در خودروهای سنگین چه آپشن‌هایی وجود دارد؟ (قسمت دوم و پایانی) - رسانه مجازی نیلسو

در خودروهای سنگین چه آپشن‌هایی وجود دارد؟ (قسمت دوم و پایانی)

سفارشی های سنگین

  • توسط علیرضا داودی
6 5 - در خودروهای سنگین چه آپشن‌هایی وجود دارد؟ (قسمت دوم و پایانی)

در ادامه معرفی آپشن‌ها و سیستم‌های سفارشی در کامیون‌ها و خودروهای تجاری جاده‌ای به موارد دیگری نیز می‌توان اشاره کرد که در زیر می‌آیند. همان طور که در قبل نیز گفتیم، این آپشن‌ها نسبت به آپشن‌های خودروهای سواری بیشتر جنبه کاربردی دارند و در حالی که بسیاری از آپشن‌های خودروهای سواری به ندرت توسط راننده به کار گرفته می‌شوند، اما در خودروهای سنگین اینگونه نبوده و کاملا کاربردی و لازم هستند.

یخچال

می‌توان گفت یخچال در خودروهای سنگین از واجب‌ترین قطعاتی است که باید وجود داشته باشد و آن هم نیاز به وجود چنین فضایی برای قرار دادن خوراکی‌های فاسد شدنی راننده است که قرار است چندین روز را در جاده طی طریق بنماید. از طرفی می‌توان گفت یخچال وسیله‌ای است که متاسفانه در کشورمان آمار بالاترین قطعه حذف شده از کابین خودروها را دارد و این در حالی است که در سری اول اکثر کشنده‌ها و کامیون‌هایی که فاقد این وسیله شده‌اند، وجود داشته است و این حذف باعث شده است تا بسیاری از مالکین اقدام به نصب یخچال در قسمت وسایل تریلرها بنمایند. حرکتی بسیار مناسبی خواهد بود تا حداقل امکان سفارش این قطعات برای خریدار فراهم شود تا به جای این که یخچال در قسمت وسایل تریلر تعبیه شود و نیاز باشد تا راننده از خودرو پیاده شود، در همان کابین قرار گیرد.

1 8 1024x1024 - در خودروهای سنگین چه آپشن‌هایی وجود دارد؟ (قسمت دوم و پایانی)

تنظیم تهویه مطبوع از قسمت خواب

تنظیم درجه گرما و سرما از قسمت خواب، امکانی است که امروزه در اکثر خودروهای داری اتاق خواب وجود دارد و یکی از لازم ترین امکاناتی است که می توان برای یک خودرو سنگین در نظر گرفت.

2 9 1024x768 - در خودروهای سنگین چه آپشن‌هایی وجود دارد؟ (قسمت دوم و پایانی)

کمد دیواری

امروزه با بزرگ شدن اتاق کشنده‌ها و بالا رفتن ارتفاع آن‌ها در کنار تخت شدن کف کابین، باعث پیدید آمدن فضایی باز درون کابین‌ها شده است که مثل کشنده‌های بزرگ اروپایی می‌توان کمدهایی برای قرار دادن لباس و دیگر وسایل نیز مشاهده نمود. این کمدها که فعلا توسط همه شرکت های بزرگ خودروسازی استفاده نشده اند، یک قدم دیگر برای نزدیکی به داشتن فضایی همچون کشنده‌های آمریکایی در ساخته‌های اروپاییست.

3 7 1024x768 - در خودروهای سنگین چه آپشن‌هایی وجود دارد؟ (قسمت دوم و پایانی)

قهوه‌ساز و چای‌ساز

خودرو سنگین یعنی دوری از خانه و حتی شهرها برای چندین روز و به همین خاطر وجود وسایلی مثل چای‌ساز برای ما ایرانیان لازم و ضروری است که البته برخی از خودروهای سنگین موجود در کشورمان نیز دارای این وسیله رفاهی هستند.

4 8 1024x768 - در خودروهای سنگین چه آپشن‌هایی وجود دارد؟ (قسمت دوم و پایانی)

تلویزیون

تلویزیون از ابتدایی ترین و فراوان ترین آپشن هایی است که در خودرو های سنگین یافت می شود و می توان گفت اکثر خودرو هایی هم که فاقد این وسیله بوده اند، به طور شخصی به آن مجهز شده اند.

5 6 1024x683 - در خودروهای سنگین چه آپشن‌هایی وجود دارد؟ (قسمت دوم و پایانی)

آفتاب گیر سقفی

شاید آفتاب گیر سقفی بالای شیشه جلو وسیله ساده ای به نظر برسد اما کافی است تا مستقیم رو به تابش آفتاب در یک مسیر طولانی رانندگی کنیم تا اهمیت بسیار زیاد این قطعه را دریابیم. هر چند امروزه انواع مختلف چینی و اروپایی دارای این وسیله هستند، اما دور نبود روزهایی که کشنده ای مثل آکتروس که در طبقه‌های بالایی هرم اروپایی ها قرار داشت، فاقد این ساده ترین نیاز یک کشنده بود.

6 5 - در خودروهای سنگین چه آپشن‌هایی وجود دارد؟ (قسمت دوم و پایانی)

صندلی گردان و میز غذاخوری

چرخش صندلی خصوصا صندلی شاگرد امکان ویژه ای است که امروزه کم کم در حال جا افتادن در کامیون ها و کشنده هایی است که دارای کف تخت هستند. این حالت بیشتر به منظور استفاده از میز غذاخوری تعبیه شده در کنار و یا پشت صندلی هاست تا راننده یا سرنشین بتوانند به راحتی در زمان استراحت خود به صرف غذا و یا مطالعه بپردازند.

7 5 1024x683 - در خودروهای سنگین چه آپشن‌هایی وجود دارد؟ (قسمت دوم و پایانی)

سیستم‌های ایمنی مبتنی بر رادار

امروزه سیستم های ایمنی زیادی برای افزایش رفاه و البته ایمنی رانندگی اختراع شده و روی کار آمده اند. از جمله سیستم هایی مثل رادار نقطه کور در سمت شاگرد و یا ترمز الکترونیکی اضطراری، رادار جستجوگر خطوط جاده که برای جلوگیری از انحراف خودرو هستند و … .

8 4 1024x765 - در خودروهای سنگین چه آپشن‌هایی وجود دارد؟ (قسمت دوم و پایانی)

گیربکس دو کلاچه

گیربکس دوکلاچه تا چند سال پیش برای خودروهای اسپرت و سوپر اسپرت کاربرد داشت و امروزه نه تنها در بسیاری از خودروهای ارزان قیمت و اقتصادی دیده می شود بلکه به دنیای خودروهای سنگین نیز راه یافته است. ولوو اولین شرکتی بود که به طور جدی اقدام به نصب گیربکس دوکلاچه در کشنده های FH کرد و امروزه این رویه توسط دیگر شرکت‌های بزرگ سنگین ساز دنیا، در حال پیگیری است. البته باید بدانیم که گیربکس های دوکلاچه مشکلات دیگری همچون وزن بالا دارند که استفاده از آن ها در همه خودروهای سنگین قابل توجیه نیست.

9 3 1024x528 - در خودروهای سنگین چه آپشن‌هایی وجود دارد؟ (قسمت دوم و پایانی)

گیربکس‌های پیش‌بینی کننده

برای گیربکس‌هایی که برطبق نقشه های ماهواره ای و GPS فعالیت می‌کنند می توان همان اصطلاح گیربکس‌های پیش بینی کننده را نام برد که در حال حاضر بر روی محصولات شرکت هایی چون مرسدس بنز، ولوو، داف و… می‌توان به طور سفارشی نصب کرد. این گیربکس ها تعویض دنده ها را بر طبق نقشه های GPS و با توجه به عوارض پیش رو در مسیر، تعویض می‌کنند که به این شکل هم در تعداد تعویض دنده‌ها کاهش خواهیم داشت و هم در مصرف سوخت چرا که بهترین دور موتور برای عبور از پیچ و خم‌ها و پستی و بلندی‌های جاده انتخاب می‌شود. برای مثال این گیربکس‌ها در زمان پایین آمدن از سراشیبی حتی پیشرانه خودرو را برای لحظاتی خاموش می‌کنند. این تکنولوژی در ولوو به نام I-see و در مرسدس بنز به نام PPC شناخته می‌شود.

10 1 1024x576 - در خودروهای سنگین چه آپشن‌هایی وجود دارد؟ (قسمت دوم و پایانی)

سیستم‌های پایداری تریلر

تریلر یکی از مواردی است که می‌تواند منجر به برهم خودرو تعادل کشنده و در نتیجه چپ کردن کشنده و تریلر شود. یکی از مهم‌ترین این اتفاقات همان قیچی کردن است که این روزها برنامه های الکترونیکی برای جلوگیری از بروز این اتفاق در برخی از کشنده ها وجود دارد. ضمن اینکه در کشنده ها برنامه های پایداری الکترونیکی برای کنترل کردن کشنده بر روی سطوح خیس و لغزنده نیز دیده می شود.

11 1 1024x682 - در خودروهای سنگین چه آپشن‌هایی وجود دارد؟ (قسمت دوم و پایانی)
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer