حسگر فشار خون پیشرانه - رسانه مجازی نیلسو

سنسور فشار روغن، نحوه کارکرد آن و دیگر ویژگی های این قطعه

حسگر فشار خون پیشرانه

  • توسط علیرضا داوودی
کاور 3 - حسگر فشار خون پیشرانه

روغن در پیشرانه های درون سوز کارکردی شبیه به خون در بدن انسان دارد و در حالی که شاید بتوان پیشرانه را بدون آب مثل موتورهای هوا خنک برای مدتی استفاده کرد اما بدون روغن این کار برای مدت کوتاهی فقط ممکن بوده و به سرعت پیشرانه اصطلاحا قفل خواهد شد. وظیفه روغن رسانی به قسمت های مختلف موتور برعهده اویل پمپ است که باید فشار کاری این قطعه همیشه زیر ذره بین باشد. از این رو قطعه ای به نام سنسور فشار روغن برای این کار ساخته شده است که در اینجا به معرفی آن می پردازیم.

خرید لوازم یدکی خودرو

سنسور روغن :
یکی از نشانگر های موجود در صفحه نمایش خودرو ها یا همان قسمتی که به پشت آمپر معروف است، درجه فشار روغن و یا چراغ روغن است تا در صورتی که فشار کاری اویل پمپ کاهش پیدا کرد و یا سطح روغن به حد کمتر از مجاز رسید، راننده را قبل از بروز مشکلات جدی تر، آگاه کند. همه این اطلاعات برای پردازش و آگاه شدن راننده از وضعیت روغن پیشرانه خودرو، از قطعه ای کوچک به نام فشنگی روغن به دست می آید که به نام های دیگری مثل شمع و یا سنسور فشار روغن نیز شناخته می شود. فشنگی روغن در مسیر حرکت روغن قرار دارد و با یک سیم تک رشته به ارسال اطلاعات می پردازد.

سنسور فشار روغن
سنسور فشار روغن یکی از مهم ترین سنسورهای پیشرانه خودرو است. امروزه در بسیاری از خودروها به جای نمایش لحظه ای فشار روغن فقط از چراغ روغن استفاده می شود.

نحوه کارکرد :
معمولا وقتی سوییچ خودرو را باز می کنیم و هنوز پیشرانه استارت نخورده است، چراغ روغن روشن می شود و درجه فشار روغن نیز، فشار پایینی را نمایش می دهد که دقیقا شبیه به حالت کمبود روغن و یا خرابی اویل پمپ است. دلیل این حالت نمایش به این خاطر است که برق از چراغ روغن گذشته و وارد فشنگی شده است. درون فشنگی هم یک فنر درحال فشار دادن یک صفحه برای چسباندن آن به بدنه فشنگی است تا به این صورت با وصل جریان، چراغ روغن روشن شود. این حالت دقیقا شبیه به زمانی است که روغن درون موتور کم است و یا اویل پمپ دچار مشکل شده تا جریان پر فشار روغن نتواند بر نیروی فنر غلبه کند و مانع از چسبیدن صفحه داخل فشنگی به بدنه آن و برقراری جریان گردد. روغن از سوراخ پایین فشنگی وارد می شود و چون دارای فشار بالایی است، تا زمان مناسب بودن فشار روغن می تواند بر نیروی فنر داخل فشنگی غلبه کند و در نتیجه از روشن شدن چراغ آن در مجموعه نشان گر ها، جلوگیری نماید. برخی از فشنگی دارای دو نقطه برای اتصال سیم هستند که یکی از سیم ها برای آمپر روغن و دیگری برای چراغ روغن کاربرد دارند.

2 11 1024x576 - حسگر فشار خون پیشرانه
شماتیکی از نحوه کارکرد فشنگی روغن. روغن از سوراخ زیر فشنگی وارد این قطعه می شود.

علائم خرابی :
خرابی فشنگی روغن باعث عدم نمایش یا پایین آمدن دقت نمایش در فشار روغن خواهد شد. بهتر است با پیدا شدن این عیب اقدام به بررسی فشار کاری اویل پمپ کنیم و در صورتی که ایراد از فشار روغن نبود، اقدام به تعویض فشنگی نماییم. در خودروهای انژکتوری با باز کردن سوییچ باید چراغ روغن روشن شود که در غیر این صورت، می توان مطمئن شد فشنگی خراب است. به طور کلی، کاهش و یا افزایش بی دلیل فشار روغن و یا روشن شدن چراغ روغن، می تواند از عوامل زیادی مثل کثیفی فیلتر، کاهش سطح روغن، خرابی سنسور، ایراد در اویل پمپ و…. باشد که با قرار گرفتن در وضعیت اخطار باید به سرعت پیشرانه را خاموش کرده و به دنبال علت آن باشیم.

3 11 1024x683 - حسگر فشار خون پیشرانه
با روشن شدن چراغ روغن و یا افتادن فشار و یا حتی افزایش بی سابقه فشار روغن در نمایشگر های درجه ای، باید سریعا خودرو را متوقف کرده و به بررسی بروز این عیب پرداخت.

قابلیت تعمیر و یا تعویض :
فشنگی قطعه ای مصرفی بوده و در صورت خرابی باید تعویض شود. با این حال برخی مواقع قطع شدن سیم این سنسور به خاطر دریافت مستقیم گرمای موتور در طول زمان، یکی از ایراداتی است که دیده می شود. پس بهتر است قبل از تعویض این قطعه از سلامت سیم کشی آن نیز مطمئن باشیم.

تعویض و نصب :
فشنگی روغن معمولا در نزدیکی های فیلتر روغن قرار دارد. باز کردن فشنگی به آسانی انجام می شود و نیاز به مهارت خاصی ندارد. فقط در حین تعویض این قطعه باید پیشرانه خاموش و خنک بوده و از ابزار مناسب برای باز کردن آن استفاده کنیم.

اصلی یا تقلبی :
معمولا این قطعه توسط سازندگان مختلفی وارد بازار شده است که در این میان عامل تعیین کننده، کیفیت ساخت آن هاست. از این رو باید این قطعه را از سازندگان معتبر و یا نمونه هایی که توسط شرکت خودروساز در بازار تزریق می شود، تهیه کرد.

طول عمر  قطعه :
فشنگی یک قطعه با طول عمر بالاست و از طرفی برای آن زمانی به منظور تعویض اعلام نمی شود. فقط در صورتی که این قطعه خراب شده باشد، باید آن را تعویض کرد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer