دردسر بی‌پایان خانه‌های خالی در تهران - رسانه مجازی نیلسو

دردسر بی‌پایان خانه‌های خالی در تهران

  • توسط شبنم عزیزی
57717381 - دردسر بی‌پایان خانه‌های خالی در تهران

خالی ماندن خانه‌های تهران روایت جدیدی نیست. در شرایطی که بسیاری از شهروندان تهرانی در چالش تأمین یک سرپناه هستند همچنان شاهد خاک خوردن خانه‌های خالی در مناطق مختلف شهر هستیم. گشتی کوتاه در آگهی‌های فروش مسکن در سایت‌ها و تماس‌هایی کوتاه‌تر با آگهی‌دهندگان فروش و اجاره املاک مناطق مختلف تهران، آماری از میزان تعداد خانه‌های خالی در تهران می‌دهد، به‌ویژه واحدهای مسکونی خالی لوکس که در مناطق بالاتر تهران چشمگیرترند، هرچند خانه‌هایی که خاص نیستند و معمولی‌ترند و عمر بیشترشان از 10 سال گذشته هم کم نیست.

بیشتر بخوانید:

خانه‌های خالی آپارتمانی که ناشی از حجم انبوه واحدهای مسکونی تولیدشده در سال‌های قبل است و حالا به معمای غیرقابل حل پایتخت تبدیل شده است؛ معضلی که هر سال مطرح می‌شود بدون آنکه راهکار واقعی برای حل آن اندیشیده شود. بار‌ها اقداماتی همچون تعیین مالیات بر خانه‌های خالی مطرح شده، اما هر بار این نوع طرح‌ها با اما و اگرهایی روبه‌رو شده است.

طبق سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی در استان تهران وجود دارد که عمده آن‌ها در مناطق شمال شهر است. سال گذشته نیز حسن محتشم، رئیس انجمن انبوه‌سازان اعلام کرد: «حدود 2 میلیون و 400 هزار واحد مسکونی خالی در کشور داریم که 500 هزار واحد آن در تهران خالی از سکنه است!»

طبق سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی در استان تهران وجود دارد که عمده آن‌ها در مناطق شمال شهر هستند.

بر اساس این گزارش، خانه‌های واقع در محله‌های قیطریه، فرمانیه، زعفرانیه، میرداماد، دروس، قلهک، الهیه، پونک، آریاشهر و جنت‌آباد بیش از ۹۰ درصد فایل‌های پیشنهادی فروش را در دفاتر املاک و سایت‌های مجازی فروش ملک به خود اختصاص می‌دهند؛ بااین‌حال فروش قطعی در این مناطق نسبت‌به حجم عرضه بسیار پایین‌تر است.

حال آنکه بالاترین تعداد معاملات در محله‌های پونک، جنت‌آباد، آریاشهر، آهنگ، ابوذر، تهرانپارس، مجیدیه، منیریه، بریانک، استاد معین، باغ آذری، کارون، مختاری و آبشار دمار انجام می‌شود. این مسئله به‌راحتی نشان می‌دهد بیشترین تراکم خانه‌های خالی در پایتخت مربوط به شمال و شمال‌غرب است.

سال گذشته حسن محتشم، رئیس انجمن انبوه‌سازان اعلام کرد: حدود 2 میلیون و 400 هزار واحد مسکونی خالی در کشور داریم که 500 هزار واحد آن در تهران خالی از سکنه است! 

خانه‌های خالی از کجا آمدند؟

مروری بر این پدیده نشان می‌دهد از سال 90 با تشدید تحریم‌ها بخش مسکن با هجوم سرمایه‌ها روبه‌رو شد. طبق آمارها در سال ۹۱ از حدود ۱۶۰ هزار میلیارد تومان از سرمایه موجود‌ ۸۰ تا ۹۰ هزار میلیارد تومان آن متعلق به بخش مسکن بود. با توجه به اینکه منابع مالی موجود در دوره تحریم نمی‌توانست در برخی بخش‌های اقتصاد چندان فعال باشد ازاین‌رو به سمت بازار مسکن و ساخت‌وسازها سرازیر شد و نتیجه این روند افزایش صدور تعداد پروانه‌های ساختمانی در آن سال‌ها بود، به‌این‌ترتیب تولید انبوه در بازار مسکن طی این سال‌ها اتفاق افتاد؛ به‌طوری‌که برخی از بانک‌ها، نهادهای انتظامی، شرکت‌ها و سایر دستگاه‌های مختلف هم وارد کار ساخت‌وساز شدند.

به‌این‌ترتیب، بخش مسکن به‌دلیل همین سرمایه‌گذاری زیادی که در آن صورت گرفت دچار مازاد تولید شد و دو شرایط متفاوت را تجربه کرد؛ یکی آنکه در آن دوره قدرت خرید مردم کم بود و خانوارها توان کافی برای ورود به بازار مسکن را نداشتند، دوم تقاضای خرید کاهش یافت درنتیجه بسیاری از خانه‌ها خالی ماند.

اثرات سوداگری‌های مسکن

برخی کارشناسان حوزه مسکن بر این باورند که پدیده خانه‌های خالی ناشی از سوداگری در بازار ملک طی سال‌های گذشته است که منجر به افزایش قیمت مسکن و در نتیجه کاهش توان خرید متقاضیان شد، به این معنی که افزایش تعداد خانه‌های خالی نه‌تنها ناشی از احتکار نبوده، بلکه این واحدها عمدتاً به بازار مسکن عرضه می‌شدند، اما به‌دلیل قیمت‌های بالای فروش و ناتوانی در خرید، متقاضی کافی برای خرید این دسته از واحدها وجود نداشته است و مالکان نیز حاضر به فروش یا اجاره به قیمتی پایین‌تر نبودند.

بخش مسکن به‌دلیل همین سرمایه‌گذاری زیادی که در آن صورت گرفت دچار مازاد تولید شد و دو شرایط متفاوت را تجربه کرد؛ یکی آنکه در آن دوره قدرت خرید مردم کم بود و خانوارها توان کافی برای ورود به بازار مسکن را نداشتند، دوم تقاضای خرید کاهش یافت درنتیجه بسیاری از خانه‌ها خالی بماند

همین بازار سوداگری، قیمت خانه را ظرف دولت‌های نهم و دهم چیزی در حدود پنج تا شش برابر افزایش داد؛ یعنی این سود سرشاری که در بازار سوداگری وجود داشت، بسیاری از افراد را ترغیب کرد که خانه بسازند، چراکه امید داشتند بازار آن ‌مانند گذشته استمرار پیدا ‌کند. بعد از اینکه بازار سوداگری تا حدود زیادی تعطیل شد، خانه‌های خالی روی دست سازندگانشان ماندند.

معضل مسکن در تهران نگرانی جدی است درحالی‌که تعداد خانه‌های خالی در این شهر بیش‌ازحد انتظار و استاندارد است. آن هم در شرایطی که هزاران خانه به‌صورت مازاد عرضه در بازار برای هر دو نوع واحد مسکونی معمولی و لوکس وجود دارد، طبقات مصرفی به‌ویژه متقاضیان خانه اولی با کمبود عرضه و تأمین مسکن روبه‌رو هستند.

قیمت اجاره آپارتمان یا خرید هرساله به‌صورت نامتعارف افزایش پیدا می‌کند و اولتیماتوم‌های مسئولان هم هیچ دردی از متقاضیان خانه در تهران دوا نمی‌کنند، حال آنکه وجود خانه‌های خالی در این شرایط می‌تواند به انتظارات تورمی دامن بزند. باید دید آیا وزیر جدید راه و شهرسازی در سال جدید می‌تواند تدبیری برای سامان دادن به این وضعیت بیندیشد تا نیاز بازار مصرفی شهروندان تهرانی برای تأمین مسکن حل شود.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer