توقیف بیش از 81 هزار خودرو با جریمه بیش از 1 میلیون تومان - رسانه مجازی نیلسو

در نشست خبری رئیس پلیس راهور ناجا مطرح شد

توقیف بیش از 81 هزار خودرو با جریمه بیش از 1 میلیون تومان

  • توسط مجید رقیبی
توقف خودرو

برابر قانون، وسایل نقلیه‌ای که دارای بیش از یک میلیون تومان جریمه باشند، توقیف شده، به پارکینگ انتقال می‌یابند. به گفته رئیس پلیس راهور ناجا، در حال حاضر بیش از 81 هزار خودروی سواری و بیش از 72 هزار موتورسیکلت به دلیل داشتن خلافی بیش از 1 میلیون تومان در پارکینگ‌های کشور توقیف هستند.

بیشتر بخوانید:

سردار کمال هادیان‌فر ضمن اشاره به این تعداد خودرو و موتورسیکلت توقیفی، رقم جریمه آن‌ها را بین 1 تا 15 میلیون تومان اعلام و اظهار داشت به دلیل عدم توان پرداخت جریمه و تحمیل هزینه روزانه خواب در پارکینگ، در بسیاری موارد، مالکین در کنار رقم جریمه می‌بایست هزینه پارکینگ خودرو یا موتورسیکلت خود را نیز برای رفع توقیف، پرداخت کنند که در برخی موارد، به 2 تا 3 میلیون تومان نیز می‌رسد. حتی برخی از وسایل نقلیه با احتساب انباشت بدهی پارکینگ و جریمه‌های معوق، دیگر ارزش رفع توقیف را نداشته و به همین دلیل، مالکین نسبت به پرداخت هزینه‌ها اقدام نمی‌کنند. نکته قابل تأمل از نگاه رئیس پلیس راهور ناجا این است که غالب خودروهای توقیفی، خودروهای ارزان‌قیمتی همچون پراید، پژو RD و … بوده و کمتر خودروی لوکسی را می‌بینید که به خاطر جریمه بالای یک میلیون تومان در توقیف باشد. غالب این خودروها و موتورسیکلت‌ها نیز وسیله امرار معاش افراد هستند.

1 22 1024x640 - توقیف بیش از 81 هزار خودرو با جریمه بیش از 1 میلیون تومان
خبر خوش سردار هادیان‌فر برای افرادی که خلافی بالای یک میلیون تومان دارند

طبق تبصره ماده 8 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 1389، در صورتی‌ که مبلغ جریمه خودرویی به ده میلیون ریال 10.000.000 برسد (معادل 1 میلیون تومان) برسد، پلیس راهنمایی و رانندگی موظف است مراتب را به مالک خودرو اعلام کند و چنانچه ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ، مالک خودرو نسبت به پرداخت جریمه یا اعتراض به واحد مندرج در ماده 5 این قانون اقدام نکند، راهنمایی و رانندگی مکلف به توقیف خودرو تا پرداخت جریمه خواهد بود. این درحالی است که قانون‌گذار غیر از مقاطعی، برای تقسیط جرایم تمهیداتی در نظر نگرفته و حتی برای این مهم، منع قانونی وجود دارد. اما به گفته رئیس پلیس راهور ناجا، با استناد بر ماده 47 قانون محاسبات عمومی کشور و با تأیید فرمانده ناجا و وزیر کشور، تمهیداتی در نظر گرفته شده که به موجب آن، رانندگان می‌توانند خودروهای خود را ترخیص و طی یک سال به صورت اقساطی جریمه را پرداخت کنند.

3 14 1024x640 - توقیف بیش از 81 هزار خودرو با جریمه بیش از 1 میلیون تومان
در حال حاضر بیش از 72هزار دستگاه موتورسیکلت در پارکینگ‌های سراسر کشور توقیف هستند

روش‌های استعلام خلافی چیست؟

اما چطور می‌شود در وهله اول، از توقیف خودرو جلوگیری کرد تا دردسرها و هزینه‌ها سربار رفع توقیف به افراد تحمیل نشود؟ پاسخ، استعلام خلافی خودرو در بازه‌های زمانی معین و اقدام به پرداخت یا اعتراض به آن‌ها پیش از انباشت مبلغ جرایم است. در گذشته، دریافت خلافی خودرو پروسه‌ای زمان‌بر بود افراد می‌بایست به‌صورت حضوری و با مراجعه به مراکز پلیس +10 نسبت به دریافت خلافی اقدام می‌کردند. به همین دلیل، اکثر افراد تا زمانی که نیازی به پرداخت جرایم نبود، مثل زمان انتقال سند در هنگام فروش، عملاً نسبت به دریافت خلافی و پرداخت هزینه‌ها اقدام نمی‌کردند.

2 13 1024x640 - توقیف بیش از 81 هزار خودرو با جریمه بیش از 1 میلیون تومان
می‌شود به‌صورت اینترنتی یا از طریق پیامک نیز برای دریافت و پرداخت خلافی خودرو اقدام کرد

اما امروز با توجه به محدودیتی که قانون‌گذار برای تردد وسایل نقلیه با خلافی بیش از یک میلیون تومان وضع کرده، نیاز به آگاهی از مقدار جرایم و اقدام به پرداخت به موقع آن‌ها بیش از هر زمان دیگری حایز اهمیت است. البته هم برای استعلام خلافی و هم برای پرداخت نیز به نسبت گذشته، روش‌های متنوع و ساده‌تری وجود دارد مثل مراجعه به وب‌سایت پلیس راهور به آدرس http://rahvar120.ir در کنار استعلام وضعیت خلافی و نمره منفی راننده، امکان پرداخت به‌صورت آنلاین را نیز به افراد می‌دهد. برای استعلام خلافی و پرداخت به این روش، کافی است کارت خودرو را در اختیار داشته باشید یا کُد 8 رقمی درج‌شده در پشت آن را بدانید.

 لازم به ذکر است دیتابِیس سایت راهور 120 به‌صورت آفلاین بوده و آنی به‌روز نمی‌شود. این یعنی ممکن است اطلاعات ارائه‌شده تا یک هفته با خلافی واقعی خودرو تفاوت داشته باشد. به همین دلیل، دریافت خلافی خودرو از طریق پیامک، شاید گزینه معقول‌تری به نظر بیاید. هرچند در این مورد نیز صرفاً تعداد و مبلغ کُل جریمه به کاربر ارائه می‌شود و نمی‌توان از جزئیات آن‌ها آگاه شد.

برای آگاهی از میزان خلافی خودرو از طریق پیامک، کافی است کد 17 رقمی VIN خودرو که روی سند یا کارت ماشین درج شده را به شماره 1101202020 پیامک کنید. در این صورت میزان خلافی شما به همراه شناسه قبض و شناسه پرداخت برای شما ارسال خواهد شد که با استفاده از آن می‌توانید قبض جریمه را پرداخت کنید.

درآمد دولت از محل جرایم رانندگی چقدر است؟

با نگاهی به بودجه سال 98 خواهیم دید دولت درآمد ناشی از جرایم رانندگی را در سال جاری را 4هزار میلیارد تومان برآورد کرده که نشان از افزایش بیش از 33 درصدی به نسبت بودجه 1397 دارد. این درحالی است که درآمد دولت از محل جرایم رانندگی در بودجه 1397، تنها 7 درصد افزایش را به نسبت سال قبل از آن نشان می‌داد. این مورد در زمان ارائه بودجه 98، مورد بحث بسیاری قرار گرفت و مخالفان و موافقین خود را داشت اما صرف‌نظر از این بحث‌ها، درآمد حاصل از جرایم رانندگی صرف مخارجی می‌شود که تا حدودی اختصاص رقمی اینچنین بالا برای آن در بودجه کشور را توجیه می‌کند.

4 10 1024x640 - توقیف بیش از 81 هزار خودرو با جریمه بیش از 1 میلیون تومان
دولت در بودجه 98 درآمد حاصل از جرایم رانندگی را 4هزار میلیارد تومان برآورد کرده است!

بر اساس قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۲۴اسفند‌ماه سال 1389، وجوه حاصل از جرایم تخلفات رانندگی به حساب درآمد عمومی کشور نزد خزانه‌داری کل واریز می‌شود. از این مقدار، 60 درصد به استانداردسازی وسایل و تجهیزات ایمنی راه‌ها، خط‌‌کشی، تهیه، نصب و نگهداری علائم راهنمایی ‌و رانندگی، احداث پل‌های عابر‌پیاده، احداث توقفگاه‌های عمومی و اصلاح راه‌های روستایی، معابر و نقاط حادثه‌خیز در شهر‌ها و روستا‌ها می‌شود. 15 درصد به منظور تأمین تجهیزات تخصصی پلیس، به‌کارگیری فناوری‌های جدید در مدیریت نظارت و کنترل ‌بر عبور و مرور، ارتقای کمی و کیفی حضور و کارآیی پلیس، اجرا طرح‌های انتظامی ترافیکی فوق‌برنامه و ایمنی رانندگی در شهر‌ها و جاده‌های کشور و همچنین هزینه‌های اجرایی این قانون به پلیس راهنمایی ‌و ‌رانندگی نیروی انتظامی اختصاص می‌یابد تا در جهت کاهش تصادفات رانندگی و خسارت‌های جانی و مالی ناشی ‌از آن اقدام شود. 20 درصد نیز به صندوق تأمین خسارت‌های بدنی مقرر در قانون اصلاح قانون بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص‌ثالث اختصاص می‌یابد. در این بین، 5 درصد از مجموع درآمدهای دولت از محل جرایم رانندگی نیز برای تبلیغ در راستای ارتقای فرهنگ رانندگی و رعایت مقررات آن در اختیار پلیس راهنمایی ‌و‌ رانندگی قرار می‌گیرد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer