جای خالی برخورد با دکان پزشکان کلاش - رسانه مجازی نیلسو

جای خالی برخورد با دکان پزشکان کلاش

گزارش نیلسو از داستان معجزات باورنکردنی PRP و عدم برخورد وزارت بهداشت

  • توسط معصومه ستوده
19286a1rYVF41697ifARkCmiLcehDbjDvs5Lf0401472 - جای خالی برخورد با دکان پزشکان کلاش

رویش مجدد موها با استفاده از پلاکت، رفع چین و چروک و ترک‌های‌ پوستی با استفاده از پلاکت، بازسازی غضروف‌ها توسط پلاکت، فرم‌دهی اندام‌های بدن توسط پلاکت … همه این موارد در عنصر معجزه‌آسای پلاکت جمع شده است. حجم درمان‌های عجیب و غریب این تبلیغات به حدی گسترده است که انسان گاهی شک می‌کند که شاید امکان داشته باشد که انسانی هشتادساله به جوانی بیست‌ساله تبدیل شود. بازار این تبلیغات به قدری داغ است که هر روز بیش از گذشته بر تعداد کلینیک‌های مدعی زیبایی افزوده می‌شود و مانند قارچ فضای شهر و کشور را به تسخیر خود در‌آورده‌اند.

بیشتر بخوانید:

تبلیغاتی دهان‌پرکن

کافی است که شما سری به این مؤسسات مدعی بزنید و خود را به عنوان مشتری جا بزنید که از ناکارآمدی روش‌های قدیمی به ستوه آمده یا اینکه آرتروز امانتان را بریده است. به محض بیان این مسأله، لیست بلندبالایی از تأثیرات معجزه‌آسای پلاکت‌درمانی دریافت خواهید کرد که بعد از مدتی این امر به شما مشتبه می‌شود که در صورت انجام فرآیند پلاکت‌درمانی می‌توانید همچون دونده‌های المپیک مسابقه بدهید و برای همیشه با آرتروز خداحافظی کنید. گاه تبلیغات آنچنان تأثیری می‌گذارد که برخی از بیماران، پزشک سابق خود را فراموش کرده و برخلاف توصیه آن‌ها، حاضر به انجام مراحل پلاکت‌درمانی می‌شوند تا حداقل به نتیجه موردنظر خود دست یابند.

دکتر عباس دقاق‌زاده، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی یکی از پزشکانی محسوب می‌شود که به نتیجه ثمر‌بخش بودن انجام این روش ایمان دارد. وی در وبلاگ خود این روش را راهکاری نوین در درمان آرتروز برشمرده و می‌نویسد: در این روش سلول‌های فعالی را که در روند ترمیم ضایعه بافتی شرکت می‌کنند از خون جدا کرده و با غلظت بالا و کنترل‌شده و متناسب با ضایعه در مفصل تزریق می‌کنند.

اثرات درمانی پس از گذشت 3-4 روز شروع شده و نمود بارز آن 3 تا 4 هفته بعد مشخص می‌شود. این روش علاوه بر تسکین درد موجب می‌شود که روند درمانی زانو شروع شود. در این روش به جای داروی شیمیایی از فرآورده‌های بدن خود بیمار برای درمان استفاده می‌شود؛ لذا اثرات مضر درمان با داروهای شیمیایی در این روش وجود ندارد، با توجه به اینکه ماده اصلی مربوط به بدن بیمار است عارضه یا واکنشی در تزریق آن وجود ندارد، در روش تهیه آن نیازی به مراحل زمان برگشت سلولی موردنیاز در درمان با سلول بنیادین وجود ندارد.

انجام PRP جدید‌ترین روش درمان غیرجراحی آرتروز زانو است که بیماران زیادی در سراسر جهان با آن درمان شده‌اند و نشان داده است که بهبود قابل‌توجهی در درمان درد و توانایی حرکت را در زندگی روزمره ایجاد می‌کند.

1b6603ae - جای خالی برخورد با دکان پزشکان کلاش
یک عده سودجو برای خود بازار درست کرده‌اند و مدعی هستند که با پلاکت می‌توانند تمام مشکلات درمانی را حل کنند، حال فرقی نمی‌کند که بخواهند ریزش مو را درمان کنند یا آرتروز زانو را

همان زمانی که دکتر دقاق‌زاده این اقدام را بهترین راهکار برای درمان برخی از دردها توصیف می‌کند، بسیاری از پزشکان در برابر این تفکر صف‌آرایی کرده و آن را اقدامی تبلیغاتی برمی‌شمارند. دکتر محمدنقی طهماسبی، فوق‌تخصص زانو و مفصل ران، این روش درمانی را رد کرده و این اقدام را دکانی می‌داند که عده‌ای سودجو باز کرده‌اند.

 دکتر طهماسبی در گفتگو با «رسانه مجازی نیلسو» گفت: تاکنون هیچ ادله‌ای در مجامع جهانی ارائه نشده است که این روش می‌تواند موجب تسکین درد زانو و درمان آرتروز شود. شما به این نکته توجه کنید که کشورهایی که کلیه هزینه‌های درمان برعهده دولت است، این روش درمانی را در پکیج درمانی خود قرار نداده‌اند.

 او در ادامه افزود: یک عده سودجو برای خود بازار درست کرده‌اند و مدعی هستند که با پلاکت می‌توانند تمام مشکلات درمانی را حل کنند، حال فرقی نمی‌کند که بخواهند ریزش مو را درمان کنند یا آرتروز زانو را .

 دکتر طهماسبی به نامه هشدارآمیز وزارت بهداشت اشاره و تصریح کرد: وزارت بهداشت در نامه‌ای نسبت به این اقدامات هشدار داد. اما این افراد شیاد همچنان به کار خود ادامه می‌دهند. به نظر می‌رسد که مردم باید نسبت به عملکرد این افراد بیشتر هوشیار باشند و در دام این افراد شیاد نیفتند.

روشی اثبات‌نشده

تمام ادعای این پزشکان این است که پلاکت توانایی درمان بسیاری از مشکلات را دارد. دکتر اسدالله موسوی، هماتولوژیست کاربرد PRP را مورد تشکیک قرار داد و در گفتگو با «رسانه مجازی نیلسو» گفت:  PRP پلاسمای غنی‌شده از پلاکت است. این افراد ضمن بهره‌گیری از اقدامات آزمایشگاهی پلاسما را از نظر پلاکت غنی می‌کنند و برای اعمال زیبایی به کار می‌گیرند. از نظر آزمایشگاهی این روش استانداردی است. اما در مورد کاربرد بالینی می‌توان به صراحت گفت که شواهدی در این مورد یافت نشده است.

او در ادامه افزود: در مرحله کارآزمایی بالینی هنوز مستنداتی مبنی بر صحت این گفته‌ها یافت نشده است. به این منظور باید آزمایش‌های زیادی انجام شود تا بتوان با صراحت اعلام کرد که این روش عوارض جانبی به دنبال ندارد اما چنین شواهدی تاکنون یافت نشده است.

 موسوی در پایان تصریح کرد: باید تحقیقات زیادی انجام شود تا عوارض جانبی این مسأله مشخص شوند، به هر حال شما پلاسمای غنی از پلاکت را در یک محل تزریق می‌کنید و باید عوارض این اقدام مشخص شود تا بتوان آن را به عنوان یک روش علمی به کار گرفت تا زمانی که این عوارض مشخص نشده است نمی‌توان در این مورد اظهارنظر کرد و آن را روش کارسازی لقب داد.

دکان پزشکان عمومی

جالب اینجاست که دایره تأثیرات این روش درمانی اعجاب‌آور، بخش ارتوپدی را درنوردیده و به مبحث جالب و جذاب زیبایی رسیده است. ناگفته پیداست که هر روشی که در این حوزه به کار گرفته می‌شود بلافاصله از سوی مردم مورد استقبال قرار می‌گیرد. آنقدر بازار زیبایی جذابیت دارد که هر روز به مشتریان این بازار شگفت‌انگیز افزوده می‌شود. لازم است شما برای کشش این بازار امتحانی ساده انجام دهید و در یک سایت اینترنتی گمنام اعلام کنید که داروی شرکت شما می‌تواند در عرض یک ماه، ده کیلوگرم از وزن شما بکاهد، بعد از مدتی متوجه می‌شوید که سایت شما کلیک زیادی خورده و حتی تماس‌های متعددی با شما گرفته می‌شود تا زودتر این دارو را بخرند.

 دکتر حسین طباطبایی، متخصص پوست و مو از جمله پزشکانی است که با این عمل کاملاً مخالف است. عضو هیأت مدیره انجمن متخصصان پوست ایران در گفتگو با «رسانه مجازی نیلسو» گفت: درمان کلیه بیماری‌های پوست و انجام عمل زیبایی صرفاً بزرگنمایی است که برخی از پزشکان غیرمتعهد به آن دامن می‌زنند؛ البته این روش پیش‌تر در ترمیم زخم‌های دیابت و … که خوب نمی‌شد استفاده می‌شد اما پس از مدتی وارد دنیای زیبایی شد. جالب اینجاست که این دوستان این روش به ظاهر علمی را برای درمان همه مشکلات به کار می‌گیرند. برخی از مراجع علمی حرف آخر را می‌زنند اما هیچ‌کدام از این مراجع این نکته را تأیید نکرده‌اند. یک سری تحقیقات روی کدری پلک انجام شد و نتایجی هم به دست آمد، اما چون قابلیت استناد نداشت ما آن را به عنوان نتایج آزمایشگاهی این روش درمانی اعلام نکردیم.

 دکتر طباطبایی تصریح کرد: متأسفانه این دکان را پزشکان عمومی باز کرده‌اند و مرتب بر طبل نتایج اثبات‌نشده آن می‌کوبند. این اتفاق در حالی رخ داده که وزارت بهداشت در این مورد هشدارهای لازم را داده است. بسیاری از این دوستان نتایجی را به عنوان مدرک خود ارائه می‌کنند. جالب اینجاست که بعد از پلاکت‌درمانی هیچ تغییر محسوسی در فرد رخ نداده است و در بیشتر موارد فرد به دلیل تلقین احساس بهبودی دارد.

 این متخصص پوست و مو تصریح کرد: از نظر جامعه پزشکی روشی قابل قبول است که اثرات دایم و نه موقت به همراه داشته باشد و از سوی دیگر، مراکز دیگر علمی هم این روش را تأیید کنند. در این صورت می‌توان این روش را توصیه کرد وگرنه به‌کارگیری این روش‌ها و تبلیغ آن در واقع کلاهبرداری محسوب می‌شود.

درمان نازایی!

اگر تمام تبلیغات در مورد پلاکت‌درمانی یا PRP را شنیده باشید قطعاً از جدیدترین تبلیغ پلاکت‌درمانی که همانا درمان نازایی است، بی‌خبر هستید! فقط لازم است تا این تبلیغ را مرور کنید تا متوجه شوید که مبلغان PRP چقدر هوشمندانه عمل می‌کنند. محققان دریافتند که PRP یا پلاکت‌درمانی قادر به جوان‌سازی تخمدان‌ها نیز هست. دانشمندان بیان کردند که با تزریق PRP به تخمدان زنان یائسه چرخه‌ قاعدگی‌شان مجدد به راه افتاده و آن‌ها را قادر به بارورسازی تخمک‌های آزادشده می‌سازد.

 گروهی از محققان روشی برای بازگشت از یائسگی با جوان‌سازی تخمدان‌ها کشف کرده‌اند که تخمدان‌ها را قادر می‌سازد تخمک بارور آزاد کنند. آیا این یافته به این معناست که یائسگی پایان باروری نیست؟! این روش چرخه‌ قاعدگی را در زنان یائسه دوباره احیا می‌کند؛ به‌خصوص افرادی که پنج سال از آخرین عادتِ ماهانه‌ آن‌ها می‌گذرد. این روش به زنانی که دچار یائسگی زودرس شده‌اند کمک می‌کند تا دوباره بارور شوند و از اثراتی که یائسگی بر سلامت فرد می‌گذارد، جلوگیری می‌کند.

 طبق این یافته امیدی برای باردار شدن مجدد زنان یائسه با محتویات ژنتیکی خودشان فراهم شده است. همان‌طور که می‌دانیم زنان با تمام تخمک‌هایشان به‌ دنیا می‌آیند و تعداد این تخمک‌ها از دوران بلوغ تا یائسگی کاهش می‌یابد. زمان اوج باروری در دهه‌ ۲۰ و زمان یائسگی معمولاً حدود ۵۰‌‌‌‌‌‌‌سالگی است که در این سن آزادسازی تخمک توسط تخمدان‌ها متوقف می‌شود. در این سن بیشتر زنان به میزان زیادی نابارور هستند زیرا با نزدیک شدن به دوران یائسگی تخمک‌گذاری کمتر انجام می‌شود یا اینکه افراد در سنین پایین‌تر ممکن است دچار یائسگی زودرس بشوند و آزادسازی تخمک آن‌ها متوقف شود. سن مادر شدن در حال افزایش یافتن است و تعداد زیادی از زنان در دهه‌ ۴۰ زندگی‌شان دارای فرزند می‌شوند. اما با به تأخیر انداختن بارداری تعداد زیادی از زنان مجبور می‌شوند برای داشتن فرزند بجنگند. تعداد زیادی از زنان به منظور باردار شدن در سنین بالا به استفاده از روش‌هایی مانند منجمد (فریز) کردن تخمک و لقاح آزمایشگاهی یا IVF روی می‌آورند. از طرفی حدود یک درصد از زنان به دلیل شرایط خاص یا درمان سرطان، قبل از ۴۰ سالگی یائسه می‌شوند.

در این پژوهش، محققان شرایط یک درمان خونی را که برای تسریع بهبود زخم استفاده می‌شود مورد بررسی قرار دادند. پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) توسط سانتریفیوژ تهیه شده تا مولکول‌هایی که آغازگر رشد رگ‌های خونی و بافت هستند جدا شوند. از PRP برای ترمیم سریع ماهیچه‌ها یا استخوان‌های آسیب‌دیده استفاده می‌شود و به نظر می‌رسد که اساس این روش تحریک بازسازی بافت است. محققان دریافتند PRP قادر به جوان‌سازی تخمدان‌ها نیز هست.

 دانشمندان بیان کردند که با تزریق PRP به تخمدان زنان یائسه چرخه‌ قاعدگی‌شان مجدد به راه افتاده و آن‌ها را قادر به بارورسازی تخمک‌های آزادشده می‌سازد. این تبلیغ پرزرق‌وبرق موجب می‌شود تا زنان بسیاری برای رهایی از روش‌های نازایی به پلاکت‌درمانی متوسل شوند. موضوع وقتی جالب‌تر می‌شود که خبر به‌دنیا آمدن اولین کودک به روش PRP رسانه‌ای می‌شود. در خبر تولد اولین نوزاد به روش PRP تأکید شده است که نوزاد پس از 13 سال نازایی و به دنبال ده بار IVF ناموفق در بیمارستانی در همدان به دنیا آمده است. این تبلیغات گسترده در حالی صورت می‌گیرد که مراجع علمی هنوز این روش را تأیید نکرده‌اند و در مورد آن تردید جدی وجود دارد!

بخش‌نامه‌ای که فقط نامه بود

زمزمه‌های آثار معجزه‌آسای PRP در ایران درست از سال 1390 آغاز شد. شروع معرفی PRP یا همان پلاکت‌درمانی در حاشیه کنگره‌های پزشکی و بخش‌های نمایشگاهی کنگره‌ها بود. تفاوتی نمی‌کرد به کنگره زیبایی و پوست رفته باشید یا در کنگره ارتوپدی باشید؛ نام پلاکت‌درمانی در گوشه و کنار هر کنگره‌ای به گوش‌تان می‌خورد. بااین‌حال از آنجایی که جامعه پزشکی و متخصصان به همین آسانی‌ها زیر بار نمی‌رفتند، تبلیغ‌کنندگان پلاکت‌درمانی به سراغ مردم رفتند. پس از اینکه آثار معجزه این شیوه حیات‌بخش نقل محافل خانوادگی شد، اداره کل تجهیزات پزشکی وارد عمل شد، تا شاید در اقدامی به‌موقع بتواند جلوی این تبلیغ‌های مبالغه‌آمیز را بگیرد. دستورالعمل اداره کل برای کنترل توزیع، استفاده و تبلیغ کیت‌های PRP در شهریور سال 1391 صادر شده بود.

بر اساس اعلام اداره کل نظارت و ارزیابی تجهیزات پزشکی، این مرکز پس از آنکه گزارش‌هایی درباره تبلیغات گسترده و بیشتر خلاف واقع در تهیه، مصرف، کاربری و عرضه کیت‌های PRP دریافت کرده بود، بر‌اساس مفاد آیین‌نامه تجهیزات پزشکی [مواد 31، 48، 50، 52 و 53] و دستورالعمل پیشگیری و مبارزه با قاچاق تجهیزات پزشکی بخشنامه نسبتاً سختگیرانه‌ای صادر کرد.

PRP for hair loss review great directions 27 - جای خالی برخورد با دکان پزشکان کلاش
اداره کل تجهیزات پزشکی، پنج شرکت دارای صلاحیت در زمینه محصولات PRP را معرفی کرده بود و تمامی برندهای دیگر را ممنوع، قاچاق و قابل پیگیری دانسته بود. با این حال بعد از گذشته هفت سال از آغاز تب پلاکت‌درمانی در ایران،‌ هنوز نه دستورالعملی برای تعیین استانداردها مدون شده و نه بازار پردرآمد قاچاق کیت‌های PRP کنترلی صورت گرفته است!

در این بخشنامه آمده بود که بر‌اساس تبصره 2 ماده 14 قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی و بندهای 11و 12 و 13 و 17 از ماده یک قانون تشکیلات و وظایف وزارت متبوع و ماده 3 آیین‌نامه تجهیزات پزشکی، تمامی شرکت‌های واردکننده و تولیدکننده کیت‌های PRP نیز همانند شرکت‌های تجهیزات پزشکی دیگر برای واردات و تولید این کالا باید از این اداره کل مجوز دریافت کنند و در صورت تهیه و عرضه غیر‌قانونی کیت‌های  PRP، این اداره کل در برخورد با آن‌ها اقدام قضایی خواهد کرد.

همچنین بر‌اساس ماده 7 دستورالعمل پیشگیری و مبارزه با قاچاق تجهیزات پزشکی و ماده 53 آیین‌نامه تجهیزات پزشکی، چنانچه کارشناسان این اداره کل یا دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استفاده از اقلام بدون مجوز در مطب‌ها و مؤسسات پزشکی را مشاهده کنند، اقدام لازم برای پیگیری از طریق مراجع قضایی انجام می‌شود.

این بخشنامه تأکید کرده است که بر‌اساس ماده 5 قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی تا اطلاع بعدی هر‌گونه اقدام تبلیغاتی برای کیت‌های PRP ممنوع است. اطلاع بعدی که در این بخشنامه به آن اشاره شده بود، هیچ‌وقت اعلام نشد!

همچنین با توجه به تبصره 2 ماده 3 قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی و ماده 12 آیین‌نامه اجرایی موضوع ماده 8 قانون تشکیل وزارت و مفاد مقرر در ضوابط نحوه توزیع و عرضه تجهیزات پزشکی و آیین‌‌نامه تجهیزات پزشکی (فصل هفتم)، در این بخشنامه آمده است که تا اطلاع بعدی ابلاغ آیین‌نامه و ضوابط مربوط به کیت‌های PRP فروش این کیت‌ها منحصراً به متخصصان مربوطه و از طریق شرکت‌های نمایندگی مجاز [که در این اداره کل ثبت شده‌اند] امکان‌پذیر است و تهیه و عرضه خارج از این شبکه ممنوع است.

همچنین اداره کل تجهیزات پزشکی، پنج شرکت دارای صلاحیت در زمینه محصولات PRP را معرفی کرده بود و تمامی برندهای دیگر را ممنوع، قاچاق و قابل پیگیری دانسته بود. با این حال بعد از گذشته هفت سال از آغاز تب پلاکت‌درمانی در ایران،‌ هنوز نه دستورالعملی برای تعیین استانداردها مدون شده و نه بازار پردرآمد قاچاق کیت‌های PRP کنترلی صورت گرفته است! البته علیرضا سلیمانی، رئیس اداره کارشناسی واردات تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو در سال 95 به‌صراحت اعلام کرد که کیت‌های PRP به عنوان پوست و زیبایی مجوز ندارند و به هیچ وجه نباید استفاده شوند. این تنها اظهارنظر هشدارآمیز در برابر مبلغان PRP بود!

جای خالی نظارت

به نظر می‌رسد که وزارت بهداشت تنها وظیفه و رسالت خود را صدور بخشنامه می‌داند. نکته جالب اینجاست که در سال 91 وعده می‌دهد که به‌زودی اطلاعیه صادر می‌کند اما با گذشت هفت سال هنوز بخشنامه جدیدی صادر نشده و مسئولان تنها به مصاحبه کردن اکتفا کردند! قطعاً در چنین شرایطی کلینیک‌های مجاز این فرصت را پیدا می‌کنند که همچون قارچ در همه جا رشد کنند.

علی کائیدی، نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نهم در گفتگو با «رسانه مجازی نیلسو» گفت: PRP در واقع همان پلاسمای خون بیمار است. تزریق این پلاسمای غنی‌شده روی سلول‌های پایه بنیادین تأثیر می‌گذارد و باعث ساخته شدن رگ، عضله، بافت، همبند، پوست، کلاژن و استخوان می‌شود. در این روش غلظت خون را به چند برابر مقدار اولیه‌اش می‌رسانند و چون پلاکت سلول اصلی ترمیم بدن است، حاوی فاکتورهای رشد فراوان است که اگر در محل مناسب به کار رود، سبب جوانسازی و ترمیم می‌شود.

PRP Injection Back Knee Hip Specialist NYC - جای خالی برخورد با دکان پزشکان کلاش
PRP در واقع همان پلاسمای خون بیمار است. تزریق این پلاسمای غنی‌شده روی سلول‌های پایه بنیادین تأثیر می‌گذارد و باعث ساخته شدن رگ، عضله، بافت، همبند، پوست، کلاژن و استخوان می‌شود

اما همانگونه که می‌دانید امروزه در حوزه‌های مختلف پزشکی کالاها و روش‌های درمانی در حال تبلیغ است و هر مسأله‌ای بیش از حد بزرگ‌نمایی می‌شود. اما نکته اینجاست که این تبلیغات باید با پایه و اساس علمی و با مجوز ارگان‌های متولی سلامت صورت گیرد و در واقع ملاک رسمی این تبلیغات تأیید و نظارت مداوم معاونت درمان وزارت بهداشت است، کمااینکه اکثر این تبلیغات در زمینه زیبایی بوده و مخاطبان آن قشر جوان جامعه و به‌خصوص زنان هستند. گاهی اوقات این اقدامات و اعمال جراحی در کلینیک‌های زیبایی و به‌وسیله افراد غیرمتبحر صورت می‌گیرد. لذا تبلیغ هرگونه روش درمانی و جراحی، دارو، پزشک و تجهیزات پزشکی از رسانه و شبکه‌های ماهواره‌ای ممنوع بوده و مردم نباید فریب تبلیغات و برنامه‌های ماهواره‌ای را بخورند، چراکه در صورت اهتمام افراد غیرمتخصص به این گونه اعمال جراحی ممکن است وضعیت بیمار وخیم‌تر از قبل شده و آثار غیرقابل برگشتی را به وجود بیاورد. سلامتی و زیبایی صورت و بدن سرمایه‌های جسمی و ظاهری هر فردی است و مردم باید هوشیار باشند.

این تبلیغات در روزنامه و رسانه جای تأمل دارد، درحالی‌که شکایت‌های فراوانی در مورد اشتباهات پزشکان غیرماهر در سازمان نظام پزشکی و معاونت درمان وجود دارد، باز هم مردم به سوی این اعمال جراحی تمایل دارند اما همیشه این نکته باید مدنظر قرار بگیرد که پایه و اساس علمی روش مذکور موسوم به PRP باید ثابت شود؛ در غیر این صورت، مردم به جای سود بردن، متضرر خواهند شد. سیستم نظارتی وزارت بهداشت باید قوی‌تر از گذشته عمل کند تا بتواند نظارت‌های گسترده‌تری را اعمال کند و دست افرادی را که با نیت سود و نفع مالی اقدام به تبلیغ روش درمانی می‌کنند کوتاه کند، چراکه اگر آثار نامطلوبی برجای بگذارد هم مردم خسارات جانی و مالی را متحمل می‌شوند و هم این پزشکان به شدت توبیخ و مجازات می‌شوند و باز تأکید می‌کنم هوشمندی وزارت بهداشت حرف اول را در حفظ سلامت مردم جامعه خواهد زد و خوشبختانه با وزارت دکتر نمکی این اتفاق خواهد افتاد، چراکه اقدامات ایشان مورد تأیید مجلس است.

در مجلس نیز کمیسیون بهداشت و درمان موظف است تا با مشاهده هرگونه تخلف در زمینه پزشکی یا کم‌کاری از سوی مسئولین وزارت بهداشت، آن‌ها را برای ارائه توضیح و تذکر و پاسخ به سؤالات نمایندگان فرا بخواند. این انتظار وجود دارد که وزارت بهداشت با تمام توان نظارت کرده و در هرگوشه از مملکت که یک کلینیک درمانی و زیبایی افتتاح می‌شود این کلینیک‌ها را تحت نظارت قرار بدهد تا مبادا حقی از مردم و پزشکان ضایع شود.

سخن آخر

درست همان زمانی که هیاهوی بهره‌گیری ازPRP  گوش فلک را کر کرده بود، وزارت بهداشت تصمیم گرفت تا دیر نشده جلوی ضرر و زیان را بگیرد. همان زمان دکتر محمدکاظم مسلمی، مدیر اداره بازرسی دانشگاه شهید بهشتی تأثیرات PRP را رد کرد و به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در علوم پزشکی همواره پیشرفت‌های متعددی صورت می‌گیرد یکی از این پیشرفت‌ها شیوه درمان PRP است که در چند سال گذشته مطرح شده، اما تحقیقات زیادی در این مسیر کامل نشده است. حتی ما در بحث PRP مقالات زیادی داریم اما این مقالات حتماً PRP را تأیید نکرده‌اند. در حال حاضر، تبلیغات زیادی در نشریات در این زمینه صورت می‌گیرد و بسیاری از پزشکان بدون اینکه مجوز فعالیت در این زمینه را کسب کرده باشند اقدام به تبلیغات می‌کنند. مردم نباید فریب تبلیغات را بخورند اما ضعف بزرگی در سیستم‌های نظارتی ما وجود دارد زیرا پزشکانی که به صورت مکتوب هیچ اجازه‌ای برای تبلیغات ندارند، تبلیغ می‌کنند و جلوی آن‌ها نیز گرفته نمی‌شود.

 متأسفانه بسیاری از مراجعه‌کنندگان به دنبال درمان دچار آسیب جدی شدند. ابزاری که برای انجام PRP مورد استفاده قرار می‌گیرد کیت‌های مخصوصی است که به صورت قاچاق از مراجع غیررسمی وارد کشور می‌شود و اکثراً نیز از چین وارد شده و مورد استفاده برخی از افراد قرار می‌گیرد. بیمارانی که این کیت‌ها برای آن‌ها مورد استفاده قرار گرفته دچار معضلات متعددی شدند و حتی آن دسته که برای اعمال زیبایی از این کیت‌ها استفاده کردند دچار تورم و ضایعات پوستی شدند؛ البته توانستیم تعداد زیادی از این محموله‌های قاچاق را جمع‌آوری کنیم.

به‌هرحال داستان معجزات باورنکردنی PRP همچنان ادامه دارد. در این میان به‌رغم خط و نشان‌های وزارت بهداشت، این مؤسسات که همچون هاگ در فضای جامعه رشد پیدا کرده‌ و به کار خود ادامه می‌دهند و در این میان توانسته‌اند مبالغی هنگفت به جیب بزنند. اما همچنان جای خالی برخورد وزارتخانه‌ای که باید متولی سلامت مردم باشد، به چشم می‌خورد تا هرچه زودتر سفره ولو شده پزشکان فریبکار را جمع کند و به داستان کلاشی‌های بی‌پایان آن‌ها خاتمه دهد، وگرنه تبعات گسترده چنین اقدماتی دامن مردم را می‌گیرد و بستر بی‌اعتمادی مردم به وزارت بهداشت را مهیا می‌کند؛ زیرا این باور در بین مردم جان می‌گیرد که تأمین سلامت جامعه در اولویت وزارت بهداشت نیست و تلاش می‌کند تا چشم خود را روی تخلفات پزشکان ببندد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer