راهکارهایی ساده برای کاهش مصرف سوخت خودرو - رسانه مجازی نیلسو

راهکارهایی ساده برای کاهش مصرف سوخت خودرو

  • توسط علیرضا داوودی
img1596253311 1461260359452 - راهکارهایی ساده برای کاهش مصرف سوخت خودرو

پیشرانه خودرو با توجه به شرایط و سن و سالی که دارد، می‌تواند وضعیت مصرف سوخت متفاوتی نسبت به استانداردهایش پیدا کند و به نوعی همان‌طور که توان تولیدی آن به مرور کمتر می‌شود، مصرفی بالاتر از آنچه کارخانه سازنده برایش ادعا کرده است، داشته باشد. با توجه به روزهایی که کارتی شدن سوخت خودرو را در پیش داریم، در این مطلب مروری داریم بر ساده‌ترین رفتارهای نگهداری و پیشگیرانه برای حرکت در مسیر کاهش مصرف سوخت در خودروها.

بیشتر بخوانید:

کاهش وزن

هرچه از حمل لوازم غیرضروری با خودرو بکاهیم، به مصرف سوخت کمتر نزدیک می‌شویم. وسایل غیرضروری در صندوق خودرو، نصب باربند روی سقف، قطعات ظاهری اضافی و… می‌توانند به‌راحتی مصرف سوخت خودرو را حتی تا چند لیتر بالا ببرند. در خودروهای امروزی حتی از قرار دادن تایر زاپاس به خاطر کاهش هزینه‌ها و البته کاهش وزن نیز، خودداری می‌کنند.

کاهش وزن خودرو
کاهش وزن خودرو

آلودگی خودرو

آلودگی موجود روی بدنه خودرو می‌تواند در وضعیت آیرودینامیک آن اثر منفی گذاشته و منجر به بالا رفتن مصرف سوخت شود. اما مهم‌تر از تمیز بودن بدنه خودرو، پاکی موتور و گیرباکس است. آلودگی‌های موجود روی این دو قطعه از خنک شدن آنها جلوگیری کرده و این به معنی تلاش هرچه بیشتر سیستم خنک‌کاری موتور خواهد بود. امروزه اکثر سیستم‌های خنک کاری موتور دارای فن برقی هستند که برق موردنیاز آنها باید از فعالیت آلترناتور و دینام خودرو تامین شود.

تمیز کردن موتور و گیرباکس
تمیز کردن موتور و گیرباکس

محلول شستشوی موتور خودرو

فشار باد لاستیک

تنظیم بودن فشار هوای تایر یکی از موارد مهم در مصرف سوخت خودرو است. چه فشار باد تایر بیشتر و چه کمتر از حد استاندارد باشد، می‌تواند باعث افزایش مصرف سوخت شود که این وضعیت در زمان کمبود فشار، حادتر است. ضمن اینکه تنظیم بودن این عامل اثر مهمی در سلامت و طول عمر تایر نیز بازی می‌کند.

تنظیم باد تایرها
تنظیم باد تایرها

رینگ و تایر استاندارد

رینگ‌های اسپرت متفرقه و بی‌کیفیت که وزن زیادی دارند و همچنین تایرهایی که خارج از عرف و استاندارد هستند، منجر به افزایش مصرف سوخت خواهند شد. رینگ و تایر سنگین نیاز به انرژی بیشتری از سمت موتور برای به حرکت در آمدن دارند و از طرفی هرچه تایر پهن‌تر باشد، در مقابل حرکت مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد.

رینگ و تایر استاندارد
رینگ و تایر استاندارد

خرید رینگ و لاستیک

مجموعه انتقال قدرت سالم

سلامت مجموعه انتقال قدرت خودرو نیز در مصرف سوخت اثر دارد به این شکل که برای ایجاد و دفع هر ارتعاشی در خودرو نیاز به صرف انرژی است و وقتی قطعات دچار لغزش و لرزش هستند، در واقع مقداری از نیروی تولیدی پیشرانه در زمان تولید این ارتعاشات، هدر خواهد رفت. پس بهتر است به سلامت قطعاتی مثل گاردان و دیفرانسیل، دسته موتور و گیربکس، مجموعه اتصالات چرخ ها و خصوصا بالانس بودن تایرها و… دقت کافی شود.

مجموعه انتقال قدرت خودرو سالم
مجموعه انتقال قدرت خودرو سالم

بازدم صحیح

دود تولیدی از پیشرانه نیز باید به‌آسانی از موتور خارج شود و نصب قطعات غیراستانداردی مثل سر اگزوز و منبع اگزوز می‌تواند مانع از این اتفاق شود. در این حالت حتی ممکن است پیشرانه نیز گرم شود که نشان از وجود فشار در این بخش از خودرو است. همچنین گرفتگی مسیر خروج دود مثل ایراد در منبع اگزوز یا گرفتگی کاتالیزور نیز از جمله موارد شایع در افزایش مصرف سوخت است. در حالت مقابل این وضعیت یعنی وجود نشتی در مسیر دود هم به‌راحتی در افزایش مصرف سوخت اثر خواهد داشت.

قطعات غیراستاندارد سر اگزوز و منبع اگزوز
قطعات غیراستاندارد سر اگزوز و منبع اگزوز

تعویض روغن

روغن در موتور خودرو فقط نقش روانکاری قطعات پیشرانه را ندارد و در خنک‌کنندگی موتور نیز مؤثر است. ضمن اینکه روغن بی‌کیفیت یا روغنی که از زمان تعویضش گذشته است نیز در مقابل حرکت آزاد و روان قطعات داخلی موتور مقاومت کرده و منجر به افزایش مصرف سوخت خواهند شد.

تعویض روغن
تعویض روغن

خرید روغن موتور

جرقه‌زنی پرقدرت

فرض کنیم تمام مسیر ورود هوا و سوخت و همچنین خروج دود از سلامت کافی برخوردارند اما جرقه مناسب در سیلندر زده نشود. در این حالت سوخت‌وساز به مشکل خورده و به راحتی افزایش مصرف سوخت را شاهد خواهیم بود. سلامت شمع، وایر و کویل خودرو اثر بسیار محسوسی در مصرف سوخت خواهد داشت. این قطعات مصرفی بوده و طول عمر مشخصی دارند.

جرقه زنی
جرقه زنی

خرید شمع و وایر

فیلتر و پمپ‌بنزین

وقتی پمپ‌بنزین توانایی کافی برای رساندن سوخت به سیلندرها را ندارد یا عاملی مثل کثیفی فیلتر مانع از رسیدن سوخت کافی می‌شود، روند تولید انرژی در پیشرانه به مشکل خورده و عملاً قدرت تولیدی متناسب با سوختی که مصرف می‌شود نخواهد بود. فیلتر و پمپ‌بنزین یک قطعه مصرفی هستند که باید در زمان مشخصی آنها را تعویض کرد.

خرید انواع فیلتر

سلامت موتور

سلامت موتور
سلامت موتور

سلامت پیشرانه نیز از موارد کلیدی در چگونگی مصرف سوخت است. ضعیف بودن رینگ یا تنظیم نبودن موتور، تایم نبودن آن، ضعف در بخش‌هایی مثل سرسیلندر و… باعث می‌شود تا تمام انرژی آزادشده از سوخت‌وساز به‌خوبی دریافت نشده و به نوعی هدررفت انرژی داشته باشیم.

سوخت باکیفیت

کیفیت سوخت تا حد زیادی در اختیار راننده نیست اما اگر سفارش شده تا از سوخت با اکتان بالا در خودرو استفاده شود بهتر است از مکمل‌های سوخت استاندارد و باکیفیت در کنار سوخت اصلی استفاده کرد. بنزین با کیفیت پایین‌تر از استانداردهای طراحی پیشرانه جدا از اینکه منجر به افزایش مصرف سوخت و آلایندگی می‌شود، صدمات جبران‌ناپذیری نیز می‌تواند به پیشرانه وارد کند.

سوخت باکیفیت
سوخت باکیفیت

فیلتر هوا

یکی دیگر از عوامل بسیار مؤثر در مصرف سوخت و کارکرد پیشرانه، تمیزی و سلامت فیلتر هواست. فیلتر هوا به منزله ورودی موتور بوده و گرفتگی آن یعنی عدم تامین هوای کافی برای سوخت‌وساز و فشار به پیشرانه برای تولید انرژی مورد نیاز. بهتر است در شرایطی که هوای شهر آلوده است یا در مناطقی با آلودگی بالا تردد کرده‌ایم، زودتر از موعد مقرر نسبت به تعویض این قطعه حساس اقدام کنیم.

تمیزی فیلتر هوا
تمیزی فیلتر هوا

خرید فیلتر هوا

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer