جراح قلب ایرانی 38 برابر جراحان آمریکایی درآمد دارد! - رسانه مجازی نیلسو

جراح قلب ایرانی 38 برابر جراحان آمریکایی درآمد دارد!

گزارش نیلسو از مقایسه درآمد جراحان قلب ایران و دنیا

  • توسط معصومه ستوده
جراحان قلب

تاریخ به‌خوبی به یاد دارد که مسعود پزشکیان، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در نوزدهم مردادماه 1397 محمدرضا پورابراهیمی، رئیس سابق کمیسیون اقتصادی مجلس را خطاب قرار داد و به  اتهامات مطرح‌شده از سوی او پاسخ داد.

بیشتر بخوانید:

 داستان از آنجا شروع شد که روز چهارشنبه (17مرداد ماه) در جلسه استیضاح علی ربیعی، وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی که به دلیل حاشیه ایجادشده بسیار جنجالی شد و در نهایت موجب شد تا علی ربیعی مجبور به ترک دولت شود. محمدرضا پورابراهیمی در موافقت با استیضاح وزیر درحالی‌که از مخالفت پزشکیان نایب‌رئیس مجلس با استیضاح ربیعی رضایت نداشت، گفت: زهرا پزشکیان مسئول فاینانس شرکت پتروشیمی جم چه نسبتی با نایب‌رئیس مجلس دارد؟

 بیان این جمله از سوی پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس موجب اعتراض پزشکیان شد و در همان جلسه گفت: مباحث مطرح‌شده نشانه بی‌اخلاقی و عدم تعهد است. من حاضر هستم هر شخصی از هر جایی از زندگی من فیلم بگیرند و منتشر کنند. چه کسی حاضر است اجازه بدهد که از وضعیت زندگی‌اش فیلم بگیرند و آن را به مردم نشان دهند؟ آیا دیگران نیز جرأت دارند خانه، فرزندان، زندگی خود و حتی افرادی را که اطرافشان حضور دارند، نشان دهند؟ بیایید نشان دهید که بچه‌های من، برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من چگونه زندگی می‌کنند و چند نفر از برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بیکار هستند؟ زندگی افرادی را که حرف از حق و عدالت می‌زنند باید نگاه کنیم که چقدر با حق و عدالت تطابق دارد.

 نایب‌رئیس مجلس گفت: من خیلی راحت حرف‌هایم را می‌زنم و اگر قرار باشد، شیشه‌ای بشکند، آن شیشه برای من نیست. از نظر زندگی، خودم را خوب می‌شناسم. من معاون وزیر، وزیر، رئیس دانشگاه و نماینده و نایب‌رئیس مجلس بوده‌ام، بیایید ببینید که خانواده من چگونه زندگی می‌کنند و بعد افرادی که مدعی هستند، چگونه زندگی می‌کنند؟ آیا اصلاً جرأت دارند زندگی خود و خانواده‌شان را نشان دهند؟ من اگر حرف نزنم و بروم جراحی قلب را ادامه بدهم با همین تعرفه‌ها ماهیانه 500 تا 600 میلیون تومان درآمد کسب می‌کنم.

مدت‌ها پیش من پشت تریبون گفتم به من پول مفت می‌دهند! فقط به من چنین پولی نمی‌دهند، بلکه به همه پزشکان این مقدار پول می‌دهند، کدام پزشکی چنین حرفی را می‌زند؟ بروید زندگی جراحان قلب را نگاه کنید و بیایید زندگی من را نیز نگاه کنید، این در حالی است که همیشه مسئولیت بالا داشته‌ام.

 من معتقدم این حقوقی که به من می‌دهند، اضافه است، کدام یک از این افراد جرأت می‌‎کند بگوید، دریافتی ما اضافه است و حقم نیست؟ حاضرم ندید زندگی خودم را با این افراد مدعی معاوضه کنم، درحالی‌که من فوق تخصص جراحی قلب هستم اما آنها یک کارمند معمولی هستند. اگر بخواهم از بیمار هم پول بگیرم و جراحی کنم، میزان پول دریافتی من سر به فلک می‌کشد که انصاف نیست. این نوع مکانیزم پرداخت عادلانه نیست، دولت و مجلس در ایجاد این سیستم مسئول هستیم و باید جوابگو باشیم.

جراحان قلب

حوادث رخ‌داده در آن روز تلخ مجلس دهم، موجب دلخوری گسترده شد و بسیاری از مردم نسبت به رانت‌بازی نمایندگان مجلس اعتراض کرده و همین موجب شد که چهره بسیاری از نمایندگان مجلس نزد مردم مخدوش شود. فارغ از اتفاقاتی که در روز 17 خرداد و همزمان با استیضاح ربیعی رخ داد، یک موضوع بسیار مهم مطرح شد که شاید از دید بسیاری از رسانه‌ها مخفی مانده باشد. موضوع مهم مطرح شده میزان درآمد جراحان قلب است که بنابر اذعان پزشکیان در کمترین حالت حدود 600 میلیون تومان در ماه می‌رسد و اگر قرار شود تا جراح قلب از مردم پول بگیرد، میزان پول دریافتی وی سر به فلک می‌کشد!

 من معتقدم این حقوقی که به من می‌دهند، اضافه است، کدام یک از این افراد جرأت می‌‎کند بگوید، دریافتی ما اضافه است و حقم نیست؟ حاضرم ندید زندگی خودم را با این افراد مدعی معاوضه کنم، درحالی‌که من فوق تخصص جراحی قلب هستم اما آنها یک کارمند معمولی هستند.
پزشکیان: من معتقدم این حقوقی که به من می‌دهند، اضافه است، کدام یک از این افراد جرأت می‌‎کند بگوید، دریافتی ما اضافه است و حقم نیست؟ حاضرم ندید زندگی خودم را با این افراد مدعی معاوضه کنم، درحالی‌که من فوق تخصص جراحی قلب هستم اما آنها یک کارمند معمولی هستند.

همین بهانه موجب شد تا میزان دریافتی جراحان قلب در کشورهای دیگر را بررسی کنیم. بیماری‌های قلبی مهم‌ترین عامل مرگ در آمریکاست و تقریباً 600 هزار نفر در سال گذشته بر اثر بیماری قلبی جان دادند. جراحان قلب امیدوارند که با شرایط متنوع و از طریق روش‌های جدیدتر جراحی و انجام آنژیوگرافی با استفاده از کاترها و ابزار کوچک‌تر این رقم کاهش یابد. به هر حال طبیعت جراحی قلب و دوره آموزشی طولانی آن، آن را یکی از تخصص‌های پزشکی با درآمد بالا ساخته است.

درآمد متوسط جراحان قلب

گرچه آمار حقوق کارکنان، حقوق پزشکان بر اساس تخصص آنها پیگیری نمی‌شود، اما اطلاعات این گروه‌ها از طریق گروه‌های متخصص و بخش‌های مشاوره‌ای در دسترس قرار می‌گیرد. برای مثال انجمن گروه‌های پزشکی آمریکا درآمد متوسط سالانه را برای جراحان قلب و قفسه سینه سالانه 533هزار و 84 دلار گزارش کرده‌اند که این رقم یکی از بالاترین حقوق‌هایی است که مورد بررسی قرار گرفته است. جراحان قلب حتی در ابتدای حرفه‌شان حقوق قابل‌توجهی دارند. فرم‌های استخدام متخصص که با پزشکان جدید و بدون تجربه کار می‌کنند گزارش کرده‌اند که حقوق متوسط اولین سال آنها 360 هزار دلار است.

تحقیق مشابهی از انجمن مدیریت گروه‌های پزشکی حقوق متوسط جراحان و متخصصان قلب را که در خدمت بیمارستان هستند گزارش کرده‌اند. این مطالعه نشان می‌دهد که میانگین حقوق جراحان قلب و عروقی امراض کودکان به صورت متوسط 762 هزار و 846 دلار در سال است. جراحان قلبی و عروقی بزرگسالان سالانه به صورت میانگین 560 هزار 659 دلار حقوق می‌گیرند.

انجمن گروه‌های پزشکی آمریکا درآمد متوسط سالانه را برای جراحان قلب و قفسه سینه سالانه 533هزار و 84 دلار گزارش کرده‌اند
انجمن گروه‌های پزشکی آمریکا درآمد متوسط سالانه را برای جراحان قلب و قفسه سینه سالانه 533هزار و 84 دلار گزارش کرده‌اند

در میان پزشکانی که در استخدام بیمارستان هستند، این موضوع قدری متفاوت است. جراحان قلب و عروقی در این میان مقدار کمتری به دست می‌آورند؛ یعنی متوسط درآمد آنها  681 هزار و 408 دلار در سال است. جراحان بزرگسال در این میان قدری حقوق‌شان بالاتر است یعنی آنها سالانه 567 هزار و171 دلار به دست می‌آورند.

با اینکه جراحان قلب درآمدشان بالاترین درآمد در پزشکی است اما در پ‍ژوهش دیگری که انجام شده تنها متخصصان و جراحان مغز و اعصاب و ارتوپد از درآمد بالاتری نسبت به متخصصان قلب برخوردارند. درآمد متوسط متخصصان اعصاب 592 هزار و 811 دلار در سال است و جراحان ارتوپد نیز 688 هزار و 503 دلار و متخصصان جایگزینی مفصل حقوق متوسط‌شان 605 هزار و 953 دلار در سال است.

در مجموع حقوق جراحان درجه یک قلب میان 99 هزار و 666 دلار تا 529 هزار 391 دلار پیش‌بینی می‌شود. البته این رقم در کشورهای مختلف و حتی در شهرهای مختلف یک کشور تفاوت دارد. مثلاً در نیویورک حقوق میانگین یک جراح قلب سالانه 60 هزار و 402 دلار تا 477 هزار و 158 دلار است. در فلوریدا این رقم متفاوت است و یک جراح قلب سالانه حقوقش از 57 هزار و 674 تا 489هزارو 357 متغیر است. از سوی دیگر درآمد سالانه پزشکان به میزان سابقه کار آنها نیز بستگی دارد. برای مثال پزشکانی که یک تا چهار سال تجربه دارند سالانه بین 62هزار و 511 دلار تا 408هزار و 53 دلار به دست می‌آورند.

جراح قلبی که بین 5 تا 9 سال تجربه داشته باشد سالانه درآمدش بین 59هزار و 180 تا 512هزار و 780 دلار متغیر است. متخصصان باتجربه 15 تا 19 سال بین 79هزار و 463 تا  510هزار و 950 دلار درآمد دارند و کسانی که بیست سال یا بیشتر سابقه دارند درآمد سالانه‌شان 99هزار و 666 دلار تا 529 هزار و 390 دلار است.

حقوق متخصصان قلب در انگلیس

میانگین حقوق سالانه متخصصان قلب در انگلیس برای جراحی قلب میان 20هزار و 760 یورو تا 184هزار و 336 یورو در سال است. درآمد این پزشکان با پاداش می‌تواند سالانه به 50هزار و 598 یورو در سال برسد. جراحان قلب در لندن به صورت میانگین سالانه بین 54هزار و 938 یورو تا 120هزار و 100 یورو به دست می‌آورند.

کانادا

در کانادا جراحان قلب به صورت میانگین حقوق 25هزار و 168 تا 310هزار و 927 دلار کاناداست و سالانه به‌طور میانگین 141هزار و 619 دلار کانادا درآمد سالانه‌شان است. در تورنتو، اونتاریو تنها متوسط حقوق سالانه برای جراحان قلب 52هزار و500 تا 250هزار دلار کاناداست.

 استرالیا

میانگین حقوق سالانه جراحان قلب در استرالیا بین 61هزار و 674 تا 206هزار و450 دلار استرالیاست. میانگین درآمد جراحان قلب در این کشور سالانه 161هزار و930  دلار استرالیاست. جراحان قلب باتجربه یک تا چهار سال می‌توانند سالانه 60هزار تا 225هزار دلار استرالیا درآمد داشته باشند.

آفریقای جنوبی

میانگین حقوق سالانه برای جراحان قلب در آفریقای جنوبی 181هزار و 499 راند در سال است.

نیوزیلند

میانگین حقوق سالانه جراحان کارآموز قلب در نیوزیلند از 70 تا 175هزار دلار نیوزیلند شروع می‌شود و ممکن است این درآمد در بخش‌های خصوصی تا 600 هزار دلار نیوزیلند بالا برود. البته میزان دریافت حقوق جراحان قلب در بیمارستان‌ها به معنای هزینه تمام‌شده برای جراحی قلب یک بیمار نیست. در کشور کرواسی جراحی قلب در بیمارستان‌های خصوصی کشور 5هزار یورو است و این رقم در بیمارستان‌های دولتی حداکثر به 6هزار یورو می‌رسد و این در حالی است که مردم این کشور به‌طور متوسط بین 1 تا 2هزار یورو حقوق دریافت می‌کنند. نکته جالب توجه در مورد هزینه‌های عمل جراحی قلب این است که در برخی کشورها این هزینه‌ها بسیار پایین بوده یا تمام هزینه‌های عمل جراحی بر عهده دولت است. در کشور هند انجام این عمل جراحی تنها 300 دلار هزینه دارد و در بسیاری از موارد اگر شهروندان هندی بودجه کافی برای درمان عمل جراحی را نداشته باشد خود دولت هزینه درمان بیمار را متقبل می‌شود.

بر اساس آمار، نسبت با درآمد سرانه، درآمد پزشکان متخصص در ایران بیش از 7 برابر درآمد پزشکان آمریکا است و با این حساب یک جراح قلب 38 برابر یک متخصص قلب آمریکایی درآمد دارد.

در مجموع می‌توان گفت که متخصصان و جراحان قلب یکی از پردرآمدترین تخصص در میان تخصص‌های دیگر پزشکی است. آنها به صورت میانگین 343هزار و 958 دلار سالانه در سال 2010 به دست آورده‌اند که دوران طولانی تحصیل انگار و سختی‌هایی که این دسته متحمل می‌شود با این درآمدی که به دست می‌آورند، می‌ارزد. با توجه به آنچه گفته شد متخصصان قلب با توجه به میزان تجربه و سال‌هایی که در این حوزه فعالیت کرده‌اند حقوق‌شان متغیر است.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

۱ دیدگاه

  1. پس چرا میگن درامد جراح قلب خیلی ناچیزه نسبت به زحمتش نمیخونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer