جاذبه‌های گردشگری جزیره کیش - رسانه مجازی نیلسو

جاذبه‌های گردشگری جزیره کیش

کیش، جزیره‌ای ۹۰ کیلومتری در خلیج‌فارس است که در گذشته هم به عنوان منطقه‌ای تجاری بین چین، ایران و اروپا محسوب می‌شده است.

  • توسط ارمغان عبیری
جزیره کیش

کیش جزیره‌‌ای بیضوی‌شکل است که در استان هرمزگان واقع شده و در گذشته با نام قیس معروف بوده است. این جزیره از شمال به خاک اصلی ایران، از شرق به تنگه هرمز، از جنوب به کشور امارات متحده و از غرب به کشورهای بحرین و عربستان منتهی می‌شود. این جزیره فاقد رودخانه دائمی بوده و دارای تعداد زیادی منابع آب شیرین زیرزمینی است. در دو دهه اخیر بیش از دو هزار هکتار از زمین‌های این جزیره سرسبز جنگل‌کاری شده و این منطقه یکی از 4 منطقه‌ دنیاست که درصد اکسیژن خالص در آن از دیگر مناطق بیشتر است. حدود ۳۵هزار نفر در کیش زندگی می‌کنند که 5هزار نفر آن‌ها بومی جزیره و عرب هستند. تجمع ساکنان بومی کیش اکثراً در سواحل شمال‌غربی جزیره بوده که به همان روش سنتی خود زندگی می‌کنند. به مردمان ساکن کیش، کیش‌وند گفته می شود و تمامی آن‌ها دارای کارت کیش‌وندی هستند. این کارت توسط سازمان منطقه‌ آزاد ارائه می‌شود و شامل مزایا و تخفیف‌های مخصوص گمرکی و تسهیلات ویژه‌ دیگر است.

بیشتر بخوانید:

 از واقعیت‌های جالب جزیره کیش می‌توان به مرجانی‌بودن آن، نبود خودروی ایرانی در خیابان‌های آن، کاریز ۲۵۰۰ساله کیش، حیات‌وحش زیبا و هتل‌های فوق‌العاده لوکس آن اشاره کرد. سالانه به‌طور متوسط، بیش از ۱٫۷ میلیون گردشگر از جزیره کیش دیدن می‌کنند. در این مطلب شما را با چند مورد از مهم‌ترین نقاط گردشگری این جزیره بیشتر آشنا می‌کنیم.

ویژگی‌های زیستی جزیره کیش

جزیره کیش روزی کاملاً در زیر آب بوده است. منبع حرف تازه - جاذبه‌های گردشگری جزیره کیش
خلیج فارس به‌‌دلیل وجود مرجان‌های دریایی همیشه دارای آبی زلال و شفاف است

خلیج فارس به‌‌دلیل وجود مرجان‌های دریایی همیشه دارای آبی زلال و شفاف است. اما مرجان‌ها به‌غیر از آب، در تمام نقاط خشکی نیز به چشم می‌خورند و به‌غیر از نقاطی که از آسفالت‌، سنگ یا سنگ‌ریزه تشکیل شده، سایر نقاط جزیره کیش از فسیل‌های مرجانی به وجود آمده است. نکته جالب اینجاست که این جزیره روزی کاملاً در زیر آب بوده است. جزیره کیش همچنین دارای پوشش گیاهی و جانوری منحصر‌به‌فردی است. حدود 2هزار بزکوهی آزادانه در سطح جزیره حرکت کرده و از بوته‌های محلی تغذیه می‌کنند. علاوه‌براین، در فصل بهار و تابستان در سواحل جنوبی و غربی کیش می‌توان لاک‌پشت‌های نقاب‌دار را دید که برای تخم‌گذاری خود را به این منطقه‌ حفاظت‌شده رسانده‌اند. در کنار این‌ها، درختان محلی جزیره هم به‌عنوان گنجینه‌های طبیعی، جذاب و زیبای این منطقه هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به درختان بانیان اشاره کرد که عمر قدیمی‌ترین آن‌ها به ۶۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. درخت لور (انجیر معابد) هم معروف‌ترین و قدیمی‌ترین درخت جزیره بوده که برگ‌ها و ریشه‌هایش از بدنه اصلی آن آویزان شده‌اند. رشد ریشه‌های درخت لور به شکلی است که مانند چتری روی زمین سایه افکنده و عمری چندصد ساله دارند.

کاریز کیش

کیش-2500-سال-قدمت-دارد.-
شهر زیرزمینی کاریز (کاریز کیش)

شهر زیرزمینی کاریز (کاریز کیش) با بیش از ۱۰هزار مترمربع مساحت است که در عمق ۱۶متری سطح زمین قرار گرفته و دارای سقفی ۸ متری مملو از صدف، سنگواره و مرجان‌های دریایی ۲۷۰–۵۷۰ میلیون ساله است. کاریز 2500 ساله کیش توسط یک سرمایه‌گذار ایرانی-آلمانی به ‌نام منصور حاج‌حسینی بازسازی و احیا شده و در فاز اول خود دارای بخش‌های مختلفی از جمله غرفه‌های صنایع‌دستی ایران و جهان، رستوران سنتی و جدید، موزه، سالن آمفی‌تئاتر، سالن کنفرانس و گالرهای هنری است.

اگرچه کاریز کیش از نظر طول و عمق قابل مقایسه با دیگر کاریزهای موجود در ایران نیست، اما یکی از ویژگی‌هایی که آن را از سایر نمونه‌های مشابه متمایز کرده این است که این کاریز در دل تنها جزیره مرجانی دنیا قرار گرفته است. در طول مسیر این کاریز قدیمی تعداد زیادی چاه وجود دارد که نشان می‌دهد در این کاریز، آب هم به صورت ساکن و هم به صورت متحرک جریان داشته است. حفاری کاریز و هدایت آب آن با شیب ملایم به سراسر جزیره هم در زمان خود از پیشرفته‌ترین روش‌های انتقال آب به‌شمار می‌رفته است. آب شیرین ناشی از بارندگی‌های فصلی، از بین مرجان‌ها (به صورت یک فیلتر طبیعی) عبور کرده و داخل کاریز می‌شد و از آن، برای آبیاری فضای سبز و مصرف شرب ساکنین جزیره مورداستفاده قرار می‌گرفته است. کشتی‌ها نیز از آب کاریز برای مصرف، فروش یا معاوضه با اجناس دیگر در کشورهای حاشیه خلیج فارس استفاده می‌کردند. خاک و گل کاریز هم دارای خواص درمانی (گل‌درمانی) بوده و هم از آن برای تولید آجر، کوزه و سیمان استفاده می‌شد. به همین دلیل، جهت حفاظت از این گل ارزشمند در مجموعه فرهنگی-سیاحتی شهر زیرزمینی کاریز، دیوارهایی جلوی آن‌ها کشیده شده است.

شهر حریره

شهر قدیمی حریره کیش
شهر قدیمی حریره کیش

شهر قدیمی حریره کیش مربوط به سده ۵ تا ۱۰ هجری قمری بوده و در قسمت شمالی جزیره قرار گرفته است. این شهر باستانی 800 ساله، به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و 120 هکتار وسعت دارد. حریره در زمان‌های دور، شهرى بزرگ، آباد و پرجمعیت بوده است. دوران طلایی این شهر از سال ۳۶۷ تا ۹۱۲ هجری قمری تخمین زده شده و در آن زمان، حریره به‌عنوان ستاره این منطقه محسوب می‌شده است. بقایای باقی‌مانده از شهر حریره، از جمله دیواره‌ها و سقف‌های مخروبه آن، نشان می‌دهد که این آثار به احتمال بسیار قوى مربوط‌به دوره ساسانیان و اوایل دوره اسلامى است. کشفیات و تلاش‌های باستان‌شناسان در این منطقه نشان می‌دهد که محوطه باستانی حریره از مجموعه ساحلی و خانه اعیانی از حمام، مسجد و کاریزهای قدیمی تشکیل می‌شده است.

عمارت اعیانی

خانه اعیانی کیش
خانه اعیانی کیش

عمارت اعیانی کیش در شهر باستانی حریره قرار گرفته و باید آن را نمونه بی‌بدیل خانه‌های قدیمی ایرانی و سبک معماری‌شان به شمار آورد. این عمارت زیبا در دوره ایلخانی بنا شده و منزلگاه چندین خانواده بوده است. معماری به‌کاررفته در این بنا، برگرفته از سبک مرسوم خانه‌سازی در فلات ایران، از جمله شهرهای یزد، اصفهان و کاشان است. در ساخت و تزئین نمای بیرونی خانه اعیانی، کاشی‌های ستاره‌ای‌شکلی وجود دارند در دوره ایلخانی از آن‌ها برای ساخت تخت‌سلیمان و گنبد سلطانیه هم استفاده شده است. از آنجایی که این کاشی‌ها در آن دوره جزئی از کالاهای وارداتی محسوب می‌شدند، می‌توان نتیجه گرفت که این کاشی‌ها از آن سوی آب‌های جزیره کیش وارد منطقه شده‌اند و صاحب عمارت اعیانی هم فرد ثروتمندی بوده که در آن زمان چنین منزل اشرافی ساخته و در آن زندگی می‌کرده است.

جزیره هندورابی

کیش
جزیره هندورابی جزیره آرامش است

جزیره هندورابی یکی از جزایر آرام و تقریباً خالی از سکنه‌ای است که دارای ساحلی زیبا، شنی و تخته‌سنگ‌های محلی است. این جزیره از توابع کیش بوده و دارای مساحتی  بالغ بر ۲۳ کیلومترمربع است. در جزیره هندورابی دهکده‌ای به نام هندورابی وجود دارد که در نزدیکی آن، قریه‌‌های دیگری به نام‌های دورات و صرات قرار گرفته‌اند. این جزیره از قرن ۱۵ میلادی در اختیار نیروهای پرتغالی بوده و از آن به عنوان پایگاه نظامی و تجاری استفاده می‌شده است.  

کشتی یونانی

نماد جزیزه کیش کشتی یونانی است
نماد جزیزه کیش کشتی یونانی است

کشتی یونانی که امروزه به نماد جزیره کیش تبدیل شده، در سال ۱۳۲۲ توسط شرکت ویلیام همیلتون در کشور اسکاتلند ساخته شد تا اینکه ۱۳۴۵ در نزدیکی روستای باغو به گِل نشست و تلاش‌ها برای نجات آن بی‌نتیجه ماند. گفته می‌شود که مالکان کشتی، آن را به‌بهانه‌ دریافت غرامت بیمه به آتش کشیدند و حتی شاه سابق ایران را به‌خاطر نساختن فانوس دریایی شماتت کردند. از آنجا که امکان جداسازی و فروش اجزای این کشتی نبود و خود آن را نیز نمی‌توانستند حمل کنند، بقایای این کشتی به محلی برای گردشگری تبدیل شده و زیرساخت‌هایی مثل امکانات شترسواری، رستوران‌ها، کافه‌ها و آلاچیق‌ هم در اطراف آن ایجاد شده است.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer