دامن گسترده فقر بر سر سفره‌های افطار - رسانه مجازی نیلسو

دامن گسترده فقر بر سر سفره‌های افطار

وضعیت معیشتی مردم روبه‌راه نیست‌. افزایش نجومی مایحتاج ضروری و تورم، امان قشر ضعیف جامعه را بریده است. قیمت اجناس و کالاها، چه ایرانی و چه خارجی در بازارها سرسام‌آور بوده و حالا کاهش درآمد‌های نفتی هم به دنبال تحریم‌های نفتی، مشکلات را دوچندان کرده است.

  • توسط شبنم عزیزی
فروشگاه

نوشتن از گرانی و افزایش قیمت‌ها شاید به نظر بی‌نتیجه برسد اما توان خرید مردم در برابر گرانی‌ها به‌قدری پایین آمده که بسیاری از کالاهای خوراکی مهم از سفره خانوار حذف شده است و فشارهای هرازچندگاهی کمپین‌های مردمی برای تحریم و نخریدن هم دردی دوا نمی‌کند. اکنون در ماه مهمانی خداوند، مردم روزه‌دار باید سفره‌های خود را کوچکتر کنند و با تغییر روزانه قیمت‌ها روبرو شوند.

بیشتر بخوانید:

روزشمار افزایش قیمت اقلام خوراکی

تاکنون تنها واکنش مسئولان دولتی به‌دنبال جهش ناباورانه قیمت‌ها طی یک سال اخیر، سخنان جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری، است مبنی بر اینکه شاید مجبور شویم در برخی کالا‌ها به سمت سهمیه‌بندی و کوپنی شدن پیش برویم. هرچند اگر این شیوه هم بتواند به این نابسامانی‌ها پایان دهد و زمینه رفاه مردم را فراهم کند، خوب است که دولت دست به تغییر سیاست‌های فعلی خود بزند و دست رانت‌خواران را از اقتصاد کشور کوتاه کند.

توزیع مرغ
جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری: شاید مجبور شویم در برخی کالا‌ها به سمت سهمیه‌بندی و کوپنی شدن پیش برویم

توان خرید مردم در برابر قیمت کالاهای اساسی به‌قدری پایین آمده که حتی افزایش ناچیز دستمزدها هم گرهی از این مشکل باز نکرده است. قیمت بسیاری از اقلام خوراکی مردم افزایش افسارگسیخته‌ای داشته است؛ به‌طور مثال، قیمت گوشت به کیلویی 130 تا 150 هزار تومان و نرخ برنج نیز به‌عنوان یکی از اقلام خوراکی پرمصرف به کیلویی ۲8هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است‌. اگر به این وضعیت گرانی عجیب، دیگر کالاهای اساسی که در لیست دولت برای کوپنی کردن نخواهند بود، مثل پیاز، سیب‌زمینی، لبنیات‌، حبوبات‌، میوه‌، مواد شوینده و ..‌. را هم اضافه کنیم، می‌بینیم وضعیت بحرانی است و رکود عمیقی بر بازار حاکم است‌.

در کشمکش رشد چشمگیر قیمت کالاهای خوراکی، گرانی حمل‌ونقل، اجاره‌بها، تعرفه قبض برق هم در رأس دیگر خبر‌ها به تشدید فشارها و نگرانی قشر متوسط و ضعیف جامعه افزوده است.

رانت‌خواران عامل اختلال در بازارها

کارشناسان اقتصادی معتقدند: یکی از عوامل این نابسامانی‌ها وجود متخلفان و رانت‌خوارانی است که از غفلت مسئولان استفاده کرده و نسخه دلار ۴٢٠٠ تومانی در همان سه‌ماهه اول سال ٩٧ را پیچیدند. قرار بود ارز دولتی صرف واردات کالاهای اساسی و مصرفی خانوارها شود، حال آنکه صرف واردات کالاها و اقلامی شد که هیچ‌ نقشی در سبد مصرفی و معیشتی خانوارها نداشت.

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه در این‌باره می‌گوید: ‏دلار۴٢٠٠ {تومانی} رانت بزرگی ایجاد کرد و باید اعتراف کنیم که منابع دلار ۴٢٠٠ تومانی به مردم نرسید. جالب است بدانید رانت‌خواران برای گرفتن دلار ۴٢٠٠ تومانی کورس گذاشتند و تنها در سه‌ماهه ‏ابتدایی سال ٩٧ رقم ثبت‌سفارش برای واردات به ٢٠‌میلیارد دلار رسید که در تاریخ تجارت ایران کم‌‏سابقه است!

بازار تهران
پرونده واردات با دلار ۴٢٠٠ تومانی سراسر تخلف و رانت بوده و می‌توان گفت که حتی یک دلار ۴٢٠٠ تومانی به دست مصرف‌کننده نرسیده است. رشته نظارت و تنظیم بازار از دست دولت خارج شده

در همین حال، علی‌اکبر کریمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم هم تأکید می‌کند که پرونده واردات با دلار ۴٢٠٠ تومانی سراسر تخلف و رانت بوده و می‌توان گفت که حتی یک دلار ۴٢٠٠ تومانی به دست مصرف‌کننده نرسیده است. رشته نظارت و تنظیم بازار از دست دولت خارج شده و راه‌حل خروج از مشکلات این است که دولت طی جلسه‌ای با کارشناسان، روشی را که برای واردات کالاهای اساسی در نظر گرفته، بررسی کند.

وحید شقاقی‌شهری، اقتصاددان در اشاره به همین موضوع، می‌گوید: رانت توزیع‌شده ناشی از ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال گذشته که ناپدید شدن ۵/۱۳ میلیارد دلار از ارزهای دولتی را به دنبال داشت، نه‌تنها به کاهش قیمت کالاهای اساسی و مصرفی موردنیاز خانوارها منجر نشد، که اقلام وارداتی با ارزهای دولتی و نیمایی را با قیمت‌های چند برابری و با قیمت ارز آزاد روانه بازار اقتصادی کرد و با ایجاد بلبشوی اقتصادی، حجم زیادی از منابع ملی را به تاراج برد.

واکنش دولت به گرانی‌ها چیست؟

مردم از گرانی‌ها شکایت دارند، اما ظاهراً دولت تصمیمی برای کشیدن ترمز گرانی‌ها ندارد‌. معلوم نیست اثر تحریم‌ها در کجای این گرانی‌ است که با وجود تخصیص ارز لازم برای تأمین کالاهای اساسی، کالاهای وارداتی همچنان با قیمت‌های بالا به دست مردم می‌رسند.

بازار تهران
شکاف عمیق بین هزینه‌های گران زندگی و میزان دستمزد مردم را ناتوان کرده است

آمارها در حالی از افزایش فقر در کشور را حکایت می‌کند که هنوز راهکار قطعی برای حل این معضل اقتصادی اندیشیده نشده است. سال گذشته رئیس کمیته امداد اعلام کرده بود که حدود ۴۰ میلیون نفر زیر خط فقر هستند، اما با دقت بیشتر شاید حدود ۵۰ میلیون نفر از جمعیت ۸۰میلیونی ایران زیر خط فقر باشند که همه این‌ها نتیجه‌ سیاست‌های اقتصادی نادرست است.

آنچه مسلم است شکاف عمیق بین هزینه‌های گران زندگی و میزان دستمزد مردم را ناتوان کرده است. هرچند معضلات دیگری هم مثل تعطیلی بسیاری از مشاغل و تعدیل نیروها، تعداد بیکاران را هم افزایش داده است و این معضل ضربه‌های محکم‌تری بر بدنه نحیف قشر محروم جامعه می‌زند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer