دستگیری جولیان آسانژ – گزارش تصویری - رسانه مجازی نیلسو

دستگیری جولیان آسانژ – گزارش تصویری

  • توسط سمیه کردنیا
880x495 cmsv2 803f395d 0113 54a5 b89c 274a682e1c6c 3792268 - دستگیری جولیان آسانژ – گزارش تصویری

پس از هفت سال پناهندگی در سفارت اکوادور در لندن، سرانجام با اقدام سوال برانگیز سفارت اکوادور و رد درخواست پناهندگی، جولیان آسانژ در اختیار پلیس انگلستان قرار گرفت. گرچه وزارت امور خارجه اکوادور اطلاع در مورد استرداد او را به ایالات متحده آمریکا تکذیب کرده است اما این درخواست از طرف آمریکا به انگلستان ارسال شده است و این گمان وجود دارد که پرونده این هکر استرالیایی در اختیار دستگاه دادگستری ایالات متحده قرار بگیرد.

پرونده جولیان آسانژ یکی از چالش‌برانگیزترین پرونده‌های افشاگری اسناد دولتی و طبقه‌بندی شده به شمار می‌رود. به عقیده کارشناسان در صورت محکومیت، موسس سایت افشاگری ویکی‌لیکس حداکثر به پنج سال حبس در زندان‌های ایالات متحده محکوم خواهد شد. البته احتمال داده می‌شود که دوران محکومیت او بیشتر از این باشد.

پلیس انگلستان اعلام کرده است که در پی لغو درخواست پناهندگی توسط سفارت اکوادور، آن‌ها برای دستگیری و اخراج جولیان آسانژ به ساختمان سفارت فراخوانده شدند. جولیان آسانژ 47 ساله از سال 2012 برای فرار از استرداد به ایالات متحده در این ساختمان ساکن بوده است. گفتنی است او همچنین در کشور سوئد پرونده در رابطه با بدرفتاری جنسی دارد که بسیاری آن را پاپوشی برای دستگیری و محکومیت او می‌دانند.

فعالان مدنی و رسانه‌ها دستگیری و استرداد آسانژ را تهدیدی نسبت به آزادی بیان می‌دانند. شرایط وقتی پیچیده‌تر می‌شود که همه آنچه آسانژ در سایت خود، ویکی‌لیکس اعلام کرده است به نوعی در سایت‌ها و رسانه‌های معتبری همچون نیویورک‌تایمز بازنشر داده شده است. محکومیت جولیان آسانژ می‌تواند جلوی دیگر فعالیت‌های افشاگرانه رسانه‌های و فعالان مدنی را بگیرد.

ساعاتی پس از اینکه آقای آسانژ با چهره جدید خود از محل سفارت به بیرون کشیده شد رئیس جمهوری اکوادور اعلام کرد که در پی نقض مکرر قوانین بین‌المللی پناهندگی او را لغو کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در مقابل سوالی در مورد دستگیری جولیان آسانژ و فعالیت‌های ویکی‌لیکز اعلام کرد: «چیزی در مورد ویکی‌لیکس نمی‌دانم و این چیز [مورد علاقه من] نیست.»

جالب اینجا است که ترامپ در هنگام انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 و در پی انتشار ایمیل‌های هیلاری کلینتون، رقیب دموکرات ترامپ، در ویکی‌لیکس، گفته بود که  این سایت را بسیار دوست دارد.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز در پارلمان از خبر دستگیری آسانژ استقبال کرد که مورد استقبال نمایندگان قرار گرفت.

جولیان آسانژ ویکی‌لیکس را «کتابخانه عظیم مدارکی که به بیشترین حد در جهان تحت تعقیب و آزار قرار گرفته‌اند» نامیده است. تا سال 2015 بیش از 10 میلیون مدرک و تحلیل از طریق این سایت در اختیار افکار عمومی قرار گرفته است، ولی انتشار برخی مدارک سری ارتش آمریکا توسط یک نظامی وظیفه به نام چلسی منینگ، ویکی‌لیکس را مشهور کرد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer