تهرانی‌ها بیشتر سرطان می‌گیرند - رسانه مجازی نیلسو

تهرانی‌ها بیشتر سرطان می‌گیرند

نایب‌رئیس انجمن علمی سرطان وضعیت ایران را در گفتگو با نیلسو بررسی کرد

  • توسط معصومه ستوده
آلودگی در تهران داروخانه

بسیاری واژه سرطان را مترداف مرگ می‌دانند، اما واقعیت این است که بسیاری از افراد وجود دارند که سال‌ها پیش به سرطان مبتلا شده‌اند، اما همچنان توانسته‌اند به زندگی خود ادامه دهند. این افراد،‌‌ همان کسانی هستند که به‌موقع بیماری سرطان را تشخیص داده‌اند و توانسته‌اند بیماری خود را در مراحل اولیه درمان کنند. همین موجب شده که میزان پروگنوز یا پیش‌آگهی سرطان در این افراد افزایش پیدا کند. این رقم در کشوری همچون ایران که تشخیص به‌موقع سرطان صورت نمی‌گیرد، کاهش چشمگیری پیدا می‌کند؛ به‌گونه‌ای که بسیاری مشکل ایران را نه سونامی سرطان بلکه کاهش پروگنوز می‌دانند. چرایی کاهش پروگنوز سرطان و استفاده نادرست از واژه سونامی سرطان به بهانه‌ای تبدیل شد تا با دکتر عبدالله فضلعلی‌زاده، نایب‌رئیس انجمن علمی سرطان گفتگویی داشته باشیم. وی بر این باور است که مردم تهران به‌دلیل آلودگی هوا بیشتر از مردم کشور سرطان می‌گیرند. گفتگوی «رسانه مجازی نیلسو» با فضلعلی‌زاده در ذیل آمده که می‌خوانید.

معصومه ستوده

بیشتر بخوانید:

شما به عنوان نایب‌رئیس انجمن علمی سرطان و متخصص رادیوتراپی وآنکوولوژیست وضعیت ابتلا به سرطان را در کشور چطور ارزیابی می‌کنید؟

در این مدت زیاد درمورد سرطان صحبت شده است. حساسیت مردم پس از اینکه چند هنرمند به‌دلیل سرطان جان خود را از دست داده‌اند، افزایش یافته است. اما مسأله سرطان، مسأله دیروز و امروز نیست و به فردا هم ختم نمی‌شود. شاید بتوان گفت میزان ابتلا به سرطان اندکی کمتر از کشورهای اروپایی و غربی است. سرطان با توجه به افزایش جمعیت و هرم سنی در ایران، روزبه‌روز درحال افزایش است.

شاید به‌خاطر همین افزایش ابتلا به سرطان است که بسیاری ترجیح می‌دهند از واژه سونامی سرطان استفاده کنند، به نظر شما، بهره‌گیری از واژه سونامی برای سرطان درست است؟

این حرف صحیحی نیست. این واژه در مورد سرطان مصداق پیدا نمی‌کند. سرطان در عده‌ای خاص از انسان‌ها ظاهر شده و حتی در برخی از افراد با ریشه ژنتیکی بروز می‌کند. این افراد در سنین کودکی و جوانی دچار سرطان می‌شوند. سایر افراد به دلیل عوامل محیطی و تغذیه‌ای دچار سرطان می‌شوند. به همین دلیل، نمی‌توان این بیماری با عوامل مشخص را سونامی نام نهاد. به‌دنبال شناخته شدن عوامل سرطان، می‌توان با این مسأله برخورد منطقی داشت و آن را کنترل کرد. تا زمانی که شما تدبیر لازم را انجام ندهید، این سیل ویرانگر همه‌چیز را نابود می‌کند. ایجاد سد و به‌کارگیری عوامل دیگر، می‌تواند مانع خرابی گسترده این سیل ویرانگر شود. به همین دلیل، تأکید ما این است که عوامل خطرزا را باید شناخت و با رعایت رژیم غذایی، ورزش و کنترل وزن، بسترهای ایجادکننده سرطان را از بین برد. باید نسبت‌به عوامل خطرزا اطلاع‌رسانی گسترده‌ای انجام شود. مردم نباید نسبت به تبعات گسترده استفاده از دخانیات غفلت کنند. فارغ‌ازاین، امکانات گسترده‌ای برای تشخیص و درمان سرطان وجود دارد و مردم نباید تا این حد نگران بروز سرطان باشند.

شما مرتب در سخنان خود تاکید دارید که مردم نباید نگران بروز سرطان باشند. اما واقعیت این است که درمان سرطان آنقدر از نظر مالی خانواده‌ها را با مشکل روبه‌رو می‌کند که با وجود امکانات گسترده تشخیص و درمان، مردم همواره نگران بروز سرطان هستند. فارغ از هزینه‌های سنگین، خانواده می‌داند که فرد سرطانی در ‌‌نهایت جان خود را از دست می‌دهد.

 درحال‌حاضر وزارت بهداشت و بیمه‌ها بخشی از هزینه‌های سنگین درمانی بیماران سرطانی را تقبل می‌کنند. با وجود تقبل بخشی از این هزینه‌ها از سوی دولت باز هم، خانواده‌ها از نظر مالی برای درمان بیمار سرطانی خود دچار مشکل می‌شوند. به نظر من، باید این هزینه‌ها را بیشتر باید به سمت تشخیص به‌موقع سوق داد تا حداقل فرد در مراحل ابتدایی متوجه بیماری خود شود. اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، وضعیت به مراتب راضی‌کننده‌تر خواهد بود. درچنین شرایطی، شانس درمان و بقا به مراتب بیشتر افزایش خواهد یافت.

فارغ از عامل ایجادکننده سرطان در ایران وضعیت پروگنوز سرطان را در ایران چطور ارزیابی می‌کنید. به‌هرحال یک فرد فارغ از عوامل ژنتیکی، محیطی و تغذیه‌ای به سرطان مبتلا شده است. شما وضعیت پروگنوز سرطان را در مورد این فرد نسبت‌به دنیا چطور ارزیابی می‌کنید؟

هر سرطانی که در مراحل اولیه تشخیص داده شود، پیش‌آگهی بهتری خواهد داشت. در ایران با توجه به عدم تشخیص به‌موقع، پروگنوز کاهش می‌یابد. در مورد ساده‌ترین سرطان یعنی پوست اگر به‌موقع تشخیص داده نشود، عواقب بدی را متوجه افراد می‌کند. الان بهترین نتایج در مورد تشخیص به‌موقع سرطان در سرطان پوست مشاهده شده است. مهم‌ترین علت تشخیص به‌موقع این است که فرد مرتب پوست را می‌بیند. این فرد به محض مشاهده کوچک‌ترین تغییراتی در پوست خود به پزشک مراجعه می‌کند. گاهی مواردی مشاهده می‌شود که افرادی از طبقه پایین در کشورمان یا سایر کشورهای توسعه‌نیافته برای درمان به‌موقع مراجعه نکرده‌اند. چنین فردی به دلیل عدم درمان به‌موقع یک زخم کوچک در پوست، دچار سرطان کشنده می‌شوند. سرطان هرچه زود‌تر تشخیص داده شود، بهتر قابلیت درمان داشته و میزان پروگنوز سرطان و میزان امید به زندگی افزایش خواهد یافت.

با توجه به اینکه شما اشاره کردید تشخیص سرطان‌هایی ازجمله سرطان پوست که بیشتر درمعرض دید هستند، به مراتب بهتر است، آیا می‌توان این نتیجه‌گیری را انجام داد که سرطانی از جمله دستگاه گوارش به‌خاطر دیده نشدن و دیر تشخیص داده شدن به مراتب از پروگنوز کمتری برخوردار است؟

هر سرطانی که در مراحل اولیه تشخیص داده شود، پروگنوز بهتری خواهد داشت. در مورد سرطان دستگاه گوارش هم این مسأله صادق است. البته در مورد سرطان دستگاه گوارش علاوه‌بر نحوه تغذیه و سبک زندگی، ژنتیک هم نقش مؤثری را ایفا می‌کند. اگر فردی از اعضای خانواده دچار سرطان دستگاه گوارش شده باشد، زنگ خطر برای بسیاری از اعضای خانواده به صدا درمی‌آید. اگر پدر دچار این مشکل شده باشد کلیه اعضای درجه یک خانواده باید تحت مراقبت تشخیصی قرار بگیرند تا از نظر احتمال ابتلا به این بیماری مورد بررسی قرار بگیرند.

در حال حاضر امکانات تشخیص زودرس به‌منظور افزایش پروگنوز را چطور ارزیابی می‌کنید؟

درحال‌حاضر امکانات گسترده‌ای در بیمارستان‌های آموزشی کشور وجود دارد تا این افراد را تحت بررسی قرار دهند. افراد پرخطر در صورت مراجعه به‌موقع می‌توانند به‌موقع جلوی بروز سرطان را بگیرند، اما متأسفانه این افراد به‌موقع مراجعه نمی‌کنند.

فکر می‌کنید که چه عاملی موجب شده تا این مراکز با استقبال گسترده مواجه نشوند؟

به نظر می‌رسد که امکانات اطلاع‌رسانی به‌خوبی صورت نگرفته است. سرطان دستگاه گوارش علاوه بر ریشه ژنتیکی به‌دنبال تغذیه نامناسب صورت می‌گیرد. بار‌ها من و همکارانم درمورد استفاده گسترده از فست‌فود و عدم استقبال از سبزیجات و میوه هشدار داده‌ایم. مردم باید هشدارهای ما را درمورد استفاده از دخانیات و احتمال ابتلا به سرطان دستگاه تنفس را جدی بگیرند. مردم همچنان به استعمال دخانیات ادامه می‌دهند و حتی به قلیان هم روی آورده‌اند. به نظر من، باید وضعیت بیماران مبتلا به سرطان ریه به مردم نشان داده شود تا مردم متوجه شوند که سرطان ریه چه بلایی به سر مردم می‌آورد. مردم درعین‌حال باید مراقب تغذیه خود باشند. بسیاری از موادغذایی بستر ابتلا به سرطان را فراهم می‌کنند. این مواد اثر تجمعی داشته و بعد از مدتی زمینه را برای ابتلا به سرطان مهیا می‌کنند. نباید اجازه بدهید زمینه ابتلا به سرطان تقویت شود. تا زمانی که باور‌ها تغییر پیدا نکند، این مشکلات همچنان ادامه پیدا می‌کنند.

آلودگی تهران
مردم تهران به‌دلیل آلودگی هوا بیشتر از مردم کشور سرطان می‌گیرند

شما در اظهارنظری گفته بودید که تهرانی‌ها بیشتر از سایر شهرهای کشور دچار سرطان می‌شوند، این مسأله را با آلودگی هوا مرتبط می‌دانید؟ به نظر شما آلودگی هوا تا چه حد می‌تواند پروگنوز سرطان را کاهش دهد؟

ریزگرد‌ها مشکلات تنفسی ایجاد می‌کنند. وجود آلاینده‌ها که به ریزگرد‌ها اضافه می‌شوند، موجب شده است سرطان‌های دستگاه تنفسی افزایش پیدا کند. خوشبختانه دولت نسبت‌به این موضوع حساس شده و کارگروه‌هایی هم تشکیل شده است. انجمن سرطان هم برنامه‌هایی تحت‌عنوان سرطان و پیشگیری در هفته جهانی سرطان خواهد داشت. این برنامه که سه سال است اجرا می‌شود، با صدور قطعنامه‌هایی هشدارهای لازم را به مسئولان می‌دهد. در این کارگروه سازمان محیط‌زیست، شهرداری و جهاد کشاورزی حضور دارند. در این برنامه‌ها راهکار‌های لازم توسط کار‌شناسان عنوان می‌شود. بااین‌حال هنوز تغییری در شرایط رخ نداده و بستری فراهم نشده تا خودرو‌ها استاندارد شوند. اعتقاد من این است که اگر قوانین راهنمایی و رانندگی با قدرت اجرا شده و محدوده ترافیکی محدود‌تر شود. در کنار این اقدامات، جلوی تردد با خودروهای شخصی گرفته شود و سوخت از کیفیت بهتری برخوردار شود، می‌توان امیدوار بود که پرگنوز سرطان افزایش پیدا کند. به نظر من باید کمیته ملی برای کنترل وضع هوا تشکیل شود. همه ارگان‌ها و سازمان‌هایی که در آلودگی سهمی دارند باید در این کمیته عضویت داشته باشند. این کمیته می‌تواند راهکارهایی را ارائه کند تا آلودگی کاهش پیدا کند. این دستورالعمل باید به تمام سازمان‌های دولتی ابلاغ شود. مهم‌تر اینکه باید این دستورالعمل‌ها ضمانت اجرایی داشته باشند.

به نظر شما، بهتر نیست وزارت بهداشت غربالگری را اجباری کند تا بدین ترتیب، سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شده و وضعیت پروگنوز سرطان بهتر شود؟

غربالگری سرطان‌های شایع درحال حاضر در بسیاری از کلینیک‌ها انجام می‌شود.

اما این غربالگری اجباری نیست؛ به عبارتی در این موارد مردم حوصله ندارند به این مراکز مراجعه کنند و به همین دلیل غربالگری شکست می‌خورد؟

وزارت بهداشت نمی‌تواند جوابگوی اجباری شدن غربالگری باشد، به‌هرحال این کار هزینه سنگینی را به نظام سلامت تحمیل می‌کند. هر فردی به محض مشاهده نشانه‌هایی باید به پزشک مراجعه کند. افرادی که دارای پولیپ هستند باید مرتب تحت‌نظر باشند. درمورد سرطان پروستات افراد پابه‌سن‌گذاشته باید مرتب به پزشک مراجعه کنند. البته در برخی از موارد تست تشخیصی مطمئنی وجود ندارد. در سرطان مغز نمی‌توان با وجود دادن تست تشخیصی از ابتلا به سرطان مغز مطمئن شد. مگر اینکه فرد با رؤیت اولین نشانه‌ها با هوشیاری به پزشک مراجعه کند.

در وضعیت کنونی مردم در برابر هراس مبتلا شدن به بیماری سرطان باید چه رویکردی را در پیش بگیرند؟

پیام‌های رسانه ملی را جدی گرفته و از بیماری سرطان واهمه نداشته باشند. اطمینان داشته باشند که اگر سرطان به‌موقع تشخیص داده شود، قابلیت درمان دارد و آ‌ن‌ها باکیفیت بالا می‌توانند به زندگی خود ادامه دهند. ترس از سرطان آن را کشنده‌تر می‌کند. خواهش می‌کنم که این هشدار‌ها را جدی بگیرند و به محض بروز کوچک‌ترین نشانه‌ای اقدامات تشخیصی را آغاز کنند. این دوستان باید اطمینان داشته باشند که در صورت عمل به این دستورات، سرطان در آن‌ها به‌موقع تشخیص داده شده و میزان پروگنوز سرطان افزایش می‌یابد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer