تاثیر حذف دلار 4200 تومانی بر بازار بورس - رسانه مجازی نیلسو

تاثیر حذف دلار 4200 تومانی بر بازار بورس

طی هفته های اخیر شاهد رشد قابل توجه بازار سرمایه بودیم. رشدی که بیش از همه به نظر می رسد ناشی از زمزمه های حذف ارز رانتی 4200 تومانی باشد.

  • توسط شاهین فلسفی
photo 2019 07 15 13 25 05 - تاثیر حذف دلار 4200 تومانی بر بازار بورس

در یک سال اخیر بعد از افزایش قیمت دلار، دولت تصمیم گرفت به برخی کالاهای اساسی مانند دارو، شکر، روغن، لاستیک و ماشین آلات تولید کننده این محصولات ارز 4200 تومانی تخصیص بدهد تا شاهد گرانی این محصولات در بازار نباشیم اما در ادامه رانت ایجاد شده از این محل باعث شد تا دولت به سمت وسوی پایان دادن به این سوبسید برود. در نهایت زمزمه های این اتفاق در چند هفته اخیر باعث شد تا صنایع مرتبط با محصولات فوق الذکر در بازار بورس شاهد تقاضای بالایی باشند. این اتفاق در حالی رقم خورد که به دلیل جنگ تجاری چین و آمریکا بازار سهام شرکت های متاثر از بازار جهانی با تردید و عقب نشینی متقاضیان مواجه شده اند.

بیشتر بخوانید:

چرا دولت به ارز 4200 تومانی پایان داد؟!

تصور دولت این بود که با دلار 4200 تومانی می تواند گرانی را با واردات ارزان کنترل کند اما در عمل وضعیت به این منوال پیش نرفت. چرا که تولیدات سر از بازار دلالی درآوردند و تقریبا هیچ اتفاق مثبتی در بازار به وجود نیامد. از سوی دیگر سیستم دولتی که ادعای حمایت از تولید را دهه‌ها یدک می‌کشد با رانت ۴۲۰۰ به رقیبی برای تولید تبدیل شد. معضلی که همواره تاثیر خودش را در اقتصاد گذاشته و صنایع پایین دستی را بیش از سایرین دچار مشکل کرده است. قطعا بی ثمر بودن این ارزهای رانت آور در عقب نشینی دولت از ارز 4200 تومانی موثر بود با این وجود نقش اول را باید به کسری بودجه داد. چرا که در سال 98 نه تنها امکان اجرا و اتمام طرح های عمرانی و برنامه های توسعه وجود ندارد که حتی کسری بودجه باعث شده تا عملا دولت نتواند هزینه های جاری خودش را پرداخت کند. دارو تقریبا اساسی ترین کالای کشور است و با توجه به اینکه دلسوزان این صنعت خبر از حذف ارز 4200 تومانی می دهند به طور اولی باید منتظر توقف این ارز در سایر بخش ها باشیم. امروز تولید کننده واقعی نسبت به ارز رانتی به شدت گله مند است چرا که اعتقاد دارد پول مورد نظر سر از بخش دلالی درآورده و تولید کننده واقعی از آن سهمی ندارد.

وضعیت بهتر کوچک ترها

شاخص کل بورس تهران رشد بیش از هزار واحدی را تجربه کرد. رشد ۴/ ۰ درصدی شاخص کل در حالی رقم خورد که شاخص کل هم‌وزن با اثرگذاری یکسان نمادها رشد نزدیک به ۵ /۱ درصدی را تجربه کرد. تفاوت بیش از یک درصدی اختلاف رشد شاخص کل بورس و شاخص هم‌وزن نشان از استقبال بیشتر خریداران از سهام شرکت‌های نسبتا کوچک‌تر دارد و شاید بتواند سناریوی کوچ نقدینگی از بزرگان به سمت کوچک‌ترها را پررنگ سازد.

آیا رشد بازار سهام بزرگ ترها ادامه دارد؟!

در حالی سهام بورس رو به افزایش است که باید امیدوار بود تا از یک طرف وضعیت قیمت جهانی کالا و از سوی دیگر میزان یارانه‌های انرژی تاثیرات منفی روی آنها نگذارد. در این میان البته بررسی‌های اولیه از ارزش افزوده سهام شرکت‌های بزرگ حکایت دارد و بر این اساس اگر بنا به تشدید ریزش قیمت‌ها در بازار جهانی نباشد (رکود فراگیر اقتصاد جهانی) همچنان باید گفت جمع شدن فنر قیمت‌ها می‌تواند بار دیگر در آینده‌ای نه‌چندان دور رشد محسوس قیمت سهام شرکت های بزرگ را به دنبال داشته باشد. درخصوص بزرگان بازار سهام و نمادهای مختلف می‌توان ریسک‌ها و فرصت‌های متفاوتی را لیست کرد. برای مثال در صنعت فلزات اساسی افت قیمت فلزات گرچه چشمگیر است اما رشد نرخ دلار نیما در شرایط کنونی نسبت به بهار می‌تواند چشم‌انداز تکرار سودهای بهار را روشن نگه دارد. البته ممکن است ریسک کاهش تقاضای داخلی به دنبال موج رکودی مطرح شود با این حال انتظار جبران کاهش تقاضای داخلی با افزایش فروش صادراتی وجود دارد و بر این اساس باید به آن توجه داشت. از طرفی اثر حذف کامل یارانه‌های انرژی نیز برای صنعتی مثل فلزات اساسی گرچه چشمگیر خواهد بود اما همچنان به نظر می‌رسد خللی در ارزندگی سهام این شرکت‌ها ایجاد نمی‌کند.

روشن تر شدن موضوع

حذف دلار ۴۲۰۰ موضوعی است که طی یک سال گذشته اثرات متفاوتی را بر قیمت سهام گذاشته است. اثر حذف ۴۲۰۰ بر بورس تهران را می‌توان با مثالی از صنایع مختلف بررسی کرد. برای مثال در صنعت قند و شکر به‌عنوان یک مثال واضح دولت درصدد برآمد تا بتواند قیمت شکر را با دو ابزار پایین نگه داشتن نرخ مصوب فروش شکر تولیدکننده و واردات ارزان با ۴۲۰۰ سرکوب کند اما تلاطم بازار شکر در ماه‌های اخیر اثر خنثی و حتی معکوس این سیاست را نمایش می‌دهد در حالی‌که سیاست دولت در این بخش اثر ویژه‌ای در سوق سود تولید به حساب واسطه‌ها داشت در شرایط کنونی این امید به وجود آمده است که این سود با احتمال حذف ۴۲۰۰ به زنجیره تولید شکر شامل کشاورزان و همچنین تولیدکنندگان بازگردد.

فارغ از قیمت‌های کنونی سهام قند و شکری که بعضا حتی از خوش‌بینانه‌ترین سناریوهای سودآوری نیز پیشی گرفته‌اند اما اثر حذف رانت و انتقال سود به حساب تولید را در استقبال معامله‌گران از سهام این گروه می‌توان مشاهده کرد. البته همچنان موارد بنیادی بسیاری در این میان وجود دارند که می‌تواند فضا را متفاوت از انتظارات معامله‌گران سهام نشان دهد؛ برای مثال باید به ریسک ادامه رانت و پایین نگه داشتن نرخ فروش شکر کارخانه‌های تولیدی یا افت محسوس تولید شکر در کارخانه‌ها توجه شود. اما نکته مهم در این بخش نشان می‌دهد که شکر بستر آماده تشکیل یک بازار را دارد.

بر این اساس حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و حذف تعرفه‌های واردات برای شکر خام و تصفیه‌شده در کنار آزادسازی نرخ فروش شکر کارخانه‌ها می‌توانند نوید تشکیل یک بازار رقابتی و همچنین حرکت به سمت افزایش بهره‌وری و تولید را برای این بخش بدهد.  این موضوع در صنعت دارو نیز مشخص است. گرچه ارز دولتی ارزان با هزینه‌های گزاف نظارت تا حدودی و به‌صورت موقت از رشد قیمت دارو جلوگیری کرد اما میزان رانت و ناکارآمدی این بخش به اندازه‌ای بالا است که دلسوزان این صنعت نیز از عدم کارآیی واردات ارزان برای تولیدکننده و مصرف‌کننده خبر می‌دهند و فایده عمده ارز ارزان را تنها برای رانت‌خواران می‌دانند. حذف دلار ۴۲۰۰ گرچه ممکن است افزایش نسبی قیمت دارو را به دنبال داشته باشد اما این موضوع به اعتقاد کارشناسان می‌تواند از طریق افزایش حق بیمه‌ها و از طرفی پرداخت دولت به بیمه‌ها به‌صورت بهینه‌تری کنترل شود.  در صنعت روغن خوراکی نیز شایعات از احتمال حذف ۴۲۰۰ رشد ممتد قیمتی سهام را در مدت اخیر به دنبال داشته است. در این صنعت یا دیگر صنایع کوچک ریسک خوش‌بینی مازاد نسبت به رویه آتی و حبابی شدن قیمت‌ها وجود دارد و بر این اساس باید به بررسی دقیق‌تر این صنایع پرداخت. یکی از موارد موثر در ارزش‌گذاری می‌تواند مقایسه صنایع بورسی با یکدیگر و در نظر گرفتن تمامی فرصت‌ها و تهدیدهای موجود در بخش‌های مختلف برای سودآوری شرکت‌های این حوزه باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer