دوچرخه؛ ارابه‌های قرن 21 - رسانه مجازی نیلسو

دوچرخه؛ ارابه‌های قرن 21

  • توسط نیلوفر حامدی
1200px Left side of Flying Pigeon - دوچرخه؛ ارابه‌های قرن 21

این روزها هنگام رفت‌و‌آمد در شهر بیش از گذشته قابی جدید می‌بینیم؛ قابی که در آن شهروندان در حال دوچرخه‌سواری هستند. زن و مرد هم ندارد.

اگرچه هنوز تعداد مردان دوچرخه‌سوار بیشتر است اما مدتی است دیگر زنان هم به این جمعیت اضافه شده‌اند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به دوچرخه به عنوان وسیله‌ای مناسب برای حمل‌ونقل عمومی نگاه می‌کنید، این گزارش را از دست ندهید.

دوچرخه در ابتدایی‌ترین شکل در ۲۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در کشورهایی همچون چین، مصر و هند دیده شد و روی دیوار غارها نیز اشکالی از آن موجود است. اما برای اولین بار در دوران قاجاریه کارکنان سفارت انگلیس دوچرخه را به ایران آورده و از آن به‌عنوان وسیلۀ حمل‌ونقل استفاده نمودند. جالب اینجاست که مردم در آن زمان استفاده‌کنندگان را بچه شیطان لقب داده و احتمال دخالت جن و پری را در حرکت این وسیله مطرح می‌نمودند. تفکری که البته به مرور از بین رفت تا حالا دوچرخه نه تنها در ایران بلکه در دنیا یکی از ابزارهای ورزشی مورد علاقه در دنیا باشد. دوچرخه‌سواری اگرچه یک جنبۀ قهرمانی و حرفه‌ای دارد اما یکی از مهم‌ترین کارکردهای این وسیله در بخش همگانی و زندگی شهری است که حالا ما می‌خواهیم با هر دو بخش این رشته بیشتر آشنا شویم. همچنین می‌خواهیم به این پرسش جواب دهیم که دوچرخۀ مناسب خرید چه ویژگی‌هایی دارد؟

مسابقات دوچرخه‌سواری چیست؟

دوچرخه‌سواری کوهستان، جاده و نمایشی سه بخش مختلف از این رشته ورزشی در فاز قهرمانی است. تور دو فرانس هم یکی از معتبرترین مسابقات این رشته در دنیا محسوب می‌شود. کلاه ایمنی، بلوز، شلوار کوتاه، دستکش، جوراب و کفش مخصوص هم لوازم حرفه‌ای این رشته هستند.

فواید دوچرخه‌سواری؛ از پرکردن اوقات فراغت تا تقویت اندام

دوچرخه‌سواری نه تنها می‌تواند اوقات فراغت شما را پر کند، بلکه راهی عالی برای ارتقاء فیزیک و اندامتان نیز به شمار می‌رود. برخی از بهترین فوایدی که با دوچرخه سواری می‌توانید به بدنتان برسانید، بالا بردن مصرف اکسیژن بدن، تقویت قدرت عضلانی پاها، تقویت توانایی بدن برای جلوگیری از ساخت اسید لاکتیک و کاهش درصد چربی بدن است. از دیدگاه قدرتی، دوچرخه‌سواری به دویدن به‌عنوان یک ورزش قلبی – عروقی برتری دارد چون در دوچرخه‌سواری شما به طور مداوم علیه یک مقاومت در حال ورزش هستید. اما اگر می‌خواهید به طور جدی این رشته را دنبال کنید باید تغذیه، تمرینات حرفه‌ای و همچنین استراحت درست را رعایت کنید. برای این کار هم باید قبل از هر چیزی سراغ یک باشگاه و مربی کاربلد بروید.

وسیله‌ای که جای خودروهای دودزا را می‌گیرد

چند وقت پیش دو عکس از  شهر آمستردام هلند منتشر شدند که یکی در حدود سال 1960 برداشته شده بود و دیگری برای سال 2018. علی‌رغم اینکه این کشور اروپایی در این سال‌ها پیشرفت شگرفی کرده است اما مقایسه این دو عکس نکته جالبی را نشان می‌داد. در عکسی که مربوط به بیش از 50 سال گذشته این شهر بود، تعداد خودروها در شهر زیاد بودند و کمی هم ترافیک دیده می‌شد. عکس جدید اما خیابانی مملو از دوچرخه‌ها را نشان می‌داد. تصویری از توسعه واقعی در کشوری اروپایی؛ یعنی افزایش فرهنگ دوچرخه‌سواری در این کشور و همچنین رشد حمل‌ونقل‌ عمومی. موضوعی که سال‌هاست در ایران و در شهرداری و شورای کلانشهرها به ویژه تهران از آن حرف زده می‌شود اما نتیجه هنوز آن نیست که باید باشد. با این وجود کم نیستند افرادی که از دوچرخه به‌عنوان ابزاری برای رفت‌و‌آمد و یا ورزش استفاده می‌کنند. حالا به پرسش اولمان می‌پردازیم. دوچرخه مناسب هر فرد چه ویژگی دارد یا اینکه چه دوچرخه‌ای بگیریم بهتر است؟

چه دوچرخه‌ای بخریم؟

قبل از اینکه اقدام به خریداری دوچرخه نمایید مهم این است که فکر کنید و ببینید که شما می‌خواهید با دوچرخه چه کارهایی را انجام دهید؟ در واقع، چه نوع دوچرخه‌ای را می‌خواهید؟ شاید می‌خواهید از آن به عنوان منبع درآمد استفاده کرده و پیک باربر شوید؟ شاید می‌خواهید صبح‌ها با دوچرخه به شرکت خود بروید. و یا شاید فقط می‌خواهید با آن تفریح و ورزش کنید. علاوه بر این، بسته به سلایقتان باید دوچرخه را انتخاب کنید. فاصله‌ای را هم که می‌خواهید با دوچرخه طی کنید باید در انتخاب دوچرخه لحاظ شود. نگران نباشید. دستتان باز است و دوچرخه‌های فراوانی در بازار هستند.

بعد از اینکه دندۀ مناسب خود را انتخاب کردید باید سراغ سایز دوچرخه بروید.  انتخاب سایز دوچرخه یک امر مهم برای انتخاب و خرید است چرا که با خرید سایز اشتباه، رکاب‌زدن و استفاده از دوچرخه را برای خود سخت می‌کنید.  فرمول‌ها و جداول مختلفی برای انتخاب سایز دوچرخه منتشر شده است، اما ما برای شما یک جدول و راهنمای ساده برای انتخاب سایز دوچرخه انتخاب کرده‌ایم که از اطلاعات این جدول برای انتخاب بهترین سایز دوچرخه می‌توانید استفاده کنید.

Leg inseam : بایستید و پاهای خود را حدود 15 تا 20سانتی متر از هم دیگر باز کنید. حال فاصله زمین تا  محل اتصال دو پای خود و یا بین پا را اندازه‌گیری کنید.

Frame Size :  فاصله محل اتصال رکاب‌ها تا محلی که زین به دوچرخه متصل شده است یا مکانی که گیره تغییر سایز زین قرار دارد.

فرمول انتخاب سایز دوچرخه

برای دوچرخه‌های شهری:     Leg inseam (cm) x 0,685 =     مناسب شما frame size

دوچرخه‌های کوهستان:         Leg inseam (cm) x 0,66 =     مناسب شما frame size

دوچرخه‌های جاده:             Leg inseam (cm) x 0,70 =     مناسب شما frame size

کار ساده‌ای پیش رو دارید. تنها کافیست اطلاعاتی که بالا به شما توضیح دادیم را استخراج کنید و سپس در اعداد ذکر شده ضرب کنید تا «فریم سایز» مناسب شما به دست بیاید. البته دوچرخه‌ها اندازه‌های ثابتی دارند ولی با این حال نزدیک‌ترین اعداد بهترین گزینه‌ها برای شما هستند.

همچنین بررسی تایر، سیم‌ ترمز، دیسک، دوشاخ، جنس و مقاومت دوچرخه را هم در زمان خرید فراموش نکنید.

پس از بررسی همه این موارد و تطبیق دادن شکل و رنگ دوچرخه با سلیقه خودتان می‌توانید سال‌ها با این وسیله هم ورزش کنید و هم تفریح. از کجا معلوم، شاید دیگر خودروی شخصی‌تان را هم فقط برای سفرهای بیرون از شهر گذاشتید.


amsterdam1 articleLarge - دوچرخه؛ ارابه‌های قرن 21

در عکسی که مربوط به بیش از 50 سال گذشته آمستردام تعداد خودروها در شهر زیاد بودند و کمی هم ترافیک دیده می‌شد. عکس جدید اما خیابانی مملو از دوچرخه‌ها را نشان می‌داد. تصویری از توسعه واقعی در کشوری اروپایی؛ یعنی افزایش فرهنگ دوچرخه‌سواری در این کشور و همچنین رشد حمل‌ونقل‌ عمومی.
قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer