حال ناخوش واردات خودرو - رسانه مجازی نیلسو

حال ناخوش واردات خودرو

بعد از دستور توقف واردات خودرو در میانه‌های سال 1396 کم کم وضعیت ورود و عرضه خودروهای خارجی به کشور خراب شد و کار تا جایی پیش رفت که شاغلین این صنف از حدود 17 هزار نفر به 3 هزار نفر تقلیل پیدا کردند.

  • توسط علیرضا داوودی
واردات خودرو

حال این روزها هم خبرهایی مبنی بر ترخیص تعدادی از خودروهای وارداتی مانده در گمرک داده می شود و این درحالی است که هنوز تعداد زیادی از خودروهای مانده در پارکینگ‌های گمرک به خاطر وجود مشکلاتی مثل عدم مطابقت با قوانین فعلی کشور و یا وجود مشکلات قانونی و دادگاهی، امکان ترخیص را ندارند و به احتمال زیاد با وجود تمدیدهای چندباره برای ترخیص این خودروها، داستان توقیف و سپرده شدن آن‌ها به سازمان اموال تملیکی پیش خواهد آمد.

یکی از موضوعات چرحاشیه در سال‌های قبل نیز بحث واردات خودرهای هیبریدی است که هنوز هم مشخص نیست چه بر سر این خودروها که می‌توانند زمینه ساز پاکی هوای شهرها باشند، خواهند آمد. در حالی که در ابتدا عوارض گمرکی 4 درصد برای خودروهای هیبریدی تعیین شده بود، بعدا به خاطر قیمت بالا و ارزبری آن‌ها و همچنین شبهاتی مثل هیبریدی نبودن و…. که پایه فنی و علمی نداشت، از ورود خودروهای هیبریدی نیز جلوگیری به عمل آمد. این در حالی است که این روزها تمام دولت‌ های کشورهای پیشرفته در حال دادن مشوق برای استفاده و ساخت خودروهای پاک مثل هیبریدی ها و برقی ها هستند.

علی پاکزاد دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می گوید اگر از خودروهای هیبریدی استفاده کنیم تا میانگین مصرف سوخت خودروها را به حدود 6 لیتر در هر صد کیلومتر به شکل ترکیبی برسانیم با توجه به مصرف بالای خودروهای موجود در کشور می توانیم شاهد کاهش مصرف سوخت به میزان 30 تا 40 درصد باشیم. ضمن اینکه کارشناسان پش بینی می‌کنند در صورت واردات خودروهای هیبریدی شاهد کاهش قیمت خودروهای خارجی خوهایم بود و با توجه به قیمت ارز در کشورمان، این خودروها مشکلی برای فروش خودروهای داخلی ایجاد نخواهند کرد. همچنین علی پاکزاد اضافه کرد در صورتی که نرخ ارز به همین وضعیت باقی بماند باز هم شاهد کاهش 10 تا 15 درصدی در قیمت خودروها وارداتی و خارجی هستیم که این روند کاهشی در صورت واردات خودرو تا 30 درصد می‌تواند باشد.  

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer