خريددرماني راهي براي سرخوشي‌هاي مقطعي - رسانه مجازی نیلسو

خریددرمانی راهی برای سرخوشی‌های مقطعی

  • توسط امیرعباس کلهر
پاساژ و خرید درمانی

تا صحبت از خریدن کردن، پاساژگردی و سفارش‌های اینترنتی می‌شود همه نگاه‌ها سمت زنان می‌رود. خیلی از مجلات اینترنتی و کاغذی از کلافگی مرد‌ها در این مسئله نوشته‌اند و دلشان به حال مردان سوخته است که مجبورند پابه‌پای زنان در خیابان‌ها و فروشگاه‌ها و پاساژها راه بروند تا آن‌ها خرید کنند، اما مسئله این است که دوره این نگاه‌ها تمام شده است و امروز دیگر خرید کردن مسئله‌ای زنانه یا مردانه نیست.

بیشتر بخوانید:

اما در میان خرید کردن زنان و مردان گاهی به مواردی در دوست و آشنا برمی‌خوریم که متوجه می‌شویم آن‌ها معتاد به خرید کردن شده‌اند. این افراد زمان و هزینه زیادی برای خرید‌هایشان خرج می‌کنند و از این کار سیر نمی‌شوند. شاید با خودتان بگویید چقدر جذاب است که آدم‌ تمام پول‌ها و وقتش را خرج خرید کردن کند اما باید بدانید که انجام افراطی این کار ضررهای زیادی برای شما دارد. البته هرچند خرید کردن برای روحیه تمام افراد چه زن و چه مرد مفید است و تأثیر فوق‌العاده‌ای در شاد کردن روحیه افراد دارد و مطمئناً شما هم این حس را شخصاً تجربه کرده یا در دوست و آشنایانتان شاهد آن بوده‌اید که گاهی هنگامی‌که یک فردی دچار اضطراب، ناکامی یا ناامیدی در روابطش می‌شود، تمایل به خرید کردن به‌عنوان یک مکانیسم جبران و ایجاد خوشایندی کاذب به سراغ او می‌آید. در واقع بیش از هر زمان دیگری میل به خرید کردن حتی چیزهایی که موردنیاز نیست، نشان می‌دهد. این فرد در سایت‌های اینترنتی می‌گردد و کالاهایی را که اصلاً به آن‌ها نیاز ندارد یا به کیفیت آن‌ها اعتمادی ندارد سفارش می‌دهد و جالب اینکه گاهی اوقات شخصاً می‌داند که به کالای خریداری‌شده نیازی ندارد اما برای اینکه آن لحظه دچار حس خوبی شود این کار را انجام می‌دهد. به این حس خوب که باعث تغییر حال و هوا و خلق‌وخوی شما می‌شود، خریددرمانی یا Retail Therapy می‌گویند.

همان‌طور که زنان به خرید کردن علاقه دارند، مردان هم در پاساژ‌ها با دوستانشان می‌گردند، لباس‌های مختلفی می‌پوشند و نظر دوستانشان را می‌خواهند و حتی خرید‌های خود را سفارش اینترنتی می‌دهند.

 اما خوب است بدانید که اینکه ما به این کار را یک حس خوب می‌نامیم و از آن تعریف می‌کنیم دلیلی نیست که همیشه نگاه جامعه به این موضوع اینطور بوده است. به‌بیان‌دیگر، خریددرمانی، در ابتدا با بار معنایی مثبت به کار گرفته نمی‌شده است. بیش از سی سال قبل، وقتی روزنامه پرتیراژ شیکاگو تریبون برای نخستین‌بار این ترکیب را به کار برد و آمریکایی‌ها را مردمی نامید که زندگی را در سبدهای خرید خود جستجو می‌کنند و دردهای خود را با خرید، درمان می‌کنند، قطعاً خریددرمانی مفهومی مثبت نبوده است. اما امروز، تأثیر خرید بر خلق‌وخو، با تحقیقات متعدد به اثبات رسیده است.

پاساژ و خرید درمانی
پاساژ و خرید درمانی

شاید تحقیقات سلین آتالای و مارگارت ملوی دو محققی که تحقیقاتشان را در دانشگاه اشتوتگارت آلمان انجام دادند، یکی از نمونه‌های خوب این نوع تحقیقات باشد. براساس این تحقیقات مشخص شد که خرید کردن در حقیقت به معنی موقعیتی است که در آن شخص می‌تواند هیجانات و نیازهای درونی خود را پاسخ دهد، اعتمادبه‌نفس خود را قوت ببخشد و در نهایت به‌نوعی آرامش درونی برسد که البته موقتی است.

هزینه کردن بیش‌ازحد درواقع می‌تواند موجب افزایش دادن یا شدت دادن به میزان استرس و ناخشنودی افراد شده و درنهایت منجر به اضطراب بیشتری نسبت‌به اثر مثبت این‌گونه خریدها داشته باشد.

باید توجه داشته باشید که خط مرزی بین خریددرمانی و اعتیاد به خرید تار و نامشخص است. افرادی که به این روش اعتیاد دارند، اغلب بهبود وضعیت حس و حال خود برای کوتاه‌مدت را در عوض عواقب بلندمدت این خریدهای غیرضروری می‌پذیرند. بدون در نظر داشتن یک بودجه واقع‌گرایانه، مردم به‌سرعت ممکن است اقدام به هزینه کردن زیاد بودجه خود کنند. بدتر از همه اینکه، هزینه کردن بیش‌ازحد درواقع می‌تواند موجب افزایش دادن یا شدت دادن به میزان استرس و ناخشنودی افراد شده و درنهایت منجر به اضطراب بیشتری نسبت‌به اثر مثبت این‌گونه خریدها داشته باشد. افرادی که به خرید کردن اعتیاد دارند ممکن است پیش از نابود کردن اعتبار، پس‌انداز و آینده خود به مشاوره‌های اقتصادی و روان‌شناسانه نیاز داشته باشند. باوجود اینکه در نظر گرفتن این افراد به‌عنوان افرادی دور از دسترس و بی‌ارزش ساده به نظر می‌رسد، این افراد اغلب خودشان با درد و رنجی واقعی سروکار داشته و تصور می‌کنند که هیچ راه فرار دیگری غیر از خرید کردن برای آن‌ها متصور نیست. از طریق روش‌های درمانی حرفه‌ای و داشتن نظم و انضباط، افراد معتاد به خرید می‌توانند بر مشکلات خودشان فائق بیایند و راه‌حل‌های جدیدی برای کاستن و رها شدن از درد و رنج‌های خود پیدا کنند.

البته توجه داشته باشید که در مفهوم خریددرمانی، کلمه‌ درمان، یک تعبیر علمی نیست و منظور از خریددرمانی، صرفاً تجربه‌ اثرات مثبت ذهنی در هنگام خرید است. همچنین پیشنهاد ما برای شما این است که خریدهای آینده خود را که فوری نیستند ولی تا حدودی ضروری هستند. در دفترچه‌ای یادداشت کنید و در مواقعی که حال بدی دارید، به این لیست خرید مراجعه کنیم و با خریددرمانی حال بهتری نه‌فقط در زمان حال بلکه در آینده به دست بیاورید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer