در پشت پرده اینستاگرام - رسانه مجازی نیلسو

در پشت پرده اینستاگرام

اینفلوئنسرهای ساختگی، آسیب‌های واقعی می‌زنند

  • توسط مارال لاریجانی
Instagram - در پشت پرده اینستاگرام

اگر عضو اینستاگرام هستید، حتما متوجه شده‌اید که اخیرا صفحات مختلف این شبکه اجتماعی شبیه به هم شده‌اند. گذاشتن عکس و فیلم کودکان؛ عکس از غذا با تزئینات و مخلفات بسیار زیاد؛ یک لیوان چای یا قهوه در یک سینی زیبا و خوراکی‌های هیجان‌انگیز؛ سفرهای داخلی و خارجی؛ انجام کارهای خانه با لبخندی بر لب و خیلی آراسته و مصنوعی و … . عروسی‌ها، تولدها و دیگر مراسمات هم، شبیه به هم شده‌اند؛ گاهی بعضی‌ها به خود فرصت عزاداری هم نمی‌دهند و حتی در مراسم خاکسپاری و ختم نزدیکان‌شان، مخاطب را از حال خود با خبر می‌کنند. عکس، عکس و باز هم عکس…

بیشتر بخوانید:

یک نمایش ساختگی در پس زندگی واقعی

بسیاری از اینفلوئنسرها مثل کاربران هر روزه عادی اینستاگرام شروع به فعالیت می‌کنند؛‌ صفحه خود را برای عموم باز می‌گذارند تا مخاطب جذب کنند؛ شاید استعداد یا مهارت خاصی داشته باشند، ‌یا صرفا فعالیت روزانه خود را گزارش دهند و درباره زندگیشان خودافشایی کنند، بدون اینکه کار خاصی انجام دهند؛ اما در هر حال، ‌ساعات زیادی را برای تولید محتوا و عکس‌ها صرف می‌کنند. بعد از مدتی که مخاطب آنها به تعداد خاصی رسید، شروع به تبلیغات در صفحه خود می‌کنند. کار پس از مدتی به جایی می‌رسد که اکثر پست‌های آنها تبلیغاتی می‌شود و مخاطب را اذیت می‌کند.

We Eat Together Food Photography0022 1024x683 - در پشت پرده اینستاگرام
واقعی بودن اینفلوئنسرها، به روش‌های مختلف نمایشی و ساختگی است. بسیاری از آنها حالت دوستاری و با شما همراه بودن بخاطر ذوق خودشان و نه درآمد را حفظ می‌کنند، اما اینها ژست‌ها هم معمولا عمدی است

مردم معمولا اینفلوئنسرها را مثل دوستان مورد اعتماد خود می‌دانند و این برای کسانی که خواستار تبلیغات هستند، مهم است؛ چون دوستان شما نسبت به سلبرییتی‌ها و غریبه‌ها تاثیر بیشتری روی علایق و سلایق شما می‌گذارند. شباهت اینفلوئنسر با مخاطب، قابل اعتماد بودن، تخصص و جذابیت آنها، بر اعتبار اینفلوئسنرها تاثیرگذار است و این اعتبار موجب می‌شود که شما خیلی ساده‌تر اقناع شوید.

اما وتقعیت این است که بسیاری از اینفلوئنسرها میلیونرهایی هستند که به راحتی زندگی خصوصی خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند، اما تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که تمام جنبه‌های این خودافشایی آنها از روی قصد و عمد است. به عبارت دیگر، واقعی بودن آنها، به روش‌های مختلف نمایشی و ساختگی است. بسیاری از آنها حالت دوستاری و با شما همراه بودن بخاطر ذوق خودشان و نه درآمد را حفظ می‌کنند، اما اینها ژست‌ها هم معمولا عمدی است.

تمام کارهایی که اینفلوئنسرها پشت صحنه انجام می‌دهند تا پذیرفتنی‌تر شوند و روایتهایی بسازند که با مخاطبانشان مطابقت بیشتری داشته باشد، با این قصد است که اسپانسر جذب کنند. حتی اینفلوئنسرهای تازه کار که کمتر از ۵۰ هزار فالوئر دارند هم می‌توانند به صورت هفتگی برای یک پست تبلیغی درآمد خوبی داشته باشند. بر اساس آژانس بازاریابی رسانه مدیا کیکس، بازار تبلیغات اینفلوئنسرهای اینستاگرام در سال ۲۰۱۹، ارزشی معادل ۲ میلیارد دلار آمریکا پیدا کرده است.

اینفلوئنسرها و تاثیری که روی روان می‌گذارند

تاثیرات بلند مدت استفاده از شبکه‌های اجتماعی بین کسانی که محتوا تولید می‌کنند و کسانی که از آن محتوا استفاده می‌کنند، هنوز مشخص نیست. اما تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که گذاشتن زمان زیاد برای این اینفلوئنسرها و دنبال کردن آنها، می‌تواند برای سلامت روان انسان آسیب‌زا باشد.

اما این محیط عکس محور، چه تاثیراتی می‌تواند بر زندگی ما داشته باشد؟ نظریه مقایسه اجتماعی می‌گوید ما خود را با دیگران مقایسه می‌کنیم تا بتوانیم خود را ارزیابی کنیم. اما اگر افرادی که ما خودمان را با آنها مقایسه می‌کنیم، مصنوعی،‌ طراحی شده و فریبده باشند، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ جواب نظریه مقایسه اجتماعی این است که در این شرایط، سبک زندگی و خودتان را خیلی بد ارزیابی می‌کنید و نمی‌توانید احساس خوبی به خود واقعیتان داشته باشید.

inf 20190521034444536 - در پشت پرده اینستاگرام
روانشناسان می‌گویند که شبکه‌های اجتماعی و اینفلوئنسرها می‌توانند درک اشتباهی از کارهایی به ما بدهند که دیگران انجام می‌دهند و این واقعا می‌تواند تاثیر بدی روی سلامت روان و بهزیستی ما داشته باشد

روانشناسان می‌گویند که شبکه‌های اجتماعی و اینفلوئنسرها می‌توانند درک اشتباهی از کارهایی به ما بدهند که دیگران انجام می‌دهند و این واقعا می‌تواند تاثیر بدی روی سلامت روان و بهزیستی ما داشته باشد. ما خودمان را با دیگران در شبکه‌های اجتماعی مقایسه می‌کنیم و شاید این احساس را داشته باشیم که به اندازه کافی خوب نیستیم؛ هر چه بیشتر آنها را دنبال کنید، احتمالا به جذابیت خودتان نمره کمتری می‌دهید. این به نوبه خود، روی عزت نفس شما تاثیر می‌گذارد و اضطراب را افزایش می‌دهد؛ چون دائما این احساس را دارید که از دیگران عقب هستید، به اندازه کافی شاد نیستید و از زندگی لذت نمی‌برید. مشکل محیط اینفلوئنسرها این است که ما با دیدگاه اشتباهی درباره این تغذیه می‌شویم که کدام ظاهر و سبک زندگی، نرمال و طبیعی است. یعنی این را تلقین می‌کنند که سبک زندگی آنها طبیعی و سبک زندگی ما کسل‌کننده و غیرطبیعی است.

تحقیقی روی ۱۴۰۰ بریتانیایی بین ۱۴ تا ۲۴ سال انجام و در آن از تاثیرات مثبت و منفی رسانه‌های اجتماعی روی بهزیستی و سلامتی این افراد سوال شد. کسانی که در این تحقیق شرکت داشتند، تاثیرات مثبت شبکه‌های اجتماعی را آگاهی، باخبر شدن از تجربیات دیگران درباره سلامتی، ‌دسترسی به اطلاعات سلامتی، فرصت برای ابراز خود و ساختن اجتماع می‌دانستند. اما نکات منفی را هم بیان کردند: اضطراب، افسردگی، تنهایی، خواب بی‌کیفیت، تاثیر روی تصویر بدن و ترس از خطا و موفق نشدن.

خیلی جالب است که اینستاگرام و نیز اسنپ‌چت، به عنوان بدترین پلتفرم‌ها برای سلامتی روان و بهزیستی زندگی به شمار می‌روند، چون هر دو این شبکه‌ها بر مبنای عکس و تصویر هستند و به نظر می‌رسد که در افراد مختلف احساس اضطراب، افسردگی، ناکامی و بی کفایتی ایجاد می‌کنند. وقتی کاربر در خانه خود نشسته‌ و صفحات این افراد را بالا و پایین می‌کند، از دوستی‌ها، سفرها، تفریحات و خوشی‌هایشان برای خود الگویی می‌سازد، دست نیافتنی. پس طبیعی است که احساس کسالت، تنهایی و … به سراغ کاربران این شبکه اجتماعی بیاید. اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که بخش زیادی از این عکس‌های به اشتراک گذاشته شده، دوستی‌ها و تفریحات، جزئی از شغل آنهاست برای گرفتن عکس‌های هیجان‌انگیز و نوشتن متن‌های تاثیرگذار؟ و بعد جذب مخاطب و اسپانسر بیشتر؟ در نهایت هم کسب با درآمد سبک زندگی خاصی می‌سازند تا شما را شیفته خود کنند و احتمالا با حال بد تنهایتان می‌گذارند؟

آیا از تصویر بدن و چهره خود راضی نیستید؟

یک شبکه اجتماعی مثل اینستاگرام که تماما عکس‌هایی را به همراه متن به رخ می‌کشد، می‌تواند بر تصویر بدن مخاطب تاثیر منفی داشته باشد؛ به این صورت که معیارهای غیرواقعی را در شما درونی می‌کند و باعث می‌شود ناخودآگاه بدن خود را با بدن آنها مقایسه کنید.

راشل کوهن، روان‌شناس از دانشگاه ولز در تحقیق سال گذشته خود به این نتیجه رسید که میزان استفاده از اینستاگرام نیست که بر تصویر افراد از بدنشان تاثیر دارد، بلکه چگونگی استفاده از اینستاگرام مهم است. صفحات مرتبط با بدن و ظاهر-برخلاف صفحات خنثی مانند سفر- با ایده‌آل کردن بدن لاغر، مراقبت و بررسی وسواسی از بدن، نارضایتی از بدن و تلاش برای لاغر شدن و لاغر ماندن مرتبط است. اشتیاق برای تناسب اندام، تجارت بزرگی در اینستاگرام است؛ کوهن می‌گوید: کاربران اینستاگرام، این صفحات را دنبال می‌کنند تا مشتاق و تحریک شوند. اما تحقیقات نشان می‌دهند که این صفحات باعث می‌شوند افراد احساس بدتری داشته باشند و لزوما به ورزش کردن یا بهبود سلامتی منجر نمی‌شود. پس اگر اینفلوئنسری را دنبال می‌کنید که فقط نگرانی شما از تصویر بدنیتان را بیشتر می‌کند و باعث نمی‌شود هیچ حرکتی برای سلامتی خود انجام دهید،‌ از دنبال کردن او دست بکشید.

سلفی‌های اینستاگرام و تاثیرات منفی برای روان

سلفی‌ها هم به معضلی در فضای مجازی تبدیل شده‌اند. عکس‌های زیادی را از اینفلوئنسرها می‌بینیم که روی آنها واقعا سرمایه‌گذاری می‌شود، مثل آماده شدن برای عکس و بعد اِدیت کردن آنها. این تصاویر با نارضایتی از تصویر بدن و نگرانی‌های خوردن بیشتری همراه بود.

کوهن برای توضیح این پدیده از اصطلاح خود شیء‌انگاری استفاده می‌کند، یعنی زن یا مردخود را مثل یک شی می‌بیند. سلفی‌ها رابطه زیادی با رضایت کمتر و تلاش برای لاغر شدن دارند. اگر از فیلترهای مختلف برای عکس‌های خود استفاده می‌کنید و در آن صورت یا بدن خود را دستکاری می‌کنید، مثل این است که در گوشی خود فتوشاپ نصب کرده‌اید و عکسهای خود را فتوشاپ می‌کنید تا دیگران شما را خوب ارزیابی کنند و با هنجارهای اجتماعی اینستاگرام سازگارتر شوید.

رفتارهای آنلاین و ارتباط آنها با سلامتی

تاثیر عدم بازداری؛ پدیده‌ای روانی است که رفتار آنلاین ما را توضیح می‌دهد. یعنی وقتی افراد در شبکه‌های اجتماعی هستند، محدودیت کمتری احساس می‌کنند و خودشان را خیلی بیشتر ابراز می‌کنند. این عدم بازداری به دو شکل آسیب‌رسان و بی‌خطر تقسیم می‌شود. افراد بی ادب‌تر، منتقدتر، متنفر‌تر یا تهدیدکننده می‌شوند یا از این عدم بازداری استفاده می‌کنند تا خودشان را بهتر بشناسند و مشکلات بین فردی خود را حل کنند.

این تغییرات در شخصیت آنلاین لزوما چیز بدی برای سلامت روان ما نیست. شما در اینستاگرام می‌توانید خود واقعی خودتان را هم کشف و هم ابراز کنید. وقتی افراد از اینستاگرام به عنوان پلتفرمی برای عکس‌های روزانه خود استفاده می‌کنند تا زندگی خود را ثبت و خودشان را ابراز کنند، می‌تواند مفید و امن باشد. اما مشکل جایی درست می‌شود که زندگی واقعی خود را نشان نمی‌دهند و پست‌هایی که می‌گذارند بازنمایی درستی از خود واقعی آنها نیست. یعنی چیزی را به نمایش می‌گذارند که نیستند.

اینستاگرام
این تغییرات در شخصیت آنلاین لزوما چیز بدی برای سلامت روان ما نیست. شما در اینستاگرام می‌توانید خود واقعی خودتان را هم کشف و هم ابراز کنید

اما اینستاگرام می‌تواند خوبی‌های خودش را هم داشته باشد و اینفلوئنسرها هم می‌توانند نقش مهمی در گسترش پیام‌های مثبت و افزایش تنوع داشته باشند. مثلا در هشتگ‌هایی که جدیدا با عنوان حفظات از محیط زیست و استفاده کمتر از پلاستیک مطرح می‌شود، نمی‌توان از تاثیر اینفلوئنسرها گذاشت.

اما اگر فکر می‌کنید فضای اینستاگرام برای شما هم مسموم شده است، سعی کنید به خودتان وقت استراحتی بدهید. همانطور که می‌دانید این فضا می‌تواند اعتیادآور باشد و شما هر روز می‌خواهید مقداری بیشتر در آن زمان صرف کنید. اگر میزان فعالیت خود در این شبکه را بررسی کنید، احتمالا شوکه خواهید شد، ‌چون عکس‌های رنگارنگ شما را غرق خود می‌کنند و از گذشت زمان باخبر نمی‌شود.

فاصله گرفتن از این فضا مثل سیگار و سایر مواد اعتیاد آور سخت است. اما قطعا با این اقدام، از زندگی خودتان که واقعی است، لذت بیشتری می‌برید. اگر نمی‌توانید، سعی کنید صفحات جدید با محتوای متفاوت را دنبال کنید، در این صورت شاید دیدگاه شما از یک زندگی طبیعی و خارج از عکس‌های برنامه ریزی شده، تغییر کند. افراد معمولی‌تری را دنبال کنید؛ اگر سلبریتی‌ها یا اینفلوئنسرهای زیادی را دنبال میکنید که استثنایی هستند یا خود را خیلی خوب نشان میدهند،‌احتمالا شما هم درباره کارهایی که باید انجام دهید، انتظارات غیر واقعی از خودتان دار‌ید.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer