تجربه شخصی خالق ناتور دشت از زندگی - رسانه مجازی نیلسو

تجربه شخصی خالق ناتور دشت از زندگی

وقایعی که باعث شد این نابغه ادبی به سمت انزوا سوق داده شود.

  • توسط مرسده خدادادی
Exclusive J D Salinger Has Died - تجربه شخصی خالق ناتور دشت از زندگی

جی دی سالینجر یکی از منزوی‌ترین و مرموزترین افراد مشهور عصر حاضر است. کارهای ادبی او باعث همذات‌پنداری هزاران نفر شد که احساس تنهایی و درک نشدن می‌کردند. با این همه، مارک دیوید چپمن ادعا دارد «ناتور دشت» باعث سوءقصد و کشته شدن جان لنون شده است. چه چیزهایی در زندگی شخصی جی دی سالینجر باعث شد او از شهرت فاصله بگیرد؟ برای درک شخصیت او باید گذشته او را درک کنیم.

بیشتر بخوانید:

جروم دیوید سالینجر در 1 ژانویه 1919 در نیویورک به دنیا آمد. وقتی نوجوان بود، او را به مدرسه شبانه‌روزی فرستادند اما این مسأله باعث شد نتواند خود را با زندگی جدیدش تطبیق دهد. از این مدرسه به‌خصوص در اوایل پرفروش‌ترین رمانش یعنی «ناتور دشت» نام برده شده است. نمرات او در مدرسه ضعیف بود و به مدرسه نظامی انتقال داده شد تا بتواند تحصیلات دبیرستان خود را تمام کند. در آکادمی ارتشی ولی نشانه‌های اولیه نبوغ ادبی خود را بروز داد؛ برای مثال، او سرود مدرسه را نوشت. دوستان نزدیک او می‌گویند متن سرود قرار بود کنایه‌آمیز و خنده‌دار باشد اما با وجود این مدرسه این سرود را قبول کرد.

سالینجر پس از آن پنج ماه را در اتریش به مطالعه زبان گذراند. وقتی به خانه برگشت دو بار تلاش کرد تا وارد دانشکده شود. در دانشگاه کلمبیا، با ویت برنت آشنا شد. این مرد تأثیر بزرگی بر سالینجر گذاشت و باعث شد سالینجر داستان‌های کوتاهش را در مجلات و روزنامه‌هایی مانند استوری و ستردی ایونینگ پست، چاپ کند. سالینجر در زمینه  ادبی در حال درخشش و بهتر شدن بود.

سالینجر ناگهان به ارتش اعزام شد. هرچند در آنجا برای مدتی طولانی حضور نداشت (از سال 1942 تا سال 1944) بااین‌حال خدمت در ارتش و تجربیات جنگ تأثیر بدی بر روح و روان او گذاشت. او در ساحل یوتا در حمله نرماندی جنگید و همین‌طور در نبرد بالج که 19هزار آمریکایی پس از 41 روز در آن کشته شدند نیز حضور داشت. در طول این دوران، سخت او به نوشتن ادامه داد و معروف‌ترین و بزرگ‌ترین رمان ادبی خود را شروع کرد: «ناتور دشت».

جنگ تأثیرات مخربی بر سلامت روان او گذاشت. بعد از بازگشت از جنگ و آمدن به خانه به‌دلیل ناراحتی اعصاب در بیمارستان بستری شد. آنجا اولین همسر خود را ملاقات کرد. اسم او سیلویا بود؛ زنی آلمانی که گویا قبلاً گرایش‌های نازی‌ داشت. ازدواج این دو تنها 8 ماه طول کشید. سالینجر از همسر بعدی خود کلر داگلاس دارای دو فرزند شد.

در سال 1951 سالینجر عاقبت بزرگ‌ترین اثر خود به اسم ناتور دشت را منتشر کرد. این اثر مورد استقبال گسترده نوجوانان و جوانان، به‌ویژه آن‌هایی که از درگیری با دنیای بزرگسالی و تنهایی بشری می‌ترسیدند قرار گرفت. شخصیت اول و راوی کتاب عقاید و تجارب زندگی مشترک زیادی با نویسنده داشت؛ برای مثال، هولدن کالفیلد، شخصیت اصلی کتاب از دو روزی صحبت می‌کند که باعث شد در بیمارستان روانی بستری شود. او همین‌طور مانند نویسنده‌اش از هالیوود نفرت زیادی داشت.

درحالی‌که شهرت سالینجر رو به فزونی بود از انظار عموم کناره گرفت. او به رؤیای هولدن که دلش می‌خواست به کلبه‌ای در جنگل برود تحقق بخشید و پس از آن زندگی شخصی خود را بسیار سفت‌وسخت و به‌صورت خصوصی حفظ کرد. سرعت انتشار آثارش به‌طور چشمگیری آهسته شد و سپس به‌طور کامل با چاپ آخرین اثرش در سال 1965 با نام «شانزدهم هپ‌ورث 1924» متوقف شد. بعد از طلاقش از کلر در سال 1966 با زنان دیگری روابط جدی برقرار کرد. مهم‌ترین آن‌ها جویس می‌نارد بود که در آن زمان 18 سال داشت درحالی‌که سالینجر 53 ساله بود. این زوج سپس 10 ماه بعد از یکدیگر طلاق گرفتند. سالینجر در 27 ژانویه سال 2010 درگذشت.

نویسنده: کارمن کلهون

منبع: The Odyssey Online

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer