جشن تولدهای میلیونی - رسانه مجازی نیلسو

جشن تولدهای میلیونی

نگاهی به سبک زندگی‌های لاکچری در ایران

  • توسط ریحانه جولایی
تولدهای لاکچری

انگشتر زردرنگ طلایی‌اش بین دستان سفید و ناخن‌های لاک‌زده قرمزش برق می‌زد و دستش روی شکم برآمده‌اش بود. مانتوی گشاد خردلی به تن داشت و شال گل‌دار سورمه‌ای رنگش را اندکی باز کرده بود تا گرمای اوایل تابستان را تاب بیاورد. آرام‌تر از همسرش و پسر جوان فروشنده راه می‌رفت اما تا او نمی‌رسید نه حرف زده می‌شد و نه کسی توضیحی می‌داد. میان تخت‌های کوچک نوزادی و تخت‌های کمی بزرگ‌تر کودکان می‌چرخید و هر بار از قسمتی ایراد می‌گرفت. یکی رنگش به کاغذدیواری اتاق نمی‌خورد و آن‌یکی زیادی دخترانه بود. مرد هم با لبخندی از سر ناچاری و اجبار گهگاه سری تکان می‌داد و موافقتش را اعلام می‌کرد. بعد از مشخص شدن رنگ و اندازه دلخواه، فروشنده با نگاهی مغرور و اعتمادبه‌نفس قیمت دوازده میلیون و هفتصد هزار تومان را برای یک‌تخت خواب نوزاد، کمد و میز تعویض اعلام کرد. رنگ به‌صورت زن و شوهر نماند و با یک نگاه هماهنگ‌شده زن با آرامش گفت: چند جای دیگر هم برویم دوباره مزاحمتان می‌شویم.

بیشتر بخوانید:

برخلاف سال‌های قبل، صاحب فرزند شدن در این روزها به یکی از پرخرج‌ترین رویدادهای زندگی تبدیل ‌شده است. مخصوصاً اگر فرزند اول باشد. از به‌اصطلاح سیسمونی‌های آن‌چنانی و میلیونی گرفته تا مهمانی‌های خوش‌آمد گویی به نوزاد چهارپنج‌روزه در سالن‌های مجلل و هتل‌های چند ستاره، راه انداختن کارناوال نوزاد و گل و عروسک چسباندن به ماشین و چرخاندن مادر و فرزند در خیابان، حمام ده‌روزگی، جشن هزارروزگی و البته جشن تولد هم که گل سرسبد خرج‌های خانواده‌های جوان و تازه شکل‌گرفته ایرانی است.

اینکه این فرهنگ از کجا آغاز شد و به کجا ختم خواهد شد موضوع ما نیست اما می‌توانیم نگاهی داشته باشیم به خرج‌های عموماً اضافی که امروز برای آمدن عضو جدید خانواده صورت می‌گیرد.

نورسیده‌های پرخرج

photo 2017 08 27 18 36 37 1024x768 - جشن تولدهای میلیونی
کیک تولدهای لاکچری

اگر بچه دارید حتماً خیابان بهار تهران یکی از مقاصد شما برای خرید لباس و وسایل موردنیاز کودکان است. تنوع خرید در این خیابان بسیار بالاست و با هر سلیقه و وضعیت مالی هم سازگاری دارد. سری به یکی از پاساژهای معروف این خیابان زدم تا با قیمت‌های وسایل موردنیاز مادرها و فرزندانشان آشنا شوم.

به‌محض وارد شدن، درست روبه‌روی در اصلی مرکز خرید کالسکه‌ای صورتی با شکل و شمایل کالسکه معروف سیندرلا جلب‌توجه می‌کرد. چند نفر خانم جلوی ویترین مغازه ایستاده بودند و مشغول تماشا کردن بودند. تکه کاغذی که روی چرخ کالسکه چسبانده شده بود مبلغ 7میلیون و 940هزار تومان را نشان می‌داد. کمی آن‌طرف‌تر چیزی که احتمالاً این روزها کاربردی جز تکان دادن نوزاد در خانه را ندارد مبلغ 2میلیون و 230هزار تومان قیمت‌گذاری شده بود. وارد مغازه شدم تا امکاناتش را از فروشنده بپرسم. آقای فروشنده باروی خوش جلو آمد و توضیح داد که «نی‌نی لای‌لای» بین خانم‌های جوان بسیار محبوب است و ترجیح می‌دهند نوزاد را داخل آن بگذارند و به کارهایشان در خانه برسند تا ساعت‌ها فرزندشان را روی پایشان تکان دهند چون هم کنترل از راه دور دارد، هم موزیک برای بچه پخش می‌کند و هم دو مدل برنامه برای تکان دادن افقی و عمودی نوزاد دارد.

وضعیت خرید سیسمونی در خیابان شریعتی تهران اندکی متفاوت است. جنس همان جنس است و گاهی برندهای لوکس‌تر هم به چشم می‌خورد. در اینجا اما قیمت ست کامل اتاق نوزاد شامل تخت‌خواب، یک کمد دو در و میز آینه با چهار عدد کشو به قیمت 15 تا 20میلیون هم به فروش می‌رسد. اینجا گاهی ست سه‌تکه کالسکه، کریر و صندلی ماشین به 16میلیون تومان هم می‌رسد. آقای محبی فروشنده یکی از همین مغازه‌های لوکس در خیابان شریعتی تهران است. او می‌گوید: زوج‌های جوان علاقه زیادی به خرید سیسمونی‌های گران‌قیمت دارند و عموماً می‌گویند چون یک فرزند داریم باید همه‌چیز به نحو احسن باشد. تجمل‌گرایی در ایران هرروز بیشتر و بیشتر می‌شود و خیلی از مشتری‌ها با وضعیت اقتصادی متوسط برای خرید برندهای معروف تقاضای پرداخت قسطی می‌کنند و زمانی که با مخالفت ما روبه‌رو می‌شوند مبلغی را می‌دهند که سرویس فروش نرود و چند روز بعد با پولی که قرض کرده‌اند یا به‌سختی تهیه ‌کرده‌اند برمی‌گردند و خریدشان را کامل می‌کنند.

البته خرید وسایل و تکمیل کردن اتاق نوزاد به تخت و کمد و صندلی ماشین ختم نمی‌شود. لباس، آویز بالای تخت، عروسک و اسباب‌بازی و انواع و اقسام کرم‌ها و عطرهای بدون الکل برای نوزادان هم نقش اساسی در کامل کردن اتاق نوزاد ایفا می‌کنند.

چند مغازه آن‌طرف‌تر مخصوص شامپو، لوسیون و محصولات مراقبت از پوست نوزادان و کودکان است. محصولاتی با بسته‌بندی‌های زیبا و شیک که عمدتاً ساخت کشورهای اروپایی هستند. قیمت این محصولات حالا که دلار افزایش قیمت دارد تقریباً از 100هزار تومان شروع و  به 500  یا 600 هزار تومان ختم می‌شود. خانم فروشنده می‌گوید شامپوها به‌طور متوسط برای 10 تا 15 بار و لوسیون‌ها برای 6 تا 8 بار استفاده کفایت می‌کنند؛ یعنی به‌طور خوش‌بینانه دو ماه.

52634672 317495145574316 3335055780646428980 n 1024x768 - جشن تولدهای میلیونی
این گونه مراسمات تولد در سالن‌ها یا باغ‌های مخصوص تولد برگزار می‌شود.

جشن ما بهتر است

 کافی است در یکی از شبکه‌های مجازی عضو باشید. حتماً صفحه‌هایی را که مخصوص تولد، ماه‌گردها یا اتفاقات خاص است دیده‌اید. صفحه‌هایی که به‌تنهایی به‌صورت ماهانه میلیون‌ها تومان درآمد برای صاحبان باذوقشان به همراه دارند.

خانم کاویانی صاحب یکی از این صفحه‌هاست که ازقضا تعداد مخاطبانش هم کم نیستند. کاویانی می‌گوید: خانواده‌ها گاهی برای دکور یک تولد مبلغ 10میلیون تومان هزینه می‌کنند تا تولد کودکانشان خاص باشد. برای ساختن یک دکور خاص با ام‌دی‌اف و رنگ‌های فانتزی باید نزدیک دو هفته کار کنند تا دکور موردنظر ساخته شود و این مبلغ شامل کیک و شام و تزئینات دیگر نمی‌شود. هزینه دوخت لباس ست برای مادر و فرزند هم به نوع پارچه، طراح و خیاط ‌بستگی دارد که خودش مبلغ قابل‌توجهی است.

مورد بعدی در مورد تولدهای عجیب و غریب تم، یادگاری میهمان و کیک‌های دکوراتیو است که عموماً با دکور هماهنگ می‌شوند. کاویانی می‌گوید: برای دخترها بیشتر تم‌های شاهزاده یا شخصیت‌های کارتونی استفاده می‌شود و برای پسرها هم پلیس و مهندس. برای نوزادان تازه متولدشده هم فرشته بیشترین متقاضی را دارد.

او در ادامه می‌گوید: قیمت کیک‌های سفارشی از کیلویی 60هزار تومان شروع می‌شود و برای یک تولد با صد نفر مهمان به‌طور متوسط یک‌میلیون تومان هزینه دارد. میز شام‌های به‌اصطلاح فیینگر فود با گل‌آرایی هم چیزی حدود 4 تا 5میلیون برای بعضی از خانواده‌ها هزینه دارد.

اما گاهی این مراسم‌ها در سالن‌ها یا باغ‌های مخصوص تولد برگزار می‌شود. در کنار هزینه‌های این مکان‌ها تفریحات دیگری برای کودکان در نظر گرفته شده مثل نمایش و سرگرمی‌های متنوع با حضور چهره‌های سرشناس و محبوب تلویزیون یا خیمه‌شب‌بازی و روحوضی‌خوانی برای کودکان که خود این افراد هم با قیمت‌های بالا برای فرزندان خانواده‌های متمول شهر برنامه اجرا می‌کنند. با یک حساب سرانگشتی می‌توانیم به‌جرأت بگوییم یک تولد برای کودک یک یا چندساله به‌اندازه عروسی خرج روی دست پدر و مادرها می‌گذارد.

اگر برایتان جالب باشد نگاهی به آن روی سکه هم بیندازیم. کاویانی معتقد است در این سال‌ها تب دیده شدن میان خانواده‌ها بسیار شایع شده است و بعضی مادران به هر قیمتی حاضر هستند تا یک‌بار هم شده مراسم برای فرزندشان بگیرند که دوستان و اقوام را انگشت‌به‌دهان کنند. او می‌گوید: بارها شده که سفارش‌های معمولی‌تر گرفته‌ایم با قیمت‌های پایین اما بعد از چند روز تماس گرفته‌اند که شوهرم نمی‌دانسته قیمت‌ها چقدر بوده و من بدون اجازه پول برای شما ریختم و حالا زندگی‌ام درخطر است.

از دیگر خدماتی که برای این جشن‌ها ارائه می‌شود خدمات عکاسی و فیلم‌برداری با آخرین امکانات است به‌این‌ترتیب که چند روز قبل از جشن تولد کودک در آتلیه حاضر می‌شود و با دکور و لباس‌های مختلف عکس می‌گیرد و سپس برای کامل شدن هزینه 3میلیون و 500هزارتومانی چند عکس هم در فضای باز می‌گیرند.

البته داستان تولدهای عجیب و غریب به همین لیست ختم نمی‌شود. موزیک زنده، تزئینات دیگر شامل بادکنک‌های هلیوم، کلاه‌های یک‌شکل میهمان‌ها و البته هزینه آرایش موهای کودک هم در فهرست آورده شده که ما تصمیم گرفتیم از گفتن آن‌ها صرف‌نظر کنیم.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer