تبلیغات ماهواره‌ای برای لاغری نمود بارز شارلاتانیسم است - رسانه مجازی نیلسو

قائم‌مقام اسبق معاونت بهداشت وزارت بهداشت در گفتگو با «نیلسو» تأکید کرد

تبلیغات ماهواره‌ای برای لاغری نمود بارز شارلاتانیسم است

قائم‌مقام اسبق معاونت بهداشت وزارت بهداشت تبلیغات ماهواره‌ای برای لاغری را نمود بارز شارلاتانیسم خواند.

  • توسط معصومه ستوده
ناصر کلانتری

ناصر کلانتری در گفتگو با «نیلسو» ضمن انتقاد از مردمی که به‌راحتی فریب تبلیغات پوچ و توخالی لاغری در ماهواره ازجمله قرص بلوبری را می‌خورند، گفت: من واقعاً از برخی مردم تعجب می‌کنم که چطور تبلیغات دروغین این شبکه‌های ماهواره‌ای را باور کرده و سلامت خود را به دست عده‌ای می‌سپارند و حاضر می‌شوند که داروهای بدون مجوز را به‌راحتی استفاده کنند.

بیشتر بخوانید:

دانشیار انستیتوی تغذیه دانشگاه شهید بهشتی ضمن بیان اینکه ما امکان رصد این حجم از تبلیغات و پاسخگویی به آن‌ها را نداریم، افزود: شما نباید از وزارت بهداشت به‌عنوان متولی سلامت مردم این انتظار را داشته باشید که مرتب در حال رصد کردن این تبلیغات باشد. در شرایط کنونی، چند صد کانال ماهوار‌ه‌ای وجود دارد که مرتب در حال تبلیغ مکمل لاغری و افزایش قد و… هستند. دولت نه توان و نه فرصت این کار را دارد که بخواهد در مورد این تبلیغات موضع‌گیری کرده و نه توانایی مالی آن را دارد. به فرض محال، اگر قرار شود که این اقدام ازسوی دولت صورت بگیرد، باید چندین سازمان عریض و طویل با بودجه کلان ایجاد شود که با توجه به شرایط کنونی امکان آن وجود ندارد. مهم‌تر از همه ما فرصت این را نداریم که توان خود را صرف خزعبلات شبکه‌های ماهواره‌ای کنیم زیرا اولویت‌های مهم‌تری داریم.

وی آموزش را مهم‌ترین اولویت وزارت بهداشت دانست و گفت: ما باید به مردم خود یاد بدهیم که چه چیزی درست است و چه چیزی غلط است. در این صورت، مردم خود یاد می‌گیرند چطور باید در برابر این تبلیغات، واکنش نشان بدهند. این اصل را مردم فراگرفته و خود متوجه می‌شوند که چگونه باید رفتار کنند و دیگر هر سخن نادرستی را به‌عنوان اصل علمی قبول نمی‌کنند.

ناصر کلانتری
ناصر کلانتری، دانشیار انستیتوی تغذیه دانشگاه شهید بهشتی

کلانتری با بیان اینکه مردم باید متوجه شوند که لاغری با قرص و … روش درستی نیست، تصریح کرد: در این تبلیغات نادرست بارها به این نکته تأکید می‌شود که با کمربند لرزشی امکان لاغری وجود دارد. نادرست بودن این سخن را بچه کلاس دوم دبستان هم متوجه می‌شود زیرا چربی فاقد آب است و این آب بدن ماست که از دست می‌رود و بعد از مدتی دوباره به حالت اول بازمی‌گردد. بااین‌حال مردم در این مورد تحقیق نکرده و به‌راحتی چنین تبلیغات دروغی را باور کرده و پول خود را واریز می‌کنند.

استاد انستیتوی تغذیه به نقش سازمان غذا و دارو اشاره کرد و گفت: البته سازمان به دنبال تبلیغات گسترده یک کانال ماهواره‌ای در مورد یک محصول خاص، اطلاعیه صادر کرده و به مردم هشدار لازم را می‌دهد تا آن‌ها مراقب باشند زیرا این محصولات به‌هیچ‌وجه رفرنس علمی ندارند و مردم با مصرف آن‌ها سلامتی خود را به خطر می‌اندازند.

کلانتری در ادامه افزود: مردم این نکته را مدنظر قرار دهند که اگر از این محصول ماهواره‌ای، نتیجه موردنظر را به دست نیاوردند باید به کجا شکایت ببرند؟ آیا مردم از کارخانه تولیدکننده یک آدرس دارند؟ شما تصور کنید که این قرص بدون عارضه است اما تأثیر لازم را ندارد. بدون اثر بودن این محصول، در واقع فریب مردم است. به‌هرحال در تبلیغ بارها گفته شده بود که شما بدون رژیم و ورزش می‌توانید تنها با خوردن قرص لاغر شوید. عقل سلیم حکم می‌کند که ما از جایی خرید کنیم که تابلوی مشخص و آدرس دقیق داشته باشد. مهم‌تر اینکه محصول به‌دقت ارزیابی شده باشد و در برابر مشتریان پاسخگو باشد.

وی با طرح این سؤال که چرا این محصولات در شبکه رسمی داروخانه‌ها به فروش نمی‌رسد، گفت: مردم باید به این نکته مهم دقت کنند. به‌هرحال این محصولات چون رفرنس علمی ندارند در کانال‌های ماهواره‌ای به فروش می‌رسند. مهم‌تر اینکه کنترل کیفی نشده و به‌صورت زیرزمینی تولید می‌شوند و در نهایت بر سلامت افراد تأثیرات سویی برجا می‌گذارند.

قائم‌مقام اسبق معاونت بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه تولیدکنندگان بی‌نام‌ونشان از ناآگاهی و بلکه نادانی مردم سوءاستفاده می‌کنند، افزود: این افراد شارلاتان محصول بی‌کیفیت خود را در فروشگاه مجازی به مردم ارائه کرده و متأسفانه مردم ما نیز به این افراد اعتماد کرده و این محصولات تقلبی را خریداری می‌کنند. در این روند، مردم ما حداقل دچار زیان مالی می‌شوند تازه درصورتی‌که خوش‌شانس باشند و سلامت آن‌ها آسیب نبیند.

وی تأکید کرد: لازم نیست که ما تنها به تبلیغ بلوبری در ماهواره انتقاد کنیم. واقعیت این است که تمام قرص‌ها و مکمل‌ها و داروهایی که در ماهواره به فروش می‌رسند فاقد رفرنس علمی بوده و نباید استفاده شوند، به‌ویژه اینکه محصول مشابهی در شبکه رسمی نداشته باشد.

کلانتری حتی به تبلیغات دروغین این شبکه‌ها نسبت به مجوز سیب سلامت اشاره و تصریح کرد: بارها سازمان غذا و دارو نسبت به این دروغ بزرگ هشدار داده و اطلاعیه صادر کرده و گفته است که مردم گول این تبلیغات دروغین را نخورند. باوجوداین، شبکه‌های ماهواره‌ای همچنان به تبلیغات دروغین خود ادامه می‌دهند. متأسفانه مردم ساده‌لوح هم این تبلیغات را باور می‌کنند.

کلانتری در پایان تأکید کرد: مردم باید یاد بگیرند نباید فریب معجزه را بخورند. اگر قرار است تا شما موفق شوید باید برای رسیدن به هدفی معین پشتکار لازم را داشته باشید و به خدا توکل کنید. افراد برای لاغر شدن باید ضمن برخورداری از پشتکار، بر اساس برنامه غذایی متخصص تغذیه عمل کنند. در این صورت هم لاغر شده وهم به بدن خود آسیب نمی‌رسانند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer