خوب گوش دادن هنر است - رسانه مجازی نیلسو

مروری بر یکی از مهارت‌های ارتباطی:

خوب گوش دادن هنر است

کالین هوور می‌گوید: یکی از نشانه‌‌های بلوغ فرد همین است که بداند چطور چیزهایی را که برای دیگران اهمیت دارد درک کند، حتی اگر برای خودش اهمیت چندانی نداشته باشد.

 • توسط مارال لاریجانی
sl better listener guide slide 5UDQ superJumbo - خوب گوش دادن هنر است

در دنیایی که هر روز سرعت و پیشرفت افزایش می‌یابد و انسان‌ها را از هم دورتر می‌کند، باید خوب شنید و درک کرد تا شاید کمی در کاهش درد دیگران سهیم باشیم. شنونده خوب شدن کمک می‌کند که دنیا را از چشم دیگران ببینیم؛ درک و ظرفیت همدلی را افزایش می‌دهد و با بهبود مهارت‌های ارتباطی، کمک می‌کند که با جهان بیرونی ارتباط بهتری داشته باشیم. شنونده ماهر بودن ما را قادر می‌سازد که دوست‌، خانواده و زوج بهتری باشیم و با بیشتر دانستن درباره یکدیگر، به هم نزدیک‌تر شویم. مهارت‌های شنیدن خوب، کمک می‌کند که موقعیت دیگران را بهتر درک کنیم و اینکه بدانیم کدام کلمات را به کار ببریم و از کدام کلمات اجتناب کنیم. شاید کاری ساده به نظر برسد، اما تبدیل شدن به شنونده ماهر، به تلاش و تمرین زیادی نیاز دارد. اگر دوست دارید که به دیگران بهتر گوش کنید و از این راه ارتباط خود را با آن‌ها بهبود بخشید، مطلب زیر را با دقت بخوانید.

بیشتر بخوانید:

خودتان را جای دیگری قرار دهید

خیلی ساده است که در هنگام صحبت با دیگران غرق در خودتان باشید و فقط تأثیر گفته‌های دیگران بر خودتان را بسنجید؛ اما این جزء ویژگی‌های شنونده خوب بودن نیست. تفکر درونی مانع شنوندگی ماهرانه می‌شود؛ بنابراین، باید به مشکلات از دیدگاه طرف مقابل نگاه کنید: فرض کنید اگر جای او بودید، احتمالاً همین نتیجه را می‌گرفتید یا همین کار را در آن موقعیت انجام می‌دادید.

 • به یاد داشته باشید که شما دو گوش و یک دهان دارید؛ یعنی باید بیشتر گوش دهید و کمتر صحبت کنید و این در هنگام صحبت‌های دوستانه و صمیمانه تأثیر بسیار بیشتری دارد. وقتی به صحبت‌های دیگران گوش می‌دهید، در مکالمه درگیر شوید (توجه کنید) و تماس چشمی برقرار کنید تا بدانند شما به آنچه می‌گویند گوش می‌دهید. افرادی که بیشتر گوش می‌دهند، هوشیارتر هستند و بنابراین، بیشتر فکر می‌کنند و درک بیشتر از دنیای اطرف خود دارند. مطمئن شوید که واقعاً به طرف مقابل خود گوش می‌دهید و به چیزهای دیگر فکر نمی‌کنید. سعی کنید در هنگامی که دیگران با شما صحبت می‌کنند، کاملاً روی آن‌ها متمرکز شوید و حواستان پرت نشود و همچنین، تماس چشمی داشته باشید.
 • به جای قضاوت سریع فردی که با شما صحبت می‌کند و به جای اینکه سریعاً به او راه‌حل بدهید، فقط به او گوش دهید و مشکل را از زاویه دید او ببینید. به این فکر کنید که اگر کسی شما را قضاوت کند، چه احساسی پیدا می‌کنید. قبل از اینکه مشکل را به‌درستی  و کاملاً متوجه شوید، درباره موقعیت او نظر ندهید و فقط و فقط به او گوش دهید.

تجربه طرف مقابل را با تجربه خودتان مقایسه نکنید

شاید فکر کنید بهترین راه برای اینکه نشان دهید به‌خوبی به صحبت‌های دیگران گوش می‌دهید، این است که تجربه خودتان را با تجربه او مقایسه کنید، اما واقعاً درست نیست. اگر او درباره مرگ یکی از نزدیکانش صحبت می‌کند، از گفتن این خودداری کنید که دقیقاً من هم این حس رو داشتم …؛ اینطور بازخورد دادن رنج‌آور و غیرحساس است، مخصوصاً وقتی موقعیتی واقعاً جدی را با تجربیات کمتر جدی خودتان مقایسه می‌کنید.

 • ممکن است فکر کنید این بهترین راه برای کمک و نزدیک شدن به موقعیت است و اینکه اگر او بداند شما هم چنین موقعیتی داشته‌اید، خود را کمتر تنها احساس می‌کند. اما این نوع از بازخورد دادن، موجب می‌شود گوینده احساس کند واقعاً به او گوش نمی‌دادید یا او را درک نکردید. از سوی دیگر، ظرفیت افراد متفاوت است و ممکن است یک مشکل، برای افراد مختلف درد و رنج متفاوتی داشته باشد. بنابراین، ممکن است دو نفر از کار اخراج شوند، اما یک نفر سریع خود را پیدا کند، اما فرد دیگری افسرده شود.
 • زیاد از کلمه من استفاده نکنید؛ چون نشان می‌دهد که به جای موقعیت او، بیشتر روی خودتان تمرکز کرده‌اید.
 • البته اگر گوینده بداند شما هم موقعیتی مثل او داشته‌اید، درباره آن سؤال می‌کند و شما می‌توانید نظر خود را بگویید. اما نگویید که موقعیتی کاملاً مشابه او داشته‌اید، چون اینطور به نظر می‌رسد موقعیتی دروغ خلق کرده‌اید تا به او کمک کنید.
ear - خوب گوش دادن هنر است
به جای قضاوت سریع فردی که با شما صحبت می‌کند و به جای اینکه سریعاً به او راه‌حل بدهید، فقط به او گوش دهید و مشکل را از زاویه دید او ببینید.

سعی نکنید به‌سرعت راه‌حل بدهید

برخی افراد فکر می‌کنند که چون برای گوش دادن به حرف‌های کسی انتخاب شده‌اند، باید راه‌حلی سریع و آسان برای مشکلات او پیدا کنند. شما باید در طول مکالمه به صحبت‌های او گوش دهید و همزمان در ذهن خود به دنبال راه‌حل احتمالی باشید، اما فقط زمانی به او بگویید که از شما درخواست کرده باشد. اما به یاد داشته باشید که به دنبال راه‌حل بودن نباید مانع از شنیدن و درک کردن گفته‌های گوینده شود.

 • سعی کنید هر آنچه او می‌گوید بفهمید، فقط در این صورت می‌توانید واقعاً کمک کنید.
 • در هنگام مکالمه با دیگری، موارد منحرف‌کننده زیادی وجود دارد. برای اینکه شنونده خوبی باشید، باید این موارد مزاحم مثل صدای تلویزیون، تلفن و … را حذف کنید.

همدردی کنید

در مواقع مناسب سر تکان دهید، کلمات کوتاه مثل خوب، آهان و … بگویید و با زبان بدن خود نشان دهید که در حال گوش دادن هستید و به آن‌ها توجه می‌کنید. در زمان مناسب و به‌آرامی این واکنش‌ها را نشان دهید تا حرف او را قطع نکنید. اگر گوینده آشفته شد، سعی کنید او را آرام کنید و روی حساس خود را نشان دهید. قطعاً بیشتر افراد نمی‌خواهند که به آن‌ها ترحم کنید، پس طوری آرامشان کنید که احساس نکنند بالاتر از آن‌ها هستید.

صحبت‌ها را یادتان باشد

یکی از مواردی که در شنونده خوب بودن اهمیت دارد، این است که اطلاعات بیشتری را جذب کنید و سعی کنید بخش‌های مهم آن مانند اسم‌ها، مکان‌ها و … را به یاد داشته باشید تا بعداً بتوانید درباره آن‌ها صحبت کنید. اگر اسم‌ها، جزئیات و رویدادهای مهم را به یاد نسپارید، اینطور به نظر می‌رسد که گوش نمی‌دادید.

 • ممکن است که شما حافظه خیلی قوی برای به یاد سپردن جزئیات نداشته باشید؛ مشکلی نیست، اما گوینده نباید احساس کند که مجبور است چندین بار هر چیزی را تکرار کند.

پیگیری‌اش کنید

اگر می‌خواهید نشان دهید که واقعاً شنونده خوبی هستید، بار دیگر که گوینده را دیدید، بپرسید که در این مدت به او چه گذشته یا حتی می‌توانید به او پیام دهید یا به او تلفن کنید و ادامه ماجرا را جویا شوید. اگر نخواستند که صحبت درباره این ماجرا را ادامه دهند، بپذیرید و به آن‌ها اطمینان دهید که برای حمایت از آن‌ها حاضر هستید.

البته بین پیگیری و دخالت در کارهای افراد دیگر تفاوت وجود دارد. اگر دوست شما درباره خروج از کارش با شما صحبت کرده، لزومی ندارد هر روز به او پیامی دهید و درباره عملی کردن تصمیمش بپرسید. با این کار، شما او را تحت فشار قرار می‌دهید و به جای کمک به او استرس وارد می‌کنید.

چه کارهایی نباید انجام دهید

اینکه بدانید چه کارهایی را نباید انجام دهید، بیشتر از اینکه بدانید چه کارهایی باید انجام دهید، به شما کمک می‌کند:

 • در وسط گفتن نکته مهم، وارد صحبت‌های گوینده نشوید.
 • از او بازجویی نکنید. اما هر موقع نیاز بود، با ملایمت سؤال بپرسید.
 • حتی اگر کسل شدید، موضوع را تغییر ندهید. حتماً گوینده به صحبت با شما نیاز داشته است.
 • هرگز نگویید حالا که دنیا به آخر نرسیده یا صبح حالت بهتر می‌شود. گفتن این عبارات فقط مشکل گوینده را کوچک می‌کند و موجب می‌شود احساس بدی پیدا کند.

چند نکته

 • ابتدا ساکت باشید و بگذارید گوینده تا جایی که می‌تواند مسأله را باز کند.
 • با رازدار بودنتان به او قوت‌قلب دهید. اطمینان دهید همه‌چیز بین خودتان می‌ماند، اینگونه بیشتر با شما صحبت می‌کند، اما یادتان باشد که نباید او را مجبور به صحبت کنید.
 • با واکنش‌های همدلانه او را تشویق به صحبت کنید:
 • تکرار و تشویق: قسمتی از گفته‌های او را تکرار کنید و نشان دهید می‌خواهید به ادامه آن گوش دهید؛ متوجه شدم که دوست نداری سرزنش بشی!
 • خلاصه کردن و دوباره گفتن: گفته‌های او را خلاصه کنید و به زبان خودتان به او بازگردانید. این تکنیک به گوینده نشان می‌دهد که شما گوش می‌دادید و اگر جایی را درست متوجه نشده باشید، او می‌تواند اصلاح کند.
 • از عباراتی مثل شاید اشتباه کنم، اما… یا اگر اشتباه می‌کنم، اصلاحم کن… استفاده کنید.
 • سؤالات معنادار و قدرتمند بپرسید. نباید سؤالاتی پرسیده شود که انگار قضاوت می‌کنید یا آن‌ها را تحت فشار می‌گذارید.
 • مثلاً بپرسید: متوجه می‌شم که دوست نداری سرزنش بشی؛ اما چرا فکر نمی‌کنی از تو خواسته شده کار را به شکل دیگری انجام بدی، نه اینکه سرزنش بشی؟
 • اگر می‌خواهید راه‌حل بدهید یا نصیحت کنید، سعی کنید تحت تأثیر تجربیات‌تان نباشد. به این فکر کنید که چه چیزی برای او مناسب است، نه اینکه شما چه کارهایی انجام داده‌اید.
قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer