در خودروهای سنگین چه آپشن‌هایی وجود دارد؟ (بخش اول) - رسانه مجازی نیلسو

در خودروهای سنگین چه آپشن‌هایی وجود دارد؟ (بخش اول)

سفارشی‌های سنگین

  • توسط علیرضا داودی
AV Trucks 187479297 - در خودروهای سنگین چه آپشن‌هایی وجود دارد؟ (بخش اول)

می‌توان گفت وضعیت و تعریف آپشن و گستره انتخاب وسایل رفاهی و ایمنی در یک خودرو سنگین، تفاوت زیاد و ریشه ای با همین موضوع در یک خودرو سواری دارد چرا که آپشن ها و امکانات در یک خودرو سنگین به واسطه تعریف کاربری آن همیشه در دسترس و در حال استفاده هستند و این در حالی است که بسیاری از آپشن های موجود در یک خودرو سواری، ممکن است بسیار کم مورد استفاده واقع شود و با پیشرفته‌تر شدن خودرو و انبوه شدن این سیستم‌ها، این وضعیت روندی صعودی به خود بگیرد. با این حال برخی از آپشن‌هایی که امروزه در برخی از خودرو های کار و تجاری دیده می‌شوند، بسیار کاربردی هستند و می توان گفت به زودی آن‌ها را در خودرو های سنگین دیگر نیز خواهیم دید. در این بین یک سری از آپشن‌های موجود نیز به کاربردی‌ترین و پر طرفدارترین‌ها تبدیل شده‌اند که به مرور آن‌ها نیز خواهیم پرداخت.

مجموعه فلاپها

فلاپ‌های موجود بر روی بدنه خودروهای سنگین هم اثر زیبایی برای این خودروها دارند و هم نقش به سزایی در کاهش ضریب مقاومت حرکت در برابر باد و به دنبال آن کاهش مصرف سوخت خواهند داشت. با این حال هنوز هم می‌توان دید برخی از خودروهای سنگین فاقد همه یا بخشی از این قطعات هستند که البته در برخی موارد بی ربط به نوع کاربری آن ها هم نیست. برای مثال برای یک خودرو با کاربری عمرانی نباید انتظار نصب فلاپ را داشت و در مقابل این قطعه برای یک کشنده مسافت بلند، یک ضرورت محسوب می‌شود.

در کشور ما چندان به این بخش اهمیت زیادی خصوصا از سوی شرکت های دولتی داده نمی‌شود که کاهش قیمت تمام شده را بهانه‌ای برای این کار می‌دانند و در مقابل برخی از کشنده‌های اروپایی نیز با مجموعه کامل فلاپ‌ها عرضه می‌شوند. اما کشنده‌های کمی دارای بادگیر شاسی یا همان فلاپ روی باک هستند.

1 7 1024x768 - در خودروهای سنگین چه آپشن‌هایی وجود دارد؟ (بخش اول)

باک دوم

وجود باک دوم به معنی افزایش ظرفیت سوخت‌گیری به میزان نزدیک به دو برابر است که برد عملیاتی یک خودرو را افزایش می‌دهد و از طرفی نیاز به توقف‌ها و مشکلات سوخت‌گیری چندین باره را نیز تا حد زیادی کم می‌کند. می‌توان گفت باک دوم از مورد تقاضا‌ترین بخش‌هایی است که رانندگان و خریداران خودرو‌های سنگین به دنبال آن هستند. در ایران نیز برخی از خودروهای سنگین فاقد باک دوم هستند و حتی به خواست مشتری نیز این قطعه نصب نمی‌شود و برای نصب آن باید به بازار این قطعات مراجعه کرد.

باک دوم
باک دوم به معنی افزایش ظرفیت سوخت‌گیری به میزان نزدیک به دو برابر است

تخت خواب دوم

وجود تخت خواب دوم برای یک خودرو سنگین که دارای دو راننده و یا شاگرد است، اهمیت فوق العاده ای دارد. هر چند در کشورهای اروپایی کشنده‌ها معمولا تک سرنشینه هستند اما در کشور ما که بسیاری از کامیون‌ها و کشنده‌ها دارای سرنشین دوم نیز هستند، این قطعه یک ضرورت است و به همین خاطر یک ملاک در تعیین و تعریف وسایل رفاهی موجود در کابین تلقی می‌شود.

3 6 1024x683 - در خودروهای سنگین چه آپشن‌هایی وجود دارد؟ (بخش اول)
وجود تخت خواب دوم برای یک خودرو سنگین که دارای دو راننده و یا شاگرد است، اهمیت فوق العاده ای دارد

صندلی بادی

هنوز هم بسیاری از خودروهای کار و تجاری سبک دارای صندلی‌های خشک برای راننده و سرنشین هستند و در رده سنگین وزن ها نیز، کمتر خودرویی دارای صندلی بادی برای سرنشین نیز هست. این رویه در کشورهای اروپایی که خودروها اکثرا تک سرنشینه به حمل و نقل بار می‌پردازند چندان اهمیتی ندارد اما در کشور ما که خودروها معمولا دارای شاگرد و راننده کمکی هستند، اهمیت زیادتری دارد و می‌تواند در حین سفر منجر به خستگی وی گردد. با این حال امکان سفارش صندلی بادی برای سمت شاگرد نیز وجود ندارد.

صندلی بادی
صندلی بادی

بخاری و کولر درجا

تا چند سال پیش بخاری درجا نیز در بسیاری از خودروهای کار و تجاری دیده نمی‌شد که با دستور دولت این وسیله در خودروهای سنگین نصب و اجباری گردید. امروزه بخاری درجا در همه خودروهای سنگینی که از درب کارخانه خارج می‌شوند وجود دارد و هم چنین می توان آن را در بازار نیز خریداری و نصب نمود.

اما سیستمی که امروزه راننده‌های کشورمان به خاطر نوع آب و هوای برخی از منطقه‌های ایران که گرم و خشک است به سمت آن می‌روند، کولر درجا است که از در برخی موارد از کولرهای گازی خانگی برای این منظور استفاده می‌شود و برق آن از طریق اینورترهای بسیار پر قدرت از باتری‌های مجزا و یا موتور برق های بنزینی در پشت اتاق تامین می‌شود. در این روش لازم نیست راننده خودرو را برای چند ساعت روشن نگه دارد تا از کولر آن استفاده نماید. البته در این بین کولر درجا مخصوص خودرو که با برق 24 ولت نیز وجود دارد و حتی نمونه‌هایی از کولرهای آبی کوچک که مناسب با اتاق کامیون طراحی شده اند نیز قابل خریداری است که معایب و محاسن خود را دارد.

5 5 - در خودروهای سنگین چه آپشن‌هایی وجود دارد؟ (بخش اول)
سیستمی که امروزه راننده‌های کشورمان به خاطر نوع آب و هوای برخی از منطقه‌های ایران که گرم و خشک است به سمت آن می‌روند، کولر درجا است

سیستم‌های حرکتی خاص

البته سیستم‌های حرکتی خاص را نمی‌توان چندان در دسته آپشن‌ها قرار داد، چرا که در ذات یک خودرو سنگین قرار خواهد داشت. اما با این حال وجود برخی از سیستم‌های حرکتی خاص مثل چرخش محور عقب برعکس فرمان برای فرمان‌گیری راحت‌تر و یا برداشتن قدرت از یک محور عقب و بالا دادن آن، وجود دیفرانسیل در همه محور ها، وجود سیستم رانش هیدرولیکی در محور جلو و… از جذاب‌ترین های این قسمت به شمار می‌روند که برخی از این سیستم ها به نوعی انحصاری یک شرکت خاص شده اند و شاید در محصولات دیگر کمپانی ها دیده نشوند.

6 4 - در خودروهای سنگین چه آپشن‌هایی وجود دارد؟ (بخش اول)

کف تخت

کف تخت یا Flat Floor امروزه در اکثر محصولات مرسدس بنز، ولوو و دیگر شرکت های سنگین ساز اروپایی دیده می‌شود. در این حالت کف کابین یا به طور کامل تخت است و خبری از تونل موتور یا همان پالانی موتور نیست و یا دارای ارتفاعی کمتر از ده سانتی‌متر خواهد بود.

به این ترتیب راننده و سرنشین هم در بغل پا و هم در کل کابین فضای بسیار بیشتری خواهند داشت و حتی امکان حرکت به صورت تمام قد در کل فضای کابین ممکن خواهد بود. این ویژگی امروزه به یکی از مهم ترین موارد در مانور تبلیغاتی شرکت های بزرگ تبدیل شده است.

7 4 683x1024 - در خودروهای سنگین چه آپشن‌هایی وجود دارد؟ (بخش اول)
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer