در جستجوی فریده در راه اسکار - رسانه مجازی نیلسو

در جستجوی فریده در راه اسکار

  • توسط صابر صادقی
در جستجوی فریده

فریده، دختری که توسط زوجی هلندی به فرزندخواندگی پذیرفته شده اکنون راه درازی را طی می‌کند تا والدین بیولوژیک واقعی خود را برای اولین بار پیدا کند. فیلم در جستجوی فریده روایت مستند این سفر دراماتیک از هلند به ایران است که اکنون نماینده ایران در اسکار شده است. گرچه این نمایندگی واکنش‌هایی را نیز برانگیخته است.

همه چیز از یک خبر شروع شد

خبری روی صفحه نخست روزنامه‌های هلند نفش بسته بود. خبری کوتاه، مشخص و در عین حال غریب. «دختر هلندی به دنبال والدین واقعی بیولوژیک خود در ایران است.» نخستین بار نیست که با این گونه اخبار در روزنامه‌های اروپایی برمی‌خوریم اما چیزی جالب در این خبر کوتاه وجود دارد که برای ساعت‌ها و روزها ذهن آزاده موسوی و کورش عطائی را درگیر خود کرد. آنها درباره این اتفاق باهم گفتگو کردند، بحث کردند و بیشتر و بیشتر در این حادثه غریب غرق و به آن مجذوب شدند.

بیشتر بخوانید:

موسوی و عطایی کارگردانان مستند در جستجوی فریده می‌گویند وبلاگ فریده را پیدا کردیم و شروع به خواندن نوشته‌های روزانه او کردیم. نوشته‌های احساس‌برانگیز و دلپذیری که در عین حال سرشار از درد و اضطراب بودند. در دل این نوشته‌ها سئوالات بی‌پاسخ بسیاری نهفته بود: والدین واقعی من چه کسانی هستند؟ کسانی که مرا به دنیا آوردند یا کسانی که مرا بزرگ کردند؟ کشور واقعی من کجا است؟ آنجا که به دنیا آمدم یا آنجا که زندگی می‌کنم؟ من در این دنیا شبیه چه کسانی هستم؟ به چه جایی تعلق دارم؟ و سئوالاتی از همین دست. سئوالاتی که مشکلات اساسی و البته پنهان در زندگی فریده رونمایی می‌کند. مشکلاتی را که برنماینده بحران هویت او هستند و شاید کسانی مانند او که اکنون زندگی دوگانه‌ای را در کشورهای غربی تجربه می‌کنند.

نهایت اینکه موسوی و عطائی تصمیم می‌گیرند با فریده تماس بگیرند و ملاقاتی مجازی را از طریق اسکایب ترتیب می‌دهند. موسوی می‌گوید برای ساعت‌ها و ساعت‌ها با یکدیگر صحبت کردیم و از خواسته‌ها و انگیزه‌هایمان برای تحقیق و ساخت مستندی در مورد او گفتیم. از این گفتیم که او قدم در جستجوی در هویت خود گذاشته است و فکر می‌کند که شخصیت او بدون این جستجو کامل نخواهد شد. او از رابطه سرد خود با خانواده هلندی‌اش که او را به فرزندی قبول کرده‌اند گفت از اشتیاق خود برای دیدن ایران، کشوری که به نوعی کشور اصلی خود محسوب می‌شود پرده برداشت.

نام جدید و کشور جدید

فریده امروز 43 سال دارد و در آمستردام هلند ساکن است. او وقتی 16 ماه بیشتر نداشتن توسط زوجی هلندی به فرزندخواندگی پذیرفته شد. او در سال 1976 (1355) در حرم حیاط امام رضا (ع) پیدا شد. از آنجا که هیچ کس جویای کودک گمشده نشد، خادمان حرم کودک را به یتیم‌خانه مشهد می‌سپارند. در آن پرورشگاه بود که کودک “فریده” نامیده شد و 10 ماه بعد به پرورشگاه دیگری در تهران منتقل شد.

در جستجوی فریده
مستند در جستجوی فریده او در دهه چهارم زندگی خود به دنبال هویت گمشده‌اش راهی ایران شده تا والدین واقعی خود را بیابد. او این تجربه را مستمراً در مورد تجربه خود در وبلاگ شخصی خود می‌نویسد

چند روز پس از استقرار در پرورشگاه تهران، خانم و آقای کونینگ، طی سفری به تهران او را به فرزندخواندگی قبول می‌کنند و با خود به هلند می‌برند و فریده می‌شود “الین”. به این ترتیب فریده 16 ماهه زندگی تازه‌ای را با نام جدیدی در کشور جدیدی آغاز می‌کند. بعد از 6 ماه در کمال ناباوری خانم کونینگ متوجه می‌شود که حامله شده است و 6 ماه بعد فریده صاحب برادر ناتنی می‌شود.

در سن 5 سالگی والدین فریده  حقیقت را به او می‌گویند که او فرزند واقعی آنها نیست و آنها او را از پرورشگاهی در تهران به فرزندی قبول کرده‌اند. زمان می‌گذرد و فریده بزرگتر می‌شود و متوجه تفاوت‌های ظاهری خود با دیگر کودکان اطراف خود می‌شود. حس عجیبی که در او که کم کم در او نزج می‌گیرد و گسترده می‌شود.

مستند در جستجوی فریده او در دهه چهارم زندگی خود به دنبال هویت گمشده‌اش راهی ایران شده تا والدین واقعی خود را بیابد. او این تجربه را مستمراً در مورد تجربه خود در وبلاگ شخصی خود می‌نویسد و در این مسیر کسی به نام علی‌اکبر نیز ادعا کرده است پدر واقعی او است. فریده قرار است با سفر به ایران و تست DNA این ادعا را راستی‌یابی کند.

همه جنجال‌های در جستجوی فریده

این مستند تاثیرگذار در سالی درست شده است که فیلم‌هایی مانند “متری شش و نیم” سعید روستایی و “قصر شیرین” رضا میرکریمی نیز ساخته شدند. در نتیجه انتخاب در جستجوی فریده به عنوان نماینده ایران در اسکار 2020 بسیار بحث برانگیز شد و  اعتراض بسیاری از فعالان عرصه سینما را برانگیخت. آن هم یکماه زودتر از زمان مرسوم، چراکه نماینده اسکار معمولاً اواخر شهریور و حتی در دقایق نهایی و اوایل مهرماه به آکادمی معرفی می‌شود.

در جستجوی فریده
البته گفتنی است این فیلم پیشتر برند چهار جایزه از یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت (جایزه هنر و تجربه، بهترین تدوین، بهترین موسیقی، جایزه ویژه دبیر جشنواره) شده است

حتی نوید محمدزاده بازیگر خوب کشورمان در واکنش به انتخاب در جستجوی فریده در پستی گلایه‌آمیز نوشت که «علت این عجله در انتخاب چی بود؟ … فیلم خوبیه، درست، ولی براساس کدوم موفقیت بین‌المللی» آن را به عنوان نماینده ایران به آکادمی اسکار معرفی کرده‌اند.

البته گفتنی است این فیلم پیشتر برند چهار جایزه از یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت (جایزه هنر و تجربه، بهترین تدوین، بهترین موسیقی، جایزه ویژه دبیر جشنواره) شده است.

 پروسه انتخاب فیلم

انتخاب فیلم‌ها معمولاً به این صورت است که ابتدا هیاتی توسط بنیاد فارابی اعلام می‌شده است و بعد در جلسه‌ای کاندیداها انتخاب شده و در انتها در جلسه‌ای مجزا گزینه نهایی برای اعلام به اسکار انتخاب می‌شده است. اما روند معمول امسال رعایت نشده است و هیات انتخاب فیلم، جمعی از هنرمندان پیشنهادی از طرف خانه سینما بودند.

هیات داوران امسال شامل فرشته طائرپور و مرتضی رزاق کریمی تهیه‌کننده، فاطمه معتمدآریا بازیگر، ابوالحسن داودی و رسول صدر عاملی کارگردان، تورج منصوری فیلمبردار، امیر اثباتی طراح صحنه و مهرزاد دانش منتقد تشکیل شد که رائد فرید زاده معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی به عنوان عضو حقوقی این جمع را همراهی می‌کرد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer