باور داشته باشید و هرگز از حرکت به سمت هدفتان خسته و ناامید نشوید. حتی اگر نظرتان مخالف نظر اکثریت افراد است، شجاعت ابراز نظر داشته باشید. بدانید که مخاطبان شما، این صداقت و اصالت شما را تحسین خواهند کرد. اما یادتان باشد که باید تحمل شنیدن انتقادات را هم داشته باشید. چراکه مخالفان و منتقدان در هر حوزه و زمینه‌ای وجود خواهند داشت. پس پوستتان را کلفت کنید و به راهتان ادامه بدهید.

منبع: motivationgrid.com

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer