جعبه ای انتقال قدرت - رسانه مجازی نیلسو

جعبه ای انتقال قدرت

آشنایی با بخش گیربکس کمک یا ترانسفر کیس در خودروهای دودیفرانسیل

  • توسط هیئت تحریریه
7 - جعبه ای انتقال قدرت

سیستم حرکتی خودرو های دو دیفرانسیل اعم از این که تیپ حرکتی آن ها چگونه است، دارای شباهت هایی به هم بوده و عضو ثابتی در همه آن ها به نام transfer case که در کشورمان به گیربکس کمک شناخته می شود، وجود دارد. این جعبه دنده از آن جهت به نام کمک نامیده شده است که در زمان خاصی از آن استفاده می شود و آن هم موقع استفاده از دنده کمک برای رهایی از گیر افتادن خودرو است. از آن جا که خودرو های دو دیفرانسیل موجود در کشورمان تا قبل از یک دهه پیش، از نوع شاسی بلند هایی بودند که از سیستم حرکتی 4×4 به صورت پارت تایم و به ندرت از نوع فول تایم استفاده می کردند، ترانسفر کیس در مواقع ضرورت و به مخمصه افتادن خودرو مورد استفاده قرار می گرفت و از این جهت به گیربکس کمک شناخته شده است.

آشنایی با کارکرد گیربکس کمک :
کار اصلی این قطعه، انتقال نیرو به محور دوم خودرو است که بسته به نوع خودرو می تواند محور جلو و یا عقب باشد. نیرو و گشتاور تولیدی موتور بعد از عبور از گیربکس خودرو به این بخش وارد می شود و سپس از این قسمت به محور دوم منتقل خواهد شد. در خودرو های 4wd که دارای وضعیت حرکتی در دنده سنگین کمکی یا همان 4L هستند، این جعبه وظیفه تغییر وضعیت به این حالت را در کنار تغییر وضعیت از حالت دوچرخ محرک سبک یا همان 2H به چهار چرخ محرک سبک یا 4H را نیز دارد. اما از دیگر کارکرد های این بخش در خودرو های چهار چرخ محرک دائم یا فول تایم ها و همچنین برخی از خودرو های دائم چهار چرخ یا AWD ها، تقسیم گشتاور بین دو محور و حتی تقسیم هوشمند و متغیر گشتاور بین محور ها است که این وظیفه توسط یک بخش اضافی دیگر در مجموعه انتقال قدرت که معمولا درون و یا کنار ترانسفرکیس قرار دارد، انجام می شود که به این بخش هوشمند، دیفرانسیل مرکزی نیز گفته می شود.

انواع گیربکس کمک :
در ابتدا باید بدانیم که 4wd ها چه از نوع پارت تایم و چه فول تایم، به خودرو های دو دیفرانسیلی گفته می شود که دارای وضعیت حرکتی در دنده سنگین کمکی یا همان 4L نیز هستند و امکان تقسیم گشتاور به صورت کاملا مساوی بین دو محور  به انتخاب راننده نیز در آن ها مهیاست. مهم ترین تفاوت این خودرو ها با نمونه های AWD نیز در همین مقوله است که به خودرو های 4wd امکان حرکت در مسیر های صعب العبور با بهره مندی از بالاترین گشتاور تغییر یافته در گیربکس را می دهد.

گیربکس کمک ها در خودرو های 4wd از جهات مختلف به انواع گوناگونی دسته بندی می شوند که در اینجا به شایع ترین این تقسیمات اشاره ای خواهیم داشت. یکی از این دسته بندی ها وضعیت حرکتی و انتقال قدرت از این بخش به دو محور است که در بالا نیز اشاره کردیم و شامل دو حالت فول تایم که گشتاور همیشه به هر دو محور منتقل می شود و امکان تقسیم 50 – 50 نیز بین هر دو محور نیز وجود دارد و حالت پارت تایم یا انتقال گشتاور گاهی مواقع به محور دوم است.

اما ترانسفرکیس ها از جهت اینکه نیرو و گشتاور را درون خود با استفاده از زنجیر و یا چرخ دنده منتقل می کنند نیز به دو دسته تقسیم می شوند. انواعی که دارای زنجیر هستند، توان کاری پایین تری دارند ولی در عوض تعویض وضعیت در آن ها نرم تر و راحت تر انجام می شود، وزن کمتری داشته و سر و صدای تولیدی از آن ها نیز کمتر است. نمونه های چرخ دنده ای توان کاری بالاتری دارند و به نوعی مناسب برای خودرو های سنگین تر، بزرگتر و با توان بالاتر هستند.

از نظر اتصال این بخش به گیربکس اصلی نیز، دو نوع وجود دارد که یکی کاملا چسبیده به گیربکس اصلی بوده که در خودرو های سواری کاملا شایع است و نوع دیگر که در اندک خودرو های تجاری و سنگین وزن ها و یا ATV ها دیده می شود، از گیربکس اصلی جدا بوده و نیرو و گشتاور را از طریق یک محور انتقال نیرو و یا زنجیر و تسمه دریافت کرده و بعد از تغییر وضعیت در نحوه حرکت، گشتاور را با کمک گاردان به محور عقب و جلو ارسال می کند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer