دیسک های خنک شونده و اهمیت آن - رسانه مجازی نیلسو

دیسک های خنک شونده و اهمیت آن

  • توسط جواد محمدی
1 2 2 scaled - دیسک های خنک شونده و اهمیت آن

داغ کردن دیسک ها :

اساس کاری ترمز در استفاده از اصطکاک بین دیسک و کاسه چرخ با لنت هاست. از این رو چون نیروی عملگر در این میان، نیروی اصطکاک است، پس منجر به تولید گرما نیز خواهد شد. این گرما می تواند در کارکرد سیستم ترمز اثر منفی داشته باشد ضمن اینکه با گرم شدن لنت ها که باعث بالا رفتن دمای روغن ترمز نیز می شود، از کارکرد این مایع نیز خواهد کاست. به همین خاطر خنک بودن و خنک شدن سیستم ترمز اهمیت بالایی دارد. از طرفی گرم شدن لنت و کاسه ترمز یا دیسک باعث کاهش اصطکاک بین سطحی آن ها شده و در نتیجه توان ترمزگیری خودرو کم می شود.

دیسک های خنک شونده :

در همه انواع وسایل نقلیه، بحث داغ کردن دیسک و لنت در حین ترمزگیری های شدید و پیاپی، یک امر ثابت و البته ناخوشایند است که این عیب توسط شرکت های مختلف به راه های گوناگون باید کمرنگ تر شده یا کاملا از بین برود. دیسک ترمز را معمولا در خودرو ها به صورت خنک شونده طراحی می کنند تا در حین ترمزگیری و در حال حرکت، هوای اطراف دیسک به تبادل گرمایی با آن پرداخته و دیسک را خنک کند. دیسک های خنک شونده دارای سوراخ ها و شیار هایی بر روی سطح خود هستند که جریان هوا با گذر از این مسیر ها، می تواند به خنک کاری دیسک بپردازند. ضمن این که با وجود این شیار ها و سوراخ ها بر روی دیسک، میزان سطح آن افزایش پیدا کرده و تبادل گرمایی بهتری با هوای آزاد پیدا می کند.

ترمز های کاسه ای قیمت کمتری نسبت به نمونه های دیسکی دارند که باعث می شود تا در خودرو های شهری و ارزان قیمت هنوز هم استفاده شوند. اما از طرفی تبادل گرمایی کمی داشته و توان توقفی پایینی نیز دارند که ضریب کارایی آن ها را پایین نگه می دارد. هم چنین ترمز های کاسه ای معمولا نیاز به تنظیم دوره ای دارند که همین عامل نیز بر مشکلات و کاهش توان آن ها به مرور زمان می افزاید.

دیسک های خنک شونده
دیسک های خنک شونده

راه های دیگر خنک شدن :

در خودرو های اسپرت و سوپر اسپرت، هوای عبور از بخش های مختلف خودرو اهمیت بالایی دارد به نحوی که باید از این جریان هوا برای اهداف مختلفی مثل پایداری بیشتر خودرو، کاهش مصرف سوخت و… نیز استفاده شود. اما یکی دیگر از کاربرد های این جریان هدایت شده، در خنک کردن ترمز ها می تواند باشد به نحوی که کانال های هوادهی در جلو چرخ ها به نحوی طراحی می شوند که هوای عبوری از این بخش بتواند دیسک ها را نیز خنک نماید. هم چنین در برخی از خودرو های مسابقه ای این کانال ها به طور دقیقی طراحی می شوند تا حجم بالایی از هوا به طور مستقیم به دیسک برخورد نماید تا بتواند هر چه سریع تر آن را خنک نماید. هم چنین در طراحی رینگ های خودرو که توسط سازندگان حرفه ای آن ها طراحی و ساخته می شود نیز تبادل گرمایی راحت بخش ترمز با بیرون از خودرو نیز به دقت مد نظر قرار می گیرد.

دیسک های خنک شونده

به جریان هوا و خنک شدن مجموعه ترمز در محور جلو در بوگاتی شیرون دقت کنید.

دیسک های خنک شونده

کانال های هوادهی به ترمز های جلو در یک خودرو فرمول وان

دیسک های خنک شونده

نحوه تبادل گرمایی یک دیسک خنک شونده

دیسک های خنک شونده

کانال هوادهی به ترمز های جلو در یک خودرو مسابقه ایقبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer