دانش‌آموزان چگونه تکنولوژی یاد می‌گیرند؟ - رسانه مجازی نیلسو

دانش‌آموزان چگونه تکنولوژی یاد می‌گیرند؟

تکنولوژی در کلاس‌های درس ایران هنوز پذیرفته شده نیست یا حداقل، کاربردی ندارد. اما یادگیری از طریق تکنولوژی برای دانش‌آموزانی که به عنوان بومیان تکنولوژی شناخته می‌شوند، بسیار مفید خواهد بود. اکنون، در بسیاری از نقاط جهان، یادگیری از طریق تکنولوژی به عنوان روش اصلی یادگیری رسمیت دارد و نتایج بسیار خوبی نیز از این روش به دست آمده است.

  • توسط مارال لاریجانی
دانش‌آموزان

دانش‌آموزان امروزی نحوه زندگی و یادگیری خاصی دارند که قابل مقایسه با با نحوه یادگیری نسل‌های گذشته نیست. به جای اینکه مثل نسل‌های قدیمی، آنها هر روز در یک کلاس کسل کننده بنشینند و به معلمان گوش دهند، کلاس‌های مدرن پر از فناوری است که آموزش پیشرفته را رقم می‌زند. ممکن است برخی تصور کنند که آموزش پیشرفته و استفاده از فناوری، مانع از توانایی مغز ما برای یادگیری اطلاعات جدید می‌شود. این مسئله تا حدی صادق است؛ اما فقط وقتی به فناوری‌هایی مانند رسانه‌های اجتماعی، نتفلیکس و … نگاه می‌کنیم که “مغز ما را بی‌حس می‌کند“. در قرن بیست و یکم، فنآوری‌های آموزشی فراوانی ابداع شده‌اند که نه تنها برای مغز خطری ندارند، بلکه به تقویت آن نیز کمک می‌کنند. بیایید ببینیم که فناوری پیشرفته چگونه کلاس‌های مدرن ا تغییر داده‌اند.

شبیه‌سازی دیجیتالی

بسیاری از مفاهیم در کتاب‌های آموزشی وجود دارند که فهمیدن آنها به صورت انتزاعی و تنها با تصور و تخیل بسیار دشوار است. چیزهایی مانند اینکه یک موتور چگونه کار می‌کند، یک توپ چگونه پرش می‌کند یا حتی چیزهایی مثل اینکه واکنش‌های شیمیایی چگونه شکل می‌گیرند. فناوری‌های جدید از طریق شبیه‌سازی‌های دیجیتالی، به درون کلاس‌های مدرن نفوذ کرده و به دانش‌آموزان اجازه داده است که در یادگیری مشارکت بیشتری داشته باشند که در غیر این صورت، امکان‌پذیر نبود.

همچنین، شبیه سازی‌های دیجیتالی به معلمانی که وظیفه یا دوست دارند مفاهیم را با روش‌ها و ابزارهای جدید و به روشی ملموس‌تر آموزش دهند، کمک بسیار شایانی می‌کند.

پژوهش

یک دبیرستان یا دانش‌آموز مدرن را با کسی که مثلاً دهه 1350 به دانشگاه می‌رفته است، در یک اتاق بگذارید. یک چیز مشخص خواهد شد؛ خودآموزی دانش‌آموزان به طرز چشمگیری تغییر کرده است. 50 سال پیش تحقیقات به این معنا بود که دانش‌جویان به کتابخانه پناه ببرند و ‌ تا پایان روز ساعت‌ها کتاب بخوانند. اما حتی اگر کتابخانه تنها محلی باشد که دانش‌آموزان امروزی بتوانند تحقیق کنند، بسیاری از آنها به صورت آنلاین به کتابخانه‌های مدرسه خود دسترسی دارند.

علم و دانش آموزان و دبیرستان

اکنون بیشتر دانش‌آموزان مدرن برای انجام تحقیقات خود تعداد زیادی منابع در دسترس خود دارند. فناوری مدرن، اطلاعات را تا حد زیادی دموکراتیک کرده و در دسترس تعداد بیشتری از افراد قرار داده است.

از سوی دیگر، امروزه معمولا وسایل پژوهشی زیادی در دسترس دانش‌آموزان قرار می‌گیرد که خودشان با سر و کله زدن با آنها می‌توانند یاد بگیرند و پژوهش کنند.

ارتباطات و کلاس دیجیتال

ارتباطات بخش مهمی از انتقال اطلاعات در هر زمینه آموزشی است که فناوری با استفاده از برگزاری کلاس‌های مجازی و ابزارهای همکاری، به این فرآیند کمک می‌کند. یعنی می‌توان مکان‌های کاری آنلاین تشکیل داد که دانش آموزان بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، آزمون بدهند و هر زمان که دوست دارند وارد شبکه مدرسه شوند. قبل از ظهور فناوری، دانش‌آموزان فقط می‌توانستند در ساعات مدرسه سؤال بپرسند و یاد بگیرند. اما اکنون آنها در تمام ساعات شبانه روز امکان انجام این کار را دارند.

یادگیری خودگام

یادگیری خودگام یا یادگیری با سرعت خود، مفهومی است که احتمالاً می‌شناسید و شاید آن را دوست دارید یا از آن متنفر هستید؛ چون این روش، مطمئناً برای همه مفید نیست.

فنآوری این امکان را ایجاد کرده است که یادگیری خودگام در سیستم‌های آموزشی ساختارمند و بدون ساختار در سراسر جهان برجسته شود. در حال حاضر مدرسه‌هایی وجود دارند که از آموزش یادگیری خود‌گام و گروهی‌گام برای یادگیری استفاده می‍‌کنند. این روش‌ها می‌تواند برای دانش‌آموزانی که قادر به تمرکز و ادامه کار هستند، بسیار موثر باشد.

این ابزارهای آنلاین یادگیری خود گام مزیت دیگری نیز دارند: آنها دانش‌آموزان را از آموزش دیدن توسط خودشان هیجان زده می‌کنند. نشان داده شده است که مجبور کردن دانش‌آموزان برای مدیریت یادگیری خود باعث افزایش هیجان یادگیری در موضوعات جدید می‌شود. 

آزمون‌های آنلاین

اساساً فناوری می‌تواند در هر جنبه‌ای از کلاس مدرن کاربرد داشته باشد. به همین جهت، اگر مدارس به دانش آموزان اعتماد می‌کردند که به تنهایی یاد بگیرند، دانش‌آموزان می‌توانستند کل آموزش زندگی خود را در حالی که روی یک صندلی در اتاق خودشان نشسته‌اند، تکمیل کنند. یاد بگیرند، آرمایش کنند، به پژوهش بپردازند و حتی آزمون بدهند و مدرک بگیرند.

کلاس درس آنلاین

اگرچه اطمینان از اینکه دانش‌آموزان در هنگام آزمون‌های آنلاین از کمک دیگران استفاده نمی‌کنند، دشوار است، اما فناوری جدید مانند ردیاب‌های چشم، آزمون‌های آنلاین نظارت شده و آزمون‌های زمان‌دار باعث می‌شوند این روند برای معلمان کمی ساده‌تر شود. احتمالاً جلوگیری از تقلب آزمون هرگز اتفاق نمی‌افتد‌، اما فن‌آوری جدید باعث می‌شود آزمون در خانه به همان اندازه آزمون حضوری ضد تقلب باشد.

یادگیری رایگان

یادگیری رایگان مفهوم آموزشی جالب جدیدی است که در انقلاب فنآوری به وجود آمده است. هزاران دانشگاه در سراسر جهان هم اکنون دوره‌های آموزشی خود را از طریق اینترنت به هر کسی که بخواهد، ارائه می‌دهند. این بدان معنی است که شما می‌توانید بدون نیاز به پرداخت هزینه، در هر کلاسی که می‌خواهید شرکت کنید. یادگیری رایگان به عنوان یادگیری منبع باز ، توانایی یادگیری هر آنچه که می‌خواهید، هر زمان که بخواهید، بدون هیچگونه مانعی برای ورود، نیز معروف است.

آموزش هیجان انگیز

رایانه‌ها، تبلت‌ها، تلفن‌ها، پروژکتورها، مدل‌های تعاملی، همه این فناوری‌ها باعث افزایش جذابیت کلاس برای دانش‌آموزان می‌شود و یادگیری درباره هر چیزی را کمی جالب‌تر می‌کند. همه این فن آوری و همه کاره بودن آن به معلمان امکان می‌دهد دامنه دروس خود را افزایش داده و هر موضوع را عمیق‌تر کنند، چون اطلاعات می‌توانند سریعتر و راحت‌تر درک شوند.

همکاری

کمی قبل‌تر، ایده همکاری در کلاس را مورد بحث قرار دادیم و گفتیم که فناوری چگونه ارتباطات را بهبود بخشیده است، اما باید گسترش یابد. ابزارهای فن‌آوری در کلاس به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد که به روشی یکپارچه‌تر با هم کار کنند.

فناوری در مدارس ژاپن

تکنولوژی‌ها نیاز به شرکت در کارهای گروهی خارج از برنامه با برنامه‌های خسته کننده برطرف می‌کنند. از طریق ارتباط ناهمزمان، ابزاری برای برقراری ارتباط در حالی که انتظار پاسخ فوری ندارید، دانش‌آموزان می‌توانند در حالی که نیازی به هم تیمی‌های فعال خود در آن زمان ندارند، همکاری کنند.

روش‌های مختلفی که فناوری به آموزش کمک می‌کند، فقط نوک کوه یخ در کل سیستم آموزشی است. حقیقت این است که بدون فناوری، بسیاری از مردم امروز به این اندازه هوشمند نخواهند بود. درباره دسترسی بی‌پایان انسان‌ها به علم و کمک آن به دانش‌آموزان در سراسر جهان، چیزهای زیادی می‌توان گفت. در حالی که تکنولوژی هنوز به بسیاری از کلاس‌ها وارد نشده است، به نظر می‌رسد از کلاس‌ها بیرون نخواهد رفت و نباید برود.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer