در رؤیای رویش گرافت‌های پیوند زده‌شده مو - رسانه مجازی نیلسو

در رؤیای رویش گرافت‌های پیوند زده‌شده مو

گزارش نیلسو از مشکلات گسترده افراد کاندیدای کاشت مو در سایه تبلیغات نادرست و مراکز غیرمجاز گسترده افراد کاندیدای کاشت مو در سایه تبلیغات نادرست و مراکز غیرمجاز

  • توسط معصومه ستوده
طاسی سر - در رؤیای رویش گرافت‌های پیوند زده‌شده مو

روزی نیست که تبلیغات کاشت ده‌هزار تار مو با ارزان‌ترین قیمت برایتان پیامک نشود. کار به جایی رسیده که کاشت مو به‌صورت قسطی و پرداخت تنها یک‌میلیون تومان را جز شاهکارهای خود مطرح می‌کنند تا بلکه بتوانند مشتری بیشتری را جذب کنند؛ البته چنین ترفندی در بسیاری از موارد جواب داده و افرادی که در جوانی طاسی را تجربه کردند ترجیح می‌دهند که تن به کاشت مو بدهند تا حداقل بتوانند بار دیگر موهای زیبا و پرپشت را تجربه کنند. این واقعیت را باید قبول کرد که ریزش مو در جوانی موجب می‌شود تا سن فرد بیشتر از سن واقعی‌اش نشان داده شود و فرد پیرتر به نظر برسد. مجموعه این فاکتورها سبب می‌شود که افراد خیلی زود خود را به تیغ جراحان بسپارند تا حداقل بتوانند تغییر جدی در ظاهر خود بدهند. تمایل به تغییر وضعیت و انجام عمل کاشت مو دیگر اختصاص به نسل جوان ندارد، بلکه بسیاری از افرادی که پا به سن گذاشته‌اند به جمع مشتاقان عمل کاشت مو پیوسته‌اند. این وضعیت در سال‌های اخیر شتاب بیشتری گرفته است.

بیشتر بخوانید:

در این مقطع زمانی، مردان همپای زنان برای زیباتر شدن و به تأخیر انداختن روند پیری تلاش کرده و برای این کار هزینه می‌کنند. همین انگیزه سبب شده که در جای‌جای شهرهای بزرگ، شاهد راه‌اندازی کلینیک‌های کاشت مو باشیم که همچون قارچ، همه‌جا را به تسخیر خود درآورده‌اند. در میان این همه اشتیاق برای کاشت مو، این سؤال به‌صورت جدی مطرح می‌شود که آیا می‌توان خود را بدون ترس به دست جراح سپرد تا کاشت مو را انجام دهد؟ به‌منظور پاسخ واقع‌بینانه به این سؤال لازم است تا مزایا، معایب و مشکلات کاشت مو، موردبررسی قرار بگیرد.

در چنین شرایطی، بهتر است این بررسی از نگاه علمی و پزشکی صورت بگیرد و موضوع زیبایی را در درجه دوم قرار داد، زیرا موضوع مهم پیش از زیبایی، سلامت جسمانی افراد است که در لابه‌لای تبلیغات مورد غفلت قرار گرفته است.

آمار

بر اساس آمار و ارقام ارائه‌شده از سوی  ISHRS(انجمن بین‌المللی جراحی ترمیم مو) در سال ٢٠٠۶، شمار جراحی‌های کاشت مو در آمریکا ١٠٠هزار و ۴۵۵ مورد بود که این رقم در سال ٢٠١۴ به ١١٢هزار و ۴٠٩ مورد رسید و در سال 2017 به 320هزار و 480 نفر بالغ شد.

در همین بازه زمانی، شاهد افزایش جهانی این آمار از ٢٢۵هزار و ٧٩٩ نفر به ٣٩٧هزار و ۴٨ مورد بوده‌ایم. جالب است بدانید در کشورهای آسیایی رقم کاشت مو در سال‌های ٢٠٠۶ تا 2018 به سه برابر افزایش یافته و به بیش از نیم میلیون نفر رسیده است.

عوارض

کاشت مو به دلیل حساسیتی که دارد باید در مراکز معتبر و شناخته‌شده انجام شود؛ در غیر این صورت، فرد با عوارض جدی روبه‌رو می‌شود. این عوارض در بیماران مختلف، متفاوت است. شاید پس از عمل کاشت برای برخی از بیماران هیچ مشکلی به وجود نیاید و عده‌ای دیگر یک یا چند مورد از عوارض کاشت مو را تجربه کنند. اولین و مهم‌ترین عارضه بعد از کاشت مو، تورم پس از جراحی است. این عارضه رایج‌ترین مشکل بیماران پس از عمل جراحی است. تورم پس از جراحی در اثر تجمع مایع میان‌بافتی در زیر پوست به وجود می‌آید و موضع تحت درمان شروع به خارش می‌کند.

در حال حاضر، علت مشخصی برای این عارضه کشف نشده اما در سال ٢٠١۴ مطالعه‌ای صورت گرفت و در مجله بین‌المللی Trichology منتشر شد که نشان می‌داد ۴۷/۴۲ درصد بیماران پس از کاشت مو به این عارضه دچار می‌شوند. در این پژوهش، عواقب کاشت مو در ۷۳ بیمار بررسی و مطالعه شد. این ورم پس از مدت‌زمان کوتاهی با بیرون کشیدن مایع میان‌بافتی برطرف می‌شود و خوشبختانه با چند مرحله درمان می‌توان از شر این عارضه خلاص شد و برای مدت‌زمان طولانی، فرد را گرفتار نخواهد کرد.

 دومین عارضه کاشت مو، خونریزی است. در مطالعه صورت‌گرفته مشخص شده که ۳۷/۱ درصد بیماران در حین عمل جراحی به‌شدت خونریزی می‌کنند. خونریزی‌های شدید در طول کاشت مو شایع نیست و اغلب درنتیجه اشتباه جراح یا بی‌تجربگی وی رخ می‌دهد. اگر فرد به یک مرکز معتبر و یک جراح مطمئن مراجعه کند، این عارضه ایجاد نمی‌شود.

سومین عارضه، التهاب فولیکول مو است در تحقیق صورت‌گرفته مشخص شده التهاب فولیکول مو عارضه بسیار مهمی است. این عارضه به شکل جوش یا زخم در محل کاشت مو ظاهر می‌شود و در نتیجه آن، فرد به‌شدت احساس ناراحتی و خارش می‌کند و به زیبایی‌اش خدشه وارد می‌شود. این مطالعه نشان می‌دهد ۲۹/۲۳ درصد بیماران به عارضه التهاب فولیکول مو دچار می‌شوند.

چهارمین عارضه، نازک شدن تار مو است. در بسیاری موارد کاشت مو، تأثیرات منفی و نامطلوبی بر محلی به جای می‌گذارد که از آن ناحیه تار مو برداشته می‌شود. نازک شدن تار موی این قسمت کاملاً رایج و متداول است و این مسأله برای بیماران دل‌نگرانی‌های بسیاری به بار آورده چراکه آن‌ها می‌خواهند موهای ازدست‌رفته خود را بازیابند و حال قسمت دیگری از سرشان دچار ریزش مو می‌شود و بی‌تردید چنین اتفاقی به مذاقشان خوش نخواهد آمد. در اغلب این موارد، نازک شدن تارهای مو ادامه پیدا نمی‌کند و پس از گذشت مدت‌زمان کوتاهی موی فرد با ضخامت طبیعی و همیشگی شروع به رشد می‌کند.

پنجمین عارضه، لیکن پلانوپیلاریس  (LPP) است. این عارضه، شکل بسیار حاد التهاب فولیکولی است که باعث التهاب شدید فولیکول‌های مو و پیدایش شمار کثیری زخم در محل کاشت مو می‌شود. در سال ٢٠١٢ مطالعاتی در این زمینه صورت گرفت و در مجله انگلیسی Dermatology منتشر شد که نشان می‌داد این عارضه ممکن است در نهایت به آلوپسی (ریزش بخشی یا تمامی موهای یک نقطه) منجر و ریزش موها بیشتر و وخیم‌تر شود. اما لیکن پلانوپیلاریس یکی از عوارض نه‌چندان متداول کاشت مو به شمار می‌رود. در مطالعات فوق، تنها ٧ بیمار در نتیجه کاشت مو به این عارضه مبتلا شدند که البته هیچ‌یک از آن‌ها پیش از انجام این جراحی سابقه ابتلا به لیکن پلانوپیلاریس را نداشته‌اند.

 ششمین عارضه، خارش است. به هنگام کاشت مو، شکاف‌های بسیار ریزی در پوست سر ایجاد می‌شود، به همین علت، صدها یا بعضاً هزاران فولیکول مو جراحت بر‌می‌دارند که این امر به‌نوبه خود سبب می‌شود ناحیه تحت جراحی خارش پیدا کند. اما بیماران نباید این ناحیه را بخارانند وگرنه زخم‌ها کنده می‌شوند و مدت‌زمان لازم برای التیام زخم‌ها افزایش می‌یابد. شستشوی روزانه مو با شامپوهای مخصوص و بدون عطر خارش را کم کرده و تسکین می‌دهد.

Hair Transplant3 1024x579 - در رؤیای رویش گرافت‌های پیوند زده‌شده مو
در بسیاری موارد کاشت مو، تأثیرات منفی و نامطلوبی بر محلی به جای می‌گذارد که از آن ناحیه تار مو برداشته می‌شود. نازک شدن تار موی این قسمت کاملاً رایج و متداول است و این مسأله برای بیماران دل‌نگرانی‌های بسیاری به بار آورده

هفتمین عارضه، بی‌حسی است. بر اساس مطالعه‌ای که در سال ٢٠١۴ در مجله بین‌المللی Trichology منتشر شد، ١٠ درصد بیماران پس از کاشت مو در محل جراحی یک نوع بی‌حسی را تجربه می‌کنند که تا هفته‌ها ادامه خواهد داشت اما در زمره عوارض موقت و زودگذر کاشت مو قرار می‌گیرد. در این عارضه، به مرور زمان بدن خود را با شرایط موجود وفق می‌دهد و این بی‌حسی برطرف می‌شود. هشتمین عارضه، سکسکه است. بر اساس تحقیق صورت‌گرفته، ۴ درصد بیماران پس از کاشت مو دچار سکسکه می‌شوند اما نمی‌توان سکسکه را از جمله عوارض رایج این نوع جراحی دانست. انجمن ترمیم مو، علت سکسکه پس از کاشت مو را تحریک موضعی پایانه‌های عصبی حین جراحی اعلام کرده است. با تحریک شبکه عصبی گردن، فرد به سکسکه می‌افتد. به همین خاطر، پس از جراحی برای فرد داروهای استروئیدی تجویز می‌شود تا مبادا فرد به سکسکه دچار شود.

نهمین عارضه، کیست است. این کیست‌ها غالباً در محل کاشت مو شکل می‌گیرند و در مواقعی که حجم زیادی مو کاشته می‌شود احتمال پیدایش این کیست‌ها افزایش می‌یابد. سایز این کیست‌ها متفاوت بوده و غالباً بنفش‌رنگ هستند. خوشبختانه این کیست‌ها خوش‌خیم بوده و پس از ٢ تا ٣ هفته ناپدید می‌شوند.

 دهمین عارضه زخم شدن است. غالباً در محل اهدای مو، زخمی عرضی یا برآمده شکل می‌گیرد. احتمال پیدایش زخم‌های برآمده بسیار کم است، اما در ١۵ درصد بیماران زخم‌های عرضی، مشاهده می‌شود. برای آنکه این زخم‌ها به زیبایی ظاهری فرد لطمه‌ای وارد نکنند، بهتر است با موهای اطراف محل تحت درمان، زخم‌ها را پوشاند و از نظر مخفی کرد، اما در پاره‌ای مواقع دیگر مویی در این قسمت نمی‌روید. گاهی اوقات نمای کریه زخم، فرد را آزرده‌خاطر می‌کند و او چاره‌ای نخواهد داشت جز آنکه موهایش را زیاد کوتاه نکند تا زخم‌هایش توی دید نباشند.

مراکز مجاز

با توجه به هشدارهای داده‌شده در مورد اینکه برای کاشت مو لازم است تا شما برای کاشت به مراکز مجاز مراجعه کنید. شاید این سؤال مطرح شود که باید مراکز معتبر را از کجا شناخت؟ بر طبق قانون وزارت بهداشت و درمان، انجام کاشت مو فقط در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی پوست و موی رسمی مجاز است. با توجه به اینکه برخی از مراکز غیررسمی خود را کلینیک یا درمانگاه مجاز معرفی می‌کنند، لذا روش‌هایی ذیل به‌منظور تأیید رسمی بودن مرکز پیشنهاد می‌شود. درمانگاه یا کلینیک تخصصی پوست و مو دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت و درمان است که الزاماً باید در محل کلینیک نصب شده باشد. شماره پروانه بهره‌برداری و مجوز مرکز در سایت وزارت بهداشت وجود دارد؛ مسئول فنی باید متخصص پوست و مو باشد.

 نام متخصص مسئول در سایت انجمن متخصصین پوست ایران به آدرس www.iransocderm.com بخش پزشکان متخصص پوست ایران و نیز پزشکان فعال در کاشت مو و نیز در سایت سازمان نظام پزشکی به آدرس www.irimc.org بخش جستجوی پزشک (تحت عنوان متخصص پوست و مو) قابل جستجو است؛ نام کلینیک مجاز در سایت انجمن متخصصین پوست ایران به آدرس فوق در بخش کلینیک‌های تخصصی پوست و مو مورد تأیید وزارت بهداشت قابل جستجو است. در سایت رسمی کلینیک مجاز نام پزشکان کلینیک ثبت شده است؛ تبلیغات کلینیک‌های دارای مجوز رسمی در رسانه‌های رسمی نظیر صداوسیما بوده و دارای مجوز تبلیغات از سازمان نظام پزشکی با قید شماره مجوز است. مهم‌تر اینکه شرکت مخابرات در بانک اطلاعات 118 فقط کلینیک‌های مجاز را ثبت می‌کند، لذا تلفن مرکز دارای مجوز رسمی از 1188 قابل دریافت است.

 در صورت توجه به این موارد می‌توان اطمینان پیدا کرد که کلینیک موردنظر مجاز بوده و عمل کاشت مو در این مراکز، بیمار را با مشکل مواجه نمی‌کند.

ممنوعیت

در زمانه‌ای که مرتب بر سیل مشتاقان کاشت مو در کشور افزوده می‌شود، این دغدغه به‌صورت جدی مطرح می‌شود که آیا همه افراد کاندیدای مناسبی برای کاشت مو هستند؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که اگر قسمت اهداکننده مو پرپشت نیست، به‌هیچ‌وجه شما کاندیدای مناسبی برای کاشت مو نیستید. اگر از ریزش شدید و گسترده موهایتان رنج می‌برید، بهتر است تا قید کاشت مو را بزنید. افرادی که سابقه ابتلا به زخم‌های کلوئیدی دارند نباید مو بکارند.

سؤال مهم این است که زخم کلوئیدی چیست؟ زخم کلوئیدی، زخمی است بزرگ و برآمده که پس از انجام جراحی در موضع تحت درمان ظاهر می‌شود. همچنین اگر دارویی مصرف می‌کنید که باعث ریزش مو می‌شود، به‌عنوان‌مثال، داروهایی که در شیمی‌درمانی تجویز می‌شوند، به‌هیچ‌عنوان نباید برای کاشت مو هزینه کنید.

در نهایت به افرادی که شاخه مویشان غیرطبیعی و بدمنظر است، توصیه می‌شود تا بی‌خیال کاشت مو شوند زیرا نتیجه لازم را کسب نمی‌کنند و همین موجب نارضایتی می‌شود. موارد ذکرشده را باید پیش از کاشت مو موردتوجه قرار داد تا بتوان نتیجه بهتری را به دست آورد. فارغ از ممنوعیت‌هایی که ذکر شد سایر افراد بدون نگرانی می‌توانند مو بکارند.

کاشت sut

درست در شرایطی که روشfit  و fut به آرشیو تاریخ سپرده ‌شده است، شاهد این هستیم که روش sut تلاش دارد راهکاری برای کاهش مشکلات روش‌های قدیمی ارائه کند. در این روش می‌توان تا 14000 تار مو را در یک جلسه، در صورت داشتن بانک موی مناسب کاشت کرد.

از دیگر ویژگی‌های این روش نداشتن دوران نقاهت و عوارض پس از کاشت مو است، یکی از علت‌هایی که باعث شده کاشت مو به روش fut و کاشت مو به روش fit منسوخ شوند، داشتن دوران نقاهت بوده که فرد پس از کاشت مو در روش کاشتfut  به مدت دو هفته باید استراحت می‌کرد و در روش کاشتfit  به مدت یک هفته لازم بود تا استراحت کند اما پس از کاشت به روش sut فرد فردای روز کاشت می‌تواند مانند گذشته به محل کار خود رفته و فعالیت‌هایی را که قبل از کاشت مو انجام می‌داده از سر بگیرد.

در کاشت مو sut کاشت اتوماتیک است. در این روش کاشت مو، برداشت مو توسط دستگاه انجام می‌‌شود که ضعف‌های روش fit را ندارد. یکی از معایب کاشت مو به روش fit تراکم کم برداشت مو و همچنین یکی دیگر از نقاط ضعف آن برداشت مو توسط تکنسین بود که این برداشت غیراصولی باعث پرت شدن و از بین رفتن موهای برداشت‌شده می‌شد اما در روش sut این برداشت توسط دستگاه اتوماتیک انجام می‌شود و تمام گرافت‌ها کاملاً سالم برداشت‌شده و نگهداری می‌شود. زمان کاشت مو در روش sut یک جلسه است درحالی‌که در کاشت مو به روش fut و به روش fit به دلیل برداشت موها توسط تکنسین مدت‌زمان برداشت گرافت طولانی می‌شد و نیاز به جلسه ترمیم یا همان جلسه دوم داشت، ولی در روش کاشتsut  به دلیل اینکه برداشت موها توسط دستگاه انجام می‌شود، زمان برداشت کوتاه شده و در یک جلسه انجام می‌شود. مهم‌تر اینکه روش sut دوران نقاهت نداشته و تا سه برابر روش‌های قدیمی می‌توان مو کاشت که تا 14000 عدد هم می‌رسد. این مزیت موجب شده بسیاری از روش‌های قدیمی استفاده نشده و پزشکان روش‌های راحت‌تر و بدون دوره نقاهت را پیشنهاد کنند.

هزینه

پس از انتخاب مرکز جراحی معتبر برای کاشت مو مهم‌ترین دغدغه که همانا میزان دستمزد است، مطرح شود. ملاک دریافت هزینه میزان گرافتی است که کار گذاشته می‌شود. معمولاً هزینه عمل کاشت مو بر اساس تعداد گرافت‌ها محاسبه می‌شود. گرافت (پیوند) تعدادی از تارهای مو است که کاملاً طبیعی بوده و این واحد‌های فولیکولی مو در جراحی کاشت مو به روش استخراج واحد فولیکولی (FUE) به‌صورت تک‌به‌تک با استفاده از وسایل مخصوص مستقیماً از بخش‌های دیگری از پوست سر جدا می‌شود. اما در جراحی کاشت باریکه مو (FUT)  باریکه‌ای از بافت حاوی مو جدا می‌شود و سپس واحدهای فولیکولی یک‌به‌یک از بافت یا باریکه اهداکننده گرفته می‌شوند.

روش FUE معمولاً گران‌تر است، چون استخراج گرافت‌ها به دلیل ماهیت دقیق و دشوار عمل زمان‌برتر است. این روش‌ها با توجه به معایبی که داشتند خیلی زود به حاشیه رانده شدند و دیگر در بورس نیستند. بااین‌حال هنوز در کلینیک‌ها با هزینه پایین‌تر مورداستفاده قرار گرفته و مشتری خود را دارند.

هزینه کاشت مو به روش sut به وسعت ریزش موی فرد بستگی دارد که مشاورین مرکز تخصصی مو با مشاوره و تست دیجیتال بهترین روش و بهترین مشاوره را به فرد متقاضی می‌دهند، لیکن به‌طور متوسط هزینه کاشت مو به روش sut حداقل چهار میلیون تومان الی شش میلیون تومان است و با توجه به منطقه طاسی سر امکان دارد که به ده میلیون تومان هم برسد. همین رقم نسبتاً استاندارد باید به‌عنوان یک ملاک و معیار موردتوجه قرار بگیرد. اگر رقمی پایین‌تر از این رقم در تبلیغات مطرح شد می‌توان با اطمینان گفت که مراجعه به چنین مرکزی توصیه نمی‌شود؛ البته این رقم برای کاشت موی سر است وگرنه کاشت ابرو که در حال حاضر طرفداران زیادی پیدا کرده با رقم کمتر از چهار میلیون تومان در مراکز معتبر کاشت مو ارائه شده و افراد از دریافت این خدمات راضی بوده و مشکلی برایشان ایجاد نشده است.

مشکلی که در حال حاضر به‌کرات مشاهده شده این است که مراکز غیرمعتبر که مدعی کاشت یک‌میلیون تومانی موی سر هستند، در ابتدای ورود فرد به مطب هزینه یک‌میلیون تومانی را دریافت می‌کنند و بعد از انجام کار یک صورتحساب به فرد می‌دهند که باید آن را پرداخت کند و تا زمانی که فرد آن را پرداخت نکند به او اجازه خروج نمی‌دهند و به قولی فرد را گروگان می‌گیرند! در نهایت فرد ناچار می‌شود که هزینه بیشتر را پرداخت کند. بهانه این مراکز غیرمعتبر این است که رقم ابتدایی برای کاشت 3000 گرافت بود، درحالی‌که ما برای شما ده‌هزار گرافت کاشت کرده‌ایم!

تبلیغات نادرست

تبلیغات نادرست همواره مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است. بخش عظیمی از مردم در مورد مراکز معتبر و نحوه شناسایی این مراکز اطلاعاتی ندارند. به همین دلیل، خیلی زود جذب تبلیغات نادرست می‌شوند که هیچ پایه علمی ندارد، از جمله اینکه انواع طاسی سر امکان برخورداری از موی پرپشت را دارند. در این تبلیغات که گوی سبقت را از سایر تبلیغات ربوده است، همواره از عکس‌های فتوشاپی به‌عنوان نمونه بعد از کاشت استفاده می‌شود که هر فرد دارای طاسی سر را وسوسه می‌کند که این روش را امتحان کند.

دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده عضو آکادمی بین‌المللی جراحی پیوند مو و عضو انجمن متخصصین پوست ایران با انتقاد از تبلیغات نادرست در مورد کاشت مو به «رسانه مجازی نیلسو» گفت: مردم باید بدانند که امکان استفاده از روش‌های پیوند مو برای همه افرادی که دارای ریزش مو هستند، وجود ندارد و هر تبلیغاتی که این عمل را برای همگان امکان‌پذیر بداند،‌ نادرست و تنها برای بازاریابی و فریب افراد است. پیوند مو تنها برای درمان مردان مبتلابه ریزش موی هورمونی (مردانه) که ژن ریزش مو نیز دارند، زنانی که مبتلابه ریزش موی هورمونی و یا افرادی که مبتلابه کم‌پشتی مو در سر، ابرو یا محاسن هستند، قابل استفاده است. بسیاری از افرادی که برای پیوند مو مراجعه می‌کنند، قابلیت پیوند مو ندارند.

افراد برای بررسی امکان پیوند مو باید به پزشک مراجعه کنند. ریزش مو می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد، در برخی موارد ریزش مو نیازی به پیوند ندارد و با درمان‌های دارویی، تقویتی و موضعی قابل‌درمان است. پیوند مو را افرادی باید انجام دهند که مطمئن باشند درمان‌های دارویی و موضعی چندان کمکی به رفع مشکل آن‌ها نمی‌کند یا این درمان‌ها تنها نقش نگه‌دارنده موها را دارد و با قطع درمان، ریزش مو تشدید می‌شود. همچنین در افرادی که تمام موهای سر خود را از دست داده‌اند، امکان پیوند مو وجود ندارد؛ نظریه‌هایی مطرح است که می‌توان از موهای قسمت‌های دیگر بدن برای کاشت مو استفاده کرد ولی در صورت اقدام در این زمینه، موها حالت طبیعی نخواهند داشت.

 دکتر محمود داورنیا، متخصص جراحی عمومی نیز به مشکلات پیوند مو در برخی از افراد اشاره کرد و به «رسانه مجازی نیلسو» گفت: در محلی که قرار است کاشت مو انجام شود، توسط متخصص یک شکاف ایجاد می‌شود؛ بنابراین فضای خالی بین موها برای ایجاد این شکاف باید وجود داشته باشد.‌ اگر محلی که قرار است کاشت مو در آن انجام شود،‌ طاس باشد مشکلی به وجود نمی‌آید، ولی اگر قرار است کاشت مو در لابه‌لای موهای موجود انجام شود، لازم است که فضای کافی در لابه‌لای موها وجود داشته باشد تا بتوان شکاف لازم را ایجاد کرد؛ بنابراین تا زمانی که حدود 40 درصد از تراکم موهای سر کاسته نشده است، به دلیل ناکافی بودن فضای خالی از مو، نمی‌توان در لابه‌لای آن‌ها برای کاشت مو، شکاف ایجاد کرد و امکان کاشت مو وجود نخواهد داشت.

اگر افرادی بدون توجه به این موضوع اقدام به کاشت مو کنند، ممکن است به ریشه موهای اطراف آسیب وارد شود یا اینکه این ریشه‌ها مزاحم ریشه موی کاشته‌شده، شوند و در هنگام رشد موی کاشته‌شده به دلیل درگیری ریشه‌ها این امکان وجود دارد که کیست مویی یا جوش‌های چرکی در پوست سر ایجاد شود و در نهایت، نتیجه مناسب حاصل نشود. متأسفانه مردم اصرار دارند رؤیاهای خود را به واقعیت تبدیل کنند که این رویکرد اشتباه است. زمانی که پزشک به آن‌ها می‌گوید که بهتر است تا کاشت مو را انجام ندهند. بهتر است این توصیه را جدی بگیرند و بر موضع اشتباه خود اصرار نداشته باشند.

سخن آخر

در شرایط کنونی که میزان استقبال از کاشت مو به‌شدت افزایش یافته است و مردم برای تأمین هزینه کاشت مو حتی وام می‌گیرند تا از شر طاسی نجات پیدا کنند! بهتر است تا پیش از اقدام برای کاشت، مواردی را موردتوجه قرار بدهند تا بتوانند بهترین نتیجه را کسب کنند. مراجعه به یک مرکز درمانی معتبر دارای مجوز مهم‌ترین کار است.

در این شرایط بهتر است تا با مشاور گفتگو کرده و به نظر مشاور در مورد اینکه شما کاندیدای خوبی برای کاشت مو نیستید، احترام بگذارند؛ البته در انتخاب این مراکز تنها ملاک، معتبر بودن و دارای مجوز بودن است به همین دلیل نباید جذب مراکز فاقد اعتبار و ارزان شوند و مهم‌تر اینکه این نکته را فراموش نکنند که هیچ ارزانی بی‌دلیل نیست.

قبل از انجام کاشت مو لازم است تا خلاصه‌ای از وضعیت جسمانی خود و داروهای مصرفی را به پزشک بگویند تا عارضه‌ای به وجود نیاید. مهم‌تر اینکه باید به روش درمانی احترام بگذارند و نسبت به روش پزشک اعتراض نکنند. در صورت رعایت این موارد می‌توان اطمینان داشت که عمل کاشت مو به‌خوبی انجام شده و فرد دچار عارضه نشده و بهترین نتیجه را دریافت می‌کند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer