راهکارهای ساده برای افزایش طول عمر خودرو و قطعات آن (قسمت اول) - رسانه مجازی نیلسو

راهکارهای ساده برای افزایش طول عمر خودرو و قطعات آن (قسمت اول)

  • توسط علیرضا داودی
کاور 3 - راهکارهای ساده برای افزایش طول عمر خودرو و قطعات آن (قسمت اول)

یکی از مهم‌ترین اهدافی که کمپانی‌های مختلف برای بالا بردن فروش و افزایش کیفیت محصولات تولیدی خود دنبال می‌کنند، آگاه کردن مشتریان از چگونگی برخورد با خودروی خریداری‌شده است. اما در این بین راهکارهای ساده‌ای نیز وجود دارند که منجر به کاهش استهلاک، فراری شدن از هزینه‌های ناگهانی خرج و تعمیرات، بالا بردن کیفیت سواری خودرو، کاهش مصرف سوخت و در نهایت کاهش استهلاک و بالا رفتن طول عمر خودرو می‌شود. در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به راهکارهایی که می‌توان با انجام آنها، به این مهم رسید و هزینه‌های جاری و نهفته کمتری را در آینده متحمل شد.

بیشتر بخوانید:

دفترچه خودرو

دفترچه خودرو
دفترچه خودرو

همراه هر وسیله‌ای یک دفترچه آشنایی با آن و نحوه کارکرد آن وسیله وجود دارد و خودرو نیز از این قضیه مستثنا نیست. بلکه خودرو با داشتن انواع و اقسام وسایل و قسمت‌های فنی و الکترونیکی مختلف، اهمیت بیشتری در زمینه استفاده از دفترچه آن به خود گرفته است. با مطالعه دفترچه راهنمای هر خودرو و اطلاع از شرایط نگهداری، سیالات و روانکارهای موردنیاز آن، مراقبت و نگهداری از قسمت‌هایی چون گیربکس و موتور، محدودیت‌های فنی و … می‌توان تا حد زیادی هم از استهلاک این قسمت‌ها کاست و هم به طول عمر آنها افزود که در نهایت منجر به کاهش هزینه‌های جانبی خواهد شد.

پرهیز از ترددهای بی مورد و کوتاه

پرهیز از ترددهای بی مورد و کوتاه
پرهیز از ترددهای بی مورد و کوتاه

یکی از مهم‌ترین راهکارهای مبارزه با آلودگی هوا، پرهیز و دوری از مسافرت‌های شهری کوتاه با خودروهای شخصی است. این مورد نه تنها جنبه‌ای مثبت برای کل جامعه خواهد داشت، بلکه برای سلامت خودرو نیز مهم است. استارت‌های پی‌در‌پی خصوصاً در زمان سرد بودن خودرو، گاز و ترمزهای پیاپی در ترافیک‌ها و… به شدت استهلاک خودرو را بالا خواهد برد. اما مورد دیگر در این زمینه نیز ترددهای کوتاه با زمان خاموشی زیاد است. چرا که سرد شدن موتور و دوباره روشن کردن آن، استهلاک پیشرانه را بالا می‌برد. ضمن اینکه تا گرم شدن دوباره پیشرانه، بخارات آبی که در سیستم اگزوز آن تشکیل می‌شود، پوسیدگی و اکسیداسیون قطعات فلزی این بخش را تشدید می‌کند.

کنترل سیالات و روانکارها

کنترل سیالات و روانکارها
کنترل سیالات و روانکارها

مهم‌ترین سیالات مورد استفاده در خودرو، آب سیستم خنک‌کاری پیشرانه و روغن موتور است. کمبود هر کدام از آنها باعث بروز مشکلات بزرگی شده و هزینه‌های سنگینی را به ما تحمیل می‌کند. به همین خاطر بهتر است تا هر دو تا سه روز یک بار این دو سیال بسیار مهم کنترل و بررسی شوند و از همه مهم‌تر در زمان لازم تعویض شوند. اما دیگر سیالات به‌کاررفته در خودرو نیز اهمیت خاص خود را دارند و نیاز است تا به مرور زمان نیز آنها را بررسی نماییم. برای مثال گفته می‌شود روغن ترمز و روغن کلاچ هر دو سال یک بار کاملاً تعویض شوند. چرا که وجود رطوبت در آنها می‌تواند بر کارکردشان اثر بگذارد. همچنین واسکازین جعبه دنده و دیفرانسیل‌ها و روغن هیدرولیک جعبه فرمان نیز از این قائده مستثنا نیستند.

تعویض به موقع روغن موتور

 تعویض به موقع روغن موتور
تعویض به موقع روغن موتور

تعویض به‌موقع و استفاده از روغن موتورهای باکیفیت، اهمیت بسیار بالایی دارد چرا که کیفیت و کارکرد آن بسته به کیفیت آن و کیلومترهایی است که با آن طی کرده‌ایم. به همین خاطر بهتر است تا با در نظر گرفتن زمان‌هایی که پیشرانه خودرو روشن است اما مسیری طی نمی‌شود، در حدود هزار تا 2 هزار کیلومتر سریع‌تر از میزانی که لازم است اقدام به تعویض روغن موتور نماییم. نکته دیگر در خصوص تعویض روغن موتور در این است که بهتر است حتی در صورت نرسیدن کیلومترهای پیموده شده به میزان مشخص برای زمان تعویض روغن موتور، باز هم بیش از 6 ماه یک روغن موتور را درون پیشرانه نگه نداریم چرا که اسیدی شدن و ایجاد لجن‌های کف کارتل پیشرانه می‌تواند آسیب‌های جدی به موتور و قسمت‌های مختلف آن بزند.

تعویض به‌موقع فیلتر هوا

 تعویض به‌موقع فیلتر هوا
تعویض به‌موقع فیلتر هوا

فیلتر هوا به منظور تصفیه هوای ورودی به موتور است. پس‌گرفتگی و کثیف بودن آن هم تنفس موتور را با مشکل مواجه می‌کند و هم خود باعث ورود ناخالصی‌ها به چرخه سوخت‌وساز و آسیب دیدن پیشرانه می‌شود. در نهایت این مشکلات باعث گرم شدن پیشرانه و کاهش توان تولیدی در کنار افزایش مصرف سوخت خواهد شد و در کارکرد پیشرانه نیز ایراداتی مثل صدای زیادتر از استاندارد و لرزش وارد خواهد کرد.

تعویض برخی از سیالات

تعویض برخی از سیالات
تعویض برخی از سیالات

همان‌طور که گفته شد برخی به اشتباه فکر می‌کنند که سیالات مورد استفاده در جعبه دنده، سیستم هیدرولیک، ترمز و کلاچ لازم نیست تا اصلاً تعویض شوند. این در حالی است که باید کسری آنها را در سیستم‌های خودرو جبران کرد و هر 2 سال یک بار این سیالات را به طور کامل تعویض کرد. چرا که این سیالات در سیستم‌ها و مسیرهایی که در حال جریان هستند، به جذب ناخالصی‌ها و خصوصاً رطوبت می‌پردازند و رفته‌رفته از کیفیت آنها کاسته می‌شود. همچنین نباید از استفاده روغن فلاش‌ها برای کارتل و روغن موتور غافل شد. این روغن باعث می‌شود تا لجن‌های مانده در کف کارتل و مسیرهای روانکاری از پیچ تخلیه کارتل خارج شوند.

سیستم ترمزگیری و توقف

 سیستم ترمزگیری و توقف
سیستم ترمزگیری و توقف

تمام شدن لنت‌های ترمزگیری و عدم تعویض به‌موقع آنها، استفاده از لنت یا دیسک‌های بی‌کیفیت، ایراد در سیستم ترمزگیری و… باعث می‌شود تا جدا از پایین آمدن ایمنی خودرو، استهلاک این بخش نیز بالا برود. همچنین لازم است تا دیسک‌های ترمز یا کاسه چرخ‌ها نیز هر بار با تعوض لنت‌ها، بازدید شوند. در کنار این موارد لازم است تا سیلندرها و دیگر قطعات بخش ترمزگیری نیز کنترل شوند تا در صورت بروز نشتی، هر چه سریع‌تر اقدامات لازم برای تعویض و تعمیر آنها انجام شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer