ده نقطه عطف رشد در زندگی جنسی کدام‌اند؟ - رسانه مجازی نیلسو

ده نقطه عطف رشد در زندگی جنسی کدام‌اند؟

  • توسط مارال لاریجانی
messy hotel room0416 - ده نقطه عطف رشد در زندگی جنسی کدام‌اند؟

مشکلات و اختلالات جنسی پیچیده هستند و ابعاد زیادی دارند، به‌طوری‌که اغلب دو یا چند عامل به‌طور همزمان در آنها نقش بازی می‌کنند. برخی از مشکلات به دلیل عقاید اشتباه درباره رابطه جنسی ایجاد می‌شوند و برخی دیگر، به دلیل فقدان مهارت‌های جنسی یا مشکلات جسمانی. برخی از مسائل جنسی به دلیل ترس از احساسات جنسی، برخی به دلیل وقایع آسیب‌زا در گذشته و برخی به دلیل وقایع غیرجنسی که در خانواده رخ داده‌اند، ایجاد می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

 شاید هم نتوانسته‌اید نقطه عطف رشد جنسی را تکمیل کنید. مثلاً، افراد زیادی از داشتن رابطه جنسی لذت نمی‌برند، چون از تماس جسمی لذت نمی‌برند. آنها به خوبی در خانواده خود لمس نشده‌اند، بنابراین بین لمس و عشق یا بین لمس و امنیت ارتباطی برقرار نمی‌کنند. تمایلات و برانگیختگی جنسی برخی افراد به دلیل اضطراب، افسردگی و … کاهش می‌یابد. گاهی در یک رابطه، به قدری از شریک زندگی خود عصبانی هستید که عصبانیت شما به عنوان یک مشکل جنسی خود را نشان می‌دهد.

از سوی دیگر، برای اینکه به رابطه جنسی با شخص مورد علاقه خود تمایل داشته باشید، ابتدا باید با ایجاد احساسات شدید در بدن خود احساس راحتی کنید، دوست داشته باشید لمس شوید و عشق و لمس را با هم پیوند دهید. این بدان معناست که اگر در خانواده شاهد خشونت بدنی بوده‌اید، احتمالاً دچار مشکلات جنسی خواهید شد؛ زیرا لمس را با خطر و قدرت تداعی خواهید کرد.

 علاوه بر این، شما باید به شخص محبوب خود اعتماد و احساس کنید شریک زندگی‌تان به شما گوش و به احساسات شما اهمیت می‌دهد. باید احساس کنید که آنها به‌خوبی از شما مراقبت خواهند کرد. در نتیجه، مشکلات موجود در زندگی جنسی، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ اما واضح است که دوران کودکی در شکل‌گیری زندگی جنسی نقش اساسی دارد.‌

 باید ببینیم درباره رابطه جنسی و روابط دوران کودکی و نوجوانی خود چه آموخته‌ایم و چه موضوعاتی را درونی کرده‌ایم و اینکه چگونه این تجربیات روی شیوه ارتباط و رابطه جنسی امروز ما تأثیر می‌گذارد.

خودِ جنسی آموخته می‌شود

برخلاف عقاید بسیاری، تشکیل خود جنسی یک فرآیند اتوماتیک نیست؛ شما در خانواده اصلی خود می‌آموزید که رفتار جنسیتان چگونه باشد و از طریق تجربیات غیرجنسی که در خانواده خود داشته‌اید، یاد می‌گیرید با تمایل جنسی خود چه رفتاری داشته باشید (اگر مورد سوءاستفاده یا تجاوز جنسی قرار گرفته‌اید، تجربیات منفی شما جنسی بوده است. اما نحوه برخورد با آن در خانواده شما و درمان اثرات سوءاستفاده جنسی نیز بر تمایل جنسی شما تأثیر می‌گذارد(.

برخلاف عقاید بسیاری، تشکیل خود جنسی یک فرآیند اتوماتیک نیست؛ شما در خانواده اصلی خود می‌آموزید که رفتار جنسیتان چگونه باشد و از طریق تجربیات غیرجنسی که در خانواده خود داشته‌اید، یاد می‌گیرید با تمایل جنسی خود چه رفتاری داشته باشید
برخلاف عقاید بسیاری، تشکیل خود جنسی یک فرآیند اتوماتیک نیست؛ شما در خانواده اصلی خود می‌آموزید که رفتار جنسیتان چگونه باشد و از طریق تجربیات غیرجنسی که در خانواده خود داشته‌اید، یاد می‌گیرید با تمایل جنسی خود چه رفتاری داشته باشید

دکتر الین زولدبراد در کتاب خود به نامه رابطه جنسی هوشمند، می‌گوید اغلب خانواده‌ها را می‌توان از نظر محیطی که مهیا می‌کنند در 7 گروه قرار دارد. بر اساس نوع خانواده، می‌تواند پیش‌بینی کرد که اعضای آن نسبت به رابطه جنسی چه نگرشی دارند و چه رفتارهایی خواهند داشت.

1. محیط ایده‌آل. در این خانه‌ شاد، کنجکاوی جنسی تشویق می‌شود؛ سؤالات مربوط به رابطه جنسی با اطلاعات مناسب سن پاسخ داده می‌شود؛ حریم شخصی و استقلال مورد احترام است و فعالانه پرورش داده می‌شود.

2- محیط غالباً پرورشی. این محیط شبیه به محیط ایده‌آل است، البته با وجود چند شکاف واضح. به عنوان مثال، والدین یا خواهر و برادرها از دوره‌های متناوب افسردگی یا بیماری رنج می‌برند؛ یا طلاق و ازدواج مجدد باعث ایجاد اختلال در عملکرد بی‌نظیر محیط ایده‌آل می‌شود.

3. محیط فرار. در این سناریو، والدین به‌طور کلی از موضوع جنسی اجتناب و محیطی را ایجاد می‌کنند که در آن پرسیدن سؤال درباره مسائل جنسی ناراحت‌کننده است. در این خانواده‌ها حتی اگر والدین به فرزندان خود محبت داشته باشند، آشکارا به هم محبت نمی‌کنند.

4. محیط آسان‌گیر. در انتهای دیگر این طیف، خانه‌ای است که درباره رابطه جنسی، بیش از حد واضح صحبت می‌شود؛ والدین خیلی زود، اطلاعات خیلی زیادی را به کودکانشان ارائه می‌دهند؛ والدین عموماً اطلاعات صمیمی درباره زندگی جنسی خود را با فرزندان‌شان به اشتراک می‌گذارند و فرزندان خود را به شدت تشویق می‌کنند که در سن جوانی رابطه جنسی را تجربه کنند تا پیامدهای هیجانی و روانی آن را درک و احساس کنند.

5. محیط منفی. در چنین خانه‌ای، رابطه جنسی خارج از ازدواج رفتاری غیراخلاقی تلقی می‌شود و علاوه بر این، زمینه را برای هموفوبیا (homophobia)، سوءاستفاده و مشکلات جنسی در آینده از جمله ترس از خودارضایی، عدم توانایی در رسیدن به ارگاسم در زنان و انزال زودرس در مردان فراهم می‌کند.

6. محیط اغواکننده. در این محیط، روابط بین والدین و فرزندان یا خواهر و برادرها جنسی نیست، بلکه با سطح نامناسبی از رفتارهای جنسی از جمله بحث نامناسب با سن درباره مسائل جنسی، تنیده شده است.

7. محیط کاملاً جنسی محیط نامطلوب. این خانه با تماس جنسی نامناسب بین والدین و فرزند مشخص می‌شود. این تماس نامناسب باعث سوءاستفاده جنسی می‌شود، حتی اگر کودک آن را تشخیص ندهد. اینکه آیا سوءاستفاده فقط یک بار اتفاق افتاده یا در مدت زمان طولانی چندین بار رخ داده است؛ یا اینکه توسط یکی از اعضای خانواده خود یا خانواده گسترده دوستان و اقوام تحمیل شده باشد، بزرگ شدن در یک خانه آشکارا جنسی می‌تواند صدمات طولانی‌مدتی به کودک وارد کند که مانع داشتن روابط جنسی سالم در دوره بزرگسالی می‌شود. از ترس از صمیمیت و خشم گرفته تا بی‌قید و بند بودن در رفتارهای جنسی و اخلاقی از تبعات بزرگ شدن در چنین محیط‌های آزارنده‌ای هستند و نیاز به مشاوره و روان‌شناس را بیش از سایر مدل‌های خانوادگی می‌طلبد.

ده نقطه عطف رشد و سلامت جنسی

مشکلات قدیمی خانوادگی می‌تواند علت هرگونه مشکل یا اختلال عملکرد جنسی مثل بی‌میلی، درد جنسی، برانگیختگی، مشکلات ارگاسم و … باشد. در ادامه 10 نقطه عطف در زندگی شما معرفی شده‌اند که پاسخ به آنها می‌تواند مشخص کند آیا در برقرار رابطه جنسی سالم مشکل دارید یا نه؟ و اگر این مشکل را تشخیص دادید، آیا ریشه آنها در خانواده شماست؟ در حقیقت، برای اینکه بتوانید با شریک محبوب خود رابطه جنسی پرشور داشته باشید، باید در دوران کودکی و نوجوانی، شاهد تعدادی از مضامین مثبت غیرجنسی در خانواده خود بوده باشید که نقطه عطف رشد جنسی نامیده می‌شوند.

اگر در خانواده خود بین اعتماد و همدلی تداعی‌های بدی دارید، خیلی طبیعی است که به دوستان و شریک متعهد زندگی خود، احساس بی‌اعتمادی داشته باشید.

اگر در خانواده خود بین اعتماد و همدلی تداعی‌های بدی دارید، خیلی طبیعی است که به دوستان و شریک متعهد زندگی خود، احساس بی‌اعتمادی داشته باشید.

مرحله اول: عشق

• احساس می‌کنید که پدر و مادرتان شما را دوست داشتند؟

• انتظار دارید که افراد دیگر شما را دوست داشته باشند؟

مرحله دوم: لمس

• بین لمس- عشق و لمس- ایمنی ارتباطی می‌بینید؟

• لمس شدن از سوی شخص مورد علاقه شما طبیعی است؟

• از برقراری ارتباط چشمی با شخصی که دوستش دارید، احساس امنیت می‌کنید؟

مرحله سوم: اعتماد و همدلی

• آیا در اعتماد کردن به دیگران و شریک جنسی خود مشکل دارید؟

• آیا بین لمس و اعتماد کردن ارتباطی می‎بینید؟

• آیا در هنگام تنهایی یا هنگام بودن یا یک فرد مورداعتماد، در آرام‌سازی بدن خود مشکل دارید؟

• آیا می‌توانید اجازه دهید که احساسات عمیق آرامش در بدن شما، مسیری برای خلسه جنسی باشد؟

• آیا می‌توانید با شخص موردعلاقه و مورد اعتماد خود، وارد خلسه جنسی شوید؟

سه نقطه اول، اساس زندگی جنسی هستند

اگر در دستیابی به هر یک از این سه نقطه اصلی رشد جنسی در خانواده خود مشکل داشتید، احتمال زیادی وجود دارد که دچار مشکلات جنسی باشید. در این صورت، برای شما دشوار خواهد بود که از لحاظ جنسی و عاطفی با کسی احساس صمیمیت کنید؛ در حقیقت، اگر پیشینه خانوادگی شما بسیار غیر عاطفی یا غیرقابل پیش‌بینی، غیراخلاقی یا دچار آشفتگی بوده باشد، ممکن است احساس کنید که نمی‌توانید زندگی جنسی خوبی داشته باشید.

اگر در خانواده خود بین اعتماد و همدلی تداعی‌های بدی دارید، خیلی طبیعی است که به دوستان و شریک متعهد زندگی خود، احساس بی‌اعتمادی داشته باشید. اگر مشغول مشکلات قدیمی مربوط به اعتماد کردن هستید، احتمالاً فقط توانایی یک یا دو ناکامی را در زندگی فعلی خود دارید و بعد ممکن است گارد شما بالا برود. اگر به شریک زندگی خود بی‌اعتماد باشید، ناخودآگاه سعی خواهید کرد دعوا کنید تا او را از راه جنسی، عاطفی یا هر دو، دور کنید. به همین دلیل شناسایی و کار روی مشکلات قدیمی اعتماد بسیار مهم است.

بیایید به دیگر نقاط عطف رشد جنسی نگاه کنیم که در توانایی شما برای تجربه لذت جنسی با شریک زندگی مهم هستند.

مرحله چهارم: تصویر بدن

نسبت به بدن خود احساس خوبی دارید؟

آیا والدین شما هنگام بزرگ شدن، بدن شما را به شکلی دوست‌داشتنی و مناسب لمس کردند؟

آیا در کودکی، در زمان مناسب مسئولیت بدن خود و تمام عملکردهای آن را بر عهده داشتید؟

مرحله پنجم: هویت جنسیتی

از جنسیت خود خوشحال هستید؟ چرا و چرا نه؟

در مورد جنسیت خود در خانواده خود چه آموختید؟

آیا تعریف خانواده خود را از اینکه چگونه باید باشید و عمل کنید، قبول دارید؟

چه کسی الگوی نقش هویت جنسیتی شما بود؟

آیا به افراد همجنس خود و جنس مقابل اعتماد دارید؟

مرحله ششم: عزت نفس

خودت را دوست داری؟

بدن خود را دوست دارید؟ آن را می‌پذیرید؟ از آن مراقبت می‌کنید؟

فکر می‌کنید لیاقت کسب چیزهای خوب را دارید؟

مرحله هفتم: قدرت و کنترل

به‌طور کلی والدین شما چقدر کنترل‌کننده بودند؟

آیا می‌توانستید احساسات خشم یا ناراحتی خود را به‌طور مناسب بگویید؟ آیا مجاز به مخالفت با آنها بودید؟

اکنون می‌توانید احساس عصبانیت یا ناراحتی خود را به سایر بزرگسالان بیان کنید؟

آیا در روابط جنسی، خود را درگیر مسائل کنترل و آسیب‌پذیری می‌کنید؟

آیا احساس می‌کنید که در رابطه، اختیار بدن خود را دارید یا وقتی چیزی را نمی‌خواهید، از اینکه نه بگویید، می‌ترسید؟

مرحله هشتم: اجازه کشف جنسیت

آیا والدین شما اطلاعات مناسبی در مورد رشد جنسی در اختیارتان قرار دادند؟

آیا به شما اجازه داده شده که بدن خود را به صورت خصوصی کاوش کنید؟

آیا والدین شما این ایده را به شما داده‌اند که جنسیت و بدن شما اساساً خوب است؟

مرحله نهم: شانس افزایش مهارت‌های اجتماعی

از نظر اجتماعی احساس صلاحیت دارید؟

والدین شما دوستانی داشتند که با آنها تفریح کنند؟ شما چطور؟

پدر و مادرت در کودکی به شما در برقراری و حفظ دوستی کمک می‌کردند؟

چند دوست داری که به آنها اعتماد داشته باشید؟

آیا می‌دانید که چگونه تفریح ​​و بازی کنید؟

مرحله دهم: استمناء و فانتزی

در حین بزرگ شدن خودارضایی می‌کردید؟

در مورد خودارضایی چه احساسی دارید؟ گناهکار؟ خوب؟ دوسوگرا؟

به عنوان یک نوجوان و همچنین، در حال حاضر، آیا از خودارضایی اجباری استفاده می‌کنید یا چون احساس ناامیدی دارید، به وسیله خودارضایی خود را تسکین می‌دهید؟

احتمالاً با پاسخ به سوالاتی که پرسیده شد، تصویری از زندگی جنسی خود، فرازها و نشیب‌ها، مشکلات و راه‌حل آنها، بینشی کسب کرده‌اید. ما نمی‌توانیم محیطی را که در آن بزرگ شده‌ایم تغییر دهیم، اما می‌توانیم با افزایش آگاهی و دریافت ریشه مشکلات به حل آنها بپردازیم و هم محیطی را که برای کودکان خود ساخته‌ایم، تغییر دهیم و به قول بیتل: در نهایت، عشقی که می‌گیرید، برابر با عشقی است که ایجاد می‌کنید.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

۱ دیدگاه

  1. بسیار مفید و خوب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer