در سفر به تاجیکستان کجا برویم - رسانه مجازی نیلسو

در سفر به تاجیکستان کجا برویم

تاریخ و طبیعت در تاجیکستان گره خورده

  • توسط ارمغان عبیری
Dushanbe cropped - در سفر به تاجیکستان کجا برویم

تاجیکستان، کوچک‌ترین کشور آسیای مرکزی، به‌دلیل داشتن کوه‌های بلند پامیر در دنیا معروف است. بیش از نیمی از این کشور حدود ۳۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. اگرچه سفر به تمامی نقاط کوهستانی و مرتفع تاجیکستان مقدور نیست، گردشگران همچنان می‌توانند از کوهستان‌های زیبای فان دیدن کنند.

بیشتر بخوانید:

دوشنبه، پایتخت تاجیکستان

asarf 1024x648 - در سفر به تاجیکستان کجا برویم

دوشنبه بزرگ‌ترین شهر و قلب فرهنگی، سیاسی و اقتصادی کشور تاجیکستان است. در مرکز این شهر یکی از بلندترین میله پرچم‌های دنیا قرار دارد. در خیابان‌های اطراف هم بناهای مدرن و قدیمی مربوط به دوران حکومت شوروی سابق، موزه‌ها، مجسمه‌ها و مکان‌های تاریخی بی‌شماری وجود دارند که نشان‌دهنده تأثیر تمدن پارس‌ها بر تاریخ این شهر است. دوشنبه شهر سرسبزی است با کوچه‌پس‌کوچه‌های زیاد، اما برای بسیاری از گردشگران، خرید کردن از بازارهای شرقی دوشنبه و خوردن غذاهای لذیذ محلی این شهر از هر چیز دیگری جذاب‌تر است.

شاهراه پامیر، دومین شاهراه بین‌المللی جهان

مسیری که از دل کوهستان‌های پامیر می‌گذرد، قدمتی هزاران ساله دارد و بخشی از جاده باستانی ابریشم بوده است. در قرن ۱۹ میلادی، یک جاده استاندارد در این منطقه تأسیس شد و بعد از آن در دهه ۱۹۳۰ میلادی، جاده موردنظر تکمیل شد. امروزه، این جاده از استحکام زیادی برخوردار نیست اما در دوچرخه‌سواری در بخش‌های قابل‌استفاده آن برای دوستداران سفر با دوچرخه بسیار هیجان‌آور است. در اینجاست که می‌توان گفت که سفر در واقع یعنی لذت بردن از طول مسیر سفر و نه صرفاً رسیدن به مقصد. تماشای مناظر شگفت‌انگیز و دهکده‌های زیبای واقع در طول این جاده می‌تواند بسیار خاطره‌انگیز باشد.

گشت‌وگذار در دره یوسف

با گذشتن از رودخانه یوسف، گردشگران می‌توانند قدم به مکان بکری بگذارند که در آن از سروصدای ماشین‌ها، اینترنت و تلفن خبری نیست. رسیدن به اولین دهکده نیازمند به دو ساعت پیاده‌روی در جاده‌های باریک و ناهموار برای رسیدن به بالای تپه است. در طول مسیر، رودخانه‌های خروشان و دریاچه‌های کوهستانی مناظر شگفت‌انگیزی را برای مسافران پدید می‌آورند. گردشگرانی که در طول تابستان به این منطقه سفر می‌کنند، می‌توانند طعم آلبالوهای وحشی اطراف رودخانه را هم بچشند و شب را در خانه‌های روستایی واقع در دهکده بگذرانند و از طبیعت بکر آن لذت ببرند.

دریاچه اسکندرکول

1200px Iskander kul Tajikistan 1024x683 - در سفر به تاجیکستان کجا برویم

در میان بومیان این منطقه، افسانه‌های قدیمی زیادی درباره عبور اسکندر مقدونی و اسبش از کنار این دریاچه، سینه‌به‌سینه از والدین به فرزندانشان نقل شده است و این شگفت‌آور است که چطور اسکندر مقدونی که اهل گوشه دیگری از جهان بود، در تاریخ شفاهی مردمان این منطقه نقشی داشته است. تماشای این دریاچه هم به همین دلیل خالی از لطف نیست.

مرغاب، مرتفع‌ترین شهر آسیای مرکزی

مرغاب در ارتفاع ۳۶۱۸ متری از سطح دریا قرار گرفته و با درختان و کوه‌های بلندی محاصره شده است. بیشتر مردم این شهر از نژاد قرقیز هستند و اقلیت تاجیک هم در میان آن‌ها زندگی می‌کنند. گردشگران می‌توانند در شهر مرغاب از طعم غذاهای لذیذ قرقیزی بچشند و مردمان محلی را که لباس‌های سنتی کالپاک به تن دارند، تماشا کنند.

دره واخان

1024x576 - در سفر به تاجیکستان کجا برویم

دره واخان که زمانی محل نزاع بین استعمارگران بریتانیایی و روسیه تزاری بود، امروزه به مکان امنی تبدیل شده است. تماشای خرابه‌های دژ یامچون که متعلق به قرن ۱۲ میلادی است و شنا کردن در چشمه آب گرم «بی‌بی خانوم» در زیر آفتاب بهاری می‌تواند برای گردشگران بسیار خاطره‌انگیز باشد. به عقیده بومیان این منطقه، آب این چشمه خاصیتی دارد که منجر به افزایش قدرت باروری در زنان می‌شود. گوشه گوشه واخان مملو از زیباترین و چشم‌نواز‌ترین مناظر طبیعی در کشور تاجیکستان است که سفر به این منطقه را ارزشمندتر می‌کند.

پیاده‌روی در یشیل‌کول

یشیل کول 1024x768 - در سفر به تاجیکستان کجا برویم

جاده مرتفع یشیل‌کول که از دهکده باچور آغاز می‌شود فرصت بسیار استثنایی را برای گردشگران فراهم می‌کند تا از دیدن زیبایی‌های منحصربه‌فرد کوهستان‌ها لذت ببرند. این جاده از مسیر دریاچه یشیل‌کول گذشته و مشرف به منظره بسیار زیبای دره است. با سه الی چهار ساعت پیاده‌روی و رسیدن به قله کوه، دریاچه وسیع زمردی رنگ از فاصله چند کیلومتری قابل‌رؤیت است. یشیل‌کول در زبان ترکی اویغوری به معنی دریاچه زمردی است. البته رنگ این دریاچه گهگاهی از زمردی به فیروزه‌ای تغییر پیدا می‌کند.

خرابه‌های باستانی پنج‌کنت

1024x384 - در سفر به تاجیکستان کجا برویم

پنج‌کنت جدید، شهر بسیار کوچکی است که به داشتن لذیذترین غذای ملی تاجیکی یعنی پلو، معروف است. باوجوداین، به‌غیراز خوردن این غذا، دلیل دیگری هم برای سفر به این شهر وجود دارد و آن بازدید از خرابه‌های تمدن‌های باستانی است. قدمت سارزم که بخشی از میراث مشترک بشری ثبت شده در یونسکو است، به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. یکی دیگر از خرابه‌های باستانی پنج‌کنت، متعلق به شهر تاجران ثروتمند، یعنی سغد است که در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته بود. سغدی‌ها از طریق تبادلات فرهنگی و اقتصادی بین چین و اروپا نقش بسزایی در نزدیکی بین غرب و شرق ایفا می‌کردند. طی کاوش‌های باستان‌شناسی، کاوشگران موفق به یافتن دیواره‌هایی از این شهر شدند که با خوش‌سلیقگی تمام، با آثار هنری مربوط به تمدن‌های مختلف تزئین شده بودند. در زمان حمله اعراب به آسیای مرکزی در قرن هشتم میلادی، این شهر به‌صورت متروکه درآمد.

زبان باستانی دره یانگوب

دسترسی به دره یانگوب حدود نیمی از طول سال به دلیل سرمای شدید زمستانی ممکن نیست. جداافتادگی طبیعی این دره از سایر مناطق باعث شده تا مردم این منطقه، زبان سغدی باستانی‌شان را همچنان حفظ کرده و با این زبان تکلم کنند. با وجود این، زبان نوشتاری سغدی باستانی به فراموشی سپرده شده است. مردمی که بعد از هجوم اعراب به این دره نقل‌مکان کردند، برای صدها سال ارتباطی با سایر تمدن‌های اطرافشان نداشتند. به همین دلیل فرهنگ و زبانشان کاملاً به همان شکل باستانی حفظ شده است.

کوهستان‌های فان

TrekkingFann 13 1024x683 - در سفر به تاجیکستان کجا برویم

کوهستان‌های فان کوهنوردان زیادی را از سرتاسر دنیا به خودش جذب می‌کند. گردشگران می‌توانند به گشت‌وگذار در امتداد دره‌ها بپردازند، در کنار دریاچه‌های کوهستانی استراحت کنند یا برای پرسه‌زدن به داخل دهکده‌ها رفته و با روستاییانی که در حال انجام کارهای روزمره مثل باغبانی یا جمع‌کردن علوفه از مزارع هستند، گفتگو کنند. جو صمیمی این دهکده‌ها این فرصت را برای گردشگران فراهم می‌کند تا از نزدیک با زندگی بومیان و رسوم و آداب محلی آنان آشنا شوند.

منبع: kalpak-travel.com

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer