دانش‌آموزان فنلاندی کابوس مدرسه ندارند - رسانه مجازی نیلسو

دانش‌آموزان فنلاندی کابوس مدرسه ندارند

  • توسط مارال لاریجانی
مدارس فنلاند

مدارس ابتدایی، راهنمایی یا دبیرستان خود را تصور کنید؛ صبح زود بیدار شدن، ایستادن در صف و گوش دادن به حرف‌های مدیر و گاهی تکرار شعرها و شعارها، کلاس‌های کاملا خشک و نظری، خیره شدن به تخته سیاه و جزوه برداشتن سرعتی، اضطراب امتحان، استرس کنکور و هر آنچه که فضای یک کلاس را به کابوسی تبدیل می‌کرد.

بیشتر بخوانید:

حالا مدرسه‌ای را تصور کنید که از ساعت ۹ صبح آغاز می‌شود، تنها روزی ۴ ساعت است، امتحان نمی‌دهید، تفریح و بازی زیادی دارید و تقریبا همه چیز با شما هماهنگ است. نمونه چنین مدرسه‌هایی را در فنلاند میبینید.

چرا مدارس فنلاند معروفند؟

 فنلاند طی سال‌های اخیر، تغییرات بزرگی را در نظام آموزشی خود ایجاد کرده است؛ تغییراتی که موجب شد از سال‌ها پیش بی‌سوادی در فنلاند ریشه‌کن شده و به یکی از کشورهای پیشرفته در حوزه علم و فناوری تبدیل شود. این نظام آموزشی اکنون یکی از معتبرترین روش‌ها در دنیاست.

فنلاند نه جمعیت زیادی دارد و نه منابع طبیعی چشمگیر که بخواهند از این طریق تولید ثروت داشته باشند. به همین دلیل هم مسئولان این کشور کوچک با حدود ۵ میلیون جمعیت تصمیم گرفتند که روی نیروی انسانی خود سرمایه‌گذاری کنند. فنلاندی‌ها آموزش و پروش را هزینه حساب نمی‌کنند، بلکه آن را سرمایه‌گذاری می‌دانند و همین هم موجب شده  است که با این جمعیت اندک و بدون داشتن منابعی مثل نفت، تولید ناخالص ملی آنها ۲۵۰ میلیارد دلار باشد.

مدارس از پایه ابتدایی تا دبیرستان کاملا رایگان هستند تا همه بتوانند از سطح آموزشی یکسانی بهره‌مند شوند. یک وعده غذا در روز و تمامی لوازم‌التحریر نیز بر عهده دولت است. دانشگاه‌ها نیز غالبا رایگان دانشجو پذیرش می‌کنند.

جمعیت کلاس‌های فنلاندی بسیار کمتر از متوسط کلاس‌های جهانی است. این باعث می‌شود معلم بتواند برای هر دانش‌آموز وقت کافی بگذارد و رابطه نزدیک هیجانی نیز با او برقرار کند‌. در این فضا، معلم می‌تواند به اشکالات درسی دانش‌آموز رسیدگی کند و بر کلاس نظارت داشته باشد. دانش‌آموزان هم در کلاس‌های عملی می‌توانند از امکانات آموزشی در سطح یکسان بهره‌مند شوند.

مدارس فنلاند
فنلاندی‌ها آموزش و پروش را هزینه حساب نمی‌کنند، بلکه آن را سرمایه‌گذاری می‌دانند و همین هم موجب شده  است که با این جمعیت اندک و بدون داشتن منابعی مثل نفت، تولید ناخالص ملی آنها ۲۵۰ میلیارد دلار باشد

معلمان فنلاندی جایگاه بالایی دارند

معلمان مدارس فنلاند جایگاهی هم‌رده با پزشکان و وکلا دارند و از حقوق و مزایای بالایی برخوردارند. همه باید مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر داشته باشند و از بین ۱۰ درصد اول فارغ‌التحصیلان ممتاز دانشگاه انتخاب می‌شوند تا بتوانند دانش‌آموزانی باسواد تربیت کنند. شغل معلمی در فنلاند طرفداران زیادی دارد و حتی بسیاری از فارغ‌التحصیلان مقاطع بالا متقاضی این شغل هستند.

آموزش و پرورش در فنلاند برنامه درسی مشخص به معلمان نمی‌دهد وخود آنها این امکان را دارند که با توجه به سطح دانش‌آموزان و توانایی خود، برنامه درسی کلاس و وسایل کمک ‌آموزشی را طراحی کنند. این روش باعث می‌شود حتی افرادی که از هوش کمتری برخوردارند، ترک تحصیل نکنند، چون محتوای آموزشی متناسب با سطح هوش آنها است.

هر معلم ۴ ساعت در روز تدریس می‌کند و باید دو ساعت در هفته نیز در کلاس‌های آموزش ضمن خدمت شرکت کند تا با روش‌های تدریس جدیدتر آشنا شود. اما اگر دانش‌آموزی در درسی ضعف داشته باشد، معلم ساعت بیشتری را به تدریس او اختصاص می‌دهد. هر مدرسه روان‌شناس هم دارد که به دانش‌آموزان دچار اختلالات یادگیری، اضطرابی و … کمک می‌کند.

آموزش خردسالان

قبل از اینکه کودکان به مدرسه ابتدایی وارد شوند، می‌توانند در کلاس‌های ویژه پرورش خردسالان شرکت کنند. در این کلاس‌ها، کودکان مهارت‌هایی را آموزش می‌بینند که به یادگیری بعدی‌شان در دوره ابتدایی کمک می‌کند. آموزش مهارت‌های دستی، مهارت‌های زندگی، یادگیری از طریق بازی و … نیز جزو برنامه‌های این کلاس‌ها هستند. پرورش خردسالان در مهدهای معمول، مهدهای خانگی، پارک‌ها و ..‌ انجام می‌شود. این کلاس‌ها تحت نظارت شهرداری هستند و هزینه آنها از منابع مالیاتی تآمین می‌شود. اگر زبان کودک غیر از سوئدی یا فنلاندی باشد، معلمان به کودک آموزش می‌دهند.

آموزش پیش‌دبستانی

کودکان فنلاندی قبل از اینکه دوره ابتدایی را شروع کنند، یعنی در سن ۶ سالگی، حتما باید دوره یک‌ساله پیش‌دبستانی را بگذارنند. این مدارس نیز توسط شهرداری برگزار می‌شود و هیچ هزینه‌ای برای خانواده ندارد. معلمان این دوره نیز با دقت بسیار زیاد انتخاب می‌شوند و متخصص آموزش خردسالان هستند. اگر والدین کودک شاغل باشند، او می‌تواند بعد از پیش‌دبستانی از کلاس‌های پروش کودکان نیز استفاده کند تا از سلامت کامل وی حمایت شود. کودکان فقط روزی ۴ ساعت به مدت ۵ روز در هفته به پیش‌دبستانی می‌روند. در این دوره نیز مهارت‌های پرورش خردسالان آموزش داده می‌شوند، تنها با این تفاوت که این دوره اجباری است.

آموزش ابتدایی

کودکان در ۷ سالگی به مدرسه می‌روند، یعنی سنی بالاتر از سایر کشورها. دوره ابتدایی ۹ ساله است و تقریبا تمام کودکان پس از ۹ سال این دوره را به پایان می‌رسانند. آنها باید برای ورود به مقطع بعد، تمام دروس را پشت سر گذاشته باشند یا نهایتا ۱۰ سال از حضور در دوره ابتدایی آنها گذشته باشد.

این دوره نیز توسط شهرداری و تحت نظارت قانون برگذار می‌شود و هیچ هزینه‌ای برای والدین ندارد؛ حتی لوازم‌التحریر را نیز شهرداری به دانش‌آوزان می‌دهد. تمامی معلمان مدرک کارشناسی ارشد دارند. از مقطع اول تا ششم ابتدایی تحصیلات معلمان تربیتی است، اما در پایه هفتم تا نهم هر معلم فقط در زمینه‌ای تدریس می‌کند که تخصص آن را دارد. معلمان پایه اول تا ششم ثابت هستند، بنابراین می‌توانند روی دانش‌آموزان خود شناخت پیدا کنند و متناسب با سطح توانایی آنها آموزش خود را پیش ببرند.

دانش‌آموزان ابتدایی مدارس فنلاند کابوس امتحان را تجربه نمی‌کنند؛ چون بچه‌ها در این مقطع نه امتحان دارند و نه تکلیف خانگی. آنها اعتقاد دارند که دانش‌آموزان این مقطع باید بیشتر تجربه کنند و خودشان یاد بگیرند. بنابراین دانش‌آموزان بازی می‌کنند، تجربه عملی دارند و در کنار معلم خود یاد می‌گیرند.

دانش‌آموز در مجموع ۲۰ ساعت به مدرسه می‌رود و از این میزان، حدود ۳ تا ۴ ساعت به ساعت ناهار و تفریح اختصاص دارد. مواد غذایی رایگانی که برای ناهار بچه‌ها در نظر گرفته می‌شود از سالم‌ترین مواد غذایی تهیه می‌شوند.

مدارس فنلاند
دانش‌آموز در مجموع ۲۰ ساعت به مدرسه می‌رود و از این میزان، حدود ۳ تا ۴ ساعت به ساعت ناهار و تفریح اختصاص دارد. مواد غذایی رایگانی که برای ناهار بچه‌ها در نظر گرفته می‌شود از سالم‌ترین مواد غذایی تهیه می‌شوند

دانش‌آموزان با یک برنامه ۵ ساله دو زبان اصلی دنیا را آموزش می‌بینند و هنگام فارغ‌التحصیلی تقریبا به آنها مسلط هستند.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که وقتی امتحان و آزمونی در دوره ابتدایی گرفته نمی‌شود، ارزیابی دانش‌آموزان چگونه انجام می‌شود؟ معلمان ارزیابی دانش‌آموزان را بر اساس معیار پیشرفت انجام می‌دهد که کاملا بر عهده خود آنهاست.

آموزش متوسطه

پس از اینکه دانش‌آموزان مقطع ابتدایی را به پایان رساندند، دو مسیر پیش روی خود دارند؛ به دبیرستان بروند و بعد دوره تحصیلات حرفه‌ای را بگذرانند.

دبیرستان

در دبیرستان همان دروس دوران بتدایی در سطح پیشرفته‌تر و سخت‌تر آموزش داده می‌‌شود، با این تفاوت که بیشتر مسئولیت بر عهده خود دانش‌آموز است.  بر اساس توانایی دانش‌آموز، این دوره ۲ تا ۴ سال طول می‌کشد. در دبیرستان ممکن است کمی تکلیف خانگی یا چند امتحان برگزار شود که شکل و ساختار آنها با مدارس ایران به طور کلی متفاوت است.

این دوره عمومی است و دانش‌آموز را برای هیچ حرفه‌ای آماده نمی‌کند. مثل مدارس ایران، پس از اتمام این دوره می‌توانند وارد دانشگاه‌های علمی کاربردی یا حرفه‌ای شوند.

تحصیلات حرفه‌ای

در این نوع تحصیلات متوسطه، کلاس‌ها بیشتر عملی هستند و دانش‌آموز را برای یک حرفه به صورت تخصصی آماده می‌کنند. دانش‌آموز می‌تواند همزمان با تحصیل، در زمینه مرتبط با شغل خود کار کند و حقوق نیز دریافت کند.

بدیهی است که چنین مدارسی با آموزش حرفه‌ای، دانش‌آموزان حرفه‌ای تربیت می‌کند که آینده‌سازان کشور خود خواهند بود.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer