تعمیر کدام بخش‌های خودرو، هزینه بیشتری می طلبد؟ - رسانه مجازی نیلسو

تعمیر کدام بخش‌های خودرو، هزینه بیشتری می طلبد؟

وقتی پیشگیری بهتر از درمان است

  • توسط علیرضا داوودی
قطعات خودرو

خودرو از بخش‌های مختلفی ساخته شده است که همگی آن ها نیاز به نگهداری و مراقبت و البته تعمیرات دارند. هر قسمت شامل قطعاتی است که در کنار هم یک وظیفه را به انجام می رساند و بی شک تمام بخش‌ها اهمیت یکسانی نداشته، قیمت متفاوتی دارند و در صورتی خرابی می‌توانند دردسر و مشکلات مختلفی را ایجاد کنند. اما در کنار این مشکلات، هزینه‌هایی که برای تعمیر بخش های مختلف نیز باید پرداخت متفاوت خواهد بود که در اینجا نگاهی داریم به پر هزینه‌ترین بخش های خودرو در صورت تعمیر.

کمپرسور کولر

کمپرسور کولر خودرو در همه جای دنیا قیمت بالایی دارد و چون یک سیستم رفاهی محسوب می شود، در صورت خرابی مجبور می شویم که سریع‌تر آن را تعمیر کنیم. خرابی این قطعه بیشتر مربوط به انتخاب گاز ناسازگار با آن، عدم استفاده از روغن روانکار و دقت به این قضیه و از طرفی استفاده ناردست از آن است. بهتر است تا در زمانی که قصد روشن کردن کولر خودرو را داریم کمی دور موتور را کاهش دهیم که در این میان برخی افراد توصیه می کنند که حتی در خودروهای با گیربکس دستی بهتر است تا کلاچ نیز گرفته شود. درگیری کلاچ کمپرسور در دور موتورهای بالا، می‌تواند به این بخش از کمپرسور و قطعات داخلی آن آسیب وارد کند.

 کمپرسور کولر
کمپرسور کولر

واشر سرسیلندر

گرم شدن بیش از حد پیشرانه منجر به سوختن واشر سرسیلندر می شود که این اتفاق معمولا با قاطی شدن آب و روغن و یا وارد شدن کمپرس موتور به مجاری بخش خنک کاری همراه خواهد شد. در هر حالت، سوختن این قطعه هزینه بر است و اگر راننده متوجه این اتفاق نیفتد می‌تواند به قفل شدن موتور نیز منجر شود. بهتر است همیشه سیستم خنک کاری پیشرانه را کنترل کرده و اگر گرم کردن پیشرانه اتفاق افتاد، حتما دنبال پیدا کردن عیب و علت آن باشیم. استفاده از ضدیخ که کارکرد ضد جوش و ضد خورندگی نیز دارد، در جلوگیری از بروز این عیب بسیار موثر خواهد بود.

 واشر سرسیلندر
واشر سرسیلندر

کاتالیزور اگزوز

کاتالیزور اگزوز قطعه ای در بیم راه خروج دودهای حاصل از احتراق است که در این قطعه با کمک فیلترهای موجود در آن، گازهای سمی تا حدی جذب شده و یا به گازهای بی خطری تبدیل می شوند. عمر این قطعه معمولا حدود 80 تا 100 هزار کیلومتر است و عدم تعویض آن می‌تواند در کارکرد پیشرانه، اثر ملموسی بگذارد. در کشورهای پیشرفته این قطعه باید تعویض شود تا خودرو از نظر آلایندگی قابل قبول باشد اما متاسفانه در کشور ما، این قطعه معمولا برداشته می‌شود که منجر به وارد شدن آسیب به محیط زیست خواهد شد. عدم تعویض این قطعه نیز روی شتاب خودرو اثر منفی گذاشته و از طرفی منجر به گرم کردن پیشرانه و کاهش قدرت تولیدی آن می‌شود.

 کاتالیزور اگزوز
کاتالیزور اگزوز

کیسه هوا

یکی از گران‌ترین هزینه‌ها بعد از هر تصادف مربوط به شارژ مجدد و نصب اربگ‌های باز شده است به نحوی که در برخی از مواقع، مالک از خیر شارژ برخی اربگ‌های مثل اربگ زانو و یا پرده‌ای می گذرد. در واقع نمی‌توان گفت برای دور شدن از این اتفاق بهتر است چه کاری انجام دهیم و یا این قطعه نیز نیاز به نگهداری و یا تعمیر ندارد. فقط می‌توان گفت باید سعی کنیم با یک رانندگی ایمن و مطمئن از بروز تصادف جلوگیری کنیم تا در آینده به دردسر و مشکلات تعویض و تعمیر این بخش مهم نیفتیم.

 کیسه هوا
کیسه هوا

سیستم ترمز

هزینه تعمیر این بخش هرچند خیلی بالا نیست اما گاهی در تعمیر آن می‌تواند خسارات مالی و جانی سنگینی به بار آورد. بوستر ترمز در این میان اهمیت ویژه‌ای دارد که کارکرد پدال در زیر پا به خوبی از وضعیت سلامت این قطعه خبر می‌دهد. در گذشته افرادی بودند که بوستر را تعمیر می‌کردند اما امروزه این قطعه تعویضی محسوب می شود و به همین خاطر هزینه بالایی را به مالک تحمیل خواهد کرد.

 سیستم ترمز
سیستم ترمز

سیستم تعلیق

سیستم تعلیق در واقع ارتباط دهنده تایرها با شاسی و اتاق خودرو است که از قطعات ریز و درشت مختلفی تشکیل شده است. برخی از این قطعات در خود ضربه گیرهای لاستیکی دارند که به مرور زمان خورده شده و باعث کاهش کارایی سیستم تعلیق و به صدا افتادن آن در عبور از دست اندازها می شود. اگر این قطعات در زمان خرابی تعویض نشوند باعث وارد شدن آسیب به قطعات اصلی دیگر شده و هزینه‌های بسیار بالایی را به گردن راننده خواهند انداخت. حرکت با سرعت بالا در جاده‌های خراب و یا عبور با سرعت زیاد از روی دست اندازها از جمله موارد آسیب رسان به مجموعه تعلیق هستند.

 سیستم تعلیق
سیستم تعلیق

پیشرانه

پیشرانه از قسمت‌های مختلفی ساخته  شده است اما سوخت و ساز ناقص و نادرست در این بخش می تواند منجر به خرابی و صرف هزینه شود. در خودروهای امروزی و خصوصا انواع دارای توربو شارژر و سوپر شارژر باید از بنزین باکیفیت و حتی به همراه مکمل استفاده کرد. سوخت نامناسب منجر به بروز پدیده ضربه یا همان احتراق پیش از موعد شده و آسیب‌های شدیدی به پشرانه وارد می‌کند. ضمن اینکه عدم استفاده از ضدیخ در زمستان اگر منجر به ترکیدگی بلوک موتور شود، هزینه بسیار بالایی به مالک تحمیل خواهد کرد. حرکت در دنده مرده و یا حرکت با دور موتور بسیار بالا، آسیب‌هایی را به بخش‌های درونی پیشرانه یعنی شاتون و پیستون ها می‌زند. عدم تعویض به موقع روغن و جایگزینی آن با یک نمونه بی‌کیفیت و یا عدم دقت به تعویض فیلتر هوا نیز از دیگر موارد ساده ای است که می تواند پیشرانه را به مشکل بیندازد.

پیشرانه
پیشرانه

میل‌سوپاپ

وظفه باز کردن سوپاپ ها که منزله ورودی پیشرانه هستند، بر عهده میل سوپاپ و دیگر قطعات آن است. اما در این بین این میل سوپاپ است که اگر از خودرو به شکل صحیح استفاده نکنیم دچار خرابی هایی خواهد شد. دنده مرده رفتن و عدم تعویض به موقع روغن و یا استفاده از روغن های بی کیفیت منجر به بروز خسارت هایی به این قطعه حساس می شود. خوردگی سر بادامک‌ها در مقدار باز شدن سوپاپ‌ها اثر گذاشته و تنفس موتور به خوبی انجام نخواهد شد. این اتفاق باعث کاهش توان تولیدی پیشرانه، گرم کردن آن و بالا رفتن مصرف سوخت و آلاینده‌ها می‌شود.

 میل‌سوپاپ
میل‌سوپاپ

توربوشارژر و سوپرشارژر

در خودروهایی که پیشرانه آن‌ها دارای سیستم پرخوران سوپرشارژر و یا توربوشارژر است، عدم استفاده از سوخت با کیفیت و یا روانکار مناسب و خوب، آسیب‌هایی به این دو قطعه وارد خواهد شد که این عیب در خودروهای دارای توربوشارژر بیشتر است. هزینه تعویض این قطعه بسیار بالاست و خرابی در آن باعث افت شدید در قدرت تولیدی موتور خواهد شد.

 توربوشارژر و سوپرشارژر
توربوشارژر و سوپرشارژر

سیستم انتقال قدرت

بخش انتقال قدرت در خودرو شامل مجموعه کلاچ، گیربکس و در خودروهایی که دارای دیفرانسیل عقب هستند، گاردان و دیفرانسیل می‌شود که چون این قسمت دریافت کننده گشتاور و توان تولیدی موتور و انتقال دهنده آن به محور محرک است، همیشه تحت تنش و فشار زیادی قرار دارد. در خودروهایی که گیربکس دنده ای دارند، عدم تعویض صحیح دنده و کلاچ گیری می تواند آسیب هایی به مجموعه کلاچ و گیربکس وگاردان وارد کند. همچنین دقت در خودروهایی که گیربکس اتوماتیک دارند، عدم دقت به به نحوه صحیح انتخاب دنده های درایو و خلاص در زمان حرکت در پشت چراغ قرمز و ترافیک و یا درگیری دنده پارک در زمانی که هنوز خودرو کاملا متوقف نشده است از موارد آسیب رسان به این گیربکس هاست. ضمن اینکه در همه گیربکس ها باید از روانکار مناسب ریخت و با رسیدن زمان تعویض، روانکار را با روانکار جدید و مناسب جایگزین کرد. تیکاف زدن و یا معکوس های ناگهانی نیز از جمله موارد آسیب رسان به این مجموعه هستند.

 سیستم انتقال قدرت
سیستم انتقال قدرت
قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer