حمله گربه‌ها با عکس‌هایشان به ایستگاه قطاری در لندن!!- گزارش تصویری - رسانه مجازی نیلسو

حمله گربه‌ها با عکس‌هایشان به ایستگاه قطاری در لندن!!- گزارش تصویری

سازمانی در انگلستان ایستگاه قطاری در لندن را با عکس گربه‌ها پر کرد تا به شهروندان آرامش دهد و حواس آن‌ها را از بمباران تبلیغاتی هر روزه به نکات مثبت‌تری در زندگی معطوف کند.

  • توسط مرسده خدادادی
گربه ها در مترو لندن

مقدمه مترجم: متأسفانه گربه،‌ این حیوان پشمالو، بامزه و دوست‌داشتنی در ادبیات و فرهنگ ما جایگاه خوبی ندارد. از عبارت معروف گربه‌صفت بودن تا شعر کودکانه اگه گربه رو ببینیم، سر و دمشو می‌چینم تا ضرب‌المثلِ دست و پای کسی را در پوست گردو گذاشتن که نوعی تنبیه در قدیم برای گربه‌ بوده است؛ بدین صورت که دست و پای حیوان فلک‌زده را در قدیم در پوست گردوی قیراندود می‌گذاشتند،‌ همه و همه نشان‌دهنده بی‌علاقگی پیشینیان ما به گربه‌ها بوده است.

بیشتر بخوانید:

فرهنگ حال حاضر ما نیز وضع خوشی ندارد. همین چند ماه پیش بود که تصویر یکی از کتاب‌های کودکان که در آن پیرزنی گربه‌ای را تا آن قدر می‌زند تا دم گربه کنده شود سروصدای زیادی به پا کرد؛ البته تعداد افرادی که اقدام به نگهداری از گربه می‌کنند رو به افزایش است، ولی باید این مسأله را در نظر داشت که امروزه با راه پیدا کردن فرهنگ مصرف‌گرایی به ایران و تزریق هر چه بیشتر زرق‌وبرق به زندگی‌ها و چشم و هم‌چشمی افراد، گربه نیز مانند خانه، ماشین و وسایل منزل به یک کالای لوکس و وسیله خریدوفروش سودجویان تبدیل شده است. اگر تنها نگهداری از حیوان برای کسی مهم است، پس چرا باید به دنبال گربه‌های پرشین چشم‌آبی گران‌قیمت پشمالو بگردد؟ با تأسف بسیار باید گفت با وجود رشد شبکه‌های اجتماعی در ایران هنوز هم که هنوز است فرهنگ ما جای کار بسیار جدی در زمینه حمایت از حقوق حیوانات و آگاهی دادن به مردم درباره حیوانات بدون سرپرستی که در خیابان‌ها زندگی می‌کنند و حتی حیوانات خانگی، دارد. هر روز در صفحات حمایت از حیوانات خبر سم دادن به گربه‌ها و سگ‌ها،‌ حیوان‌آزاری، تیر زدن به گربه‌ها با تفنگ ساچمه‌ای و قطع نخاع و کور شدن آن‌ها، جدا کردن بچه‌گربه‌ها از مادرشان و انداختن آن‌ها در سطل‌زباله یا رها کردنشان در کارتنی در گوشه خیابان به اشتراک گذاشته می‌شود و معدود افرادی که با دل و جان و بدون حمایت دولت و شهرداری اقدام به کمک و نجات این حیوانات زبان‌بسته می‌کنند به‌شدت احساس دست‌تنها بودن دارند و اغلب درددل می‌کنند که برخی مواقع تحت آماج حملات همسایگان حیوان‌ستیز و افراد ناآگاه رهگذر قرار دارند.

تا قیامت دل من گربه می خواهد

جالب است که تعداد خانم‌های ایرانی که با وجود پیشرفت علم هنوز به‌اشتباه فکر می‌کنند موی گربه و از کنار گربه رد شدن باعث نازایی می‌شود، کم نیست و این افراد حتی یک‌بار نیز از خودشان نپرسیده‌اند چگونه در کشورهایی که مردم یک یا چند گربه در منزل خود نگه می‌دارند هنوز کسی مقطوع‌النسل نشده است! بگذریم. با هم به ایستگاه قطاری در لندن برویم که برای آسایش بصری شهروندان به دلیل مواجهه هر روزه آنان با تبلیغات قطار و مترو بر در و دیوار ایستگاه‌ها و واگن‌ها، در آن از عکس‌های جالب و زیبای گربه‌های بامزه‌ استفاده کرده‌اند. اگر گربه‌دوست باشید حتماً آن جمله معروف هنرمند خیابانی جنوب کشور را دیده‌اید که روی دیواری در بوشهر با اسپری یک گربه بانمک کشیده بود و زیر آن نوشته بود: تا قیامت دل من گربه می‌خوات!

سازمانی در انگلستان می‌خواست تبلیغات هر روزه در مترو و قطار را با عکس‌هایی مثبت جایگزین کند. این سازمان این کار را با پر کردن ایستگاه قطار با عکس‌هایی از گربه‌ها انجام داد. خدمات پذیرش تبلیغات شهروندان1 (CATS) به اندازه کافی پول جمع کرد تا ایستگاه قطار کلاپهم کامن2 را با بیش از 60 عکس گربه به‌جای تبلیغات متداول پر کند.

این شرکت خدماتی با تأمین مالی جمعی سعی کرد فضای عمومی سالم‌تری ایجاد کند؛ فضای سالمی که در آن عکسی وجود ندارد که شما را ترغیب به خریدن چیزی کند. این سازمان سه دلیل را برای این کمپین عنوان کرد:

اول: این عکس‌ها بامزه‌اند.

دوم: اینکه دائم از شما بخواهند چیزی بخرید خسته‌کننده است.

سوم: آیا بهتر نیست نگران تعطیلاتی که نمی‌توانیم از پس هزینه‌اش بربیاییم نباشیم؟ نگران ماشینی که نداریم نباشیم و نگران بدنی که نداریم نباشیم؟

جیمز ترنر کسی که این حرکت را شروع کرد
جیمز ترنر کسی که این حرکت را شروع کرد

دنیایی را تصور کنید که در آن فضاهای عمومی به شما حس خوبی می‌دهند. خدمات پذیرش تبلیغات شهروندان 68 تبلیغ را با عکس‌ها گربه‌ها در ایستگاه قطارعوض کرد.

سازمان‌دهندگان این حرکت امیدوارند این تصاویر به مردم کمک کند تا در مورد دنیای اطرافشان به طرز متفاوتی فکر کنند.

بسیاری از گربه‌های درون این عکس‌ها، گربه‌هایی هستند که سازمان‌های حفاظت از حیوانات آن‌ها را نجات داده‌اند. از جمله این سازمان‌ها می‌توان به سازمان‌هایی مانند خانه گربه‌ها و سگ‌ها در بتر سی3، یا حفاظت از گربه‌ها در انگلستان4 اشاره کرد.

این سازمان می‌خواست از این فرصت برای کمک به گربه‌های بی‌سرپرست به‌منظور یافتن خانه و سرپناه استفاده کند.

این جذب آگهی قطعاً یک راه برای لذت‌بخش‌تر کردن سواری صبحگاه شهروندان در وسایل حمل‌ونقل عمومی است! شما در مورد این کمپین چه فکری می‌کنید؟

پاورقی:

1- The Citizens Advertising Takeover Service (CATS)

2- Clapham Common

3- Battersea Dogs and Cats Home

4- Cats Protection in the U.K.

منابع:

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

۱ دیدگاه

  1. من هم که خیلی به حیوونها نزدیک نمیشم، با دیدن این عکسها لبخند زدم. اگر آدم در اون مکان باشه و از نزدیک تصاویر رو ببینه، مطمئناً تأثیر بهتری میگیره ازشون. ممنون از مطلب و عکسهای خیلی خوب؛ مخصوصاً دیوارنوشت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer