خانه‌ در کدام مناطق تهران ارزان‌تر است؟ - رسانه مجازی نیلسو

خانه‌ در کدام مناطق تهران ارزان‌تر است؟

  • توسط شبنم عزیزی
blog houses market 1 1 - خانه‌ در کدام مناطق تهران ارزان‌تر است؟

اگر گذرتان به بنگاه‌های معاملات ملکی افتاده حتماً متوجه شده‌اید اوضاع فروش ملک مسکونی در شمال و جنوب تهران چقدر متفاوت از یکدیگر است. هرچند قیمت‌های تمام مناطق نسبت‌به سال قبل چندین برابر شده و با سرعت هم رو به افزایش بوده و معاملات به‌طور محسوسی افت کرده است.

بیشتر بخوانید:

این روزها بازار مسکن در دشوار‌ترین وضعیت خود به‌سر می‌برد؛ بازاری که از یک‌طرف با افزایش افسارگسیخته قیمت طی یک سال گذشته روبه‌رو بوده و از طرف دیگر، به دلایل مختلف، سازندگان رغبتی به تولید واحد نوساز ندارند و این کمبود مسکن، در کنار سایر عوامل اقتصادی کشور بر گرانی این بخش دامن زده است.

کاهش معاملات خرید خانه

در آمار‌های بانک مرکزی آمده است: تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در فروردین‌ماه سال 1398 به 3.4 هزار واحد مسکونی رسیده که نسبت‌به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 73.3 و 32.2 درصد کاهش نشان می‌دهد.

گزارش‌های میدانی حاکی است در شرایط فعلی اقتصادی، تورم و رکود، شرایط خرید ملک برای متقاضیان در دهک‌های پایین درآمدی و حتی متوسط بسیار دشوار است؛ به همین دلیل خانه‌های مصرفی کوچک‌متراژ و میان‌متراژ در جنوب شهر مناطق مناسب‌تری برای جستجوی مورد تقاضای خانوارهاست.

طبق آمارها، نیمه جنوبی شهر تهران کانون عرضه ارزان‌ترین آپارتمان‌های موجود در بازار مسکن پایتخت است، اما هنوز هم در برخی مناطق و در میان برخی متراژ‌ها، واحدهای مسکونی ارزان‌قیمت متناسب با قدرت خرید متقاضیان کم‌درآمدتر قابل جستجو است.

ارزان‌ترین منطقه برای خرید

در حال حاضر ارزان‌ترین واحد‌های مسکونی تهران در منطقه ۱۸ پایتخت هستند و میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در این منطقه ۴.۵ میلیون تومان است که با میانگین قیمت مسکن در پایتخت با متری 11 میلیون و 270 هزار تومان اختلاف قابل‌توجهی دارد.

در محله یافت‌آباد این منطقه، واحد مسکونی ۸۰متری ۲ سال ساخت به قیمت ۲۴۷ میلیون تومان یعنی هر مترمربع حدود ۳ میلیون و ۸۷ هزار تومان و آپارتمان ۷۱ متر با عمر ۳ سال به قیمت ۳۵۱ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۴ میلیون و ۹۴۱ هزار تومان) معامله شده است. همچنین یک واحد مسکونی ۶۴ متری که ۹ سال از زمان ساخت آن می‌گذرد به قیمت ۳۰۴ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۴ میلیون و ۷۱۹ هزار تومان) فروخته شده است.

در خیابان ولیعصر (عج) واحد مسکونی نوساز با مساحت ۶۲ متر به قیمت ۴۹۳ میلیون تومان (هر مترمربع ۷ میلیون و ۹۵۱ هزار تومان) و آپارتمان ۶۵ متری نوساز در این منطقه به قیمت ۲۹۹ میلیون تومان (هر مترمربع حدود ۴ میلیون و ۶۰ هزار تومان) خریداری شده است.

همچنین در این منطقه واحد ۱۳۰متری ۴۲ساله به قیمت یک میلیارد و ۳۲۵ میلیون تومان یعنی هر مترمربع حدود ۱۰ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان در سامانه کد رهگیری ثبت معامله شده است.

بیشترین سهم از معاملات انجام‌شده

آمارهای ثبت معاملات املاک و مستغلات در فروردین‌ماه سال 1398 از میان مناطق 22 گانه شهر تهران نشان می‌دهد منطقه 5 با سهم 5/16 درصدی از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است.

درمجموع 3/71 درصد از کل تعداد معاملات انجام‌شده در شهر تهران در فروردین‌ماه سال جاری مربوط به 10 منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق 5، 4، 2، 10، 14، 15، 7، 8، 1 و 3) بوده و منطقه 12 باقی‌مانده 7/ 28 درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

درخصوص تحولات قیمت مسکن گزارش‌ها‌ نشان می‌دهد قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 7/112 میلیون ریال بود که نسبت‌به ماه قبل و مشابه سال قبل به‌ترتیب 1/2 و 9/103 درصد افزایش نشان می‌دهد.

بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت‌به ماه مشابه سال قبل به منطقه 14 (معادل 1/133 درصد) و کمترین میزان رشد به منطقه 12 (معادل 1/65 درصد) تعلق دارد.

بیشترین سهم از معاملات انجام‌شده به واحدهای مسکونی با زیربنای 60 تا 70 مترمربع با سهم 2/15 درصد اختصاص داشته است.

وضعیت خرید در حاشیه تهران

تا همین چند وقت پیش اوضاع شهرک‌های حاشیه‌ای تهران مثل اندیشه، پرند و پردیس، البرز، فردیس و… به‌گونه‌ای بود که اگر شما توانایی کافی برای خرید خانه در تهران را نداشتید می‌توانستید با نیمی از سرمایه خود خانه مناسب در یکی از شهر‌های حاشیه‌ای تهران تهیه کنید.

براساس گفته‌های مشاوران املاک، قیمت واحد‌های مسکونی در پردیس ۴٠ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده و مستأجرانی که از تهران به این شهر می‌آیند تا بلکه خانه‌ای با قیمت ارزان‌تر پیدا کنند با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند.

در شهر جدید اندیشه واحد مسکونی ۴ سال ساخت با مساحت ۵۳ مترمربع 307 میلیون تومان خریداری می‌شود. در پردیس تهران واحد مسکونی با مساحت ۷۶ مترمربع و ۶ سال ساخت 330 میلیون تومان و در البرز واحد مسکونی نوساز با مساحت 85 مترمربع 640 میلیون خریداری می‌شود.

در فردیس البرز هم واحد مسکونی با مساحت 68 متر و ۲ سال ساخت ۱۹۰ میلیون تومان و همچنین در پرند واحد مسکونی با مساحت ۸۵ مترمربع ۲ سال ساخت ۲۶۰ میلیون تومان خریداری می‌شود.

به‌این‌ترتیب باید گفت خانه‌های کوچک‌متراژ بیشتر در مناطق جنوبی و متوسط رو به پایین‌شهر واقع شده‌اند و ازآنجایی‌که قدرت خرید خانوار به دلیل شرایط وخیم اقتصادی، کمبود نقدینگی و کاهش قدرت خرید مردم نامطلوب شده است خانه‌های کوچک‌متراژ متقاضی‌ زیادی پیدا کرده‌اند و تنها تقاضای برای این نوع واحدها وجود دارد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer