راهکارهای ساده برای افزایش طول عمر خودرو و قطعات آن (قسمت دوم و پایانی) - رسانه مجازی نیلسو

راهکارهای ساده برای افزایش طول عمر خودرو و قطعات آن (قسمت دوم و پایانی)

  • توسط علیرضا داوودی
افزایش عمر خودرو

در ادامه بررسی راهکار های ساده ای می توانند کمک بزرگی به کاهش هزینه های نگهداری و استهلاک خودرو کند، به موارد دیگری اشاره می کنیم. قابل ذکر است که تمام این موارد جزو اصول اولیه نگهداری خودرو هستند که در صورت انجام دوره ای و معاینات حتی چشمی توسط راننده آگاه و یا یک مکانیک با تجربه، می تواند مانع از وقوع دردسرهای بعدی تا حد زیادی باشند.

بیشتر بخوانید:

راهکارهای ساده برای افزایش طول عمر خودرو و قطعات آن (قسمت اول)

1- جابجایی تایرها

یکی از موارد موثر در بالا بردن طول عمر تایرها و افزایش ایمنی خودرو، جابجا کردن آن هاست. به این معنی که تایر های عقب و جلو را با رعایت جهت چرخش آن ها باید در هر ده هزار کیلومتر تعویض کنیم. به این ترتیب در صورت ایراد در بخش زیر بندی و جلو بندی خودرو نیز، از خورده شدن یک تایر و از قاعده خارج شدن آن، جلوگیری می شود. بهتر است تا این تفکر که تایر نو باید همیشه در جلو باشد را از ذهن خارج کنیم. در بیشتر مواقع ترکیدن تایر عقب باعث منحرف شدن خودرو می شود چرا که در خودرو های امروزی با داشتن سیستم فرمان هیدرولیک، کنترل کردن خودرو در زمان ترکیدگی تایر جلو چندان سخت نیست.

تایرها

2- تنظیم باد تایرها

یکی از مهم ترین و در عین حال کم اهمیت ترین کار ها در نزد رانندگان، تنظیم باد تایر هاست. تایری که دارای فشار باد استاندارد نیست، خورده شدن و استهلاکی بیش از حد طبیعی خواهد داشت و این تنظیم نبودن فشار باد، بر سایر قسمت های خودرو خصوصا فنر بندی و هندلینگ اثر محسوسی خواهد گذاشت. تنظیم نبودن باد تایر ها در دراز مدت تا 15 درصد از عمر آن ها خواهد کاست و می تواند تا 10 درصد نیز به افزایش مصرف سوخت منجر شود.

2 17 - راهکارهای ساده برای افزایش طول عمر خودرو و قطعات آن (قسمت دوم و پایانی)

3- بالانس تایرها

البته این کار معمولا به سرعت از سوی رانندگان انجام می شود چرا که نا بالانسی تایر ها اثر بسیار نامطلوبی روی کیفیت رانندگی خواهد گذاشت. تایر های نا بالانس در سرعت های خاصی دچار لرزش خودرو و فرمان می شوند. این لرزش درست شبیه به دیگ لرزش های پیش آمده در یک خودرو منجر به اتلاف توان تولیدی موتور خواهد شد. ضمن این که به قسمت هایی از زیر بندی و فنر بندی نیز آسیب وارد می کند. تایر های جلو اگر خارج از تعادل باشند، در سرعت 80 تا 100 کیلومتر در ساعت باعث لرزش فرمان می شوند و این قضیه برای تایر های عقب، در سرعت بالای 120 کیلومتر در ساعت خود را نشان می دهد.

3 15 1024x679 - راهکارهای ساده برای افزایش طول عمر خودرو و قطعات آن (قسمت دوم و پایانی)

4- رفتار با اتومبیل سرد

وقتی خودرو تازه روشن شده است، بهتر است تا با آن کمی با مدارا رفتار نماییم. این موضوع برای فصل سرد اهمیت بیشتری دارد. وقتی پیشرانه سرد است، روغن گرانروی بالاتری پیدا کرده است و در مقابل جاری شدن در مسیر های روان کاری، مقاومت بالاتری از خود نشان می دهد. به همین خاطر اگر در این زمان به پیشرانه فشار وارد شود و دور موتور تا حد ناصحیحی بالا برود، احتمال عدم روانکاری درست پیشرانه ممکن است رخ دهد و آسیب های کوچک و بزرگی به برخی از قسمت ها وارد گردد.  

به همین خاطر گفته می شود بلافاصله بعد از روشن کردن پیشرانه، حرکت نکنیم و در فصل سرد حداقل تا بالا آمدن کمی از درجه آب منتظر بمانیم. آلودگی تولیدی توسط موتور در این لحظه به مراتب کمتر از بالا بردن دور موتور یک پیشرانه سرد و حرکت با آن است. سرد بودن روانکار و بالا بودن گرانروی آن، در مورد دیگر سیالات موجود در خودرو خصوصا روغن گیربکس های خودکار نیز اهمیت دارد. در این رابطه البته بهترین عمل آن است که در حدود یک تا دو دقیقه، خودرو درجا کار کرده و سپس مسافتی را با کمترین دور موتور طی کنیم تا در کنار روغن موتور، دیگر سیالات موجود در قسمت های دیگر خودرو نیز گرم شوند.

4 15 - راهکارهای ساده برای افزایش طول عمر خودرو و قطعات آن (قسمت دوم و پایانی)

5- شستن خودرو

رنگ خودرو اثر بالایی در نمای اتومبیل دارد. به همین خاطر تمیز بودن آن همیشه از سوی مالکین مهم تلقی می شود. اما از نگاه دیگر نیز باید به این قضیه بنگریم. وجود آلودگی و کثیفی های روی رنگ خودرو خصوصا در مورد فضولات پرندگان، باعث آسیب وارد شدن به این بخش از اتومبیل می شود. خصوصا که فضولات پرندگان می تواند حالت خورنده و کدر کننده رنگ نیز داشته باشد.

اما زیر خودرو نیز جایی هست که باید هر چند وقت به چند وقت مورد شستشو قرار بگیرد تا مشکلات احتمالی و نشتی های اندک سیالات و روانکار ها به خوبی دیده شود. این اقدام خصوصا بعد از رانندگی در مسیر های گل آلود بسیار مهم است چرا که گل با قرار گرفتن در برخی از قسمت های خودرو که از دید خارج هستند، به مرور باعث پوسیدگی این بخش ها خواهد شد. پشت گلگیر ها یکی از مستعد ترین این بخش هاست.

5 12 - راهکارهای ساده برای افزایش طول عمر خودرو و قطعات آن (قسمت دوم و پایانی)

6- دقت به میزان سوخت

همیشه باید سعی کنیم تا قبل از تمام شدن کامل سوختمان، باک خودرو را از سوخت پر کنیم. در ته مخزن سوخت خودرو همیشه ناخالصی هایی وجود دارد که با پایین آمدن سطح سوخت، امکان ورود آن ها به مسیر سوخت رسانی بالاتر می رود. این اتفاق باعث می شود تا جدا از کاهش عمر پمپ بنزین، حتی با گذشتن از فیلتر وارد مسیر سوخت رسانی شده و در پشت سوخت پاش ها و انژکتور انباشته شوند و در نتیجه منجر به خرابی این قطعات حساس در گذر زمان شوند.

6 12 1024x768 - راهکارهای ساده برای افزایش طول عمر خودرو و قطعات آن (قسمت دوم و پایانی)

7- رانندگی صحیح

اما بی شک یکی از مهم ترین عواملی که کمک بزرگی به سلامتی خودرو و کاهش هزینه های نگهداری از آن می کند، طرز صحیح رانندگی است. طرز نادرست رانندگی مثل رانندگی پر شتاب، حرکت سریع در بیراهه ها و یا ناهمواری های جاده، دنده کشی های غلط، رانندگی در حالت دنده مرده و یا برعکس آن بالا بردن بیش از حد دور موتور و… همگی اثر بسیار محسوسی در کاهش عمر خودرو و خصوصا قطعات پیشرانه و زیربندی آن خواهند داشت.

7 10 - راهکارهای ساده برای افزایش طول عمر خودرو و قطعات آن (قسمت دوم و پایانی)

8- لوازم یدکی استاندارد

استفاده از قطعات غیر اصلی و لوازم یدکی نامرغوب نه تنها باعث افزایش هزینه های تعمیر مجدد خواهد شد، بلکه ایمنی خودرو و سرنشینان آن را نیز به مخاطره خواهد انداخت. همیشه سعی کنیم در صورتی که خودرو ما نیاز به تعمیر مجدد پیدا کرده است، از لوازم یدکی مرغوب و اصلی یا به قولی همان شرکتی استفاده کنیم.

8 8 - راهکارهای ساده برای افزایش طول عمر خودرو و قطعات آن (قسمت دوم و پایانی)

9- اهمیت دادن به صداها

صداهایی که از قسمت های مختلف خودرو تولید می شود خصوصا در بخش چرخ ها و زیربندی، اهمیت بالایی دارند. این صداها به معنی پیدایش مشکلات کوچکی هستند که هنوز خود را نشان نداده اند. پس بهتر است هرچه سریع تر به دنبال رفع عیب و برطرف کردن آن ها باشیم.

9 7 - راهکارهای ساده برای افزایش طول عمر خودرو و قطعات آن (قسمت دوم و پایانی)
قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer