در خانه جدید گابریل گارسیا مارکز به روی عموم باز می‌شود - رسانه مجازی نیلسو

در خانه جدید گابریل گارسیا مارکز به روی عموم باز می‌شود

 • توسط مرسده خدادادی
خانه گارسیا مارکز

از روز چهارشنبه 24 آوریل امسال خانه جدید نویسنده کلمبیایی برنده جایزه نوبل گابریل گارسیا مارکز در‌هایش را رسماً به روی بازدیدکنندگانی از سراسر جهان باز خواهد کرد که می‌خواهند جزئیات زندگی و کار این نویسنده مشهور را بدانند. همچنین امکان بازدید جایی که خاکستر او دفن شده نیز برای بازدیدکنندگان فراهم شده است.

بیشتر بخوانید:

مرکز فرهنگی گابریل گارسیا مارکز ازسوی دانشگاه کارتاژنا ایجاد شده و در کلویستر لا مرسد واقع شده که مرکز فرهنگی کارتاژنا دور تا دور آن را محصور کرده است.

با باز کردن درهای جدید خانه برنده جایزه نوبل برای ادبیات کلمبیا، این مکان به صورت رسمی یک زیارتگاه و دری برای درک ابعاد مختلف زندگی و آثار و برنامه‌های آکادمیک و فرهنگی گابریل گارسیا مارکز خواهد شد که بر نوشته‌ها و دیدگاه شخصی این برنده جایزه نوبل کلمبیا تمرکز دارد. 

خانه گارسیا مارکز
خانه گارسیا مارکز

رئیس کمیته مرکز فرهنگی گابریل گارسیا مارکز که تاریخدان نیز هست و آقای آلفونسو مونرا کاوادیا نام دارد، فاش کرد که همسر این نویسنده با نام خانم مرسدس بارچا برخی اشیای شخصی و کتاب‌های این نویسنده برنده جایزه را به کلویستر لا مرسد اهدا خواهد کرد.

او گفت مرسدس بارچا این اقلام را به صورت شخصی تحویل خواهد داد که ما بی‌نهایت از وی متشکریم، زیرا این موزه در دنیا نمی‌خواهد اعانه‌های این‌چنینی بپذیرد.

بنا به گفته مونرا، اعانه‌ها از طرف مراکز خیریه، افرادی مانند سیسیلیا بوستامانته و ریموندو آنگولو است که شخصاً به مرسدس بارچا اهمیت این مرکز فرهنگی به افتخار گابو را توضیح داده‌اند.

برتا آرندو که رئیس مرکز فرهنگی کارتاژنا خواهد شد، اظهار داشت که مرکز فرهنگی نیز یک اتاق سمعی بصری به نام ارندیرا خواهد داشت که سمینارها، ورکشاپ‌ها و کنفرانس‌ها در آن برگزار می‌شوند و فیلم و ویدئوهای  مرتبط با گابو در آن به نمایش درخواهد آمد.

آرندو همچنین از بهره‌برداری فروشگاه ملکیادس در ظرف چند هفته خبر داد. در این فروشگاه کتاب‌های نویسنده کلمبیایی عرضه می‌شود و نیز صنایع دستی به افتخار فرهنگ کاراییبی که گابو همیشه در روح خود حمل می‌کرد در این فروشگاه به فروش خواهد رسید.

در مرکز فرهنگی جدید طی برنامه‌ای یک شوی زنده از صحنه‌های مختلف بعضی کتاب‌های این نویسنده‌ شهیر کلمبیایی نیز برگزار شد.

یک نوازنده آکاردیون آهنگ‌های والنتانو را خواند که گفته می‌شود این آهنگ‌ها به نویسنده هیجان می‌داد. بازدیدکنندگان از این فرصت نیز برای گرفتن عکس‌های سلفی با مجسمه گابو و عکس او با گل‌های زرد استفاده می‌کردند.

منتقد ادبی آریل کاستلو خطابه‌ای در مورد رابطه گارسیا مارکز با موسیقی عامیانه ارائه داد و گفت: نه تنها موسیقی والناتو روی گرفتن جایزه نوبل او تأثیر داشت بلکه بر سایرینی مانند کورالروس مایاگوآل، کالیکستو اوچاو و گیلرمو بیتراگو تأثیر داشته است.

کاستیلو خاطرنشان ساخت که مانند هر نابغه‌ دیگر آمریکای لاتین مانند پابلو نرودا، کورتازار، بورخس، در بین سایر نویسندگان معروفی که تأثیراتی از موسیقی عامیانه گرفته‌اند، گارسیا مارکز نیز به علت نزدیکی وی به کلمبیای کاراییبی، تحت تأثیر بوده است.

منبع: Repeating Islands

گزارش از: خوآن کارلوس دیاز ام برای روزنامه ال‌تیپو

پاورقی:

 1. Gabriel García Márquez
 2. Juan Carlos Díaz M.
 3. El Tiempo
 4. Gabriel García Márquez Cultural Space
 5. University of Cartagena
 6. Cloister of La Merced
 7. Alfonso Múnera Cavadía
 8. Cloister of La Merced.
 9. Mercedes Barcha
 10. Ariel Castillo
 11. Corraleros de Majagual,
 12. Calixto Ochoa,
 13. Guillermo Buitrago
 14. Gabo
 15. Múnera
 16. Cecilia Bustamante
 17. Raimundo Angulo
 18. Melquiades Store
 19. Mercedes Barcha
 20. Neruda
 21. Cortázar
 22. Borges
 23. Bertha Arnedo
 24. Cultural Observatory of Cartagena
قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer