دریچه گاز پیشرانه - رسانه مجازی نیلسو

دریچه گاز پیشرانه

دریچه گاز پیشرانه چیست و چه معایبی در آن رخ می دهد ؟

  • توسط هیئت تحریریه
1 - دریچه گاز پیشرانه

دریچه گاز :
دریچه گاز که به نام هوزینگ هوا نیز شناخته می شود، دروازه ورود هوا به سیلندرهای پیشرانه است. دریچه گاز بر روی منیفولد هوا قرار دارد و هوایی کع بعد از عبور از فیلتر هوا، صاف و پاکیره شده است با گذشتن از این قطعه به سمت سوپاپ ها می رود تا وارد سیلندرهای پیشرانه شود. در خودروهای انژکتوری، این قطعه دارای سنسورها و قطعاتی است که همگی کار خاصی برعهده دارند. برای مثال استپر موتور که وظیفه نگه داشتن دور موتور را در محدوده دور آرام برعهده دارد در این بخش قرار گرفته است. ضمن اینکه سنسور دریچه موقعیت گاز و گرم کن دریچه گاز نیز بر روی این قطعه سوار است. جدا از این موارد ممکن است حسگرهای دیگری نیز روی این قطعه سوار باشند. دریچه گاز دارای یک یا دو پولکی دایره ای شکل است که با گاز دادن، باز شده و هوا به سمت پیشرانه ها هدایت می شود. ضمن اینکه دریچه گاز می تواند مکانیکی یا برقی باشد.

1 4 1024x576 - دریچه گاز پیشرانه

علائم خرابی :
دریچه گاز دارای قطعات و وسایل دیگری است که هرکدام وظیفه خاصی را انجام داده و به نوعی یک قطعه مجزا محسوب می شوند. اما خرابی هوزینگ هوا از دو ناحیه رخ می دهد که یکی تاب گرفتن قسمت نشیمن آن بر روی منیفولد هواست و دیگری ساییدگی پولکی آن. در هر دو حالت این اتفاق باعث می شود تا مقداری هوا از دریچه گاز عبور کند که در هر دو صورت باعث گاز خوردن بیجای پیشرانه خواهد شد. اما از آنجایی که بخارات روغنی که از پیشرانه خارج می شوند، برای سوختن در موتور وارد هوای عبوری از فیلتر می شوند، دریچه گاز را چرب و کثیف می کنند. این اتفاق باعث می شود تا در کارکرد نرم و روان موتور خلل ایجاد شود. چربی و روغن موجود در دهانه دریچه بهترین نشانه این اتفاق است.

2 4 1024x576 - دریچه گاز پیشرانه

آموزش تعویض و نصب :
هوزینگ هوا در برخی از پیشرانه ها در جلو نصب است و در بعضی موتورها در پشت موتور قرار دارد. با دنبال کردن مسیر عبور هوا بعد از فیلتر و رسیدن به منیفولد هوا، می توان هوزینگ را پیدا کرد. این قطعه با چندن پیچ بر روی هوزینگ قرار دارد و کابل های اتصال سنسور دریچه گاز، استپر موتور، گرم کن و… نیز به آن وصل است. باز کردن، تمیز کردن و بستن این قطعه باید با دقت زیادی انجام شود و در موقع بستن باید از واشرهای کاغذی و در صورت نیاز از چسب های واشر ساز نیز استفاده شود تا دچار نشتی هوا نشود.

طول عمر قطعه (زمان تعویض) :
همان طور که گفته شد دریچه گاز یک قطعه با خرابی های اندک است هرچند که قطعات نصب شده بر روی آن می توانند دچار خرابی هایی شوند. البته خرابی دریچه گاز های برقی بسیار بیشتر از نمونه های مکانیکی است که دلیل آن هم پیچیدگی های بیشتر این بخش است. از این رو دریچه گاز دارای عمر مشخصی نیست و به ندرت خراب می شود. خرابی های هوزینگ هوا نیز ناشی از ایراد در قطعات و بخش های نصب شده بر روی آن است.

3 4 - دریچه گاز پیشرانه

مناسب برای چه خودروهایی؟
هوزینگ هوا نیز یکی از قطعات اصلی پیشرانه است و جایگاه به خصوص و خاص خود را دارد. از این رو نمی توان از دریچه گاز یک پیشرانه دیگر برای موتور دیگری استفاده کرد. ضمن اینکه ابعاد این قطعه و هوایی که از آن عبور می کند متناسب با ساختار همان پیشرانه است. با این وجود دیده می شود که با استفاده از یک دریچه گاز بزرگ تر و در نتیجه بزرگ شدن پولکی این قطعه، هوای عبوری به سمت موتور افزایش پیدا می کند که این کار معمولا برای تقویت پیشرانه کاربردی است.

4 4 1024x683 - دریچه گاز پیشرانه

گارانتی و ضمانت :
هوزینگ هوا یکی از کم استفاده ترین قطعات پیشرانه است چرا که خرابی بسیار اندکی دارد. اما قطعات موجود روی این قسمت مثل استپر موتور خرابی های زیادی دارد که البته این دو قطعه جدا از هم محسوب می شوند. از این رو این قسمت از پیشرانه توسط شرکت های معتبر و شناخته شده که مورد تایید شرکت های خودروساز هستند، ساخته می شود.

قابلیت تعمیر یا تعویض :
دریچه گاز در بعضی مواقع قابل تعمیر است و در صورت شکستگی در اثر ضربه باید آن را تعویض کرد. اگر قطعات موجود روی دریچه گاز مثل سنسور موقعیت دریچه گاز یا پولکی آن خراب باشد، باید این قطعات را تعویض کرد و در غیر این صورت کل مجموعه هوزینگ هوا باید تعویض شود. اما در صورت کثیفی می توان آن را تمیز کرد که برای این کار باید نهایت دقت را به کار برد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer