تهران؛ شهر موزه‌ها - رسانه مجازی نیلسو

تهران؛ شهر موزه‌ها

  • توسط غزل حضرتی
AXtJma8nfgVVcL2SO47uUDckdQcDNwFjCr4QqEmx - تهران؛ شهر موزه‌ها

ترافیک، شلوغی‌ خیابان‌ها، آلودگی هوا و هزاران دلیل مشابه دیگر باعث می‌شود کمتر گردشگری، تهران را برای سفر انتخاب کند. بیشتر آدم‌هایی که راهی تهران می‌شوند، سفر کاری دارند یا برای درمان و تحصیل راهی این شهر می‌شوند. این در حالی است که پایتخت، از لحاظ جاذبه‌های گردشگری کم از شهرهای دیگر ندارد. موزه‌ها و کاخ‌هایی را که در تهران است شاید در کمتر شهری بتوان یافت. تعدد موزه به لحاظ اینکه این شهر سال‌هاست پایتخت کشور شده، پای گردشگران عاشق تاریخ را در روزهای خلوت نوروز به این شهر می‌گشاید. در این گزارش مروری بر موزه‌های تهران خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید:

موزه ملی ایران

National Museum of Persia 1024x768 - تهران؛ شهر موزه‌ها

موزه ملی ایران مجموعه‌ای از گنجینه آثار تاریخی و پیش از تاریخ ایران است. این موزه شامل دو ساختمان مجزا به نام‌های موزه ایران باستان با تاریخ گشایش ۱۳۱۶ و موزه دوران اسلامی با تاریخ گشایش ۱۳۷۵ است. موزه ملی ایران مهم‌ترین موزه کشور درزمینه نگهداری، نمایش و پژوهش مجموعه‌های باستان‌شناختی ایران است. گستردگی و تنوع مجموعه اشیا موجود در موزه به گستردگی جغرافیایی کشور و دوران‌ متعدد پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی است که انسان در این سرزمین زیسته و آثاری از خود به‌جای نهاده است. درحال‌حاضر، موزه ملی به نمایش آثاری پرداخته که بیانگر غنای فرهنگ و تمدن، هنر، رشد اقتصادی و دستاوردهای فناوری ایرانیان است. موزه ملی ایران با قدمتی حدود ۶۰ سال، نه‌تنها بزرگ‌ترین موزه باستان‌شناسی و تاریخ ایران است، در فرهنگ موزه‌داری ایران به‌عنوان موزه مادر محسوب می‌شود.

گنجینه جواهرات ملی

951043Treasury of National Jewels2.alale .co  1024x683 - تهران؛ شهر موزه‌ها

گنجینه جواهرات ملی که در ساختمان زیرزمین بانک مرکزی واقع شده، شامل مجموعه بی‌نظیری از سنگ‌های قیمتی، تاج و دیگر جواهرات متعلق به پادشاهان صفوی، قاجار و پهلوی است. از جواهرات بسیار ارزشمند این گنجینه می‌توان تخت طاووس و الماسِ دریای نور را نام برد. ازآنجایی‌که بازدید از موزه جواهرات ملی محدود است، برای دیدن آن باید از قبل برنامه‌ریزی کنید و در هنگام ورود تمام وسایل خود را به مسئول پذیرش تحویل دهید.

کاخ گلستان

50041788 104418084010948 6105166445754461618 n 863x1024 - تهران؛ شهر موزه‌ها

کاخ گلستان را می‌توان یکی از بهترین موزه‌های تهران دانست که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است. این کاخ محل حکومت سلسله قاجار هم بوده است. ورود به ساختمان سلطنتی مستلزم تهیه بلیت است. بازدید از تمام قسمت‌های کاخ‌موزه گلستان ارزش صرف وقت و هزینه را دارد. تخت مرمر که در تالار آینه واقع شده و شمس‌العماره که ساعت آن ازسوی ملکه ویکتوریا به ناصرالدین‌شاه اهدا شده از جاهای دیدنی در کاخ‌موزه گلستان است. دیواره‌های کاشیکاری‌شده این کاخ هم برای نصب عکس‌های سلطنتی ساخته شده‌اند.

کاخ‌موزه سعدآباد

DSC07519 thumb - تهران؛ شهر موزه‌ها

این اقامتگاه مجلل تابستانه در مساحتی بالغ بر ۱۰۰ هکتار در منطقه دربند در شمال تهران قرار دارد. ۱۸ عمارت در این مجموعه وجود دارد که برای بازدید از هر یک نیاز به پرداخت ورودیه مجزاست. کاخ سفید با ۵۴ اتاق که یادگار دوران محمدرضاشاه پهلوی است، از مکان‌هایی است که بدون تردید باید از آن بازدید کنید. راه‌پله مارپیچی در پشت این عمارت وجود دارد که شما را به موزه ملی هنر راهنمایی می‌کند؛ جایی که صدها اثر هنری جمع‌آوری‌شده به‌دست فرح دیبا در انتظار شماست. در بخشی از کاخ سبز که می‌توان از آن به موزه آداب و رسوم سلطنتی نیز یاد کرد، مجموعه‌ای از پوشاک مرسوم سنتی، قبیله‌ای و اروپایی آن زمان در معرض نمایش عموم قرار دارد. محوطه مجموعه پوشیده از درختان کهنسال، خود از جذابیت‌های کاخ است. برای حمل‌ونقل در محوطه باغ و دیدار از کاخ‌ها، خودرو‌های ویژه‌ای تعبیه شده است.

کاخ نیاوران

resized 1064245 217 1024x684 - تهران؛ شهر موزه‌ها

مجموعه تاریخی و فرهنگی نیاوران از ۶ موزه تشکیل شده که در باغی به مساحت ۵ هکتار واقع شده است. کاخ نیاوران، اقامتگاه اصلی شاه و خانواده‌اش در دهه اخیر حکومت آن‌ها بوده است. فرش‌های باشکوه و لباس‌های شیک بیش از هر چیز قابل‌توجه است. در جای دیگر، دوران کودکی احمدشاه و زندگی او در معرض نمایش قرار گرفته است. مجموعه نیاوران از بهترین موزه‌های تهران است که ارزش یک‌بار دیدن را دارد.

موزه دفاع مقدس

34005 1024x628 - تهران؛ شهر موزه‌ها

بازدید از موزه‌های جنگی شاید چندان سرگرم‌کننده نباشد، اما موزه دفاع مقدس تجربه ارزشمندی برای آشناییِ نسل‌های جدید با دوران طولانی ۸ سال دفاع مقدس ایران در مقابل رژیم عراق است. این موزه که در محوطه‌ای با ۲۱ هکتار فضای سبز واقع شده، جنگ ۸ساله ایران و عراق را در معرض نمایش عموم قرار می‌دهد. موشک‌ها، تانک‌ها و توپ‌ها در فضای سبز این موزه در معرض نمایش عموم قرار گرفته‌اند. این موزه در حقیقت دریچه‌ای به تاریخ مدرن ایران در دوران ۸ساله جنگ با عراق است.

خیابان۳۰ تیر

09e8477c b6ab 4cda 8630 60545e062d82 833x1024 - تهران؛ شهر موزه‌ها

۳۰ تیر به لحاظ کاربردی تنها یک خیابان است، اما می‌توان آن را به‌عنوان یک موزه فضای باز معرفی کرد. کلیسا، معبد زرتشتیان، مسجد و کنیسه هر یک به‌نوعی در این خیابان سنگفرش توجه شما را به خود جلب می‌کند. موزه ظروف سرامیک با اشیایی که بعضاً به‌اندازه یک بندانگشت هستند، تاریخ مناطق مختلف ایران را معرفی می‌کند. موزه ملی ایران نیز در منتهاالیه جنوبی خیابان۳۰ تیر، با نمایش اشیای سفالی، سنگ‌های هنری و دیگر گنجینه‌های کشف‌شده توسط باستان‌شناسان در انتظار شماست.

موزه هنرهای معاصر

1024x683 - تهران؛ شهر موزه‌ها

موزه هنرهای معاصر ایران شامل مجموعه‌ای از نقاشی‌ها و مجسمه‌هایی است که از سال ۱۹۷۹میلادی در این مجموعه جمع‌آوری‌شده و در معرض نمایش قرار گرفته است. آثار هنرمندانی از اروپا و آمریکا و ایران چون جاکومتی و سهراب سپهری در این موزه به نمایش گذاشته شده است. طراحی این موزه توسط کامران دیبا انجام شده که خود به خاطر سبک معماری‌اش قابل تحسین است.

باغ‌موزه قصر

19002 - تهران؛ شهر موزه‌ها

ساختمان موزه قصر در دوران قاجار به دست معمار نیکولای مارکوف ساخته شده که در ساخت آن از معماری فارسی و اروپایی بهره گرفته شده است. این بنا به دستور فتحعلی‌شاه قاجار برای اقامت او ساخته شد و شامل یک عمارت بزرگ، اندرونی، کلاه‌فرنگی و استخر بود. بعدها و در زمان ناصرالدین‌شاه به‌عنوان اردوگاه نظامی مورد استفاده قرار گرفت. بخش‌های زیادی از این عمارت در زمان مظفرالدین‌شاه تخریب شد و سال ۱۳۰۸ شالوده اولین زندان ایران بر خرابه‌های آن بنا نهاده شد و سال‌ها به‌عنوان ندامتگاه زندانیان سیاسی و مجرمان به کار گرفته شد. از سال ۱۳۹۰، زندان قصر به‌عنوان باغ‌موزه قصر گشایش یافت تا روایتگر تاریخ و فرهنگ ایران در دوران پهلوی و پس از آن باشد. امروز به‌عنوان یکی از موزه‌های تهران روایتگر تاریخ سیاسی ایران در ۱۰۰ سال گذشته است.

موزه رضا عباسی

Reza Abbasi Museum 01 1024x728 - تهران؛ شهر موزه‌ها

این موزه که به‌افتخار هنرمند بزرگ دوره صفویه، رضا عباسی، نام‌گذاری شده شامل سه گالری است که هنر پیش از اسلام، دوران اسلام و هنر نقاشی و خطاطی را با رعایت ترتیب زمانی در معرض نمایش عموم قرار می‌دهد. آثار نقاشی رضا عباسی نیز در کنار ده‌ها اثر سفالی، فلزی و جواهرات مربوط به زمان باستان در این گالری به نمایش گذاشته شده است.

موزه آبگینه و سفالینه، باغ فردوس (موزه سینما)، باغ‌موزه نگارستان، باغ‌موزه وزیری، تماشاگه پول، تماشاگه تاریخ، تماشاگه زمان (خانه حسین خداداد)، تخت طاووس (نادری)، خانه شهید رجایی، زندان کمیته مشترک ضدخرابکاری، موزه ملی ملک، موزه آبکار، موزه آثار طبیعی و حیات‌وحش ایران، موزه برج آزادی، موزه ارتباطات، موزه استاد صنعتی، موزه اسقف اعظم آرداک مانوکیان، موزه امام علی، موزه ایران باستان، موزه تنوع زیستی، موزه جهان‌نما، موزه حشره‌شناسی هایک میرزایانس، موزه دکتر حسابی، موزه دوران اسلامی، موزه رسام عرب‌زاده، موزه سکه، موزه شهدا، موزه صلح تهران، موزه عکسخانه، موزه علوم و فناوری ایران، موزه فرش ایران، موزه کتاب و میراث مستند ایران، موزه گرافیک، موزه ماشین‌های اداری سفیر، موزه ملی قرآن کریم، موزه ملی مطبوعات ایران، موزه موسیقی ایران، موزه نظامی، خانه و موزه مقدم، موزه هنرهای زیبا و خانه هنرمندان ایران از دیگر موزه‌های موجود در تهران به‌شمار می‌روند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer