تاریخ در یزد زنده است - رسانه مجازی نیلسو

تاریخ در یزد زنده است

یزد زیباترین شهر خشتی جهان است. این شهر که دومین شهر زنده تاریخی هم به شمار می‌رود و به شهر بادگیرها و آتش و آفتاب نیز مشهور است.

  • توسط غزل حضرتی
iran yazd amir chakhmaq shoesyourpath 79 - تاریخ در یزد زنده است

یزد در مجاورت کویر مرکزی ایران واقع شده،‌ از یکسو پهنه‌های بیابان و تپه‌های ریگ روان و از سوی دیگر و به فاصله نزدیک، ارتفاعات زیبای شیرکوه و ییلاقات سرسبز، دره‌ها و دامنه‌های آن و گوناگونی آب‌وهوا، از جلوه‌های جذاب برای تفریح و بهره‌مندی از طبیعت است.

بیشتر بخوانید:

این شهر تاریخی، اسامی و القاب متفاوتی دارد؛ از شهر بادگیرها گرفته تا دارالعباده. از القاب یادشده برای این شهر می‌توان به «دارالعلم و دارالعمل»، «حسینیه ایران»، «شهر دوچرخه‌ها»، «شهر شیرینی»، «شهر قنات و قنوت و قناعت» و «شهر آتش و آفتاب» اشاره کرد. این شهر جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی زیادی دارد که به تاریخ آن غنا می‌بخشند. آتشکده معروف یزد، تاریخ را برای زرتشتیان این شهر زنده نگه می‌دارد.

آتشکده (آتش ورهرام)

بنای فعلی آتشکده در سال ۱۳۱۳ با همت و کمک مالی زرتشتیان یزد و پارسیان هندوستان احداث شده است. ساختمان آتشکده با معماری زیبایی برگرفته از هنر معماری هخامنشیان در مرکز حیاطی بزرگ و سرسبز و بر بلندی قرار گرفته و بر پیشانی عمارت نقش «فروهر» جلوه‌گر است. اهمیت آتشکده به قدمت آتش درون آن است که گفته‌شده از حدود ۱۵۲۰ سال پیش تاکنون فروزان مانده است. آتش ورهرام درون مجری برنجی و در اتاقی مخصوص، در میان ساختمان آتشکده و در سطحی بالاتر از سطح زمین به‌دوراز باد، باران و تابش خورشید نگهداری می‌شود.

Zoroastrian Fire Temple in Yazd Copy 1024x685 - تاریخ در یزد زنده است

آبانبار شش بادگیری

آب‌انباری است قدیمی با ۶ بادگیر که در محله تپه یزد قرار گرفته است. این بنا دارای دو ورودی در شمال و جنوب و مخزن است. مخزن آب‌انبار گنبد تخم‌مرغی‌شکلی دارد. این آب‌انبار ۵۵ پله دارد که بین پله‌های ۲۵ و ۲۶ آن از بالا، یک هشتی با سنگ‌فرش آجری قرار دارد و طاق آب‌انبار بعد از هشتی شروع می‌شود. طاق ضربی خشتی با نمای آجری و سقف بزرگ مخزن آب از ویژگی‌های مهم این آب‌انبار است که در سال ۱۳۷۹ هجری قمری توسط حاجی حسین میرالله ساخته شده است.

مجموعه امیرچخماق

امیر جلال‌الدین چخماق، از سرداران دوره تیموریان، از طرف شاهرخ به حکومت یزد منصوب شد و با کمک همسرش، فاطمه خاتون مجموعه‌ای متشکل از تکیه، میدان، حمام عمومی، کاروان‌سراها، خانقاه، قنات‌خانه و چاه آب سرد را ساخت تا یزد را رونق بخشد. این مسجد دارای گنبدی عظیم و صفه‌ای عالی و دو شبستان زمستانی و تابستانی و سنگ مرمرین زیبایی است.

باغ دولت‌آباد

محمدتقی خان مشهور به خان بزرگ که سرسلسله خان‌های یزد در زمان زندیه بود، ابتدا قناتی با نام دولت‌آباد به وجود آورد. پس‌ازآن، عمارت «باغ دولت‌آباد» را در امتداد آن احداث کرد. این ساختمان، محل اقامت این حاکم مقتدر نیز بوده است. این بنا مجموعه‌ای از چندین عمارت شامل هشتی و بادگیر، بهشت‌آیین، تالار آیینه، سردر اصلی و سردر جنوبی است. فضای سبز این باغ شامل درختان کاج، سرو، گل سرخ محمدی، درختان میوه به‌خصوص انگور و انار است. چشمگیرترین ویژگی این بنا بادگیر ۳۳،۸ متری آن است که بلندترین بادگیر جهان محسوب می‌شود.

دولت آباد 650x446 - تاریخ در یزد زنده است

مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر)

مدرسه ضیائیه معروف به زندان اسکندر از آثار «مولانا ضیاءالدین حسین رضی» است که در سال ۶۳۱ قمری آن را بنیان نهاد و بنای آن در سال ۷۰۵ قمری توسط پسرانش به اتمام رسید. شبستان مدرسه دارای محراب است و در اطراف مدرسه، رواق‌هایی ساخته شده است. گنبد خشتی این بنا با تزئینات گچبری و نقاشی آبرنگ بر بلندای این ساختمان خودنمایی می‌کند که نمونه‌ای از معماری دوره مغول در ایران است.

خانه لاری‌ها

تاریخ بنای این خانه تاریخی متعلق به دوره قاجار است و در محله فهادان شهرستان یزد قرار دارد. ساختمان خانه لاری‌ها با توجه به سبک کلی منزل اعیانی دوره خود ساخته شده، یعنی خانه‌ای است با دو قسمت اندرونی و بیرونی، حیاط در مرکز و قسمت‌های شمالی به‌عنوان زمستانه و از قسمت جنوبی به‌عنوان تابستانه استفاده می‌شود که شامل تالار و بادگیر است. از ضلع شرقی که شمال اتاق آیینه، مطبخ، سرداب و سایر فضاهاست به‌عنوان پاییزه و از ضلع غربی به‌عنوان بهارخواب استفاده می‌شود. این خانه اکنون موزه اسناد و مدارک است.

نارین‌قلعه (نارنج‌قلعه)

این بنا در زبان عامه به نارنج‌قلعه معروف است و یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی پیش از اسلام محسوب می‌شود. این دژ قدیمی که بر فراز تپه مشرف بر شهر میبد احداث شده، تمامی بنای آن از خشت و گل ساخته شده و معماری آن به شکل مطبق است. تقریباً در ۵ مرحله ساخته شده است. قدیمی‌ترین بخش بنا فضاهایی هستند که در دل زمین کنده شده‌اند و درگویش محلی به آن‌ها «بوکن» گفته می‌شود و پایین‌ترین بخش آن را تشکیل می‌دهند.

چاپارخانه میبد

پیشینه چاپارخانه در ایران به دوره هخامنشیان می‌رسد. از این مراکز به‌عنوان ایستگاه‌های مبادلات پستی استفاده می‌شد. وظیفه چاپارخانه‌ها نگهداری و تیمار تعدادی اسب تیزرو و پیک تازه‌نفس برای ارسال و مبادله سریع نامه‌ها و امانت‌های مهم بود. ازاین‌رو چاپارخانه‌ها به‌صورت قلعه ساخته شده‌اند تا دفاع و حفاظت از آن میسر باشد.

مسجد جامع فهرج

این بنا قدیمی‌ترین مسجدی است که در ایران و شاید در دنیا بدون هیچ‌گونه پیرایه‌ای دست‌نخورده باقی مانده است. وجود شبستانی روبه‌قبله با هشت ستون، مناره گلی نه‌چندان بلند که راه پلکان بام مسجد از داخل این مناره به بام و سپس به بالای مناره منتهی می‌شود و استفاده از خشت و گل در ساخت آن از ویژگی‌های این بنا محسوب می‌شود.

غار شگفت یزدان

این غار باستانی در نزدیکی عقدا قرار دارد و از غارهای مقدس زرتشتیان است. راه ورودی غار صعب و دشوار است اما در داخل غار محوطه وسیعی است که گنجایش هزاران نفر را دارد. چندین حوض کوچک و بزرگ و آثاری از ساختمان در آن دیده می‌شود. در غار، خاکستر زیادی به چشم می‌خورد که نشان‌دهنده آن است که سال‌های متمادی آتش مقدس را در این غارها محافظت می‌کردند.

سوغاتی بخرید و بخورید

باقلوای یزدی،‌ پشمک یزدی،‌ قطاب یزد، حلواارده اردکان، کیک یزدی، لوز، نقل، سوهان خانی و شیرینی حاج بادومی از سوغاتی‌های خوشمزه یزد محسوب می‌شوند. صنایع‌دستی شهر یزد نیز سفال و سرامیک، دارایی‌بافی، ترمه، شعربافی، شمد، چادرشب، زیلو است.

کلمات کلیدی: یزد، سفر، تاریخ، خشتی

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer