تمام حاشیه‌ها از موتورسواری زنان - رسانه مجازی نیلسو

زنان بالاخره پشت فرمان موتورسیکلت می‌نشینند؟

تمام حاشیه‌ها از موتورسواری زنان

  • توسط نیلوفر حامدی
موتورسواری زنان

«واقعیت این است که به‌صورت معمول وقتی موضوعی به میان می‌آید که یک‌سویش خانم‌ها هستند، برخی از آقایان دادشان بلند می‌شود که این حرام شرعی است! هیچ فکر نمی‌کنند که حرام شرعی بودن دلیل می‌خواهد، باید بتوان برایش استدلال آورد. زنان از این جهت در طول تاریخ مظلوم بوده‌اند.» این عبارات را محمدتقی فاضل میبدی می‌گوید؛ روحانی‌ای که استاد حوزه و دانشگاه است.

موتورسواری زنان، گزاره‌ای که این روزها به یکی از حاشیه‌ای‌ترین خبرهای روز بدل شده است. اما ماجرا از کجا آغاز شد و سرنوشت این ممنوعیت نانوشته برای زنان به کجا ختم می‌شود؟

بیشتر بخوانید:

آغاز مناقشه موتورسواری زنان با یک شکایت

چند روز پیش حکمی از سوی دیوان عدالت اداری ماجرای موتورسواری زنان را مجدداً وسط کشید. دختری که معتقد بود حق داشتن گواهینامه موتورسواری را دارد، شکایتی مطرح کرد و آن را به یکی از شعبات دیوان عدالت اداری فرستاد. موتورسوار اصفهانی در این شکایت خصوصی نوشته که دارای تمام شرایط برای دریافت گواهینامه رانندگی موتور است اما راهور ناجا با این تقاضا مخالفت می‌کند. او گفته از آنجایی که این درخواست تعارضی با شرع و قانون ندارد، تقاضای موافقت با خواسته‌اش را دارد.

نکته جالب اما اینکه شعبه‌ای که در دیوان عدالت اداری به این شکایت رسیدگی کرده، رأی به صدور گواهینامه در صورت صلاحیت متقاضی را داد؛ نتیجه‌ای که از نظر خیلی‌ها غیرقابل پیش‌بینی بود. اما این رأی مهلت 20 روزه‌ای هم برای تغییر و تجدیدنظر داشت.

نیروی انتظامی، نهادی که مجری صدور گواهینامه‌هاست هم از این فرصت استفاده کرد و درخواست تجدیدنظر داد. نیروی انتظامی با انتشار اطلاعیه‌ای ابتدا این رأی را منحصر به یک نفر و غیرقابل تعمیم دانست و پس از آن درخواست تجدیدنظر کرد.

رئیس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران نیز از پلیس خواست تا شرایط صدور گواهینامه موتورسیکلت برای زنان را فراهم کند.
رئیس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران نیز از پلیس خواست تا شرایط صدور گواهینامه موتورسیکلت برای زنان را فراهم کند.

واکنش مردم و مدیران به رأی دیوان عدالت اداری چه بود؟

با وجود این، مردم در شبکه‌های اجتماعی و همچنین نمایندگان مردم در نهادهای متفاوت این رأی دیوان عدالت اداری را به فال نیک گرفتند.

فراکسیون زنان مجلس به عنوان نخستین حامی این جریان از نیروی انتظامی دعوت کرد تا در یک نشست با نمایندگان زن مجلس، خلأهای قانونی این مساله را بررسی کنند. همچنین محمد کاظمی، نایب‌رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس هم با بیان اینکه موتورسواری زنان مثل دوچرخه‌سواری منع شرعی و قانونی ندارد، گفت: ما وظیفه داریم قید‌و‌بندی را که نه شرعی و نه قانونی است از مسائل فرهنگی و اجتماعی برداریم. از سوی دیگر، زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران نیز از پلیس خواست تا شرایط صدور گواهینامه موتورسیکلت برای زنان را فراهم کند.

رییس کانون وکلا: تبعیض در قانون باید مبنای درست داشته باشد

رییس کانون وکلا هم نسبت به این مسأله واکنش نشان داد. عیسی امینی درباره رأی یکی از شعبه‌های دیوان عدالت اداری که  حکم به الزام پلیس راهور ناجا به صدور گواهینامه رانندگی موتورسیکلت برای زنان واجد صلاحیت صادر کرده است، گفت: این رأی نشان می‌دهد نگاهی که در رویه قضایی شکل می‌گیرد، سیاست کلی را نشان می‌دهد و آن هم رفع تبعیض جنسیتی است. آنچه مسلم است اسناد بین‌المللی و اصول کلی حاکم بر حقوق کشور ما هم بی‌توجه به جنسیت، قواعد را وضع کرده و حقوقدانان به این اصول احترام می‌گذارند؛ طبعاً این روند هم شامل رأی اخیر صادره از سوی دیوان عدالت می‌شود و می‌تواند پیام خوبی برای جهانیان باشد و حقوق ما را به‌درستی به جهان عرضه کند.

امینی ادامه داد: کاری که امروز در عربستان سعودی در حال انجام است، در کشور ما نه تنها در 40 سال بلکه سالیان متمادی است که  این قواعد را داشتیم و الان هم داریم و کافی است که یک‌سری از مسائلی که مبتنی بر اختلاف سلایق بوده -نه اصول- را بازنگری کنیم. آنچه مسلم است هر گونه تبعیض نیاز به نص صریح و آن هم نیاز به اثبات مبنای عقلی دارد والا تبعیض پسندیده نبوده و تلاش برای رفع تبعیض ستودنی است.

استاد حوزه: رأی دادن زنان هم قبلاً حرام بود

برخی شاید تصور کنند حمایت از موتورسواری زنان محدود به قشر روشنفکر جامعه می‌شود، اما حمایت افرادی همچون فاضل میبدی مثال نقض خوبی است. این استاد حوزه علمیه می‌گوید: اگر به دنبال بعد دینی و شرعی موتورسواری زنان باشیم، بر این باورم این موضوع هم مانند ترک موتور نشستن و راندن ماشین است و بالنفسه هیچ مشکل شرعی ندارد. نشستن بر یک مرکب چه ماشین باشد، چه موتور و دوچرخه تفاوتی ندارد؛ اگر در پی اثبات حرمت شرعی آن باشید، باید دلیل شرعی هم برایش داشته باشید و اگر شک داشته باشید، اصل بر برائت است و حلیت.

او ادامه می‌دهد: آنچه ما در مورد حرام بودن و اشکال شرعی برخی فعالیت‌های خانم‌ها می‌گوییم ریشه تاریخی دارد. روزگاری هم امر قضاوت بر زنان حرام بود و حالا برخی از آقایان می‌گویند که اشکالی ندارد، روزگاری رأی دادن زنان هم حرام بود و حالا می‌گویند آمدنشان پای صندوق‌های رأی لازم است، روزگاری به نامزد شدن زنان برای انتخابات ایراد وارد می‌کردند و حالا منعی ندارد. زنان در مجلس هم حضور دارند و به نظرم حتی نامزد شدنشان برای انتخابات ریاست‌جمهوری هم منعی ندارد.

موتورسوارانی همچون بهناز شفیعی و نورا نراقی که در تورنمنت‌های خارجی هم شرکت کرده‌اند و مدرک‌های بین‌المللی دارند بارها در مصاحبه‌هایشان نسبت به اینکه حق موتورسواری در خیابان‌های شهر و کشور خودشان را ندارند، اعتراض کرده‌اند.
موتورسوارانی همچون بهناز شفیعی و نورا نراقی که در تورنمنت‌های خارجی هم شرکت کرده‌اند و مدرک‌های بین‌المللی دارند بارها در مصاحبه‌هایشان نسبت به اینکه حق موتورسواری در خیابان‌های شهر و کشور خودشان را ندارند، اعتراض کرده‌اند.

در خانواده‌هایی که عمده کار خانه بر دوش زنان است، اگر آن زن بتواند امور خانه و خرید را با سوار شدن بر موتور و دوچرخه راحت‌تر حل کند و در کنار آن بخشی از مشکل آلودگی هوا هم حل شود، چه اشکالی دارد؟ اینکه به‌جای ماشین، دوچرخه را انتخاب کند که اصلاً به نفع جامعه است. زمانی بود که وقتی بحث رفتن زنان به ورزشگاه‌ها مطرح شد همه می‌گفتند حرام است. حالا منع این موضوع هم کم‌کم دارد برطرف می‌شود.

مطالبه قدیمی برای تغییر یک قانون نانوشته

درخواست برای موتورسواری زنان موضوع جدیدی نیست. سال‌هاست که درباره این مساله خوانده و شنیده می‌شود. موتورسوارانی همچون بهناز شفیعی و نورا نراقی که در تورنمنت‌های خارجی هم شرکت کرده‌اند و مدرک‌های بین‌المللی دارند بارها در مصاحبه‌هایشان نسبت به اینکه حق موتورسواری در خیابان‌های شهر و کشور خودشان را ندارند، اعتراض کرده‌اند.

همچنین زنانی که موتورسیکلت برایشان به عنوان وسیله مناسب حمل‌و ‌نقل محسوب می‌شود و گاهی مجبورند سوار موتور غریبه‌ها شوند، در صورت از بین رفتن این قانون نانوشته می‌توانند به‌راحتی موتورسیکلت‌های خود را داشته باشند.

باید منتظر ماند و دید که این رأی بعد از تجدیدنظر نیروی انتظامی دچار تغییر می‌شود یا خیر. اگر لغو شود، باید منتظر فعالین حوزه و نمایندگانی باشیم که حرف از حمایت می‌زدند. اگر هم رأی تغییری نکند و این دختر اجازه رانندگی پیدا کند، باید آینده نزدیک شهرهای کشور را پر از موتورسواران زن ببینیم.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer