تکنولوژی نقشه‌برداری به دستگیری قاتل کمک می‌کند - رسانه مجازی نیلسو

تکنولوژی نقشه‌برداری به دستگیری قاتل کمک می‌کند

  • توسط مونا محمدنژاد
murdered killed dead body chalk outline victim animation sxjsghdi  F0014 - تکنولوژی نقشه‌برداری به دستگیری قاتل کمک می‌کند

توجه به داده‌های نقشه‌برداری و نحوه استفاده از آن‌ها می‌تواند تأثیری اساسی مثبت یا منفی بر جستجوی ردپای یک قاتل داشته باشد. در اوایل ماه ژانویه، پزشکی قانونی استرالیا گزارش داد که اگر جستجوگران بر داده‌های نادرست گوگل‌مپ استناد نمی‌کردند جسد فردی گمشده ۱۸ ماه پیش پیدا می‌شد. پزشکی قانونی توصیه کرده است به پلیس دستور داده شود تا تحقیقات آینده را با استفاده از داده‌های GPS و نقشه‌برداری با کیفیت بالا انجام دهد و ارتباطات آن‌ها را با داوطلبان جستجو بهبود بخشد.

بیشتر بخوانید:

هیچ شکی وجود ندارد که پیدا کردن گمشده یا جسد مثل جستجو برای یافتن سوزن در انبار کاه است. بااین‌حال، سازمان‌های پلیسی که از فن‌آوری نقشه‌برداری پیشرفته به‌عنوان یک بخش اصلی از عملیات خود استفاده می‌کنند می‌توانند عملیات جستجو را به‌طور مؤثر و دقیق انجام دهند و تلاش‌های خود برای حل سریع‌تر جرائم را بهبود بخشند.

کارشناس اجرایی قانون آمریکا، مایک کینگ، مشخص می‌کند که چگونه بازرسان می‌توانند از فن‌آوری اطلاعات جغرافیایی (GIS) برای ترکیب اطلاعات مکانی، اطلاعات عمومی و داده‌های شخصی فرد مظنون استفاده کرده تا به دستگیری قاتلان کمک کنند.

مجریان قانون از چه راه‌هایی می‌توانند از فن‌آوری GIS برای کمک به تحقیقات جنایی استفاده کنند؟

در اغلب جرائم انواع مختلفی از شواهد جمع‌آوری می‌شوند. شواهد مکانی از این جمله هستند، مانند مکانی که در آن قربانیان با مجرم روبه‌رو می‌شوند، مکانی که جنایت در آن رخ می‌دهد و در برخی موارد، محل رهاکردن قربانی بعد از جنایت. سپس شواهد سنتی از قبیل شاهدان عینی، انگیزه‌ها یا وقایع قانونی را به شواهد مکانی اضافه می‌کنند. برای هریک از این‌ها، مکان هم عاملی مکمل است و می‌تواند به درک جنبه‌های رفتاری مهم کمک کند.

تکنولوژی GIS با استفاده از نمایش بصری در یک نقشه، دیدگاه چندبعدی از جنایت را به این نکات تحقیقاتی اضافه می‌کند.

ny data 1024x495 - تکنولوژی نقشه‌برداری به دستگیری قاتل کمک می‌کند

با استفاده از قدرت مشارکت شهروندان، خبرگزاری‌هایی در سراسر جهان به مردم فرصت می‌دهند برای مشاهده اطلاعات مناسب درباره افراد گمشده، اجساد مجهول‌الهویه و یافته‌شده و تحقیقات در رابطه با قتل‌های زنجیره‌ای، راهنمایی‌های ارزشمند دریافت کنند که ممکن است به‌ صورت دیگری این اطلاعات آشکار نشوند. این شیوه‌های به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات باعث می‌شوند بازپرسان جزئیات ناشناخته بسیار مهم را دریافت کرده و منبع ارزشمند داده‌های پیگیری‌شده را فراهم کنند.

خوانندگان وب ممکن است بگویند: «فکر می‌کنم باید اینجا را چک کنید» یا «به یاد دارم زمانی که 15 سال داشتم این قتل‌ها اتفاق افتاده بود و کسی که به کالج‌ می‌رفت، گفت: چیزی واقعاً فوق‌العاده‌ای است». و مجریان قانون امروز به آن نیاز دارند زیرا با چالش‌های در زمینه کمبود نیروی کار و بودجه‌ و محدودیت زمانی روبه‌رو هستند.

با درخواست از مردم برای کسب اطلاعات در شکلی که هم برای آن‌ها آسان باشد و هم برای پلیس، می‌توان داده‌ها را تجزیه‌وتحلیل کرد و آن را با کسانی که باید بدانند در میان گذاشت.

نمونه‌های استفاده از تکنولوژی GIS به‌طور مؤثر برای جمع‌آوری و تجزیه‌وتحلیل اطلاعات از مردم

در یک پرونده قاتل زنجیره‌ای در سانفرانسیسکو که بازپرسان قصد داشتند درباره آن تحقیق کنند، آن‌ها می‌خواستند به همه خانه‌ها بروند و سه سؤال بپرسند: «آیا بیست سال پیش که قتل صورت گرفت، در اینجا زندگی می‌کردید؟ چیزی هست که یادتان باشد و می‌خواهید با پلیس درباره‌اش حرف بزنید؟» در این موقع نقشه این بود که تلفن بزنند و از هر خانه بپرسند.

با توجه به این موضوع، مدیر GIS یک برنامه جمع‌آوری‌کننده ساده ایجاد کرد که می‌تواند روی هر دستگاه تلفن همراه بارگذاری شود. در کمتر از دو ساعت، ده‌ها نفر از بازرسان برای استفاده از این برنامه در دستگاه‌های تلفن همراه خود تجهیز شدند و به جمع‌آوری پاسخ‌ها سریع و به‌موقع پرداختند. فرماندهان در مرکز عملیات تلاش برای جمع‌آوری سریع را تماشا کردند و تصمیماتی را براساس اطلاعات به‌دست‌آمده گرفتند. تحقیقات به جستجوی بسیار کارآمدتری تبدیل شد و نیاز به یادداشت‌های دست‌نویس، صفحات گسترده یا تعامل زمانبر با گروه اعزامی را حذف کرد.

مثالی از نحوه استفاده از GIS برای جستجوی صحنه‌های جنایات احتمالی

آژانس اتباع قانونی آلاباما (AlEA) هنگامی که یک جستجوی کامل در منطقه‌ای 300 هکتاری از مناطق روستایی آلاباما به‌عنوان بخشی از تحقیقات درباره یک جنایت‌ حل‌نشده 20ساله انجام داد از اطلاعات GPS و نقشه‌برداری با کیفیت بالا استفاده کرد.

با استفاده از نقشه‌های دیجیتالی ساخته‌شده از بیش از ۲۲۰۰ عکس گرفته‌شده با هواپیماهای بدون سرنشین، تیم تحقیقاتی و ۲۰۰ داوطلب توانستند کل ملک را در عرض چهار روز جستجو کنند.

download 1024x576 - تکنولوژی نقشه‌برداری به دستگیری قاتل کمک می‌کند

با استفاده از نماد «شبکه جغرافیایی» در یک منطقه عملیاتی، مناطق کوچک جغرافیایی را می‌توان مدیریت و تجزیه‌وتحلیل کرد. در یک فرایند کارآمدتر که با تکنولوژی GIS پشتیبانی می‌شود، می‌توان تقسیم‌بندی‌ها را انجام داد، اجزا را ردیابی و اطلاعات را به‌صورت جامع و کارآمد جمع‌آوری کرد.

از طریق تجزیه‌وتحلیل جغرافیایی می‌توان نتایج بسیار خوبی را به دست آورد: می‌توان اثربخشی جستجو در منطقه را ارزیابی و آن را برای فرماندهان عملیاتی و عمومی به‌صورت مناسب به تصویر درآورد. متأسفانه بسیاری از نهادهای انتظامی از این تکنولوژی استفاده نمی‌کنند.

در پرونده‌های قاتلان سریالی چگونه داده‌ها و برنامه‌های جغرافیایی می‌توانند در این تحقیقات طولانی‌ و پیچیده‌ کمک کنند؟

سال‌ها پیش، رابرت بن رهادس، یک قاتل سریالی هیچ‌هایکرها (کوله‌به‌دوشان) و کارگران جنسی‌ای که بر سر راه کامیون‌ها قرار می‌گیرند به‌خاطر سه قتل محکوم شد و قبل از اینکه پرونده‌ها به دادگاه برسند، دو نفر دیگر نیز دستگیر شدند. او همچنین براساس اطلاعات مربوط به مسیرهای کامیونش و زنانی است که در آن سال‌ها گم شده و از مشخصات قربانیان موردعلاقه او برخوردار بودند مظنون به شکنجه، تجاوز و قتل بیش از ۵۰ زن بین سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ بود. درمجموع، بازپرسان اف‌بی‌آی که روی این پرونده کار می‌کردند، او را به‌طور بالقوه مسئول بیش از ۳۰۰ مورد قتل افراد گمشده دانستند.

در این تحقیق، تحلیل شبکه ممکن است به مشخص‌کردن اینکه چقدر فاصله بین هر توقف کامیون با توقف بعدی آن وجود دارد و جایی که در آن یک قربانی در همان بازه زمانی ناپدید شده است، کمک می‌کرد.

 مشخصات جنایی چگونه در این تصویر گنجانده می‌شود؟

هنگامی که جنایت سریالی وجود دارد، داده‌ها را در سه بخش جداگانه طبقه‌بندی و تجسم می‌شوند:

  • محل تماس اولیه که در آن افراد با هم برخورد می‌کنند
  • مکانی که در آن جرم رخ می‌دهد
  • محلی که جسد در آن رها می‌شود

همه این عناصر به‌طور واضح جغرافیایی هستند، اما اگر فراتر از آن در نظر گرفته و انواع شخصیت و تمرکز عاطفی مجرم بررسی شود، همه آن‌ها نیز با عناصر جغرافیایی پیوند می‌یابند؛ برای مثال، اگر مجرمی روی کودکان متمرکز است، باید به مکان‌های جغرافیایی که کودکان در آن قرار می‌گیرند توجه داشت.

اگر از طریق تجزیه‌وتحلیل شخصیتی مشخص شود که مجرم کسی است که قربانیانش را از بین کسانی انتخاب می‌کند که او را می‌شناسند، می‌توان به این مسئله پرداخت که آن‌ها چرا این موقعیت مکانی را برای تماس با قربانی انتخاب می‌کنند و اهمیت این مکان برای آن دو چیست. ممکن است مجرمان از جایی دستکش لاستیکی یا طنابی می‌خرند که این نیز می‌تواند یک معنی جغرافیایی داشته باشد.

crime scene body chalk outline pop art vector 16876571 - تکنولوژی نقشه‌برداری به دستگیری قاتل کمک می‌کند

جغرافیا به‌طور باورنکردنی مهم است؛ زیرا مجرم مکان را به دلیلی انتخاب می‌کند، ممکن است راحتی آن باشد یا بخشی از طرحی بزرگ‌تر باشد که در آن بازی می‌کند؛ همه‌چیز بسیار مهم است، درست مثل همان لحظه شلیک گلوله و مکان افتادن پوکه فشنگ. مغازه‌ای که در آن اسلحه اجاره داده می‌شود، مکانی جغرافیایی است. جایی که مجرم می‌گوید که در طول زمان وقوع جرم بوده است براساس موقعیت جغرافیایی است.

چنین اطلاعاتی برای دولت‌ها استراتژی‌هایی بازجویی مجرمان را فراهم می‌کند یا مشخص می‌کند چه نوع متخلفی را باید دنبال کنند.

استفاده سازمان‌های بین‌المللی از داده‌های مکانی برای دستیابی به دیدگاهی وسیع‌تر از جرم

NamUS، سیستم ملی گمشدگان و افراد ناشناس، یک منبع اطلاعاتی است که منابع را برای مجریان قانون، بازپرسان، متخصصان پزشکی قانونی و اعضای خانواده‌های افراد گمشده فراهم می‌کند.

سازمان‌هایی مانند NamUS، برنامه دستگیری اداره تحقیقات جنایی اف‌بی‌آی (ViCAP) و سازمان‌های هم‌اندیشی در سراسر جهان از GIS و نقشه‌هایی برای نشان‌دادن اطلاعاتی از قبیل محل گم‌شدن، افراد ناشناس و مدعیان و آمار جمعیت‌شناختی این قربانیان کمک می گیرند.

هنگامی‌که حجم بسیار زیادی از اطلاعات از سراسر کشور به طریقی آسان به تصویر کشیده شوند، طرح‌ها و روندها پدیدار می‌شوند. این «نمای کلی تصویری» گستره حقیقی از تعداد افراد گمشده و تأثیر آن بر سازمان‌های اجرای قانون در مدیریت هزاران جنایت حل‌نشده را نشان می‌دهد؛ ممکن است دردناک باشد، ولی این تصویر می‌تواند به توجیه مخارج دولت و تخصیص منابع به مناطقی که بسیار موردنیاز آن‌هاست، کمک کند.

منبع: esriaustralia

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer