تحریم‌ها بازار صادراتی فولاد را به هم ریختند - رسانه مجازی نیلسو

تحریم‌ها بازار صادراتی فولاد را به هم ریختند

  • توسط شبنم عزیزی
صادرات فولاد

این روزها اغلب فعالان تولید و عرضه فولاد نرخ‌های پیشنهادی فروش را با احتیاط بیشتری اعلام می‌کنند و بعضاً فروش خود را بسته‌اند، چراکه در انتظار تثبیت شرایط بازار هستند.

طی هفته گذشته بازار فولاد به‌دنبال بازار ارز و کاهش نرخ دلار، روند کاهشی به خود گرفت و محصولات مختلف مانند میلگرد و تیرآهن هم با رکود دست‌به‌گریبان شدند.

حال‌آنکه بازار فولاد نیازمند ثبات است، اگر وضعیت سیاست کشور بگذارد. مبادلات در بازار آهن و فولاد، برخلاف دیگر بازارها که افزایش و کاهش قیمت‌های آن متأثر از عرضه و تقاضاست، کاملاً متأثر از سیگنال‌های سیاسی است که روند کاهشی یا افزایشی قیمت را برای آن رقم می‌زند.

چنانکه سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران در روزهای گذشته تأثیر نسبی بر بازارهای مختلف و اقتصاد ایران داشت که بازار فولاد هم از این قاعده مستثنا نبود؛ بررسی‌ها نشان از آن دارد که در روزهای گذشته قیمت‌های این محصول هم در بازار روند کاهشی داشته و این شرایط تداوم دارد.

موانع جدید تحریم‌ها برای صنعت فولاد

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت معتقد است: نقش نظارتی و کنترلی این وزارتخانه یک مسأله جدی است و بازار فولاد و آهن با اقدام‌های لازم کنترل شد، اما عملاً با تشدید تحریم‌ها و محدود شدن مراودات تجاری و سخت شدن یا حتی عدم نقل‌وانتقال پول، لغو قرارداد‌ها از سوی شرکت‌های خارجی و خروج آن‌ها از اغلب پروژه‌ها در ایران وضعیت نگران‌کننده‌ای برای فعالان این بازار رقم زده است.

گزارش‌ها حاکی است، سال ۹۸ برای صنعت فولاد سالی نسبتاً نگران‌کننده‌ خواهد بود و به‌رغم توسعه ظرفیت‌های بازار که در طول سال‌های گذشته تاکنون به شرایط نسبتاً قابل‌قبولی رسیده، به نظر می‌رسد وضعیت سیاست و موانع جدید تحریم‌ها دست و پاگیر این صنعت خواهد شد.

فعالان این صنعت می‌گویند: موانعی همچون محدودیت‌های بین‌المللی، حمل‌ونقل داخلی، تأمین مواد مورد‌نیاز، آب، تجهیزات و سایر مواد وجود دارد که باید برای هر یک از آن‌ها تدبیری اندیشید.

ماه‌های اخیر با کند شدن روند صادرات، بازار داخلی فولاد با مازاد محصول مواجه شد و با ادامه ابهامات در ارتباط مالی ایران با اروپا و بحران فضای سیاسی و شرایطی که برای برجام پیش آمده بسیاری از صنعتگران فولاد در بلاتکلیفی به‌سر می‌برند، از طرفی با نوسان قیمت‌ها روبه‌رو شدند و از طرفی مجبور به انبار تولیدات مازاد شده‌اند.

احتمال تعطیلی و ورشکستگی کارخانه‌های تولیدی

مصطفی عبداللهی، مدیرعامل نورد فولاد تهران و رئیس هیأت‌مدیره تعاونی نوردکاران دراین‌باره می‌گوید: اگر صادرات متوقف شود، با مازاد محصول روبه‌رو می‌شویم و این مازاد تولید به رکود داخلی دامن می‌زند.

عبداللهی هشدار می‌دهد: بازار صادراتی نیازمند ساماندهی است تا شرایط تسهیل شود، اگر شرایط برای صادرات مهیا نباشد، کارخانه‌دارها با مشکل روبه‌رو شده و ممکن است به سمت تعطیلی و ورشکستگی کشیده شوند.

در همین حال، یک فعال صنعت فولاد نیز به تسنیم گفته است: قرار بود از مجموع 55 میلیون تن فولاد تولیدی در کشور 20 میلیون تن آن صادر شود، اما با بروز مشکلات در سطح بین‌المللی نه‌تنها این هدف صادراتی ممکن نشد بلکه مازاد تولید به‌جای صادرات به سمت بازار داخل سوق پیدا کرد، حالا فولادسازان مجبورند قیمت محصولات را با توجه به هزینه‌های تولید تغییر دهند.

به گفته وی، با ریزش قیمت‌ها و وجود مازاد محصول، خرید از ایران بسیار با ریسک است. علاوه بر این باید تولید‌کننده ایرانی هزینه بیمه و حمل‌ونقل کالاهای صادراتی را هم پرداخت کند تا در نهایت مشتری بین‌المللی حاضر به خرید شود. با این شرایط کدام تولیدکننده می‌تواند رشد صادرات داشته باشد. متأسفانه در حال حاضر تبادلات بانکی قطع شده و صرافی‌ها و کانال‌های مالی مدام در حال رصد هستند و تولیدکننده مجبور است با این شرایط سخت صادرات محصولات را انجام دهد.

این فعال بخش فولاد با انتقاد از اینکه وزارت صنعت به‌عنوان متولی امر صنعت باید نگاه کارشناسی و صادرات‌محور داشته باشد، معتقد است: امروز اولویت وزارت صنعت و معدن تنظیم و کنترل بازار داخل شده است و به‌نوعی مسائل سیاسی داخلی کشور بر مسائل اقتصادی ارجحیت پیدا کرده که این موضوع یک مشکل اساسی برای تولیدکنندگان کشور است.

وزارت صنعت باید به بررسی ریشه‌ای مشکلات در افزایش قیمت‌ها یا کمبود کالاها در سطح بازار بپردازد، نه اینکه در یک تصمیم مقطعی و بدون کارشناسی صادرات کالاها را متوقف کند. امروز صادرکننده با مشقت بسیار بازاری برای فروش محصولات خود به دست آورده چرا به‌جای کمک سنگ جلوی پای آن‌ها می‌گذارید؟

فولاد بیشترین ضربه را از سیاستگذاری خورده است

مدیرعامل فولاد صنعت بناب نیز دراین‌باره می‌گوید: فولادسازان ما هیچ مشکلی برای تولید ندارند بلکه هر آنچه از آن آسیب دیده‌اند به‌جهت سیاست‌گذاری بوده است. فولاد در حوزه سیاست‌گذاری در حوزه تأمین، فرآیند تولید و تجارت دچار اشکال است.

به گفته ابوتراب فاضل بخشی از هر صنعت، تجارت آن است و در دنیای مدرن، قبل از تأسیس هر واحد صنعتی حتماً تفکری در زمینه بازرگانی و تجارت آن شده است اما متأسفانه در همین حوزه نیز سیاست‌گذاری مشکلاتی ایجاد کرده است. در حوزه تولید هم همین چالش وجود دارد و عدم سیاست‌گذاری صحیح عامل ایجاد ظرفیت‌های خالی در صنعت فولاد بوده است و سبب شده تولید به نقطه سربه‌سر نرسیده و واحدها ضررده شوند. به‌طور مثال، درهم‌ریختگی در بخش نورد بسیار زیاد است و اعطای مجوزهای متعدد در آن سبب ایجاد طیف وسیعی از قیمت‌ها در طول روز شده است که نفعی برای تولیدکننده یا مصرف‌کننده ندارد.

در بخش ذوب نیز تأمین مواد اولیه به چالشی برای این صنعت تبدیل شده و عامل به ظرفیت نرسیدن واحدهاست. در حوزه صادرات هم سیاست‌گذاری صحیحی صورت نمی‌گیرد و هر روز یک دستورالعمل و بخشنامه صادر می‌گردد، درحالی‌که صادرات کشور باید تداوم یابد تا با توجه به کاهش مصرف ظاهری کشور، تولیدکننده قادر به دوام تولید باشد.

بنابراین به اعتقاد من، در چنین شرایطی بهتر آن است که بزرگان فولادی و گروه‌هایی که به دنبال زنجیره تأمین هستند، حمایت شوند. همچنین لازم است سیاست‌گذاری تجاری فولاد کشور با هدف توسعه و تسهیل صادرات انجام شود.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer