در مترو و اتوبوس چشم در حریم خصوصی مسافرین نندازیم - رسانه مجازی نیلسو

گزارشی از وسايل حمل‌ونقل عمومی؛

در مترو و اتوبوس چشم در حریم خصوصی مسافرین نندازیم

  • توسط امیرعباس کلهر
videoblocks 4k passengers using device phone on metro with the luggage travel to airport people travelers sitting in subway using smartphone do some quick text messaging in taiwan dan  - در مترو و اتوبوس چشم در حریم خصوصی مسافرین نندازیم

دوستی تعریف می‌کرد وقتی در مترو در حال رفتن به محل کار خود بوده، همزمان در حال پیام دادن به نامزدش بوده است و بدون اینکه از کنار دست خود خبر داشته باشد، چند نفری هم از مسافرین مترو در حال خواندن پیام‌های رد و بدل‌شده بین او و نامزدش روی صفحه بزرگ گوشی همراه هوشمندش بوده‌اند. در همین حین که او در حال ارسال پیامی در پاسخ به نامزد خود بوده است، یکی از مسافرین مترو ناخودآگاه می‌گوید این متن را نفرست و به جاش این شعر را بفرست و شروع به خواندن شعری می‌کند. همین دیالوگ کافی بوده تا افرادی که در واگن مترو شاهد این ماجرا بوده‌اند با هم بخندند و سری هم از روی تأسف تکان دهند.

بیشتر بخوانید:

هرچند این ماجرا حال یا به‌خاطر صبر زیاد فردی که به حریم خصوصی‌اش تجاوز شده بود یا به خاطر خنده افراد حاضر در واگن مترو بدون هیچ دعوا و جر و بحثی تمام شده بود، اما از این دست اتفاقات در محیط مترو به‌طور چشمگیری در طول روز اتفاق می‌افتد. افرادی که برای فرار از خستگی و پر کردن وقت خود تا رسیدن به مقصد موردنظرشان چشم‌هایشان در مترو می‌چرخد و روی صفحه تلفن‌های همراه هوشمند مسافرین توقف می‌کند یا مشغول خواندن پیام‌های تلگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی افراد می‌شوند یا مشغول دیدن بازی کردن افراد با تلفن‌های خود می‌شوند. بعد هم سر صحبت را باز می‌کنند و از نحوه بازی، راهنمای نصب بازی و این دست مسائل حرف می‌زنند تا وقتشان در وسایل حمل‌ونقل عمومی پر شود.

مسأله حریم خصوصی را مطرح کرده‌ایم چرا که یکی از معیارهای مهم برای یک جامعه پیشرفته و سالم است؛ جامعه‌ای که در آن شهروندان به حق و حقوق دیگر افراد احترام می‌گذارند و حریم خصوصی یک دیگر را نقض نمی‌کنند. از شما می‌خواهیم اکنون که در حال خواندن این مطلب هستید کمی با خود فکر کنید که آیا تابه‌حال برای شما پیش آمده که در یک مکان عمومی مانند اتوبوس و مترو کنار کسی نشسته باشید و او به تلفن‌همراه شما خیره شده باشد؟ چه حسی در آن زمان داشته‌اید؟ واکنشتان چه بوده است؟ حتی می‌توانید به این هم فکر کنید که آیا شما تا به حال در وسایل حمل‌ونقل عمومی به تلفن‌همراه کسی خیره شده‌اید و پیام‌های او را خوانده‌اید؟ خودتان را جای فردی بگذارید که دو نفر دیگر کنار دستش در حال خواندن پیام‌هایش بوده‌اند، در این وضعیت چه احساسی داشتید؟

Tehran Metro 1024x683 - در مترو و اتوبوس چشم در حریم خصوصی مسافرین نندازیم
برخی از شهروندان با نظاره کردن فرد دیگر یا خیره شدن به صفحه تلفن همراه یا کامپیو‌تر شخصی دیگران به سپری کردن اوقات فراغت خود در مترو می‌پردازند.

دور رفتار غیرمؤدبانه را خط بکشیم

تفاوتی نمی‌کند چهره، تیپ، حرکات، رفتار و نحوه لباس پوشیدن فرد زیبا، زشت، بد، خوب، ساده یا متفاوت باشد، در هر دو صورت مسلماً احساس خوبی نخواهیم داشت که فردی به صفحه تلفن‌همراه ما خیره شده باشد و از جایی که چنین رفتاری، زشت و غیرمؤدبانه محسوب می‌شود، احساس می‌کنیم مورد آزار قرار گرفته‌ایم، بی‌آنکه آن فرد به‌طور عمدی قصد آزار ما را داشته باشد. شاید شما هم تجربه کرده باشید که در محلی عمومی مانند مترو، اتوبوس یا … در حال چک کردن گوشی یا خواندن روزنامه و کتاب هستید و برخی افراد شما را در خواندن پیام‌های گوشی، صفحات روزنامه و کتاب همراهی می‌کنند. در عابربانک در حال چک کردن حساب یا در حال گرفتن پول هستید و دیگران با شما در این کار شریک می‌شوند و کل فعالیت شما را رصد می‌کنند. این کار رعایت نکردن حریم شخصی است. وقتی فردی در یک مکان عمومی در حال چک کردن گوشی خود یا خواندن کتاب است، دیگران حق ندارند با او در خواندن یا چک کردن شریک شوند. پس مسافر محترمی که برای پر کردن وقت خود در مترو یا اتوبوس به صفحه تلفن همراه دیگر مسافرین خیره می‌شوی، لطفاً برای سرگرم کردن خود در وسایل حمل‌ونقل عمومی چیزهای دیگری برای سرگرمی پیدا کن.

حریم خصوصی؛ حق شهروندان در دنیای مدرن

از منظر حقوقی، حریم خصوصی کاملاً معلوم و به رسمیت شناخته‌شده است و تعریف خاص خود را دارد. حریم خصوصی به گفته متخصصان علم حقوق به نوع خاصی از حقوق گفته می‌شود که آن بخش از زندگی بدون اجازه و مجوز غیرقابل ورود است و در عرف نیز مختصاتی مشخص دارد. اما آنچه حریم خصوصی را پدیده‌ای شگفت می‌کند، نه حقوق فردی که نوعی کنش غریزی است که افراد در مواجه با موقعیتی خاص از خود نشان می‌دهند.

کمیته انگلیسی کالکات، حریم خصوصی را حق افراد برای حمایت شدن در مقابل وارد شدن به امور زندگی افراد و خانواده‌های‌شان، با ابزار مستقیم فیزیکی یا به‌وسیله‌ نشر اطلاعات می‌داند. همچنین در سال 1990 یکی از قضات دادگاه عالی ایالات متحده‌ آمریکا، به نام لوئیس براندیس، حریم خصوصی را حق افراد برای تنها بودن معنی کرد.

عادت اشتباهی که باید آن را ترک کنید

برخی از شهروندان با نظاره کردن فرد دیگر یا خیره شدن به صفحه تلفن همراه یا کامپیو‌تر شخصی دیگران به سپری کردن اوقات فراغت خود در مترو می‌پردازند. این دسته از افراد برای برای سپری کردن اوقات خود در وسایل حمل‌ونقل عمومی روش تجاوز  به حریم خصوصی افراد را به کار می‌گیرند و با زل زدن به صفحه تلفن همراه شخص دیگری مخصوصاً موقع خواندن یا نوشتن متن پیامکی یا بازی رایانه‌ای وقت‌کشی می‌کنند. اغلب این‌گونه افراد چنان خیره به صفحه نمایشگر شخص دیگری می‌شوند که گویا اگر تلفن همراه آن را در اختیار داشته باشد کاملاً در جریان و چند و چون پیامک‌ها قرار دارند و می‌توانند به ادامه ماجرا بپردازند. اما راه‌های زیادی برای گذراندن اوقاتی که در وسایل حمل‌ونقل عمومی از جمله مترو هستید وجود دارد. می‌توانید چرت بزنید یا موسیقی گوش کنید. از همه جذاب‌تر و مهم‌تر این است که می‌توانید همراه خود کتاب، روزنامه و مجله داشته باشید و مطالعه کنید. حتی می‌توانید بازی جذابی روی تلفن همراه خود نصب و وقتی که در مترو هستید سراغ تلفن‌همراه خود بروید و بازی کنید.

به مانیتورهای داخل مترو خیره شوید

شاید آسان‌ترین راه برای پر کردن وقت خود در مترو نگاه کردن به مانیتورهای داخل واگن مترو است. مانیتورهایی که در آن تصویرهایی از حیات وحش، منظره‌های طبیعت، مسابقات ورزشی، و عکس‌های ارسالی شهروندان از مترو پخش می‌شود و همچنین نکات آموزشی نیز به صورت فیلم برای استفاده بهتر از مترو پخش می‌شوند. با نظاره این نمایشگر‌ها و گرافیک محیطی هم وقت خود در رسیدن به مقصدتان را سپری می‌کنید و هم آموزشی در راستای آموزش‌های شهروندی که مرتبط با‌‌ فضای مترو و وسایل حمل‌ونقل عمومی است، می‌بینید.

bg 1 1024x683 - در مترو و اتوبوس چشم در حریم خصوصی مسافرین نندازیم
تفاوتی نمی‌کند چهره، تیپ، حرکات، رفتار و نحوه لباس پوشیدن فرد زیبا، زشت، بد، خوب، ساده یا متفاوت باشد، در هر دو صورت مسلماً احساس خوبی نخواهیم داشت که فردی به صفحه تلفن‌همراه ما خیره شده باشد

لزوم حفظ حریم خصوصی در دین اسلام

دین مبین اسلام برای شأن و منزلت انسانی ارزش و احترام ویژه‌ای قائل شده و حریم خصوصی را به رسمیت شناخته است. اهمیت حریم خصوصی افراد در اسلام، چنان مهم است که می‌توان آیاتی از قرآن را با این مضمون یافت؛ برای مثال، در آیات 27 و 28 سوره نور می‌خوانیم: ای اهل ایمان! هرگز به خانه‌هایی غیر از خانه خودتان وارد نشوید؛ مگر اینکه با ایشان انس بگیرید و بر اهل آن سلام کنید. این برای شما بهتر است. باشد که متذکر شوید. همچنین در این آیه‌های مقدس آمده است: اگر در خانه‌ای کسی نبود، وارد نشوید تا اینکه به شما اجازه ورود داده شود و اگر به شما گفته شد بازگردید، برگردید که این برای شما پاکیزه‌تر است و خدا به آنچه انجام می‌دهید آگاه است. همچنین در آیه 12 سوره حجرات آمده است: ای کسانی که ایمان آورده‌اید! از ظن و گمان در مورد یکدیگر بپرهیزید که بعضی از ظن‌ها گناه است و در کار یکدیگر تجسس و کنجکاوی نکنید.

حریم خصوصی را از کودکی به فرزندانتان آموزش دهید

اجازه‌ ندادن به دیگری برای دخالت در امور شخصی‌مان باید به‌عنوان یک الگوی تربیتی از کودکی شکل بگیرد. باید از کودکی به فرزندمان، مهارت‌هایی چون درک متقابل، قدرت ابراز وجود و توانمندی‌های ارتباطی را به طور صحیح آموزش دهیم تا آن‌ها در پس احترام و تعارف، فرصت دخالت دیگران را در زندگی خصوصی‌شان ندهند و با ارتقای اعتماد‌به‌نفس، خودپذیری و خودباوری با دخالت دیگران در امورشان برخورد کرده و ممانعت‌شان را از نوع دخالت‌ها با صراحت بیان کنند. در چنین صورتی می‌توان در سال‌های آینده انتظار جامعه‌ای را داشت که فرهنگ احترام به حریم شخصی دیگران و حفظ استقلال در مردم نهادینه شده و به عنوان یک باور و رفتار اجتماعی عمومی تلقی شود.

و در پایان …

ورود به حریم خصوصی لزوماً به معنای تجاوز به حریم افراد از روی آگاهی و غرض نیست بلکه گاهی شرایط اجتماعی و موقعیت فردی انسان را در معرض از بین رفتن چنین حقوقی قرار می‌دهد که می‌تواند شرایط را برای افراد به گونه‌ای مشکل‌ساز کند. اما با رعایت نکاتی می‌توان با نفس خود مقابله کرد و وارد حریم خصوصی افراد در وسایل حمل‌ونقل عمومی نشد. اگر می‌خواهیم جامعه‌ای سالم و مدرن داشته باشیم که حقوق شهروندی در آن به درستی رعایت شود، باید از همین نکات ریز اما مهم شروع کنیم. بیاییم یاد بگیریم که حریم یکدیگر را رعایت کنیم. پیامی که برای یک فرد در تلگرام آمده است تنها برای اوست، نه فرد دیگر.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer