خصوصی‌سازی سرخابی‌ها؛ دروغی که می‌خواهیم باورش کنیم - رسانه مجازی نیلسو

خصوصی‌سازی سرخابی‌ها؛ دروغی که می‌خواهیم باورش کنیم

خصوصی‌سازی دو تیم بزرگ پایتخت یکی از وعده‌های تحقق نیافته دولت‌های مختلف است که هربار به بهانه‌ای به تعویق می‌افتد؛ امسال نیز هم.

  • توسط شاهین فلسفی
JamNewsImage08432567 - خصوصی‌سازی سرخابی‌ها؛ دروغی که می‌خواهیم باورش کنیم

ما مردمی هستیم که دوست داریم برخی اخبار غیرواقعی را علیرغم تجربه‌های تلخ گذشته، باور کنیم و جالب اینکه مسئولان ورزش کشور به‌خوبی ما را آنالیز کرده‌اند و هر بار با یک نمایش مضحک خصوصی‌سازی را در صدر اخبار قرار می‌دهند و بعد هم در پایان با یک ژست مظلومانه می‌گویند: شرایط خصوصی‌سازی فراهم نیست؛ به هر حال امیدواریم یک روز معلوم شود این شرایط را چه کسی، چگونه و چه زمانی باید فراهم کند تا این بلاتکلیفی آزاردهنده به پایان برسد.

بیشتر بخوانید:

فصل نقل و انتقالات فوتبال لیگ برتر همواره محل کری‌خوانی هواداران دو تیم پرسپولیس و استقلال بوده است. گذشته از این یکی از مهم‌ترین مواردی که این روزها در نظرات کاربران فوتبالی شبکه‌های اجتماعی مشهود است، تبعیض در حمایت مالی وزارت ورزش از این دو تیم است. پرسپولیسی‌ها می‌گویند تعداد ما در سامانه پیامکی بیشتر از استقلال است و با وجود این بودجه‌ای که در اختیار ما قرار می‌گیرد، کمتر از رقیب سنتی است. استقلالی‌ها هم به برخی حمایت‌های مالی وزارت ورزش و وزارت امور خارجه از پرسپولیس تأکید می‌کنند و اعتقاد دارند بسیاری از چهره‌های سیاسی از این تیم حمایت می‌کنند؛ بنابراین به‌طور کلی هواداران هر دو تیم اعتقاد دارند در زمینه مالی در حقشان اجحاف شده است. اما ریشه این حس مورد ظلم قرار گرفتن کجاست؟!

در پاسخ باید گفت وجود اسپانسر مشترک و دولتی بودن باعث شده تا این شائبه‌ها به وجود بیاید. این در حالی است که با توجه به میزان طرفداران این دو تیم و پتانسیل موجود، در صورت واگذاری به بخش خصوصی هر کدام قادر خواهند بود به مراتب بازیکن‌های گران‌قیمت‌تر و باکیفیت‌تری از امروز جذب کنند و برای همیشه دستشان را از جیب دولت دربیاورند. علیرغم اینکه سال‌هاست موضوع خصوصی شدن سرخابی‌ها از طرف وزارت ورزش و دولت مطرح و وعده و وعیدهایی به هواداران داده می‌شود، اما دست آخر چیزی جز به زمان دیگری موکول شد، نصیب هوادار نمی‌شود.

واگذاری سرخابی‌ها در سال 98

سال گذشته وزیر ورزش و جوانان طی نامه‌ای از رئیس‌جمهوری درخواست کرد که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی واگذار شوند که حسن روحانی نیز با این خواسته موافقت کرد. به دنبال این اتفاق، صحبت‌های زیادی درباره قیمت‌گذاری و نحوه واگذاری این دو باشگاه به گوش می‌رسید. در روزهای پایانی سال ۱۳۹7 سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد که این دو باشگاه توسط کارشناسان قیمت‌گذاری شده و قرار است در اولین فرصت در سال ۱۳۹۸ جلسه هیأت واگذاری برگزار و این قیمت در این جلسه تأیید یا رد شود تا در مرحله آخر آگهی مزایده استقلال و پرسپولیس منتشر شود و داوطلبان در موعد مقرر پاکت‌های پیشنهاد قیمت را برای سازمان خصوصی‌سازی ارسال کنند.

موانع واگذاری

11 9 12 12524515 1 1 1024x848 - خصوصی‌سازی سرخابی‌ها؛ دروغی که می‌خواهیم باورش کنیم
دادکان: شک نکنید که خصوصی‌سازی این دو باشگاه یک دروغ بزرگ است که روی زمین باقی خواهد ماند.

اما انتظار برای واگذاری این دو باشگاه و شمارش معکوس در زمینه انتشار صورت‌های مالی و در نهایت قیمت‌گذاری و زمان واگذاری، جای خود را به اخبار تازه‌تری داد. به‌‌طوری‌که طبق اظهارات مطرح‌شده از سوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، راهی نیست جز اینکه سهام این دو باشگاه باید از طریق فرابورس ایران فروخته شود. از طرفی، رئیس سازمان خصوصی تأکید کرد که واگذاری سرخابی‌ها از طریق عرضه در بازار سهام، نیازمند ایجاد تغییرات و رعایت شرایط و مقررات موجود در فرابورس است؛ به‌طوری‌که در گام نخست باید مالکیت آن‌ها از دست دولت خارج شود. در همین راستا، روابط عمومی فرابورس نیز اعلام کرد مذاکراتی برای عرضه سهام سرخابی‌ها در فرابورس ایران صورت گرفته است اما هنوز به نتیجه قطعی نرسیده و در حد صحبت‌های اولیه قرار دارد.

شهریور 98؛ حضور سرخابی‌ها در فرابورس

رحیم زارع، رئیس کمیته فوتبال فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی در دی‌ماه 97 با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ برای واگذاری سرخابی‌ها گفت: براساس یکی از مصوبات کمیسیون تلفیق، وزارت ورزش و جوانان مکلف شد با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان خصوصی‌سازی حداکثر تا پایان شهریور سال ۹۸ شرایط پذیرش دو شرکت فرهنگی ورزشی پرسپولیس و استقلال را در بازار پایه فرابورس فراهم کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه پس از پذیرش دو شرکت پرسپولس و استقلال در بازار پایه فرابورس و عرضه ۵ درصد سهام هر یک از دو شرکت به‌منظور کشف قیمت، ۵۱ درصد سهام آن‌ها به‌صورت بلوکی و بقیه سهام به‌صورت خرد عرضه می‌شود، اظهار داشت: واگذاری سرخابی‌ها باید با روش اصولی باشد. مشکلی که تاکنون برای واگذاری استقلال و پرسپولیس وجود داشته، نبود درآمدزایی پایدار برای این دو باشگاه بوده که اکنون شرایط برای عرضه از طریق فرابورس فراهم شده است.

وی با بیان اینکه باشگاه پرسپولیس و استقلال پتانسیل درآمدزایی بسیار بالایی دارند، تأکید کرد: مدیرانی می‌توانند در این دو باشگاه موفق باشند که از وضعیت فعلی درآمد ایجاد کنند و بدهی‌ها را بپردازند. همچنین لازم است هرچه سریع‌تر زیرساخت درآمدی ایجاد و سپس این دو باشگاه در فرابورس ورود کنند که ترکیبی از سهامداران مختلف نیز باید مالک این دو باشگاه باشند.

رئیس کمیته فوتبال فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه واگذاری استقلال و پرسپولیس به یک شخص رانت و فساد به دنبال دارد، تصریح کرد: مجلس در قوانین بودجه اجازه واگذاری استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی را داده اما در سال ۹۸ بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه، دولت مکلف به واگذاری این دو باشگاه است.

نباید به واگذاری قفل بزنیم

به دنبال این تصمیم، پوری‌ حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌‌سازی نیز در راستای واگذاری عرضه سهام سرخابی‌ها در فرابورس و تکلیف قانونی برای اجرای آن گفت: در حال حاضر کمیسیون تلفیق بر این اعتقاد است که سهام دو باشگاه در فرابورس ایران عرضه شود. این در حالی است که باید توجه داشت عرضه هر مجموعه و شرکتی در فرابورس تابع شرایطی است. به احتمال قوی این دو باشگاه تا زمانی که در اختیار دولت است، فاقد این شرایط باشند. 

پوری‌حسینی در ادامه با اشاره به این مطلب که طبق اظهارات مطرح‌شده، باید ۵۱ درصد سرخابی‌ها به‌صورت بلوکی به فروش برسد و بقیه به صورت خرد در فرابورس عرضه شود، گفت: این امر نیز مستلزم رجوع به فرابورس، پذیرش در این بازار و وجود نماد فعال این دو باشگاه است. بنابراین به نظر می‌رسد این موضوع به بررسی بیشتری نیاز دارد.

به گفته پوری‌حسینی، ما تجربه ناموفقی در سال ۹۴ داریم. آن زمان سازمان خصوصی‌سازی تکلیف کرد که هر شخصی ۱۰۰ درصد از سهام این دو باشگاه را خریداری کند، موظف است ۲۰ درصد را به هواداران واگذار کند، اما ما حتی یک پیشنهاد خرید نیز نداشتیم. با برداشتن این شرط بود که مشتریانی مراجعه کردند.

رئیس سازمان خصوصی در ادامه افزود: همچنین لازم است بحث مالکیت سهام این دو باشگاه و مدیریت آن‌ها نیز از یکدیگر جدا شود. در واقع نباید قفلی بزنیم که مالک این باشگاه الزاماً باید ورزشی یا پیشکسوت باشد.

Know the differences of various cleats 1024x686 - خصوصی‌سازی سرخابی‌ها؛ دروغی که می‌خواهیم باورش کنیم
واگذاری سرخابی‌ها از طریق عرضه در بازار سهام، نیازمند ایجاد تغییرات و رعایت شرایط و مقررات موجود در فرابورس است؛ به‌طوری‌که در گام نخست باید مالکیت آن‌ها از دست دولت خارج شود.

و ناگهان حرف همیشگی: «امسال نمی‌شود»

درحالی‌که همه منتظر بودند تا بر طبق آخرین تصمیمات تا پایان شهریور 98 شرایط حضور سرخابی‌ها در فرابورس برای خصوصی‌سازی مهیا شود، رئیس سازمان خصوصی‌سازی در 27 خرداد 98 گفت: عرضه سهام استقلال و پرسپولیس از طریق فرابورس و پذیرش آن نیازمند مقدمه‌هایی است که به نظر می‌رسد این واگذاری به پایان سال 98 هم وصال نمی‌دهد.

پوری حسینی افزود: برای واگذار نشدن سهام این دو باشگاه می‌توان ده‌ها دلیل منطقی را ارائه کرد، اما اگر قرار بر واگذاری حتمی سهام این دو باشگاه است، باید گفت که این موضوع نیازمند اراده و همت قوی از سوی مجریان امر به‌خصوص سازمان خصوصی‌سازی است. از اراده سایر مجریان برای نهایی شدن این امر اطلاعی ندارم اما سازمان خصوصی‌سازی از اراده لازم در این زمینه برخوردار است.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه در ابتدا باید ضمن تشکیل مجمع، اساسنامه سهام این باشگاه‌ها اصلاح و صورت‌های مالی آن‌ها از شفافیت لازم برخوردار شود، تصریح کرد: همچنین این باشگاه‌ها باید شرایط پذیرش در فرابورس را کسب کنند که اکنون این موضوع غیرممکن به نظر می‌رسد، مگر آنکه دستور اجرای این اقدام داده شود؛ در غیر این صورت، اکنون این موضوع طبق مقررات حاکم در فرابورس شدنی نیست.

وی اظهار داشت: پیرو جلسه‌ای که قبل از ماه رمضان در کمیسیون اصل ۴۴ مجلس با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس، دیوان محاسبات، مرکز پژوهش‌های مجلس و وزیر ورزش برگزار شد، این موضوع مورد بررسی قرار گرفت که خروجی آن تشکیل یک کارگروه برای بررسی موانع واگذاری سهام این دو باشگاه و نیز پیدا کردن یک راه چاره برای رفع مشکلات موجود در این مسیر بود.

پوری حسینی با بیان اینکه اکنون این کارگروه تشکیل شده و بعد از بررسی معضلات موجود، متنی آماده و تقدیم مجلس شد، خاطرنشان کرد: در صورتی که آن متن به قانون تبدیل شود راه برای واگذاری استقلال و پرسپولیس در سال جاری باز می‌شود؛ در غیر این صورت، موانع عادی، طبیعی، قانونی و مقرراتی آنقدر زیاد هست که مانع واگذاری استقلال و پرسپولیس در سال جاری خواهد شد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به اینکه تمام مسائل مربوط به واگذاری سهام استقلال و پرسپولیس با مانع همراه است، افزود: اکنون صورت‌های مالی، اساسنامه، تعداد سهام و سهامداران، بدهی این دو باشگاه مشکل دارد؛ به همین دلیل، حضور در فرابورس را با مشکل مواجه می‌کند و با این وضعیت خصوصی‌سازی این دو باشگاه نشدنی است.

5d9b7685 7fdc 4223 b3a7 57ece0590a4f 1024x576 - خصوصی‌سازی سرخابی‌ها؛ دروغی که می‌خواهیم باورش کنیم
پوری حسینی: برای واگذار نشدن سهام این دو باشگاه می‌توان ده‌ها دلیل منطقی را ارائه کرد، اما اگر قرار بر واگذاری حتمی سهام این دو باشگاه است، باید گفت که این موضوع نیازمند اراده و همت قوی از سوی مجریان امر به‌خصوص سازمان خصوصی‌سازی است.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه هیچ راه ساده‌ای برای واگذاری سهام این باشگاه‌ها وجود ندارد، افزود: تمام موانع موجود بر سر راه واگذاری سهام سرخابی‌ها باید برداشته شود تا بتوان به عرضه سهام این باشگاه‌ها فکر کرد، اینگونه نیست که با یک آگهی مزایده بتوان این اقدام را به حالت اجرا درآورد.

نمایش تکراری خصوصی‌سازی

مسأله خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس موضوع تازه‌ای نیست، بلکه به سالیان دور برمی‌گردد. آن روز‌ها که ورزش کشور زیر نظر معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان تربیت بدنی اداره می‌شد. روزهایی خصوصی‌سازی سرخابی‌ها هم برای کاندیدا‌های ریاست‌جمهوری یک شعار تکراری به حساب می‌آمد که واگذاری سرخابی‌ها به مردم را در اولویت کارهایشان قرار خواهند داد اما بعد از جلوس بر مسند قدرت، این مهم کاملاً به دست فراموشی سپرده می‌شد. یقیناً طرفداران دو تیم بزرگ پایتخت از تعیین تکلیف باشگاه‌های محبوبشان استقبال خواهند کرد، ولی تجربه نشان داده است که وزارت ورزش مرجع تصمیم‌گیر و تعیین‌کننده‌ای در این ماجرا نیست.

سئول‌نشینان در حل مسائلی بسیار ساده‌تر از این هم فاقد اختیار کافی بوده‌اند و اگر قرار باشد در مورد این دو تیم تصمیم جدیدی اتخاذ گردد، بدون شک وزارت ورزش و روابط عمومی آن نبوده بلکه از مراجع بالا و حتی قوی‌تر از نهاد ریاست‌جمهوری باید استعلام گرفته شود و واقعیت این است که با نگاهی به پشت سر درخواهیم یافت خبرپراکنی‌هایی از این دست بیشتر به یک بازی شباهت دارد تا واقعیت! بازی با روح و روان هوادارانی که اخبار سیاه و تلخ حاصل از سوءمدیریت رؤسای انتصابی دو باشگاه، شکنجه‌گرشان شده است.

شاید فضای فعلی کشور هنوز آمادگی خصوصی‌سازی این دو تیم را ندارد اما برای حرفه‌ای شدن دیر یا زود باید این مسیر طی شود. در این میان، شاید دادکان، رئیس اسبق فدراسیون فوتبال با همان صراحت بیان همیشگی تمام آنچه را اتفاق می افتد از همان ابتدای طرح موضوع خصوصی‌سازی بیان کرد: شک نکنید که خصوصی‌سازی این دو باشگاه یک دروغ بزرگ است که روی زمین باقی خواهد ماند.

 اما ما مردمی هستیم که دوست داریم برخی اخبار غیر واقعی را علیرغم تجربه‌های تلخ گذشته، باور کنیم و جالب اینکه مسئولان ورزش کشور به‌خوبی ما را آنالیز کرده‌اند و هر بار با یک نمایش مضحک این موضوع را در صدر اخبار قرار می‌دهند و بعد هم در پایان با یک ژست مظلومانه می‌گویند: شرایط خصوصی‌سازی فراهم نیست.

 به هر حال امیدواریم یک روز معلوم شود این شرایط را چه کسی، چگونه و چه زمانی باید فراهم کند تا این بلاتکلیفی آزاردهنده به پایان برسد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer