حذف معیارهای محبوبیت در اینستاگرام و یوتیوب - رسانه مجازی نیلسو

حذف معیارهای محبوبیت در اینستاگرام و یوتیوب

معیارهای استرس‌آوری که شبکه‌های اجتماعی را تعریف می‌کردند، حذف خواهند شد. پس از اینکه اینستاگرام تصمیم گرفت تعداد لایک‌ها را برای کاربران این شبکه اجتماعی پنهان کند، یوتیوب گوگل نیز تعداد دقیق اعضای کانال‌ها را طی این ماه متوقف خواهد کرد.

  • توسط مارال لاریجانی
فیس بوک و اینستاگرام

فیسبوک و یوتیوب در حال فاصله گرفتن از معیارهای شهرت و محبوبیتی هستند که خودشان آنها را ابداع کردند. معیارهایی که باعث می‌شد افراد پس از گذاشتن هر پست، مدام چک کنند که چند لایک دریافت کرده‌اند. اگر این تعداد کم بود، احساس محبوبیت نداشتن و مورد توجه نبودن پیدا می‌کردند. بعضی هم برای اینکه تعداد لایک بیشتری دریافت کنند، از به اشتراک گذاشتن هیچ محتوایی دریغ نمی‌کردند‌.

 اینستاگرام نمایش تعداد لایک‌هایی را حذف خواهد کرد که عکس‌ها و پست‌های کاربران این شبکه اجتماعی را تحت نفوذ قرار داده است. اگر این تغییرات اجرا شوند، به جای اینکه کاربران بتوانند تعداد دقیق لایک‌های یک پست را مشاهده کنند، فقط خواهند دید که آیا کسی آن پست را لایک کرده‌ است یا نه‌. اما کاربران هنوز می‌تواند تعداد لایک‌هایی را که پست خودشان دریافت کرده است، مشاهده کنند‌.

یکی از سخنگویان فیسبوک به سایت “بیزینش اینسایدر” گفت که این شرکت در نظر داشته حذف نمایش تعداد لایک‌ها را آزمایش کند، اما این دوره آزمایشی برای هیچ کاربری خارج از کانادا اجرا نشده است.

منطق اینستاگرام این است که نمایش تعداد لایک‌ها، ممکن است به نوعی از سبقت از حریفان و رقابت در شبکه‌های اجتماعی مربوط باشد و موجب شود افراد نسبت به خودشان احساس بدی داشته باشند‌. با این برنامه، اینستاگرام قصد دارد فرهنگ استفاده از شبکه‌های اجتماعی را تغییر دهد و محیطی ایجاد کند که در آن، بیشتر روی محتوای عکس‌ها و کپشن‌ها توجه می‌شود.

لایک، کامنت
منطق اینستاگرام این است که نمایش تعداد لایک‌ها، ممکن است به نوعی از سبقت از حریفان و رقابت در شبکه‌های اجتماعی مربوط باشد و موجب شود افراد نسبت به خودشان احساس بدی داشته باشند‌

این تغییرات بعد از بحث‌هایی در صنعت تکنولوژی درباره این آغاز شد که  شبکه‌های اجتماعی روی احساسات افراد چه تاثیری می‌گذارند. این تاثیر تا جایی زیاد بوده که بسیاری از کارمندان کلیدی شرکت‌های فیسبوک و گوگل می‌گویند از اینکه کمک کرده‌اند این ویژگی‌ها ساخته شوند، پشیمان هستند.‌

لی پیرلمن که در طراحی دکمه لایک فیسبوک شرکت داشته است، می‌گوید نوتیفیکیشن‌های دائمی در شبکه اجتماعی موجب می‌شود که افراد احساس بدی داشته باشند. تریستان هریس، طراح سابق گوگل نیز جنبشی به نام Time Well Spent  را راه انداخت و  در آن به اعتیاد دیجیتال پرداخت.

اما منتقدان علاقه دارند که آزمایش‌های مربوط به این تغییرات در طراحی را شفاف‌تر ببینند. یک روانشناس تجربی در موسسه اینترنت آکسفورد می‌گوید ایده پنهان کردن تعداد لایک‌ها جالب بود، اما این آزمایش‌ها نباید به صورت خصوصی انجام شوند.

او به بیزینس اینسایدر گفته است که این ایده، در فضای خاکستری بین محصول و مداخله مربوط به سلامت کاربران قرار گرفته است.‌ این مطالعات نباید پشت درهای بسته انجام شود، چرا که نتایج آنها برای بهزیستی افراد و جوامع بسیار مهم هستند.

او اضافه می‌کند: منظور من فقط این نیست که نتایج منتشر شوند. بلکه ما علاقه داریم که برنامه زمانی، روش، اهداف و معیارهای موفقیت این طرح نیز به اطلاع عموم برسد. اگر یک شرکت بزرگ داروسازی می‌گفت که قصد دارند برچسب یا مواد اولیه یک دارو را تغییر دهند، اما یک دوره آزمایشی بالینی شفاف برای این برنامه خود نمی‌گذارند، مردم به ادعاهای آنها شک می‌کنند‌.

فراموش کردن اینکه ایجاد تغییرات کوچک در پلتفرمی که کاربران زیادی دارد، چقدر تاثیرگذار است، خیلی ساده است.  شرکت‌هایی مثل فیسبوک، گوگل و شرکت‌های سازنده بازی‌ باید بررسی‌های دقیقتر مستقلی برای این مداخلات داشته باشند.

یوتیوب نیز یکی از معیارهای محبوبیت خود را این ماه کاهش می‌دهد. این کمپانی نیز در ماه می اعلام کرده بود که تعداد اعضای کانال‌ها را حذف خواهد کرد. بدان معنی که تعداد تعضای کانال‌های پرمخاطب، به طور دقیق به نمایش گذاشته نخواهد شد. جدول زیر نشان می‌دهد که یوتیوب چگونه قصد دارد تعداد اعضای یک کانال را گرد کند‌.

“abbreviated public subscriber counts.”

google pic 1 - حذف معیارهای محبوبیت در اینستاگرام و یوتیوب

سایت‌ها و کانال‌های زیادی در یوتیوب،  زیرشمارش اختصاصی خودشان را داشتند که محاسبه اعضا را ردیابی می‌کرد، اما این کنترل کننده‌ها نیز بعد از اعمال تغییرات، دیگر در دسترس نیستند.

دلیل یوتیوب نیز کاهش رقابت بین کاربران و به خصوص سازندگان کلیپ‌‌ها بود. یوتیوب نوشت: فراتر از ایجاد ایجاد هماهنگی بیشتر، این ایده استرس، نگرانی درباره سلامتی و دنبال کردن اعضای عمومی را در صاحبان این کانال‌ها مورد هدف قرار می‌دهد. امیدواریم این ایده کمک کند که تولیدکنندگان بر روی داستان خودشان متمرکز شوند و درباره اعداد نگرانی کمتری داشته باشند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer